کرونا ویروس جدید که به قول دکتر نمکی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، همانند شتر گاو پلنگ است و هر لحظه چهره جدیدی از خود رخ می‌نمایاند هر چند وقت یکبار علائم جدیدی را از خود بروز می‌دهد که قبلا نداشته است. دانشمندان در حال درک علائم بیماری کرونا ویروس جدید هستند. در زیر علائمی را که باید بدانید برای شما لیست شده است. برخی از آنها جدید و بسیاری هم با سایر بیماریهای عفونی تنفسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا مشترک هستند.

کرونا ویروس جدید یک معضل جهانی علائم بیماری کرونا ویروس

از بهمن سال گذشته تا کنون بیش از ۶ و نیم میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. و هر روز که می‌گذرد کارشناسان علائم بیشتری از این بیماری که کووید-۱۹ نام دارد، می‌بینند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، ثابت شده است که بیماری کووید-۱۹ از خفیف تا شدید و در مواردی کشنده، رده بندی شده است. (اینجا می‌توانید علت کشنده بودن بیماری را درک کنید). این مرکز اخیرا هم علائم جدیدی از بیماری کرونا را لیست کرده است.

روبرت گلاتر، پزشک بخش اورژانس بیمارستان نیویورک یعنی همان شهری که بیشترین مبتلایان را دارد،گفت: اکثر موارد یعنی حدود ۸۰ درصد خفیف هستند. دکتر نستور سوزا هم افزود: و بسیاری از علائم نیز غیرخاص هستند. این بدان معناست که ممکن است بوسیله بیماریهای تنفسی همچون سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد شده باشند. سه مورد از شایعترین علائم بیماری کرونا ظاهرا تب، سرفه و تنگی نفس هستند. در زیر هر کدام بیشتر توضیح داده شده به اضافه علائم کمتر شایع این بیماری.

علائم بیماری کرونا؛ تبعلائم بیماری کرونا

شایعترین علامت از علائم کرونا تب است. طبق گزارش CDC 77 تا ۹۸ درصد بیماران بستری شده مبتلا به کرونا ویروس حرارت بدنشان بالاتر از حالت عادی بود. و تجزیه و تحلیل دیگری گزارش کرد که تب معمولا ۳۸ درجه یا بالاتر است. گاهی اوقات همراه با لرز است. یک نکته: تب ممکن است نخستین علامت گزارش شده باشد یا شاید هم نباشد. حدود ۴۴ درصد از بیش از ۱۰۰۰ بیمار بستری شده به علت کرونا ویروس جدید در چین، به هنگام رفتن به مرکز درمانی، تب داشتند. این تعداد بعد از بستری شدن در بیمارستان ۸۹ درصد بود. خستگی نیز یکی از علائم شایع است که طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی در ۳۸.۱ درصد از بیماران مشاهده شده است. و تعریق شبانه بوسیله بعضی از بیماران اعلام شده است و یکی از علائم تب در شب است.

علائم بیماری کرونا؛ لرزعلائم بیماری کرونا

دو علامت دیگر که CDC که در اردیبهشت ماه به آنها اضافه کرد، لرز و لرزیدن بدن بر اثر لرز یا همان سرما بود. به گفته دانشگاه پیتسبورک، لرز اغلب اوقات همراه با تب است و موجب انقباض عضلات و شل کردن آنها، سوزاندن انرژی و سوزاندن انرژی به عنوان روشی برای ایجاد گرما به شکل تب است. دماهای بالا به کشتن عفونت کمک می‌کند. این کمی متناقض است چون حتی اگر درجه حرارت درونی بدن شما در حال بالا رفتن باشد در واقعا احساس سرما می‌کنید. ممکن است لرز بدون تب و همچنین تب بدون لرز داشته باشید. و مطمئنا لرز داشتن لزوما به معنای داشتن کووید-۱۹ نیست. ممکن است فقط یک نوع عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد.

علائم بیماری کرونا؛ سرفهعلائم بیماری کرونا

دورمین علامت شایع سرفه است که به گفته CDC بین ۴۶ تا ۸۶ درصد بیماران بیمارستان را دچار کرده است. دکتر سوزا می‌گوید اگر چه سرفه یک علامت نسبتا شایع و گسترده در میان بیماریهاست اما یکی از ویژگیهای بارز آن در بیماری کرونا این است که معمولا خشک است. CDC معتقد است که کووید-۱۹ عمدتا از طریق قطرات تنفسی در بین افرادی که نزدیک به یکدیگر هستند (حدود ۲ متر) منتشر می‌شود. انجمن پزشکان خانواده توصیه می‌کند افرادی که علائم سرفه یا عطسه دارند، داخل دستمال کاغذی یا آرنج خود این کار را انجام دهند نه دستشان.

علائم بیماری کرونا؛ تنگی نفسعلائم بیماری کرونا

این علامت بالقوه دشواری ست که طبق گفته CDC بین ۳ تا ۳۱ درصد از بیماران در بیمارستان را درگیر خود می‌کند. یک تحقیق در مجله بین المللی عوامل ضد میکروبی نشان داد که ۳۴/۵ درصد، این سومین علامت شایع را داشتند. تنگی نفس می‌تواند آزار دهنده باشد. همچنین ممکن است تشدید شود. این مقاله گزارش کرد که بیماران کووید-۱۹ در واحد مراقبتهای شدید (ICU) نسبت به سایر بیمارانی که در ICU نبودند دچار تنگی نفس شدند. علائم تنفسی یکی از بخشهای مهم کووید-۱۹ در بسیاری از بیمارانی است که دچار ذات الریه شدند و برخی نیازمند کمک نفس یا ونتیلاتور هستند. خستگی نیز یک علامت شایع است که به گفته سازمان بهداشت جهانی در ۳۸/۱ بیماران گزارش شده است.

علائم کرونا ویروس؛ درد و کوفتگیعلائم بیماری کرونا

درد و کوفتگی عضلات که به آن میالژیا هم گفته می‌شود در ۱۳/۹ درصد بیماران بوسیله سازمان بهداشت جهانی تشخیص داده شده است. به گفته کلینیک کلیولند، این یک علامت شایع عفونتهای ویروسی همچون سرما خوردگی و آنفولانزا است. ویلیام شافر متخصص بیماریهای عفونی گفت: صرفنظر از اینکه دچار آنفولانزا شده باشید یا کووید-۱۹ یا هر بیماری ویروسی دیگر، درد و کوفتگی عضلات بخشی از پاسخ التهابی بدن هستند. علائم در موارد خفیف کروناویروس (که اکثر موارد را تشکیل می‌دهد)، خودش فروکش می‌کند. در صورتی که احساس کردید که علائم شما بدتر از سرماخوردگی است، حتما با پزشکتان تماس بگیرید، قطعا ابتدا تلفنی تماس بگیرید: می‌توانید با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرید یا به سایت salamat.gov.ir مراجعه کنید به این ترتیب با مراجعه مستقیم دیگران را بیمار نخواهید کرد.

علائم کرونا ویروس جدید؛ سردردعلائم بیماری کرونا

طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، سردرد در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به عنوان یکی از علائم کرونا گزارش شده که به همان نسبت بر افرادی که دچار گلودرد شدند، اثر می‌گذارد و هر دو با هم کمتر پیش می‌آید. البته انواع سردردهای متفاوت وجود دارد که همگی با دلایلی احتمالی از جمله استرس بوجود می‌آیند. طبق گفته ها اگر به همراه علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس دچار سردرد شده‌اید و یا اخیرا سفر کردید و یا به جای شلوغی رفتید حتما با مراکز درمانی تماس بگیرید.

علائم بیماری کرونا؛ گلو دردعلائم بیماری کرونا ویروس جدید

اگر چه گلو درد قبلا به عنوان یکی از علائم بیماری کرونا در بیماران مبتلا به کووید-۱۹گزارش شده اما به عنوان بخشی از لیست علائم اصلی CDC نیست. باز هم می‌گوییم گلودرد علامت التهاب است که خودش نشانه این است که بدن به یک مهاجم پاسخ ایمنی می‌دهد. به گفته دکتر شافنر، این ویروس به غشاهای مخاط پشت گلو می‌جسبد و موجب التهاب موضعی می‌شود که این کار برخی از سلولهای پشت گلو را می‌کشد. یکی از اسناد سازمان بهداشت جهانی گلو درد را در حدود ۱۴ درصد از بیماران کووید-۱۹ گزارش کرد. گلو درد یکی از علائم غیر خاص کووید-۱۹ است. این علامت ممکن است توسط سایر ویروسها (مثل آنهایی که موجب سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شوند)، باکتریها، آلرژیها و سیگار کشدن و حتی دود دست دوم  بوجود آمده باشد.

علائم کرونا ویروس؛ اسهالعلائم بیماری کرونا ویروس جدید

اسهال در درصد کمی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ گزارش شده است (فقط ۳/۷ درصد طبق محاسبات WHO) اما در افرادی که هیچ یک از چند علامت سیستم تنفسی ذکر شده در بالا را نداشتند، قابل توجه است. کرونا ویروسها معمولا می‌توانند موجب اسهال در گاوها و خوکها شوند (مرغهای عفونی شده بیشتر بیماری تنفسی داشتند)، نخستین مورد اثبات شده کرونا ویروس در آمریکا در مردی ۳۱ ساله بود که از ووهان چین برگشته بود و در مدت کمی بعد از بستری دچار روانی شکم شده بود. طبق مقاله منتشر شده در مجله پزشکی انگلستان، نمونه‌های مدفوع برای کووید-۱۹ مثبت بود. بیماران مبتلا به SARS و MERS نیز علائم مشکلات گوارشی داشتند.

علائم بیماری کرونا؛ آبریزش بینیعلائم بیماری کرونا ویروس جدید

یا اخیرا بیشتر خشکی بینی یا سایر علائم بینی. فقط ۴ درصد بیماران در یک نمونه بررسی، این علامت را گزارش دادند اما غیاب آن هم ممکن است جالب توجه باشد. کووید-۱۹ بیشتر تمایل به ایجاد علائم تنفسی بخش پایین دستگاه تنفسی دارد تا علائم تنفسی بینی. مرکز سلامت استانفورد توصیه می‌کند کودکانی که یبوست همراه با تب، سرفه، گرفتگی و تهوع دارند باید تست آنفولانزا بدهند. آنهایی که تب، سرفه، مشکلات تنفسی و خستگی بدون آبریزش بینی یا تهوع دارند بهتر است تست کووید-۱۹ بدهند. اکثر موارد کووید-۱۹ در چین، بزرگسالان بودند نه کودکان.

علائم بیماری کرونا؛ از دست دادن حس بویاییعلائم بیماری کرونا ویروس جدید

این علامت به میزان زیادی توسط افراد عفونی شده با کووید-۱۹ گزارش شده است اما اخیرا به لیست علائم بیماری کرونا در CDC اضافه شده است. دکتر ماتیو هاینز گفت: سایر عفونتهای ویروسی می‌توانند بر حس بویایی و چشایی اثر بگذارند اما  ظاهرا به میزان زیادی در بیماران کووید-۱۹ بروز داشته است و ظاهرا یکی از علائم اولیه بیماری کرونا است. این لزوما به این معنا نیست که به بیمارستان بروید و تست بدهید. در حقیقت، پژوهشها در موسسه بین المللی آلرژی و رینولوژی این امر را تایید می‌کند و در می‌یابند که افراد مبتلا به این علائم احتمالا یک بیماری خفیفتر دارند.

بدون علامتعلائم بیماری کرونا

با توجه به گزارش ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، برخی از موارد کووید-۱۹ بدون علامت بودند (بیمارانی که هیچ علائمی نداشتند) اما اکثر افراد بعدا علائم را نشان می‌دهند. نگرانی بزرگ این  است که افراد مبتلا به کرونا ویروس اما بدون علامت می‌تواند بیماری را گسترش دهند بدون آنکه متوجه بیماری خود باشند. CDC گزارش می‌دهد که انتقالهایی بدون علامتی وجود داشته است اگر چه WHO اعلام می‌کند که به نظر نمی‌رسد که روشی مهم برای گسترش عفونت باشد. اطلاعات بیشتری را در مورد بیماری کرونا کسب کنید.

درمانعلائم بیماری کرونا

هیچ درمان ویژه‌ای برای کووید-۱۹ وجود ندارد اگر چه دانشمندان داروهای موجود را بررسی می‌کنند تا ببینند آیا این داروها می‌توانند موثر باشند. بعضی از آنها که تست شده‌اند شامل داروهای HIV (ریتونا ویروس و ASC09) و remedisvir ضد ویروسی است که در اصل برای درمان ابولا استفاده می‌شود. به جز این، بیماران در صورت نیاز، چیزی که به عنوان مراقبت حمایتی مشهور شده، استفاده می‌کنند یعنی دریافت زیاد مایعات و مصرف استامینوفن، اکسیژن اضافی و ونتیلاتور برای آنها استفاده می‌شود. پزشکان به جای استفاده از ضد التهاب‌هایی مثل ایبوپروفن برای تب و میالژیا، استفاده از استامینوفن را توصیه می‌کنند چون ضد التهابها ممکن است در واقع عفونت را بدتر کند. برای افرادی که علائم خفیفی دارند که در خانه قرنطینه می‌شوند، استراحت و مصرف زیاد مایعات توصیه می‌شود و در صورت مشکل در تنفس با متخصص مراقبتهای بهداشتی تماس بگیرید.


ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: rd