جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
سبک دانمارکی در طراحی دکوراسیون و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

سبک دانمارکی در طراحی دکوراسیون و ویژگی‌های منحصر به فرد آن

دانمارک از کشورهای برتر و پیشرفته در بسیاری از علوم و هنرها از جمله طراحی است. طراحی به سبک دانمارکی یک سبک متفاوت است که از محیط طبیعی و شرایط خاص منطقه اسکاندویناوی نشات گرفته است اما به این منطقه محدود نمانده و جزو سبک‌های محبوب و برتر در طراحی داخلی به شمار می‌رود. سبک دانمارکی ویژگی‌های خاصی دارد که باعث متفاوت بودن آن شده است. اما این ویژگی‌ها کدامند و چطور می‌توان از آن برای طراحی فضاها استفاده کرد؟ ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز در مورد سبک دانمارکی در طراحی داخلی مطالبی بیان خواهیم کرد و ویژگی‌های خاص این سبک را معرفی خواهیم نمود.

دانمارک و طراحی داخلی

دانمارک کشوری پادشاهی در منطقه اسکاندویناوی است که مردم آن از تبار وایکینگ‌ها و شاخه‌ای از نژاد ژرمن هستند. جمعیت این کشور ۵.۴ میلیون نفر است که ۸۵ درصد از آن‌ها در شهرها زندگی می‌کنند. در حال حاضر ۸.۵ درصد از جمعیت دانمارک مهاجرانی از کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا هستند. طبق تحقیقات رسمی یونسکو مردم دانمارک از نظر شاخص خوشبختی در رتبه دوم پس از نروژ قرار دارند اما در طی سال‌های اخیر رتبه اول را در این امر به خود اختصاص داده‌اند. برابری‌های اجتماعی، میانه‌ روی و وقت‌شناسبودن از جنبه‌های مهم روش زندگی مردم دانمارک است.

سبک دانمارکی

این کشور محل تولد یکی از مشهورترین نویسندگان کودک یعنی هانس کریستین اندرسون است و طراحان معروفی مثل یورن اوتزون معمار، آرنه یاکوبسن طراح مبلمان و جرج ینسن نیز از چهره‌های شناخته شده دانمارکی هستند. دانمارک هم مثل سایر کشورهای منطقه اسکاندویناوی سبک خاصی در طراحی دارد که یک سبک مدرن، راحت و پرطرفدار است و روز به روز به طرافداران آن در نقاط مختلف جهان افزوده می‌شود. اما سبک دانمارکی در طراحی داخلی چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را متفاوت و متمایز می‌کند؟ به این سوال در ادامه مقاله پاسخ خواهیم داد.

سبک دانمارکی

ده ویژگی خاص سبک دانمارکی در طراحی داخلی

سبک اسکاندویناویایی و به خصوص سبک دانمارکی در طراحی داخلی بسیار پر طرفدار است اما چه ویژگی‌هایی این سبک را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند؟ سبک دانمارکی یک سبک مدرن است و فضایی که به این روش طراحی شده است یک فضای آرامش بخش، راحت، زیبا و در عین حال سطح بالا، شیک و آینده نگر است. به طور کلی تفاوت‌های سبک دانمارکی با سایر کشورهای اسکاندویناویایی بسیار کم است و بیشتر مواردی که در ادامه بیان می‌شوند ویژگی‌های خاص سبک اسکاندویناویایی به شمار می‌روند اما با رعایت این نکات و ویژگی‌ها می‌توان یک فضای مدرن دانمارکی-اسکاندویناویایی به وجود آورد.

استفاده نکردن از فرش‌های بزرگ: فرش هرگز یک عنصر محبوب در طراحی به سبک دانمارکی و به طور کلی طراحی اسکاندویناویایی نبوده است. شما در این سبک هرگز اتاقی را نمی‌بینید که کاملا فرش شده باشد بلکه در صورت استفاده از فرش، تنها قسمتی از کف زمین را خواهد پوشاند. به طور کلی می‌توان قانون استفاده از فرش در سبک دانمارکی را به این شکل خلاصه کرد که هیچ فرشی نباید از دیواری تا دیوار دیگر کشیده شود. در این سبک از قالیچه‌های کوچک و حتی اکسسوری‌هایی مثل پوست حیوانات و پشم گوسفند که گرم و نرم هستند برای پوشش دادن قسمتی از زمین استفاده می‌شود.

سبک دانمارکی

رنگ‌های روشن اما مات: یکی از ویژگی‌های شاخص سبک اسکاندویناویایی و همچنین سبک دانمارکی در طراحی داخلی استفاده از رنگ‌های روشن اما مات است، رنگ‌هایی مثل سفید مات، خاکستری خیلی روشن که باعث روشن شدن فضا می‌شوند اما چشمگیر نیستند. علت این مساله زمستان‌های طولانی و تاریک این منطقه است که باعث می‌شود دسترسی چندانی به نور طبیعی وجود نداشته باشد. در نتیجه برای روشن شدن فضا استفاده از رنگ‌های روشن همیشه در اولویت است. علاوه بر این استفاده از رنگ‌های مات و روشن باعث می‌شود که فضا یکدست و متحد و به هم پیوسته به نظر برسد.

سبک دانمارکی

استفاده از چوب در سبک دانمارکی : چوب از عناصر مهم در طراحی به سبک دانمارکی است و می‌توان این عنصر طبیعی را هم در کف، هم در دیوارها و هم در عناصر دیگر طراحی مثل کابینت‌ها و … مشاهده کرد. اهمیت این عنصر طبیعی به حدی است که حتی از آن برای ساخت ظروف و اشیای روزمره دیگر هم استفاده می‌شود. البته چوب‌هایی که در سبک اسکاندویناویایی و دانمارکی مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا چوب‌هایی به رنگ روشن هستند مثل چوب کاج، چوب جنگلی و چوب درخت زبان گنجشک. این چوب‌ها بافتی طبیعی دارند و بدون تیره کردن محیط باعث ایجاد حس زیبایی و تنوع در آن می‌شوند.

سبک دانمارکی

خطوط صاف و تمیز: سبک اسکاندویناویایی یک سبک ساده و مدرن است و در آن تا حد ممکن از خطوط افقی و عمودی استفاده می‌شود. در واقع تزئین و چیزهای اضافی در این سبک جایگاه چندانی ندارد و سادگی همیشه یک اولویت محسوب می‌شود. بیشتر سطوحی که در سبک دانمارکی مورد استفاده قرار می‌گیرند سطوحی صاف و تمیز و بدون بافت هستند و تنوع رنگی چندانی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که بخش عمده فضا به عنوان یک پس زمینه ساده و خنثی عمل کند و بخش‌های مهم‌تر آن مورد تاکید قرار گیرند.

سبک دانمارکی

فضای خالی و مرتب: خانه‌های سنتی دانمارکی و به طور کلی خانه‌های اسکاندویناویایی در گذشته بسیار کوچک بوده‌اند و محدودیت فضا امکان استفاده و قرار دادن اسباب و لوازم زیادی را در منزل به آن‌ها نداده است. اگرچه خانه‌های مدرن امروزی در این کشور بزرگ و جادار هستند اما سنت خالی بودن فضا همچنان در این خانه‌ها نیز رعایت می‌شود. در نتیجه وقتی شما وارد یک خانه دانمارکی شوید اسباب و وسایل زیادی را در آن مشاهده نخواهید کرد. این سادگی و خلوت بودن یکی از ویژگی‌های خاص سبک دانمارکی است که حس آرامش و سکون خاصی را در فضا به وجود می‌آورد.

سبک دانمارکی

استفاده از اکسسوری‌های ساده: اکسسوری‌ها در محیط به اشیایی گفته می‌شود که به منطور تزئین و زیبا کردن فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اشیاء می‌توانند همان چیزهایی باشند که در قفسه دکور و بوفه منزل قرار می‌گیرند، تابلوهایی باشند که روی دیوارها زده می‌شوند یا حتی کتاب‌هایی باشند که قفسه کتابخانه منزل شما را پر می‌کنند. در هر صورت اکسسوری‌ها هم در سبک دانمارکی ساده و کاربردی انتخاب می‌شوند و هرگز نمی‌توان خانه‌ای را مشاهده کرد که به سبک دانمارکی دکور شده باشد اما از مجسمه‌های بزرگ و پیچیده، تابلوهای رنگارنگ و اشیای تزئینی متنوع در آن استفاده شده باشد.

سبک دانمارکی

اسباب بازی‌های ساده در اتاق کودک: همان طور که گفتیم در سبک اسکاندویناویایی یالطبع آن سبک دانمارکی، همه چیز ساده انتخاب می‌شود و این سادگی حتی دکوراسیون اتاق کودکان و اشیای موجود در آن را نیز شامل می‌شود. اتاق کودکان دانمارکی هم مثل سایر بخش‌های فضای منزل ساده است و در آن از اکسسوری‌ها و اشیای تزئینی ساده و کاربردی استفاده می‌شود. در نتیجه در این اتاق‌ها از اسباب بازی‌های رنگارنگ و پیچیده‌ای که اتاق کودکان در سایر کشورها پیدا می‌شوند خبری نیست و در عوض لگوهای ساده چوبی، خانه‌های بازی کوچک و سفید و … جای آن‌ها را گرفته است.

سبک دانمارکی

استفاده حداکثری از نور طبیعی: در کشور دانمارک طول روزها گاهی به کمتر از یک ساعت هم می‌رسد و در این شرایط دسترسی به نور طبیعی یک موهبت بزرگ شمرده می‌شود، موهبتی که در سایر کشورها کمتر به آن اهمیت داده می‌شود چون همه جا در دسترس است. اما در دانمارک نور کافی در دسترس نیست و در طراحی خانه‌های دانمارکی همیشه به این مساله توجه می‌شود و سعی می‌شود پنجره‌ها تا حد ممکن بزرگ باشند، پرده‌ها نازک و شفاف طراحی شوند و راهروها و فضاها طوری باشند که حداکثر دسترسی به نور طبیعی در فضای منزل وجود داشته باشد.

سبک دانمارکی

استفاده از گیاهان سبز در سبک دانمارکی : بارها در باره اهمیت و تاثیر گیاهان سبز در روشن کردن، شاداب کردن و بهبود کیفیت فضا سخن گفته‌ایم. طراحان اسکاندویناویایی نیز از اهمیت این موجودات زنده در طراحی داخلی فضاها کاملا آگاه هستند و سعی می‌کنند تا حد ممکن از گیاهان طبیعی سبز برای تزئین و زیباتر کردن فضا استفاده کنند. علاوه بر این همان طور که می‌دانید گیاهان سبز هوا را تصفیه و رطوبت موجود در محیط را متعادل می‌کنند که برای محیط‌های سرد و بسته مثل کشورهای منطقه اسکاندویناوی، یک ضروت به شمار می‌روند.

سبک دانمارکی

استفاده از بافت گرم و راحت: در مقالات قبلی مجله قرمز درباره هوگه و نقش آن در طراحی داخلی سبک اسکاندویناویایی مطالبی را بیان کردیم. در این سبک راحتی و دنج بودن فضا یک اولویت است و فضاها طوری طراحی می‌شوند که شما احساس گرما و آرامش داشته باشید. استفاده از بافت‌ها و منسوجات گرم و نرم و راحت هم از ضروریات این سبک به شمار می‌رود و به همین دلیل در خانه‌های دانمارکی می‌توان منسوجات و بافت‌های ضخیم و گرم را در همه قسمت‌ها اعم از روی کاناپه‌ها، مبل‌ها و تخت خواب مشاهده کرد.

سبک دانمارکی

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Amara (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
6
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
567
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
305
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
310
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
775
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
322

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
121
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
247
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
135
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
115
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
239
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
337

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
419
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
143
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
198
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
482
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
528
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
970

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
203
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
122
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
111
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
112
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
363
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
179