متابولیسم بدن و معرفی چند راه حل برای افزایش سطح آن


افزایش متابولیسم بدن

متابولیسم بدن در اکثر افراد در وضعیت متعادلی قرار دارد ولی گاهی نیاز به تقویت دارد. آیا می‌توانید سوخت‌وساز خود را بهتر کنید؟ بالا بردن سوخت‌وساز بدن مستلزم این است که همه‌جا مراقب وزن خود باشیم اما اینکه بدن با چه سرعتی سوخت‌وساز را انجام می‌دهد به چندین عامل بستگی دارد.

بعضی از افراد متابولیسم را به ارث می‌برند. مردان کالری بیشتری نسبت به زنان، حتی در هنگام استراحت مصرف می‌کنند. برای اکثر افراد، سوخت‌وساز از سن ۴۰ سالگی به‌طور پیوسته است. با توجه به اینکه شما نمی‌توانید سن، جنس و یا ژنتیک خود را کنترل کنید، راه‌های دیگری برای بهبود سوخت‌وساز شما وجود دارد. در این مقاله به بررسی این راه ها می‌پردازیم.


۱. ساختن عضله از راه‌های افزایش متابولیسم بدن

بدن شما به‌طور مداوم کالری‌ها را می‌سوزاند، حتی زمانی که هیچ کاری انجام نمی‌دهید. سرعت متابولیسم بدن در افرادی که عضله بیشتری دارند زیادتر می‌باشد. هر پوند عضله برای حفظ خود در حدود ۶ کالری در روز استفاده می‌کند، درحالی‌که هر پوند چربی فقط ۲ کالری در روز می‌سوزاند. این تفاوت کوچک می‌تواند در طول زمان بیشتر شود. پس از یک دوره تمرین قوی کردن عضلات سراسر بدن، میانگین سوخت‌وساز روزانه بدن افزایش می‌یابد.


۲. افزایش تمرینات بدنی

ورزش ایروبیک ممکن است باعث بزرگ شدن عضلات نشود اما می‌تواند متابولیسم بدن شمارا در ساعت‌های پس از تمرین افزایش دهد، کلید این کار تلاش زیاد است. تمرین شدید با شدت بالا باعث افزایش بیشتر میزان سوخت‌وساز می‌شود. برای رسیدن به اثرات بیشتر در طول تمرین بیشتر تلاش کنید و یا در هنگام پیاده‌روی دویدن‌های کوتاه را امتحان کنید.

متابولیسم بدن را چگونه افزایش دهیم


۳. سوخت‌گیری با آب

بدن شما برای پردازش کالری به آب نیاز دارد. حتی اگر بدن خیلی کم دچار کمبود آب‌شده باشد، متابولیسم شما ممکن است کند شود. در یک مطالعه، بزرگ‌سالانی که هشت لیوان یا بیشتر در روز آب بخوردند، کالری بیشتری از کسانی که چهار لیوان آب می‌نوشند مصرف می‌کنند. قبل از هر وعده غذایی و میان وعده، یک لیوان آب یا سایر نوشیدنی‌های غیر شیرین مصرف کنید. همچنین، میان وعده‌های تازه، میوه‌ها و سبزی‌هایی که به‌طور طبیعی حاوی آب است، به‌جای برنج یا چیپس مصرف کنید.


۴. آیا شما نوشیدنی‌های انرژی‌دار را امتحان می‌کنید؟

بعضی مواد موجود در نوشیدنی های انرژی زا می‌توانند سوخت‌وساز بدن شمارا افزایش دهند. آن‌ها پر از کافئین هستند که میزان انرژی موردنیاز بدن را افزایش می‌دهد. گاهی اوقات حاوی تائورین که یک اسیدآمینه است می‌باشند. تائورین می‌تواند سوخت‌وساز شمارا سریع‌تر کند؛ اما استفاده از این نوشیدنی‌ها می‌تواند بعضی از مشکلات مانند فشارخون بالا، اضطراب و مشکلات خواب را ایجاد کند.


۵. انتخاب میان وعده‌های هوشمندانه

گاهی اوقات خوردن میان وعده به کاهش وزن کمک می‌کند. زمانی که شما وعده‌های غذایی را بافاصله زمانی زیادتری می‌خورید، سوخت‌وساز بدن بین این دو عده بسیار کم می‌شود. داشتن یک وعده‌غذای کوچک یا میان وعده هر ۳ تا ۴ ساعت، سوخت‌وساز بدن شمارا تقویت می‌کند، بنابراین شما کالری بیشتری را طی یک روز می‌سوزانید. مطالعات متعدد نیز نشان داده است افرادی که به‌طور منظم غذا می‌خورند، در بلندمدت غذای کمتری مصرف می‌کنند.


۶. افزودن ادویه به وعده‌های غذایی

غذاهای تند دارای مواد شیمیایی طبیعی هستند که می‌توانند سوخت‌وساز بدن را افزایش دهند. غذاهایی با یک قاشق غذاخوری فلفل قرمز یا سبزی خردشده می‌تواند میزان سوخت‌وساز را افزایش دهد. این احتمالاً موقت است، اما اگر غذاهای تند را اغلب مصرف کنید، ممکن است مزایای آن افزوده شود.


۷. غنی کردن غذاها با پروتئین

بدن شما کالری پروتئین را نسبت به قند و چربی بیشتر هضم می‌کند. شما به‌عنوان یک رژیم غذایی متعادل پروتئین را با برخی از چربی‌ها و قندها جایگزین کنید. پروتئین غنی می‌تواند سوخت‌وساز بدن را در بلندمدت افزایش دهد. منابع پروتئین خوب مانند گوشت گاو نر، بوقلمون، ماهی، مرغ گوشت سفید، آجیل، لوبیا، تخم‌مرغ و محصولات لبنی کم‌چرب می‌باشند.


۸. مصرف کم قهوه تلخ

 قهوه و افزایش متابولیسم بدن

اگر شما علاقه‌مند به نوشیدن قهوه تلخ هستید احتمالاً از انرژی و آرامش آن لذت خواهید برد. یکی از مزایای مصرف قهوه ممکن است افزایش سوخت‌وساز در کوتاه‌مدت باشد. کافئین می‌تواند به کاهش احساس خستگی و حتی افزایش استقامت در هنگام ورزش کمک کند.


۹. اجتناب از رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب که شامل خوردن کمتر از ۱۲۰۰ کالری برای زن و ۱۸۰۰ کالری در روز برای مردان می‌باشد متابولیسم بدن را برای هر شخصی دچار مشکل می‌کند. اگرچه این رژیم‌های غذایی ممکن است به شما کمک کند وزن را کاهش دهید. به‌علاوه، این باعث ایجاد عوارض جانبی می‌شود زیرا شما عضله را از دست می‌دهید که به‌نوبه خود سوخت‌وساز را کاهش می‌دهد. نتیجه نهایی این است که بدن شما کالری کمتری می‌سوزاند درنتیجه افزایش وزن نسبت به قبل رژیم سریع‌تر می‌شود.