جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
مدیریت زمان

دزدهای زمان با مدیریت زمان فرار خواهند کرد

مدیریت زمان یعنی در زمانی‌که کاری را انجام می‌دهید فقط و فقط همان کار را انجام دهید.  مدیریت زمان یعنی وقتی مشغول استراحت و تفریح هستید  فقط به استراحت و تفریح بپردازید و وقتی کار می‌کنید فقط کار کنید. مدیرت زمان یعنی قاطی نکردن این دو با هم. مدیریت زمان یعنی بدانید اگر  به سفر تفریحی می‌روید باید ذهنتان را از کار جدا کنید یا وقتی‌که در سر کار هستید نبایستی به رویای یک سفر تفریحی فرو روید.

مدیریت زمان یعنی همانقدر که کار کردن را جدی می‌گیرید تفریح را نیز جدی بگیرید اما این دو را هم باهم مخلوط نکنید. اینکه موقع کار کردن شروع به بازیگوشی کنید یعنی اعتباری در حد یک دقلک برای خودتان ایجاد کرده‌اید و این خوب نیست. البته مدیریت کردن زمان، به این معنا نیست که یک فرد خشک و بی‌روح باشید و حس شوخ طبعی نداشته باشید. جدیت به خرج دادن به  معنای اخمو بودن و خوشحال نبودن نیست. بلکه به معنای جدی گرفتن زمان است، چرا که این زمان،  بخشی از تمام زمان طول زندگی شماست. این زمان فقط یکبار وجود دارد و هرگز دیگر تکرار نمی‌شود. پس بهتر است مدیریت زمان را در تک تک لحظه‌های بیداری‌تان انجام دهید.

  • راهکارهای مدیریت زمان

مدیریت زمان

۱_ انجام کارها با شور و شوق

کارهایتان را با شورو شوق انجام دهید چراکه این شور و اشتیاق، شما را به سوی آینده‌ای که مدنظر دارید، خواهد برد. ممکن است شغل فعلی‌تان را دوست نداشته باشید و شورو شوقی نیز برای انجام آن نداشته باشید اما قطعا شما یک هدف نهایی دارید و می‌دانید این کار فقط یک پل یا یک وسیله‌ای است برای رسیدن به آن هدف نهایی. پس با همین اندیشه می‌توانید در خودتان شوروشوق لازم را ایجاد نمایید.

۲_ دانستن و برطرف کردن نقاط ضعف

جنبه‌ی دیگر مدیریت زمان این است که ببینید چه نقاط ضعفی دارید که باعث هدر دادن زمان‌تان می‌شوند. آنها را بررسی کنید و سپس برطرف نمایید.

۳- آگاهی از دزدهای زمان

یکی از دیگر از مواردی که در مدیریت زمان باید از آن آگاه باشید انواع سیستمهای ارتباطی از قبیل تلفن و اینترنت است. اینها دزدهای زمان هستند و اگر در زمان خودشان قرار داده نشوند می‌توانند باعث تخیریب زمان شما شوند.

 اجازه ندهید که  دزدهای زمان،  سرزده و ناخوانده  وارد زمان کاری یا تفریح شما شوند. اگر به همراه خانواده نشسته‌اید و مشغول خوردن شام هستید بهتر است تمام سیستمهای ارتباطی‌تان را خاموش کنید یا حداقل در حالت سکوت قرار دهید.  اجازه ندهید شخصی مزاحم زمان استراحت یا کارتان شود. هر چیزی را در سرجای خودش انجام دهید.

نسبت به هر چه که دزد زمان شما محسوب می‌شود آگاهی پیدا کنید. بهتر است اینطوری در نظر بگیرید که زمان، سرمایه‌ی شما است. آیا به کسی اجازه می‌دهید سرمایه شما را بدزدد؟ پس باید زمان‌تان را برای هر کاری که به آن اختصاص داده‌اید صرف نکنید نه کاری غیر از آن.

۴- رک و پوست کنده صحبت کردن

صحبت کردن رک و پوست کنده، یکی دیگر از راههای مدیریت زمان است. گاهی ممکن است ساعتها با شخصی بر سر یک موضوعی صحبت کنید و در آخر سرهم نفهمید موضوع اصلی چه بوده. کاری انجام داده‌اید فقط هدر دادن زمانتان بوده و بس.

۵- روی کاغذ فکر کنید

وقتی مشکلات را روی کاغذ مینویسید و به آن نوشته‌ها نگاه کنید خیلی بهتر می‌توانید آنها را حل کنید. همچنین اگر هدفهای خود را نیز روی کاغذ بنویسید و یک لیست تهیه کنید به راحتی می‌توانید اولویت ها را مشخص کرده و زمانتان را مدیریت نمایید.

برای هر کار یا هر شخصی یک جدول درست کنید و روند کاری خود را در آن جدول مشخص نمایید. این کتابچه‌ی پروژه‌های شماست که در امر مدیریت زمان‌تان شما را کمک خواهد کرد. مثلا اگر کاری را نیمه تمام رها کرده‌اید یا صحبتی را با شخصی نیمه‌کاره گذاشته‌اید، کافی است به سراغ این دفترچه بروید و با یک مرور کوتاه، کارتان را از سر بگیرید.

روی کاغذ فکر کردن، یعنی بسیاری از افکاری که نیازی به ماندن در ذهن ندارند را از ذهن برداشته و روی کاغذ بیاورید تا ذهنتان فضای بیشتری برای عملکردهای خلاقانه داشته باشد و درگیر یادآوری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها نباشد.

۶- نگاشتن خاطرات

مسئله فقط خاطره نویسی نیست، مسئله این است که در خلال این خاطره‌ها می‌توانید ایده‌های خوبی که به ذهتان رسیده را جمع‌آوری نمایید. ایده‌هایی در مورد سلامتی‌تان، یا کسب و کارتان یا آینده‌تان یا  مدیریت زمان تان. همچنین از لحظه‌های مهم زندگی‌تان عکس بگیرید چراکه در آینده با نگاه کردن به آنها، می‌توانید از روند رشد خود نسبت به گذشته آگاه شوید اینکه دیروز کجا بودید و امروز کجا.

۷– مطالعه  

کتاب‌های شما مهم تر از مبلمان خانه شما هستند. کتاب‌ها ، راه‌های میان‌بُری هستند برای مدیریت زمان.  چراکه تجربه‌هایی که سالها طول کشیده به دست آید، به راحتی در یک کتاب چندصد صفحه‌ای در دسترس شما قرار می‌گیرد.


ترجمه اختصاصی مجله قرمز

منبع: Habits of the Wealthy

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
19
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
582
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
306
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
312
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
782
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
323

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
125
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
247
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
137
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
118
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
240
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
340

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
426
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
147
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
202
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
485
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
534
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
974

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
205
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
122
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
111
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
113
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
364
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
180