جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
هوگه چه معنایی دارد و کاربرد آن در طراحی داخلی چیست؟

هوگه چه معنایی دارد و کاربرد آن در طراحی داخلی چیست؟

منطقه اسکاندویناوی یکی از مناطق پیشرو در طراحی مدرن است که مفاهیم غنی و جدیدی را به این علم اضافه کرده است. یکی از این مفاهیم هوگه است. هوگه به معنای هر چیز خوب و راحت و امن است که حس مثبت و آرامش در فرد به وجود می‌آورد. وقتی هوگه در طراحی محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد فضا امن و دلپذیر می‌شود و احساس راحتی و آسایش در آن افزایش می‌یابد. اما هوگه دقیقا چیست؟ این مفهوم چطور ایجاد شده و به دنیای طراحی راه پیدا کرده است؟ کاربرد هوگه در طراحی داخلی چیست؟ چطور می‌توان این مفهوم را در طراحی فضا مورد استفاده قرار داد؟ ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به این سوالات پاسخ خواهیم داد و درباره مفهوم هوگه و کاربرد آن در طراحی داخلی و دکوراسیون مطالبی را بیان خواهیم نمود.

هوگه چیست؟

هوگه Hygge یک کلمه در زبان اسکاندیناویایی است که برای حالت روحی آرامش با حس سلامتی و رضایت به کار می‌رود و در سال‌های اخیر به یک ویژگی مشخص از فرهنگ دانمارکی تبدیل شده است. هوگه در زبان نروژی به معنای بهبود یافتن است اما هم در نروژ و هم در دانمارک هوگه به یک نوع همبستگی روزمره اشاره دارد، یک تجربه روزمره دلپذیر و ارزشمند که حسی از ایمنی، برابری و یکپارچگی شخصی را خود دارد و یک جریان اجتماعی خود جوش به شمار می‌رود. به طور کلی می‌توان هوگه را هرچیزی دانست که خوب، راحت، امن و شناخته شده است.

هوگه

این مفهوم از قرن هجدهم ابتدا در ادبیات شکل گرفت و پیشرفت و توسعه منطقه اسکاندیناوی را تا حد زیادی می‌توان مرهون هوگه دانست. این مفهوم برگرفته از شرایط آب و هوایی سخت این منطقه است، تحمل زمستان‌های سخت و کمبود نور طبیعی تنها با سبک خاصی از زندگی امکان پذیر بود که هوگه آن را شکل داد و مردم اسکاندیناوی را به یکی از شادترین مردم جهان تبدیل کرد. اگر بخواهیم این عبارت را به صورت یک کلمه ترجمه کنیم “راحتی” یا “دنجی” می‌تواند معادل مناسبی باشد اما به طور کلی نمی‌توان معادل کامل و مناسبی برای آن عنوان کرد. در واقع Hygge یک حس است، حسی مثل نشستن داخل یک وان آب گرم یا در دست گرفتن یک فنجان داغ قهوه در صبح و لم دادن روی کاناپه کنار شعله آتش در حالی که دوستان و عزیزان شما اطرافتان هستند.

هوگه

راه‌هایی برای ایجاد فضای هوگه در منزل

حال که تا اندازه‌ای با مفهوم Hygge آشنا شدید وقت آن است که بدانید چطور باید از این مفهوم در طراحی فضای منزل خود استفاده کنید. همان طور که بیان شد هوگه به معنای راحتی و دنج بودن و آرامش جسمی و روحی است و ما در منزل چیزی جز این نمی‌خواهیم. روش‌های مختلفی برای ایجاد این حس در خانه وجود دارد که در ادامه به ده مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. لازم به ذکر است همه این موارد مربوط به دکوراسیون و چینش اشیای منزل شما نیستند بلکه برخی موارد به سبک زندگی شما نیز بستگی دارند.

استفاده از شمع: در خانه‌ها مردم اسکاندیناوی شمع‌ها را در اندازه‌های بزرگ و کوچک همه جا می‌توان دید. جالب است بدانید که مردم اسکاندویناوی به خصوص دانمارکی‌ها از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان شمع در جهان هستند چون آن‌ها با طرز تفکر خاص خود به ارزش و اهمیت شعله و گرمای شمع پی برده‌اند. فرقی نمی‌کند اگر این شمع معطر یا معمولی باشد چون شعله آن لحظاتی دلپذیر در فضایی کلاسیک خاص اسکاندویناویایی به وجود می‌آورد که سرمای زمستان را به بهترین شکل متعادل می‌کند.

هوگه

استفاده از بافت: یک فضای گرم و راحت در داخل منزل تنها می‌تواند با استفاده از بافت‌ها و سطوح نرم و گرم شکل بگیرد. وجود بافت در فضا یک بعد به ابعاد آن اضافه می‌کند و حالتی لوکس اما راحت و دلپذیر به آن می‌دهد. به طور مثال کوسن‌هایی که با روکش خز پوشیده شده‌اند، روکش‌ها و پتوهایی که از نخ‌های ضخیم بافته شده‌اند و پارچه‌هایی که از پشم مرینوس و کشمیر تهیه شده‌اند اجزایی مهم در دکوراسیون به سبک Hygge به شمار می‌روند.

هوگه

توجه به چیزهای کوچک: شما برای ایجاد یک فضای هوگه‌ای لازم نیست تمام دکوراسیون منزل خود را زیر و رو کنید و از نو بسازید. در هوگه چیزهای کوچک هم مهم و اثرگذار هستند و شما می‌توانید با تغییرات کوچک و اضافه کردن جزئیات خاص یک فضای دلپذیر و گرم و راحت بسازید. به طور مثال قرار دادن چند شمع در فضای اتاق نشیمن، آویزان کردن عکس محبوبتان از روی دیوار و  یا حتی استفاده از صابون‌های حبابی در وان حمام هم می‌تواند در رسیدن به Hygge موثر باشد.

هوگه

به روز کردن منسوجات: تنها زمانی می‌توان احساس راحتی کاملی داشت که لباس‌ها و منسوجات شما در محیط منزل کاملا راحت باشند. مثلا یک تاپ گشاد با شلوار سندبادی، دمپایی ابری یا حتی یک حوله حمام نرم و راحت می‌تواند در راحت‌تر شدن و دلپذیرتر شدن زندگی شما بسیار موثر باشد. البته این راحتی به معنای کنار گذاشتن شیک پوشی و استایل شخصی در خانه نیست بلکه شما می‌توانید با انتخاب طرح و رنگ دلخواه خود همچنان شیک و مد روز لباس بپوشید و در عین حال راحت باشید.

هوگه

ایجاد فضای گرم و دوستانه: هوگه به دنبال بهبود ارتباطات صمیمانه و خلق فضایی دوستانه و آرام است. منطقه اسکاندویناوی شب‌هایی طولانی دارد که تنها با حضور گرم خانواده و دوستان قابل تحمل می‌شود بنابراین باید فضا و لوازم مورد نیاز برای یک دورهمی دوستانه را در اختیار داشته باشید تا بتوانید این فضا را به بهترین شکل بسازید. این دور همی می‌تواند در گوشه‌ای از منزل و یا حتی در محلی بیرون از فضای خانه مثل حیاط و … هم شکل بگیرد.

هوگه

توجه به خود و انجام فعالیت‌های مفید: داشتن یک سرگرمی مورد علاقه که مفید باشد و شما را بیشتر به خودتان معطوف کند یکی از اصول Hygge است. کارهایی بی‌فایده مثل تماشای تلویزیون در این تفکر مذموم هستند و شما را از آرامش دور می‌کنند اما در مقابل کارهایی مثل خلق آثار هنری، بافتنی، گلدوزی و … کاملا آرامش بخش و مفید هستند. پس اگر در گذشته چنین سرگرمی و فعالیتی داشته‌اید اما به هر دلیلی آن را ترک کرده‌اید وقت آن رسیده که مجددا سراغ آن بروید یا این که جستجو کنید و سرگرمی مورد علاقه خود را پیدا کرده و با انجام آن به آرامش درونی خود کمک کنید.

هوگه

عجله نکردن: ما در زندگی مدرن امروز همواره در حال عجله و شتاب هستیم و در مورد آینده نگران و عصبی هستیم. اما در Hygge عجله و نگرانی برای چیزهایی که هنوز رخ نداده‌اند جایی ندارد. هوگه شما را دعوت می‌کند که در گوشه‌ای آرام و گرم و نرم بنشینید، یک فنجان داغ قهوه بنوشید و آرامش خود را بازیابید. این همان چیزی است که ما در زندگی‌های شلوغ امروزی به آن نیاز داریم و در آینده از آن پشیمان نخواهیم شد.

هوگه

زیاده روی نکردن: افراط و تفریط در هوگه جایی ندارد، بخشندگی و سخاوت شاید اما افراط هرگز. در طراحی دکوراسیون به این سبک، میزبان قصد این را ندارد که مهمانان خود را تحت تاثیر قرار دهد و پوسته‌ای ساختگی از رفاه خود را به آنان نشان دهد. سادگی، راحتی و آرامش چیزی است که در این میان بیشترین اهمیت را دارد و هرگز نباید فدای افراط و تفریط شود.

هوگه

لذت بردن از فضای اطراف: تفکر کلیدی پشت Hygge این است که شما از محیط اطراف خود لذت ببرید و هیچ محیطی بیشتر از خانه در این میان حائز اهمیت نیست.. فضای خانه باید محلی برای گریز از استرس‌ها و فشارهای روزمره زندگی باشد، هر اتاق منزل شما باید حاوی عناصری باشد که این حس آرامش و لذت را به شما می‌دهند. یک تغییر کوچک در فضا بدون زیاده روی می‌تواند تاثیر چشمگیری در آرامش و لذت شما داشته باشد.

هوگه

فراموش نکردن این که هوگه مخصوص زمستان نیست: اگرچه هوگه با دنج بودن و گرما در ارتباط است (چون در اسکاندویناوی تقریبا همیشه زمستان است) اما در تمام فصل‌های سال می‌توان از آن بهره برد. این بستگی به سبک زندگی و علایق شما دارد مثلا در تابستان هم می‌توانید دوستان خود را در یک فضای باز پارک یا پیک نیک دور هم جمع کنید و با صرف غذا در این محیط از آرامش و زیبایی فضا لذت ببرید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Amara (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
41
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
642
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
317
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
325
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
826
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
330

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
134
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
260
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
143
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
122
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
243
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
361

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
441
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
150
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
215
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
504
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
542
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
982

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
207
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
129
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
116
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
379
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
185