خواص شگفت انگیز کیوی


میوه کیوی دارای خواص و فواید متعددی است. مهم‌ترین فواید این میوه عبارت‌اند از مراقبت از پوست، بهبود سلامت قلب و عروق، کاهش فشارخون و جلوگیری از سکته مغزی. همچنین مصرف این میوه در درمان سرطان، بی‌خوابی، دژنراسیون ماکولا و دیابت کمک می‌کند. با توجه به ترکیبات غنی از فلاونوئید موجود در کیوی، همچنین این میوه در دوران بارداری کمک می‌کند و باعث جذب آهن در بدن می‌شود. علاوه بر این، خواص ضد میکروبی کیوی در برابر تعدادی از بیماری‌ها از طریق تقویت سیستم ایمنی بدن، ما را محافظت می‌کند.

در این مقاله سعی خواهیم کرد که علاوه بر معرفی این میوه به بررسی مورد به مورد و کامل این خواص و مزایا بپردازیم.


میوه کیوی چه نوع میوه‌ای است؟

کیوی یک توت خوش‌طعم چوبین است و اسم کوتاه شده آن با عنوان “کیوی” مشهور است. این میوه بومی کشور چین است و به‌عنوان میوه ملی این کشور به آن اشاره شده است. کیوی در اصل به‌عنوان یانگ تائو شناخته می‌شود، یک میوه بیضی‌شکل و یک میوه به شکل تخم‌مرغ و قهوه‌ای با یک بافت رگه رگه است. پالپ داخل آن دارای یک گوشت سبز زنده، نیمه شفاف، سبز روشن با یک الگویی از خوشه‌های سبک‌تر رنگارنگ است که چند دانه کوچک و خوراکی تیره‌رنگ دارد. میوه کیوی طعمی منحصربه‌فرد و خوشمزه با بافت نرم و خامه‌ای دارد. جنس Actinidia که شامل کیوی است شامل حدود ۶۰ گونه است. در سطح جهانی، انواع رایج مصرف‌شده، این میوه “کیوی رگه رگه” و “طلایی” هستند.

کیوی در ماه اوایل قرن بیستم توسط مبلغان مذهبی از چین به نیوزیلند آورده شده است. با افزایش در حال رشد از این میوه‌های عجیب‌وغریب، مردم از نیوزیلند آن را به‌عنوان choseberries چینی تغییر نام دادند. بعدها، این میوه به ایالات‌متحده وارد شد که در آن بسیار محبوب شد. پس از گذر از چند نام، این میوه به نام “کیوی” به‌افتخار پرنده ملی نیوزیلند برای ظاهر کوچک، رگه رگه، رنگ قهوه‌ای شبیه به کت خز از یک پرنده قهوه‌ای بدون توانایی پرواز بود. ایتالیا، نیوزیلند، فرانسه، ژاپن، شیلی و ایالات‌متحده، عامل اصلی تولید تجاری این میوه هستند.

پرنده کیوی دلیل نامگذاری میوه کیوی


ارزش تغذیه‌ای میوه کیوی

میوه کوچک کیوی حاوی غنای شگفت‌انگیزی از مواد مغذی است. این میوه یک منبع عالی از ویتامین C (اسید اسکوربیک) است. سایر ویتامین‌ها از جمله ویتامین A، فولات، ویتامین E (آلفا توکوفرول) و ویتامین K (فیلوکینون) نیز در مقادیر خوبی در این میوه وجود دارد.

مواد معدنی کیوی شامل مقدار زیادی پتاسیم همراه با سایر مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر است. تمام این مواد مغذی حیاتی در میوه با اضافه شدن فیبر رژیمی همراه است.


مزایای میوه کیوی برای سلامت انسان

محبوبیت رو به رشد جهانی کیوی به خاطر ترکیب شگفت‌انگیز این میوه از نظر ظاهر منحصربه‌فرد، عطروطعم و خواص تغذیه‌ای است. مزایای این میوه برای تأثیر بر سلامت انسان شامل موارد زیر است:


خواص آنتی‌اکسیدانی

کیوی دارای مقادیر قابل‌توجهی از ویتامین C، اجزای فنلی و کاروتنوئیدها است که آنها سلامت ما را ارتقاء می‌دهند. مطالعات تطبیقی بر روی کیوی، پرتقال و گریپ‌فروت نشان داد که میوه کیوی حاوی خواص آنتی‌اکسیدان قوی‌تر نسبت به موارد بعدی است. با توجه به وجود فیتوکمیکال های تغذیه‌ای، توانایی محافظت از DNA موجود در سلول‌های بدن از آسیب‌های اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد را دارد، درنتیجه خطر ابتلا به التهاب و بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.


سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

همان‌طور که ذکر شد، میوه کیوی دارای پلی فنول های محافظ همراه با ویتامین C، ویتامین E و پتاسیم است که در حفظ سلامت قلب و عروق مؤثر هستند. یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که این میوه فعالیت‌های مهارکننده‌ای دارد که باعث کاهش سطوح تری گلیسیرید در خون می‌شود.

بر اساس مطالعه، مصرف دو عدد از کیوی در هر روز به کاهش پاسخ پپتید یا احتمال لخته شدن خون کمک می‌کند. این اثر فیبرینولیتیک میوه در رگ‌های خونی شما را از خطر ترومبو آمبولیک و اختلالات قلبی مانند آترواسکلروز ( تصلب شرایین) محافظت می‌کند.

تاثیر میوه کیوی بر سلامت قلب


موجب خواب بهتر می‌شود

این میوه یک منبع خوب از سروتونین است که به بهبود بهتر خواب کمک می‌کند. یک مطالعه تحقیقاتی در این زمینه نشان داده است که مصرف میوه کیوی در بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. همچنین ممکن است در بهبود شروع خواب و در کاهش زمان بیداری بعد از شروع از خواب کمک کند، بنابراین می‌تواند هر اختلالی خوابی را تسکین دهد.

این میوه حاوی فلاونوئیدها از قبیل نارینژنین، کوئرستین، روتین، کاتکسین و اپی کاتکسین است که گیرنده‌های القاء کننده خواب را تعدیل می‌کنند و به‌عنوان یک عامل آرام‌بخش مؤثر بر گیاه شناخته می‌شوند. با توجه به این موضوع، پوست کیوی یک عنصر قوی برای بهبود در روند طبیعی خواب است.


جذب آهن را بهبود می‌بخشد

مزیت شگفت‌انگیز کیوی این است که توانایی جذب آهن در بدن را تسهیل می‌کند. این میوه که غنی از ویتامین C و سایر مواد شیمیایی مانند لوتین و زاکسنتین است به‌به بهبود وضعیت آهن در بدن و جلوگیری از اختلالات کمبود آهن کمک می‌کند. مطالعات تطبیقی که در مورد کیوی و موز انجام‌شده نشان می‌دهد که مصرف کیوی همراه با غلات صبحانه غنی آهن باعث افزایش قابل‌توجه آهن در بدن نسبت به موز می‌شود.


درمان دژنراتیو ماکولا

کیوی یک میوه مفید برای چشم است و به‌طور مؤثری به مراقبت از چشم کمک می‌کند. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، این میوه منبع فیتو کمیکال هایی مانند لوتین و زاکسنتین است که مؤلفه‌های حیاتی در چشم انسان هستند. این مؤلفه‌های مفید همراه با ویتامین A چشم‌ها را از آب‌مروارید، دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن و دیگر اختلالات نابودکننده بینایی محافظت می‌کنند.


کمک در فرایند هضم

کیوی برای حفظ یک سیستم گوارش سالم ارزشمند است. این میوه یک منبع ارزشمند از فیبر است که هضم را بهبود می‌بخشد و سلامت روده را حفظ می‌کند. میوه کیوی با تحریک سیستم روده کمک می‌کند تا از یبوست رهایی یابید. خواص ملین بودن طبیعی این میوه به علت محتوای فیبر آن است که به مقدار زیادی به مدفوع حجم می‌دهد و آن را نرم می‌کند.

مطالعات انجام‌شده در مورد کیوی نشان داد که غنی از آنتی‌اکسیدان پروتئولیتیک آکتینیدین است که هضم پروتئین‌ها را بهبود می‌بخشد و حرکات روده را از طریق دستگاه گوارش تسهیل می‌کند. پلی ساکارید موجود در میوه باعث کمک به پیشگیری از چسبندگی enteropathogenes و تحریک باکتری پروبیوتیک در روده بزرگ می‌شوند. عصاره کیوی باعث افزایش رشد اسیدلاکتیک، مهار رشد باکتری Escherichia coli و کمک به حفظ سلامتی گوارشی می‌شود.


مفید در روند بارداری

کیوی یک میوه مناسب برای یک زن باردار است که به فراوانی دارای مقادیر طبیعی از فولات است که به جلوگیری از وقوع نقایص لوله عصبی در نوزادان نوزاد کمک می‌کند و برای مغز و رشد شناختی آن‌ها ضروری است. دیگر مواد مغذی مهم مانند ویتامین C، E و K همراه با فلاونوئیدها موجود در میوه نیز به‌طورکلی در سلامت و تکامل و رشد جنین و مادر باردار مفید است.


کیوی برای مراقبت از پوست

با توجه به سهم قابل‌توجه این میوه درروند سنتز کلاژن، این گیاه به حفظ پوست سالم و صاف کمک می‌کند. این میوه حاوی ویتامین C است که به حفظ پوست کمک می‌کند و باعث بهبود ترمیم زخم‌ها و خراش‌ها می‌شود. ویتامین E در کیوی موجب کاهش خطوط پیشانی و چین‌وچروک پوست می‌شود. همچنین در کاهش اثرات مضر تابش اشعه ماوراءبنفش بر روی پوست کمک می‌کند، درحالی‌که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این میوه به‌عنوان یک عامل ضد پیری مناسب عمل می‌کنند و از بروز زودرس پوست جلوگیری می‌کنند و جوانی را حفظ می‌کنند.


خواص کیوی در جلوگیری از سرطان

کیوی در طب سنتی چینی برای اثربخشی آن در درمان انواع مختلف سرطان مانند سرطان کبد، سرطان سینه، سرطان معده و سرطان ریه به‌طور سنتی مورد اعتماد است. عصاره‌های کیوی مانع تکثیر سلول‌های سرطانی و محافظت از آسیب‌های درونی DNA می‌شود. اثر میوه کیوی در برابر سرطان با ایجاد مواد سیتوتوکسیک در مقابل سلول‌های سرطانی بدخیم بدون تأثیر بر سلول‌های سالم انجام می‌شود.

آنتی‌اکسیدان‌ها، کاروتنوئید ها، ویتامین‌ها و فیبرها به مقدار زیادی به اثربخشی کیوی در پیشگیری یا بهبود زودرس سرطان کمک می‌کنند. کاتکسین یک ماده فیتوشیمیایی در کیوی است، در کاهش سمیت عوامل ضد سرطان از طریق تحریک تومور مغز استخوان کمک می‌کند.


افزایش ایمنی با مصرف کیوی

کیوی در تنظیم سیستم ایمنی مؤثر و انعطاف‌پذیر که برای عملکرد سالم بدن بسیار حیاتی است، مفید است. مصرف کیوی کمک می‌کند تا در برابر عفونت‌های فصلی و سایر بیماری‌ها از طریق خواص ضد میکروبی و ضد قارچی کمک کند.

عصاره‌های کیوی نشان داده است که باکتری‌های موضعی روی پاتوژن های مختلف ازجمله استافیلوکوک اورئوس و استافیلوکوکوس پیوژنز را غیرفعال می‌کند. میوه کیوی کمک می‌کند تا علائم سرماخوردگی و آنفولانزا و دیگر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی کاهش یابد. همچنین این میوه اثرات ضدالتهابی را نشان می‌دهد و فعالیت سیتوکین های ضدالتهابی را دارد.


کیوی دیابت را کنترل می‌کند

میوه کیوی دارای شاخص گلیسمی پایین است (GI) که برای افراد مبتلا به دیابت مناسب است. مطالعات انجام‌شده بر روی عصاره‌های میوه کیوی نشان داد مصرف این میوه در آدیپوژنز کمک می‌کند که در جلوگیری از ابتلای به بیماری دیابت ضروری است.

اختلال در عملکرد بافت‌های چربی در بدن به‌طور شدید در توسعه مقاومت به انسولین و دیابت دخالت دارد.

خواص میوه کیوی برای بدن


استفاده از کیوی در آشپزی

با توجه به ویژگی‌های ظاهری و طعم و مزه آن، کیوی می‌تواند سبک استوایی شگفت‌انگیز خود را به ظرف سالاد میوه شما اضافه کند. عصاره تغذیه‌ای کیوی را می‌توان به‌عنوان یک عامل کاربردی برای تهیه محصولات نانوایی با یک عامل سلامتی بهبود بخشید.

این میوه همچنین حاوی آنزیم پاپائین است که آنزیمی است که در شکستن بافت‌های فیبرینی ازجمله گوشت‌های سخت مفید است. بااین‌حال، به همین دلیل، استفاده از کیوی در محصولات مبتنی بر ژلاتین مناسب نیست. آنزیم پاپایین همچنین دارای اثر ایجاد حالت دلمه شدن در شیر است. در این مورد، اگر شما قصد استفاده از کیوی را در هر محصول لبنی یا ژلاتین، آن محصول را برای اینکه بعضی از آنزیم‌ها را خنثی کنید، باید بپزید.


اثرات جانبی مصرف میوه کیوی

اگرچه این میوه دارای مزایای بهداشتی فراوانی است ولی همچنین مصرف کیوی می‌تواند برخی عوارض جانبی مانند آلرژی و سنگ کلیه را در برخی افراد مصرف‌کننده این میوه ایجاد کند.

واکنش‌های آلرژیک: واکنش‌های آلرژیک ممکن است از حساسیت خوراکی خفیف و موضعی تا عوارض کشنده‌ای مانند آنافیلاکسی (شوک آنافیلاکتیک) که ممکن است به علت حساسیت به مرگ منجر شود، متفاوت باشد. مطالعات متعددی معتقدند که آلرژن های قابل‌توجهی در میوه کیوی وجود دارد که می‌تواند باعث واکنش‌های شدید در کودکان شد.

اگزالات: کیوی یک منبع از اگزالات است. مصرف بیش‌ازحد غذاهای غنی از اگزالات مانند کیوی ممکن است در بعضی از افراد خطر ابتلا به سنگ کلیه ناشی از اگزالات کلسیم را ایجاد کند. مصرف بیش‌ازحد اگزالات ممکن است با جذب مواد مغذی خاصی از قبیل کلسیم و منیزیم در بدن نیز تداخل ایجاد کند.

چگونه میوه کیوی را انتخاب و نگهداری کنیم؟

کیوی را انتخاب کنید که نرم و البته دارای پوستی سفتی باشد و از مصرف میوه‌هایی که کبودی یا لکه‌های مرطوب دارند اجتناب کنید. کیوی رسیده در اثر یک فشار ملایم می‌رسد. آن‌ها را می‌توان با نگه‌داشتن در دمای اتاق دور از گرما و یا نور خورشید برای چند روز یا با قرار دادن آن‌ها در کنار یک سیب یا موز در یک کیسه کاغذ برای رسیدن آماده کرد. کیوی رسیده شده را می‌توان در چند هفته یخچال نگهداری کرد.

روش انتخاب میوه کیوی

خلاصه مقاله

کیوی یک میوه خوش‌طعم و مغذی است که نه تنها جوانه‌های حس چشایی ما را ارضا می‌کند، بلکه سطح سلامت ما را نیز بهبود می‌بخشد. این میوه شامل کیسپر، پپتید غنی از سیستئین است که در درمان فیبروز کیستیک مفید و باارزش است. کیوی در آماده‌سازی محصولات ضد میکروبی برای کاهش مقاومت در برابر داروهای رایج برای عفونت قارچی و باکتری استفاده می‌شود.

این میوه دارای ویژگی‌های طبیعی تصفیه و رقیق کردن خون بدون عوارض جانبی مانند استفاده از داروی آسپرین است. با توجه به خواص ضدالتهابی این میوه همچنین می‌تواند در درمان بیماری آرتریت روماتوئید مفید باشد. این میوه را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا بسته تغذیه‌ای مفید را برای سلامتی خود به ارمغان بیاورد.

منبع مقاله : organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.