سکته مغزی یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر در ایالات‌متحده است و یکی از دلایل اصلی جدی ناتوانی در بزرگ‌سالان است. حدود ۷۹۵۰۰۰ نفر در ایالات‌متحده هرساله این سکته را تجربه می‌کنند. سکته مغزی یک عارضه قابل‌پیشگیری است و شما ممکن است قادر به جلوگیری از سکته مغزی باشید یا شانس ابتلا به این مشکل را کاهش دهید. سکته مغزی یک مشکل قابل‌درمان است. علائم سکته مغزی را بیاموزید و اگر فکر می‌کنید کسی ممکن است دچار سکته مغزی باشد، به‌سرعت به اورژانس پزشکی خبر دهید. درمان سریع برای جلوگیری از مرگ و ناتوانی در این عارضه ضروری است. در این مقاله سعی می‌کنیم تا با ارائه مطالبی مختصر و مفید در این باب، شما در مورد این مشکل حاد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در مورد سکته مغزی

سکته مغزی که گاهی اوقات بانام حمله مغزی خوانده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی باعث مسدود شدن جریان خون در بخشی از مغز می‌شود یا هنگامی‌که یک رگ خونی در مغز پاره می‌شود. درهرصورت در این مشکل، قسمت‌هایی مغز آسیب‌دیده یا مرگ می‌کنند. این مشکل می‌تواند باعث آسیب مغزی ماندگار، ناتوانی درازمدت یا حتی مرگ در فرد مبتلا شود. در مورد چه چیزی باعث ایجاد این مشکل شده و چه اتفاقی در طول آن می‌افتد، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

معرفی سکته مغزی

درک این مشکل

برای درک این عارضه، باید مغز را درک کنیم. مغز حرکات ما را کنترل می‌کند، خاطرات ما را ذخیره می‌کند و منبع تفکر، احساسات و زبان ماست. مغز همچنین بسیاری از اعمال بدن مانند تنفس و هضم را کنترل می‌کند. برای کارکرد درست مغز، مغز شما نیاز به اکسیژن دارد. اگرچه مغز شما فقط ۲ درصد وزن بدن شمارا تشکیل می‌دهد ولی از ۲۰ درصد از اکسیژن که از طریق تنفس به دست می‌آورید، استفاده می‌کند. شریان‌ها خون شمارا به تمام قسمت‌های مغز شما می‌فرستند.

در طول سکته مغزی چه اتفاقی می‌افتد؟

دو نوع از این عارضه وجود دارد:

• یک سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که لخته‌های خون یا ذرات دیگر جریان خون را که به مغز متصل می‌شوند را مسدود کند. رسوبات چربی به نام پلاک همچنین می‌تواند باعث انسداد در عروق خونی شود.
• یک سکته مغزی خونریزی دهنده زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود خونریزی اتفاق می‌افتد و آسیب مغزی بافت مغز را می‌کشد.

هر دو نوع از این سکته باعث آسیب رساندن به سلول‌های مغزی می‌شود. علائم این آسیب شروع به نشان دادن در قسمت‌های از بدن می‌کند که سلول‌های مغزی کنترل می‌شوند.

درمان سریع برای این مشکل حاد ضروری است

این عارضه یک بیماری جدی پزشکی است که نیاز به مراقبت اورژانسی دارد. اگر شما یا کسی که از نزدیکان شما، هرگونه نشانه‌ای از سکته را نشان می‌دهد، فوراً با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. زمان ازدست‌رفته باعث از دست رفتن سلامت مغز می‌شود. هر دقیقه تأخیر در رساندن فرد برای دریافت درمان فوری باعث گسترش آسیب به مغز او می‌شود.

انواع سکته مغزی

نوع این عارضه بر روی درمان و بهبودی شما تأثیر می‌گذارد.

سه نوع اصلی سکته مغزی عبارت‌اند از:
سکته مغزی ایسکمیک.
سکته هموراژیک.
حمله ایسکمی گذرا (هشدار یا “مینی سکته مغزی”).

در مورد شرایط بهداشتی و عادت‌های شیوه زندگی که می‌تواند خطر ابتلا به سکته را در شما افزایش دهد، یاد بگیرید.

سکته مغزی ایسکمیک

اکثر سکته‌های مغزی (۸۷٪) سکته ایسکمیک هستند. این سکته ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون از طریق شریان که خون غنی از اکسیژن را به مغز می‌رساند، مسدود می‌شود. لخته‌های خون اغلب سبب انسداد می‌شود که منجر به سکته‌های ایسکمیک می‌شود.

سکته هموراژیک (خونریزی دهنده)

این سکته زمانی اتفاق می‌افتد که یک شریان مغز در خون خونریزی می‌کند یا دچار پارگی می‌شود (شکافی در آن باز می‌شود. خون نشت شده فشار زیادی روی سلول‌های مغزی ایجاد می‌کند که به آن‌ها آسیب می‌رساند. فشارخون بالا و انقباضات بالون مانند آنوریسم در یک شریان که می‌تواند باعث کشش و انفجار باشد، نمونه‌ای از شرایطی است که می‌تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود.

دو نوع سکته مغزی خونریزی دهنده وجود دارد:
خونریزی داخل مغزی شایع‌ترین نوع سکته خونریزی دهنده است. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که یک شریان مغز دچار خونریزی و باعث گسیل خون به سمت بافت‌های مجاور می‌شود.
خونریزی سوباراکونوئید: یک نوع سکته هموراژیک است که کمتر رایج است. این مورد برمی‌گردد به خونریزی در ناحیه بین مغز و بافت‌های نازکی که آن را پوشش می‌دهد.

انواع مختلف سکته مغزی

حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) گاهی اوقات به‌عنوان “مینی سکته” نامیده می‌شود. از انواع اصلی سکته‌های مغزی متفاوت است، زیرا جریان خون به مغز فقط برای یک مدت کوتاه محدود می‌شود که معمولاً کمتر از ۵ دقیقه است.

مهم است بدانید که:
• حمله ایسکمیک گذرا یک نشانه هشداردهنده برای سکته مغزی است.
• حمله ایسکمیک گذرا یک اورژانس پزشکی است، درست مثل دیگر سکته‌های مغزی.
• سکته مغزی و حمله ایسکمیک گذرا نیاز به مراقبت‌های ویژه پزشکی دارند. در صورت وجود علائم سکته مغزی یا علائمی که در اطرافیان شما وجود دارد، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
• هیچ راهی برای تشخیص اولیه‌ای وجود ندارد که آیا علائم مربوط به حمله ایسکمیک گذرا است یا نوع اصلی سکته مغزی است.
• مثل سکته‌های ایسکمیک، لخته‌های خون اغلب حمله ایسکمیک گذرا را ایجاد می‌کنند.
• بیش از یک‌سوم از افرادی که دارای حمله ایسکمیک گذرا هستند و درمان نمی‌شوند، یک سکته مغزی بزرگ در عرض یک سال را تجربه می‌کنند. تا حدود ۱۰٪ تا ۱۵٪ افراد طی ۳ ماه از حمله ایسکمیک گذرا، سکته مغزی بزرگی را تجربه می‌کنند.
• تشخیص و درمان حمله ایسکمیک گذرا می‌تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد. اگر حمله ایسکمیک گذرا دارید، گروه مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند علت را پیدا کند و اقدامات لازم برای جلوگیری از سکته مغزی را در شما انجام دهد.

ریسک فاکتورهای سکته مغزی

هرکسی می‌تواند سکته مغزی در هر سنی تجربه کند؛ اما موارد خاصی می‌تواند شانس شمارا برای داشتن تجربه یک سکته مغزی افزایش دهد. بهترین راه برای محافظت از شما و عزیزان شما از سکته مغزی، شناخت ریسک فاکتورهای مربوط به این عارضه و نحوه کنترل آن است. درحالی‌که نمی‌توانید سن و سابقه خانوادگی خود را کنترل کنید، می‌توانید اقدامات خود را برای کاهش احتمال رخ دادن سکته انجام دهید.
در مورد خطر ابتلا به سکته شما باید بیشتر بدانید:
مشکلات پزشکی
رفتار
تاریخچه خانوادگی و سایر ویژگی‌ها

جلوگیری از سکته مغزی: چه‌کاری می‌توانید انجام دهید

شما می‌توانید از طریق انتخاب گزینه‌های سالم و کنترل هرگونه مشکلات بهداشتی، ممکن است از وقوع سکته جلوگیری کنید.

عادات زندگی سالم

با انتخاب گزینه های زندگی سالم می توانید از سکته مغزی جلوگیری کنید.

رژیم غذایی سالم
انتخاب گزینه های غذای سالم و میان وعده می تواند به جلوگیری از سکته مغزی کمک کند. مطمئن باشید که مقدار زیادی میوه و سبزی تازه را می خورید. خوردن غذاهای دارای مقدار کمی از چربی اشباع شده، چربی ترانس و کلسترول و  همچنین دارای فیبر زیاد می تواند باعث جلوگیری از به وجود آمدن سطوح بالای کلسترول بالا شود. محدود کردن مصرف نمک (سدیم) در رژیم غذایی شما همچنین می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. کلسترول بالا و فشار خون بالا باعث افزایش احتمال سکته مغزی می شود.

وزن متناسب
داشتن اضافه‌وزن یا چاقی خطر ابتلا به سکته را افزایش می‌دهد. پزشکان اغلب برای تعیین وزن شما در محدوده سالم، شاخص توده بدنی شمارا (BMI) محاسبه می‌کنند. اگر وزن و قد شما را می‌دانید، می‌توانید BMI خود را محاسبه کنید. پزشکان گاهی نیز از اندازه‌گیری کمر و ران استفاده می‌کنند تا وجود چربی بیش‌ازحد در بدن را اندازه‌گیری کنند.

فعالیت بدنی
فعالیت بدنی می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند و کلسترول و فشارخون شمارا پایین بیاورد.  برای بزرگ‌سالان، هر هفته ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی هوازی با شدت متوسط ​​ توصیه می‌کند، مانند راه رفتن سریع. کودکان و نوجوانان باید هرروز فعالیت بدنی داشته باشند (به مدت حداقل ۶۰ دقیقه)

سیگار کشیدن ممنوع
سیگار کشیدن به میزان زیادی شانس ابتلا به سکته مغزی را در افراد افزایش می‌دهد. اگر سیگار نکشید، خطر مربوط به این عارضه کاهش می‌یابد و اگر سیگار می‌کشید، ترک آن خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد. دکتر شما می‌تواند راه‌هایی برای کمک به ترک به شما ارائه دهد.

محدود کردن مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی
از مصرف بیش‌ازحد الکل اجتناب کنید که می‌تواند فشارخون شمارا افزایش دهد. مردان باید بیش از دو بار در روز وزنان نباید بیش از یک‌بار در طول روز از این موارد مصرف کنند.

سایر مشکلات پزشکی

اگر بیماری قلبی، کلسترول بالا، فشارخون بالا یا دیابت دارید، می‌توانید اقدامات خود را برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کنید.

سطوح کلسترول خود را بررسی کنید
دکتر شما باید سطح کلسترول شمارا حداقل یک‌بار در هر ۳ سال آزمایش کند. در مورد این آزمایش خون ساده با گروه مراقبت بهداشتی خود صحبت کنید. اگر کلسترول بالا دارید، تغییرات دارویی و شیوه زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد.

کنترل فشارخون
فشارخون بالا معمولاً علائم ندارد، بنابراین مطمئن شوید که آن را به‌صورت منظم بررسی کنید. با توجه به اینکه شما باید سطوح فشارخون خود را بررسی کنید با گروه مراقبت بهداشتی خود صحبت کنید. شما می‌توانید فشارخون خود را در خانه، در دفتر پزشک یا در پایگاه‌های بهداشت بررسی کنید. اگر فشارخون بالا دارید، پزشک ممکن است داروهایی را برای درمان این بیماری را تجویز کند، برخی از تغییرات در شیوه زندگی شمارا پیش‌بینی کند یا توصیه می‌کند غذاهایی را با مقدار کمتری از سدیم (نمک) کمتری انتخاب کنید.

کنترل دیابت
اگر دکتر شما فکر می‌کند که شما دارای علائم دیابت هستید، ممکن است به شما توصیه کنید که آزمایش کنید. اگر دیابت دارید، سطح قند خون خود را به‌طور مرتب بررسی کنید. در مورد گزینه‌های درمان با گروه مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید. پزشک ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی شما مانند تغییر فعالیت بدنی یا انتخاب غذاهای سالم‌تر را توصیه کند. این اقدامات قند خون شمارا تحت کنترل نگه می‌دارد و به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کمک می‌کند.

درمان بیماری قلبی
اگر در معرض مشکلات خاص قلبی، مانند بیماری شریان کرونری فیبریلاسیون دهلیزی (ضربان قلب نامنظم) هستید، گروه مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است به درمان یا جراحی در این زمینه به شما توصیه شود. مراقبت از مشکلات قلبی می‌تواند به جلوگیری از سکته مغزی کمک کند.

داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید
اگر دارو مصرف کنید برای درمان بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا، فشارخون بالا و یا بیماری دیابت، به‌دقت دستورالعمل‌های دکتر خود را دنبال کنید. اگر چیزی را درک نمی‌کنید، همیشه سؤال کنید. هرگز مصرف داروی خود را بدون مشورت کردن با پزشک خود متوقف نکنید.

جلوگیری از سکته قلبی

با گروه مراقبت بهداشتی خود کار کنید
شما و گروه مراقبت‌های بهداشتی خود می‌توانید باهم کارکنید تا از مشکلات پزشکی در شما که موجب سکته مغزی می‌شود جلوگیری یا درمان شوند. به‌طور منظم برنامه درمان خود را موردبحث قرار دهید و فهرستی از سؤالات را به مراقبین سلامت خود ارائه دهید. اگر قبلاً سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا TIA داشته‌اید، گروه مراقبت‌های بهداشتی شما با شما برای جلوگیری از سکته‌های بعدی کار خواهد کرد. درمان شما شامل دارو یا جراحی و تغییر شیوه زندگی برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی دیگر است. اطمینان حاصل کنید که داروهای مصرفی خود را مطابق با دستورالعمل دکتر خود مصرف می‌کنید.

منبع: CDC

این مقاله توسط گروه مترجمین سایت مجله قرمز به‌طور اختصاصی ترجمه و تألیف شده است.