اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف قرص نورواسک


قرص نورواسک

نورواسک (آملودیپین) یک دارو است که کانال کلسیم را مسدود می‌کند که باعث اتساع (پهن شدن) رگ‌های خونی شده و جریان خون را بهبود می‌بخشد.

نورواسک برای درمان درد قفسه سینه (آنژین) و دیگر شرایط ناشی از بیماری های عروق کرونر استفاده می‌شود.

این دارو همچنین برای درمان فشارخون بالا (هایپرتنشن) استفاده می‌شود. کاهش فشار ممکن است باعث کاهش در ریسک وقوع سکته مغزی و حملات قلبی شود. آملودیپین برای درمان در افراد بزرگ‌سال و کودکان بیشتر از ۶ سال استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به قرص نورواسک

قبل از مصرف نورواسک، اگر شما نارسایی احتقانی قلب و یا بیماری کبدی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 مصرف الکل هم‌زمان با این دارو، می‌تواند باعث کاهش فشارخون در شما شود و ممکن است عوارض جانبی خاصی از این دارو را افزایش دهد.

اگر شما در حال درمان  فشارخون بالا هستید، استفاده از داروی نورواسک را تا زمانی که  شما احساس بهبودی کنید ادامه دهید. فشارخون بالا اغلب بدون علامت است. شما ممکن است نیاز به استفاده از داروهای ضد فشارخون برای بقیه عمر خود داشته باشید.

مصرف این دارو  تنها بخشی از یک برنامه کامل از درمان است که همچنین شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن است. رژیم غذایی، دارو و روال ورزش خود را برای رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهید.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای دیگری که برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشارخون مصرف می‌کنید، اطلاع دهید.

درد قفسه سینه شما ممکن است درزمانی که شما مصرف این دارو را شروع کرده و یا زمانی که میزان مصرف خود را افزایش داده‌اید، بدتر شود. اگر درد قفسه سینه شما شدید شد و یا در حال پیشرفت است، به پزشک خود اطلاع دهید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به نورواسک و یا آملودیپین حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت می‌توانید از این دارو استفاده کنید، اگر شما موارد زیر رادارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کبد؛
 • یک مشکل دریچه قلب به نام تنگی آئورت.

مشخص نیست که آیا نورواسک به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

آملودیپین می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود، ولی اثرات آن بر کودک شیرخوار مشخص نیست. اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نورواسک برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از ۶ سال، مورد تائید نیست.


نحوه مصرف قرص نورواسک (آملودیپین)

روش مصرف نورواسک

داروی نورواسک را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات ممکن است دوز مصرفی شما را به اطمینان از اینکه که شما بهترین نتایج را دریافت می‌کنید، تغییر دهد.  این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

شما می‌توانید این دارو را با و یا بدون غذا میل کنید. این دارو را در زمان یکسانی از روز مصرف کنید.

در هنگام مصرف این دارو، فشارخون شما اغلب نیاز به بررسی دارد.

فشارخون بالا یا بیماری قلبی شما ممکن است با ترکیبی از داروها درمان شود. از تمام داروهایی که توسط پزشک برای شما تجویزشده است، استفاده کنید. راهنمای دارو و یا دستورالعمل  که به شما ارائه‌شده را دنبال کنید. بدون مشورت با پزشک خود دوز داروی مصرفی خود را تغییر ندهید و یا هر یک از داروهای خود را قطع نکنید. این امر به‌ویژه اگر شما در حال مصرف داروی نیتروگلیسیرین(زیرزبانی) هستید، مهم است.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما ، نور خورشید و یا رطوبت نگهداری کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

اجتناب از بلند شدن بیش‌ازحد سریع از حالت نشسته یا درازکش، چون شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط به‌آرامی از جای خود بلند شده و ثابت شوید.


عوارض جانبی قرص نورواسک (آملودیپین)

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

در موارد نادر، هنگامی‌که شما برای اولین بار شروع به مصرف نورواسک می‌کنید، آنژین صدری شما ممکن است بدتر شده و یا شما به یک حمله قلبی دچار شوید. اگر شما  دچار علائمی مانند: درد قفسه سینه یا فشار بر روی قفسه سینه، دردی که  به سمت فک و یا شانه شما گسترش می‌یابد، تهوع، عرق کردن شدید، فوراً به  مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض نورواسک

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تپش و  ضربان قلب و یا لرزش در قفسه سینه شما.
 • بدتر شدن درد قفسه سینه؛
 • تورم در پا یا مچ پای شما.
 • خواب‌آلودگی شدید؛
 • احساس سرگیجه،  احساسی مانند  اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • سرگیجه؛
 • احساس خستگی؛
 • درد معده، تهوع؛
 • گرگرفتگی (گرمی، قرمزی، خارش یا احساس خارش).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی نورواسک را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

نیتروگلیسیرین؛

سیمواستاتین (Zocor، سیمکور، ویتورین

هر گونه داروهای دیگری برای درمان فشار خون یا بیماری های قلبی

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده  شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. همه واکنش‌های امکان‌پذیر در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.