رپورتاژ آگهی


مهم ترین دلایل بوی بد لباس زیر که باید بدانید!

بوی بد لباس زیر یکی از مهم ترین مشکلات خانم ها به ویژه در فصول گرم سال است. این مشکل در تابستان، می تواند به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی، بیماری های مختلف، تعریق زیاد یا موارد دیگر باشد. انتخاب لباس زیر مناسب از نظر جنس و کیفیت در جلوگیری از بوی بد اهمیت زیادی دارد. برندهای معروف و شناخته شده ای مانند ست نیم تنه و شورت زنانه کلوین کلاین پیشنهاد فوق العاده ای به عنوان لباس زیر استاندارد برای بانوان هستند. البته رعایت نکات بهداشتی و توجه به رژیم غذایی در رفع بوی بد تاثیر زیادی دارد.

۸ دلیل اصلی استشمام بوی بد از لباس زیر

بوی بد لباس زیر در تابستان یا فصول دیگر به دلایل زیر به وجود می آید:

رعایت نکردن بهداشت فردی

برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بوی بد لباس زیر باید به بهداشت خود اهمیت دهید. معمولا کسانی که بهداشت شخصی را رعایت نمی کنند از بوی بد لباس زیر به ویژه شورت خود اذیت می­شوند. حمام نکردن به صورت منظم باعث می شود تا لباس زیر بوی بد پیدا کرده و کثیفی و عرق روی آن جمع شود. دوش گرفتن به صورت منظم و شستشو لباس ها با مواد شوینده مناسب می تواند بوی بد را از بین ببرد. در صورتی که نمی­توانید به صورت روزانه حمام کنید، شورت خود را عوض کرده تا بوی بد نگیرد. رطوبت حاصل از شستن آن ناحیه باعث ایجاد بوی بد روی شورت خواهد شد. سعی کنید بدن خود را خشک نگه داشته و از دستمال توالت استفاده کنید.

تعریق زیاد در فصل تابستان

تعریق زیاد در فصل تابستان

معمولا مهم ترین دلیل بوی بد لباس زیر در تابستان به ویژه سوتین، عرق کردن بیش از حد است. تعریق بدن جذب لباس زیر می شود و بوی بدی از آن به مشام می رسد. یکی از مهم ترین بخش های بدن که تعریق زیادی دارد، زیر بغل است و این عرق ها روی سوتین می ریزند. همچنین تعریق در قسمت کشاله ران نیز می تواند منجر به ایجاد قارچ و باکتری در این ناحیه و در نتیجه بوی بد شورت شود. بعد از هر بار عرق کردن در بیرون از خانه دوش بگیرید تا لباس زیر شما بوی عرق ندهد. پوشیدن شورت و نیم تنه اسپرت به جای سوتین های اسفنجی در این روزهای گرم، به کاهش تعریق و بوی بد بدن کمک شایانی می کند.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نیز می تواند روی ایجاد بوی بد در لباس های زیر تاثیر مستقیم داشته باشد. برخی افراد با خوردن بعضی غذاها به صورت موقت بوی بد روی شورت و ناحیه تناسلی خود احساس می کنند. معمولا غذاهایی مانند مارچوبه، سیر و پیاز، فلفل قرمز، ماهی، محصولات لبنی تخمیری و … این بوی بد را به وجود می آورند. خوردن شیرینی به مقدار زیاد نیز می تواند روی افزایش بوی بد شورت تاثیر داشته باشد.

روابط جنسی نادرست

آیا می دانید که روابط جنسی نامناسب می تواند دلایل بوی بد لباس زیر باشد؟ بعد از انجام رابطه جنسی ایجاد بوی بد در کشاله ران امری طبیعی است که روی بوی لباس زیر نیز تاثیر دارد. با افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی تعریق نیز افزایش پیدا کرده و بوی بد روی لباس زیر به وجود می آید. وجود عفونت فرد یا شریک جنسی نیز باعث ایجاد بوی بد در ناحیه تناسلی و انتقال آن به لباس زیر می شود. بهترین راه برای جلوگیری از بو گرفتن لباس زیر بعد از رابطه جنسی حمام کردن است. با دوش گرفتن بوی بد از بین رفته و لباس زیر شما هم بوی بد نخواهد گرفت.

احساس بوی ادرار از لباس زیر

گاهی اوقات در زمان ادرار عجله کرده و مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود. در این حالت ممکن است کمی ادرار به بیرون نشت کند که باعث ایجاد بوی بد روی لباس زیر می شود. در صورتی که ادرار به طور کامل شسته نشود و تماس آن با لباس زیر می تواند بوی آزار دهنده ای ایجاد کند. دلیل دیگر احساس بوی ادرار روی لباس زیر عفونت مجاری ادراری است که این بو را به وجود می آورد. در صورتی که لباس زیر شما به ادرار آغشته شده خیلی سریع آن را تعویض کرده و اندام تناسلی را با آب و صابون تمیز بشویید.

انجام فعالیت های ورزشی سنگین

انجام فعالیت های ورزشی سنگین

ورزشکاران حرفه ای معمولا در حین ورزش متوجه می شوند که به دلیل تعریق زیاد لباسشان بوی بد گرفته است. این بوی بد می تواند ناشی از عرق کردن و فعالیت های سنگین بدنی باشد که با دوش گرفتن و شستن لباس به طور کامل از بین خواهد رفت. یکی از راهکارهای مهم و اثربخش، پوشیدن لباس ورزشی مناسب و خوش جنس مانند ست نیم تنه و شورت ورزشی زنانه کوزا است.

مصرف داروهای خاص

افرادی که برخی داروهای خاص را مصرف می کنند، بوی بد لباس زیر آن ها را آزار می دهد. برخی داروها با اثر روی بوی ناحیه تناسلی باعث بو گرفتن لباس زیر می شوند. این داروها می توانند تعریق را افزایش داده و بوی بسیار بدی در ناحیه کشاله ران به وجود بیاورند. معمولا داروهای ضد افسردگی مانند دولوکسیتین هیدروکلراید، سرترالین هیدروکلراید، پاروکستین هیدروکلراید و اسیتالوپرام اگزالات می توانند در ایجاد بوی بد لباس زیر در تابستان موثر باشند. در صورتی که این بو از بین نمی رود باید با پزشک خود مشورت کنید تا داروهای شما را تغییر بدهد.

عفونت قارچی و پوستی

یکی از مهم ترین دلایل بوی بد ایجاد شده روی لباس زیر خانم ها عفونت های قارچی و پوستی است. به دلیل حساسیت واژن خانم ها اکثرا به عفونت های قارچی در این ناحیه مبتلا می شوند. اگر شما نیز بوی بد روی شورت خود احساس می کنید، احتمالا دچار عفونت قارچی هستید. عواملی که باعث ایجاد عفونت می شوند عدم رعایت بهداشت، تعریق زیاد و رطوبت روی شورت است. معمولا عفونت در ناحیه تناسلی باعث ایجاد بوی بدی شبیه به بوی ماهی روی شورت می شود. داشتن ترشحات غیرعادی، خارش و … نیز از علائم عفونت هستند که زیر نظر پزشک باید درمان شود.

۱۳ نکته طلایی برای تمیز نگه داشتن لباس زیر

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد لباس زیر باید نکات بهداشتی زیر را رعایت کنید:

 • توجه به بهداشت شخصی به صورت روزانه
 • خالی کردن مثانه به طور کامل و در تعداد دفعات زیاد
 • تعویض روزانه شورت
 • جلوگیری از مصرف الکل و نوشیدنی های دارای کافئین
 • تعویض لباس زیر بلافاصله بعد از مرطوب شدن
 • خشک کردن واژن با دستمال بعد از شستشو
 • اجتناب از خوردن غذاهای خیلی شیرین
 • خرید بهترین جنس لباس زیر برای راحتی و استفاده مکرر
 • شستشوی مرتب ناحیه تناسلی در فواصل حمام کردن
 • تعویض مرتب نوار بهداشتی در دوره پریودی
 • درمان بیماری های عفونتی ناحیه تناسلی
 • اجتناب از مواد خوشبو کننده و معطر در ناحیه تناسلی
 • حمام کردن بعد از تعریق زیاد

سخن آخر

رعایت نکردن بهداشت، مشکلات عفونت ناحیه تناسلی و مصرف بعضی داروهای خاص از مهم ترین دلایل بوی بد لباس زیر هستند. با رعایت بهداشت فردی مانند استحمام به موقع، شستشوی مرتب، پوشیدن لباس زیر مناسب و رعایت رژیم غذایی اصولی می توانید به طور قابل توجهی این بوی بد را کاهش دهید.