در هر فصل آنفولانزا (که در ماه اکتبر شروع می شود و در ایالات متحده اوج آن در ژانویه و فوریه است)، در حدود ۲۰٪ از آمریکایی ها با یک ویروس که می تواند باعث صدمات جدی، حتی عوارض کشنده (لازم به ذکر عوارض ناخوشایندی مثل تب، لرز و بدن درد نیست) مریض کند. پس چرا هنوز هم بسیاری از افسانه ها و شایعات در مورد آنفولانزا وجود دارد؟ در حالی که قابل پیش بینی نیست که آیا آنفلوانزای امسال بهتر یا بدتر از در سال های گذشته خواهد بود، عاقلانه آن است که مطمئن شوید که شما حقیقت را در مورد این ویروس مخوف و آنچه شما می توانید به منظور کاهش خطر ابتلای خود به آن انجام دهید، می دانید.

آنفولانزا

شما ممکن است ، از طریق واکسن به بیماری آنفلوآنزا مبتلا شوید

نه ، واقعا شما از این طریق مبتلا نمی شوید. این شایعه دیرینه اینقدر کم اهمیت است که اغلب کارشناسان آن را کم ارزش می دانند. هالی فیلیپس، متخصص داخلی شهر نیویورک و نویسنده پزشکی اخبار WCBS توضیح می دهد: “واکسن آنفولانزا با ذرات ویروسی مرده ساخته شده است، و از آنجا که ویروس زندگی نمی کند، نمی تواند شما را آلوده کند”. دکتر فیلیپس می گوید: نسخه اسپری بینی واکسن، به نام FluMist، (که مورد تایید FDA برای کودکان و بزرگسالان بین سنین دو و ۴۹ که سالم و باردار نباشند) حاوی یک نسخه غیرفعال از ویروس آنفلوانزا است. با این حال، این اسپری، هنوز هم نمی تواند شما را بیمار کند. این تصور غلط ، ممکن است از این واقعیت نشات گرفته باشد که این واکسن ۲ هفته طول می کشد برای شما به شکل آنتی بادی در آمده و به طور کامل از شما محافظت کند. بنابراین اگر شما قبل یا بعد از آن، یک سرماخوردگی یا آنفلوآنزا گرفتید، از بابت آبریزش بینی یا گلو درد ، خود را مقصر ندانید.

افراد جوان و افراد سالم لازم نیست که در مورد آنفلوآنزای نگران باشند

دکتر فیلیپس در این مورد می گوید: ” در حالی که این درست است که آنفلوانزا بیشترین تهدید را برای کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای دارد ، ولی این بیماری هنوز هم می تواند علایم شدید در افراد سالم، ایجاد کند”. به همین دلیل است که CDC توصیه می کند ، همه، ترجیحا دراوایل فصل شیوع فصل آنفولانزا، واکسن را دریافت نمایند. حتی اگر شما در یک گروه در معرض خطر نیستید، گرفتن واکسن، می تواند ، انتقال ویروس را از شما به مردم آسیب پذیر، متوقف کند. “هرچه قدر افرادی بیشتری واکسن دریافت کنند،  ما بیشتر می توانیم چرخش آنفلوانزا را در جامعه قطع کنیم، که  می تواند باعث محافظت مادر بزرگ و یا فرزند شما شود”. حتی اگر شما به طور منظم با بچه ها و یا سالمندان ارتباطی ندارید، چند دقیقه را صرف دریافت واکسن در مطب دکتر ، داروخانه های محلی، و یا مرکز سلامت و بهداشت جامعه کنید.

آنفولانزا شامل علائم گوارشی است

یک نشانه رقت آور آنفولانزا ، علائم گوارشی است که به ندرت در بعضی موارد اتفاق می افتد. چیزی که مودبانه به نام “آنفولانزای معده” که یک اصطلاح محاوره ای است، نامیده می شود، به یک گروه از ویروس ها که در درجه اول باعث استفراغ و اسهال می شود، اشاره دارد. دکتر فیلیپس می گوید: “این ویروس ها آنفولانزا نیست،”. با این که می گویند که آنفولانزا گاهی اوقات به برخی از مسائل گوارشی منجر نمی شود؛ برخی از افراد مبتلا دچار حالت تهوع و حتی استفراغ شدند. اما اگر شما این علائم را در هیچ کدام از آنفولانزاهای کلاسیک سراغ ندارید، شما احتمالا با یک مورد کاملا متفاوت سرو کار دارید.

زنان باردار نمی توانند واکسن آنفولانزا را دریافت کنند

در مقابل، تمام زنان باردار باید واکسن در اسرع وقت دریافت کنید. “این واکسن برای زنان باردار بدون خطر است، و حتی می تواند از کودک برای چند ماه اول زندگی، هنگامی که او به اندازه کافی برای گرفتن واکسن سن ندارد ولی هنوز نسبت به بیماری بسیار آسیب پذیر است، محافظت کند”. (بچه ها حداقل شش ماهه واجد شرایط دریافت واکسن می باشد.) آنتی بادی که در پاسخ به واکسن فعال می شوند، نه تنها شما را از آنفلوآنزا محافظت می کند ، بلکه کودک شما را پس از تولد از طریق شیر مادر محافظت می کند ( با توجه به گزارش CDC ). بارداری باعث تغییرات سیستم ایمنی بدن، قلب و ریه می شود که می تواند خطر ابتلا به یک مورد خطرناک آنفولانزا، که می تواند حاملگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، را افزایش دهد”. تب بالا و عفونت های شدید می تواند به عوارض بارداری جدی و حتی حاملگی زودرس منجر شود”.

شما می توانید آنفولانزا را با شستن دست های خود به مقدار زیادی متوقف کنید

ما همه دست ها را با آب و صابون می شوییم. اما این شستن به اندازه کافی برای جلوگیری از آنفولانزا کافی نیست. آنفلوانزا از طریق هوا و از طریق قطرات بزاق از کسی که مبتلا شده، گسترش می یابد (که یک روز قبل از اینکه علائم را نشان دهد و تا هفت روز پس ازآن شروع می شود). قطرات آلوده، می تواند بر روی زمین و یا بینی، دهان و چشم شما باشد. شما همچنین ممکن است که به آنفولانزا با لمس سطوح آلوده و سپس دست زدن به دست یا به صورت خود، مبتلا شوید. (با توجه به گزارش CDC ، آنفولانزا می تواند تا هشت ساعت، بر روی سطوح زنده بماند). بنابراین ، دست خود را با آب و صابون بشویید و از دست زدن به چشم، بینی یا دهان، خودداری کنید. این خطر را تا حدودی، کاهش می دهد. همچنین داشتن فاصله ی حداقل شش پا از کسی آنفولانزا دارد، مهم است، چون قطرات موجود در هوا می تواند به فاصله ای دورتر از آن هم، انتقال یابد. مناطق مشترک در خانه و یا محل کار کسی که به آنفولانزا مبتلا شده را ضدعفونی کرده و بالاتر از همه، واکسن بزنید.

اگر شما به آنفولانزا مبتلا شوید ، یعنی واکسن کارکردی ندارد

واکسن آنفولانزا، مانند واکسن سرخک یا فلج اطفال نیست که شما را ۱۰۰٪ در برابر بیماری، محافظت کند. معمولا، واکسن تنها در حدود ۶۰ تا ۹۰ درصد موثر است. دلیلش این است که چندین سویه در هر سال به وجود می آید، و این مشکل برای دانشمندان وجود دارد سویه ای که کاملا غالب خواهد بود، را پیش بینی کنند. “اگر شما پس از دریافت واکسن به آنفولانزا مبتلا شدید ، این به این معنی است که شما به سویه های مختلفی که در واکسن وجود ندارد، مبتلا شده اید”.

آنتی بیوتیک می تواند با آنفولانزا مبارزه کند

هیچ نشانه ای وجود ندارد که حاکی از این باشد که دریافت آنتی بیوتیک بر بیماری آنفولانزا، اثری دارد. تامی فلو است که بهترین و شناخته شده دارویی است که اگر شما آن را ظرف ۴۸ ساعت از اولین نشانه از نشانه های آنفلوآنزا دریافت کنید، برای کاهش دوره بیماری های به ۱-۲ روزموثر است. این دارو، معمولا فقط برای کسانی که در معرض خطر بالای عوارض هستند، توصیه می شود و اثر این دارو، نسبتا متوسط است. بنابراین پیشگیری با واکسن آنفلونزا یک رویکرد بهتر است. دیگر داروها که می تواند برخی تسکین بعضی از عوارض مثل تب شود، ایبوپروفن و استامینوفن است. همچنین برای مبارزه با بیماری، در خانه بمانید، کمی استراحت کنید ، مقدار زیادی مایعات بنوشید.

فلج بل یک عارضه جانبی از واکسن آنفولانزا است

فلج بل بیماری است که باعث ضعف یا فلج در یک طرف صورت می شود. این فلج معمولا موقت است ، و پس از چند هفته از بین می رود، و آن را معمولا ناشی از یک عفونت ویروسی، مانند هرپس سیمپلکس (ویروس مسئول برای زخم های سرد) و یا اپشتین بار، که منجر به مونونوکلئوزمی شود، می دانند.
این شایعه چگونه با آنفولانزا پیوند خورد؟ چند دهه پیش، چند موارد جدا شده فلج بل پس از گرفتن واکسن آنفلوآنزا گزارش شد. با این حال هیچ دلیلی نشان نداده است که یکی ناشی از دیگری باشد و اجماع قاطع است که این دو هیچ ربطی به با یکدیگرندارند.

آنفولانزا می تواند باعث آلزایمر شود

آمپول آنفلونزا هیچ بیماری یا وضعیت ایجاد نمی کند، و این شامل بیماری آلزایمر هم می شود. آلزایمر یک نوع زوال عقل است که منجر به از دست دادن حافظه و دیگر تغییرات شناختی می شود. اینکه چرا عده ای به آلزایمر مبتلا می شوند، به طور کامل درک نشده است که همین باعث حدس و گمان و شایعه ارتباط بین آنفولانزا با آلزایمر شده است. افراد سالمند به شدت توصیه به تزریق یک واکسن آنفولانزا در هر سال توصیه می شوند، مردمان سالمندی که سن می تواند یکی از عوامل ابتلای آنان به آنفولانزا باشد، همین فاکتور سن در آنها می تواند عامل ابتلای به آلزایمر باشد. یک فرد مسن که واکسن آنفولانزا را دریافت کرده ممکن است، به تدریج عطی چندین ماه ، حافظه خود را از دست بدهد. این دو ربطی به هم ندارند، اما مردم نتیجه گیری می کنند که باعث این امر شد.

منبع: HEALTH