زولپیدم و نکات مهم و کاربردی در مورد استفاده از این دارو


امین ظهورتبار ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ دقیقه مطالعه
زولپیدم و نکات مهم و کاربردی در مورد استفاده از این دارو

زولپیدم یک آرام بخش است که خواب آور نیز نامیده می شود. این دارو ممکن است تاثیرات شیمیایی بر مغز در افراد نامتعادل در زمینه خواب یا مبتلا به مشکلات خواب (بی خوابی) شود. در این مقاله با نکات مهم در مورد این دارو و چگونگی استفاده از آن، صحبت می شود.

اطلاعات مهم

زولپیدم برای درمان بی خوابی استفاده می شود. فرم های سریع رهش، آمبین، اینترمزو، ادولار و زولپیمیست هستند که برای کمک به شما برای خواب رفتن، استفاده می شوند. فرم طولانی رهش زولپیدم آمبین CR، است که دارای یک لایه اول است که به سرعت برای کمک به شما برای خواب رفتن حل می شود ، و یک لایه دوم که به آرامی برای کمک به شما در خواب ماندن حل می شود. آمبین ، ادولار و زولپیمیست برای کمک به خواب رفتن شما وقتی برای اولین بار به رختخواب می روید، استفاده می شود . اینترمزو ، اگر شما از در نصف شب از خواب بیدار شده و پس از آن مشکلات خواب دارید، برای کمک به شما برای غرق شدن در خواب، استفاده می شود. دکتر شما تعیین خواهد کرد که کدام شکل از زولپیدم برای شما بهتر است.

طول مدت توصیه شده برای درمان با زولپیدم به طور کلی ۷ تا ۱۰ روز، است.
این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، ولو اینکه آنها علائم مشابه شما داشته باشند. دوز توصیه شده از زولپیدم در مردان و زنان یکسان نیست، و این دارو برای استفاده در کودکان مورد تایید نیست. سوء مصرف این دارو می تواند منجر به عوارض خطرناک شود.
زولپیدم ممکن است تفکر یا پاسخ دهی را در شما مختل کند. شما ممکن است صبح روز بعد از مصرف این دارو هنوز هم احساس خواب آلودگی کنید ، به خصوص اگر شما از یک قرص طولانی رهش استفاده می کنید و یا اگر شما یک زن هستید. حداقل ۴ ساعت یا تا زمانی که شما به طور کامل بیدار و هوشیار شده اید صبر کنیدو قبل از آن شما هیچ کاری را که نیاز به بیدار و هشیاری داشته باشد را انجام ندهید.
برخی از افراد با استفاده از این دارو در فعالیت های از قبیل رانندگی، غذا خوردن، راه رفتن، برقراری تماسهای تلفنی، یا داشتن رابطه جنسی ، بعد از انجام آن کار، هیچ خاطره ای از فعالیتی که به آن مشغول اند، را ندارند . اگر این اتفاق برای شما افتاد، مصرف این دارو را قطع کرده و با دکتر خود در مورد یکی دیگر از روش های درمانی برای اختلال خواب خود صحبت کنید.
هرگز از این دارو در مقادیر بزرگتر و یا برای بیش از مقدار تجویز شده، مصرف نکنید.
هنوز زولپیدم را اگر شما الکل در طول روز و یا فقط قبل از خواب مصرف کرده اید، مصرف نکنید.
در ژانویه ۲۰۱۳، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دوز توصیه شده برای آمبین ، ادولار و زولپیمیست را کاهش داد. اگر شما در گذشته زولپیدم مصرف کرده اید، دکتر شما ممکن است شما را به مصرف دوز پایین تری از این دارو ، نسبت به دوزی که قبلا مصرف کرده اید، هدایت کند.

قبل از مصرف این دارو این نکات را به خاطر بسپارید

اگر شما به زولپیدم حساسیت دارید، شما نباید از این دارو استفاده کنید. این قرص ممکن است حاوی لاکتوز باشد. اگر شما حساس به لاکتوز هستید، با احتیاط از این دارو استفاده کنید.
برای اینکه مطمئن شوید زولپیدم برای شما ایمن است، اگر موارد زیر را داشتید به دکتر خود اطلاع دهید:
بیماری کلیوی
بیماری کبد
بیماری های ریوی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم، و یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)؛
آپنه خواب (تنفس در حین خواب متوقف می شود)
میاستنی گراویس
سابقه افسردگی، بیماری روانی، یا افکار خودکشی
سابقه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . پس اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.
زولپیدم می تواند به شیر مادر منتقل شده و به کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد خود را تغذیه می کنید، به دکتر خود اطلاع دهید.
اثرات آرام بخشی زولپیدم ممکن است در بزرگسالان مسن تر قوی تر باشد.
زولپیدم برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از ۱۸ سال ، مورد تایید نیست.
خرید زولپیدم از طریق اینترنت و یا از فروشندگانی به جز در داروخانه ها ممکن است خطرناک باشد. داروهای توزیع از فروش اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناک باشد ، یا ممکن است مجوز توزیع نداشته باشد. نمونه ای از این دارو خریداری در اینترنت یافت شده است که حاوی هالوپریدول (Haldol) است که یک داروی ضد جنون قوی با عوارض جانبی خطرناک است . برای اطلاعات بیشتر، می توانید به سایت (FDA) مراجعه نمایید.

چگونه باید زولپیدم را مصرف کنید؟

زولپیدم را دقیقا همان طور که توسط دکتر شما تجویز می شود، مصرف کنید . راهنمایی های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.
زولپیدم ممکن است ایجاد عادت کند. هرگز زولپیدم را با شخص دیگری، به خصوص کسی که با سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد را دارد، به اشتراک نگذارید. این دارو در یک محل دور از دسترس دیگران، نگهداری کنید . فروش ( به جز از طریق داروخانه) ، این دارو خلاف قانون است.
اگر شما فرصت ۷ تا ۸ ساعت خواب قبل از فعالیت دوباره را ندارید، هرگز از داروهای آمبین ، ادولار و زولپیمیست استفاده نکنید.
زولپیدم فقط برای استفاده کوتاه مدت است. اگر علائم بی خوابی شما را بهبود نمی بخشد، و یا اگر پس از استفاده از این دارو به مدت ۷ تا ۱۰ شب، وضعیت شما بدتر شد، به دکتر خود اطلاع دهید. هنوز زولپیدم را برای بیش از ۴ یا ۵ هفته بدون مشاوره با دکتر خود مصرف نکنید.
به طور ناگهانی استفاده از زولپیدم را پس از استفاده طولانی مدت و یا اگر شما علائم ناخوشایند ترک مصرف را دارید،، متوقف نکنید، . برای جلوگیری از علائم ترک در هنگام توقف استفاده از این دارو ، با دکتر خود مشورت کنید.
علائم بی خوابی ممکن است پس از قطع مصرف زولپیدم برگردد. این علائم ممکن است حتی بدتر از قبل از شروع مصرف دارو، به نظر می رسد. اگر شما دچار بی خوابی بدتری پس از قطع مصرف زولپیدم شده اید، به دکتر خود اطلاع دهید.
هرگز قرص آمبین را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.
قرص ادولار یا اینترمزو را قورت ندهید و یا با آب آن را فرو نبرید. این قرص را در زیر زبان خود قرار دهید و اجازه بدهید که در دهان شما بدون آب ، حل شود.
اسپری زولپیمیست را به طور مستقیم به دهان یا بر روی زبان خود بزنید. اسپری قبل از اولین استفاده ، به دور از صورت خود برای تست به هوا بیافشانید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که زولپیدم تنها در زمان  بی خوابی، مورد نیاز است ، شما به احتمال زیاد دوزی را فراموش نمی کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

مصرف بیش از حد زولپیدم می تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با داروهای دیگر است که می تواند موجب خواب آلودگی شود گرفته شده است.
مصرف بیش از حد زولپیدم می تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با داروهای دیگر که می توانند موجب خواب آلودگی شود، مصرف کرده باشید. پس در این مواقع با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
علائم مصرف بیش از ممکن است شامل خواب آلودگی، گیجی، تنفس کم عمق، احساس سرگیجه، غش، کما و … باشد.

در چه مواقعی باید از مصرف زولپیدم ، اجتناب کنید ؟

گیجی یا خواب آلودگی شدید که می تواند باعث سقوط ، تصادف یا آسیب شدید شود.
از مصرف زولپیدم در طول سفر، مانند هنگام خواب در هواپیما، اجتناب کنید. ممکن است هنوز اثرات دارو در شما تحلیل نرفته باشد. اگر شما ۷ تا ۸ ساعت بعد از مصرف زولپیدم نخوابیده اید، فراموشی شایع تر است.

عوارض جانبی زولپیدم

زولپیدم ممکن است باعث یک واکنش آلرژیک شدید شود. در این صورت مصرف زولپیدم را متوقف کنید و اگر شما هر یک از این نشانه ای از واکنش های آلرژیک: کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها ، زبان و یا گلو را داشتید، از اورژانس پزشکی کمک بگیرید.
هر گونه علائم جدید یا تشدید علائمی مانند: افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، اضطراب، سردرگمی، افکار غیر معمول، توهم، مشکلات حافظه، تغییر در شخصیت، رفتار پرخطر، کاهش کمرویی، نداشتن از خطر، و یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان، را به دکتر خود اطلاع دهید.
از هر یک از موارد زیر استفاده از زولپیدم را متوقف کرده و با دکتر خود تماس بگیرید:
درد قفسه سینه، بی نظمی درضربان قلب، احساس تنگی نفس
مشکل در تنفس یا بلع
اگر شما حس می کنید که ممکن است بیهوش شوید.

عوارض جانبی شایع  زولپیدم :

خواب آلودگی در طول روز، سرگیجه، ضعف، احساس تخدیر و گیجی و حواس پرتی
احساس خستگی، از دست دادن هماهنگی
گرفتگی بینی، خشکی دهان، بینی یا گلو
تهوع، یبوست، اسهال، ناراحتی معده
سردرد، درد عضلانی

زولپیدم عوارض این دارو

اطلاعات دوز مصرفی زولپیدم

در قرص های سریع رهش :

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از ۵ تا ۱۰۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار هدر هر روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۱۰ میلی گرم است .

در قرص های طولانی رهش :

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از ۶٫۲۵ تا ۱۲٫۵ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۱۲٫۵ میلی گرم است .

 در قرص زیر زبانی اینتر مزو

دوز توصیه شده و حداکثر دوز، ۱٫۷۵ میلی گرم (زنان) و یا ۳٫۵ میلی گرم (مردان) و به صورت تنها یک بار در هر شب است.

چه داروهایی زولپیدم   را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف زولپیدم با داروهای دیگر که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می دهند، می توانند عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی ای را سبب شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. دیگر داروها که ممکن است تجویز یا مصرف بیش از حد آنها با زولپیدم تداخل داشته باشند، ویتامین ها و داروهای گیاهی هستند.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها :
 • دیدگاه شما

  49 دیدگاه
  1. اکبر

   اگر شخصی ۵ عدد قرص زولپیدوم ۱۰ و ۵ عدد قرص زولپیدوم ۵ مصرف بکنه . چه مدت بعد میتونه الکل مصرف کنه؟

   1. امین ظهورتبار

    معمولا نیمه عمر این دارو بین ۲ تا ۳ ساعته ولی برای ۲۴ ساعت باید احتیاط رو در پیش گرفت.

  2. مونا

   سلام خانمی هستم ٣٧ ساله ، که از ١٠ سال پیش مصرف زولپیدم رو شروع کردم به دلیل بی خوابی شدید ،،، ۴ سال مصرف کردم و در یک مسافرت ١٠ روزه به دلیل مصرف الکل کاملا مصرف به صفر رسید تا ٢ سال بعد که دوباره شروع شد و بعد از فوت همسرم به شبی ۴٠ میل زولپیدم رسیدم ولی همچنان هیچ تاثیری نداره برام انگار که گچ خوردم !! به دکتر مراجعه کردم که ترازدون و کلونازپام و ملاتونین و شبی ۵ میل هم زولپیدم ولی بازهم خواب بی خواب !!! آرزوی خواب شب رو دارم … چاره ای هست یا باید مرد و برای همیشه خوابید؟

  3. عنایت-

   باسلام مادرما۶۸سن داره یک ماه پیش چشماشو عمل کرد بعد ازعمل بیقرار شدو تنگی نفس زیرقفسه سینش تندتند میزنه تمام ازمایش ها.ام ای ار و تیروییدش ونوارقلب همه گرفتیم مشکلی نداشت.پیش متخصص داخلی هم بردیم گفت ازمایش ریه انجام بدین مشکلی نداشت درحال فقط نفس تند تند میزهنه غذاهم نمیتونه متخصصه داخلی قرص زولپیدم براش تجویز کرد خودشم قرص الپروزولام موقع شب خواب مصرف میکنه .صبح یک زولپیدم میخوره اروم میشه وخواب میره بعدش بیدار میشه ارومترغذاهم میتونه بخوره بعد دوساعت دوباره بصورتی که حمله یاهمون نفس تند تندواذیت میشه دوباره ناچار میشیم بعدش ظهر ساعت ۳دورباره زولپیدم ۵ میلی بهش بدیم الان چندروز هست که اروم نمیشه فقط موقه مصرف قرص خوب میشه دوباره تکرارمیشه خواستم خواهش کنم راهنماییم کنید توراخدا مشکلش چی هست دوبار دروز زولپیدم۵مصرف میکنه زرر نداره وچکار کنیم که نفس عادی شه ممنون ازسایت تونون واقای امین ظهورتبار ممنون از راهنمای تون

   1. عنایت-

    تاسه بار هم باشه چی میگه بده بخورم اروم شم.خطر نداره

    1. امین ظهورتبار

     با سلامت خدمت شما دوست گرامی و ممنون از لطفتون، ببینید آلپرازولام خواص خاص خودشو داره و زولپیدم و… هم به همچنین. اثرات خوبی دارن ولی عادت به سرکوب درد یا مشکل با این داروها کاری بسیار خطرناکه، این تند تند نفس زدن ممکنه مربوط به هرچیزی من جمله اون اون عمل جراحی که فرمایش کردید باشه و در صورتی که مشکل دیگه ای نباشه موقته و رفع میشه. وقتی تموم مواردی که فرمایش کردید و انجام شد، اونوقت یه روان پزشک در این زمینه صاحب نظره. به ظر بنده استعمال روزی دو بار زولپیدم ۵ خطر جانی نداره ولی بدون نظر پزشک متخصص این کار غلطه و سعی کنید پروسه رمانی که ان شالله موقتم هست با نظر ایشون باشه تا خدای نکرده عارضه جانبی بعدش رخ نده.
     نکته آخر دقت کنید که این تنگی نفس در اثر مصرف قرص زولپیدم نباشه. در این صورت به یک پزشک ترجیحا روان پزشک اطلاع بدید و مشورت کنید باهاش

  4. علی

   سلام آیا با بستری کردن فرد در بیمارستان میتونه برای همیشه از شر این قرص خلاص شه و مانند قبل ب زندگی عادی برگرده

   1. امین ظهورتبار

    سلام . ببینید این بستری شدن در بیمارستان و مثلا استفاده از مسکن و داروهای ضد درد تنها بعد جسمی رو پوشش میده
    سلامت عبارته از رفاه کامل جسمی، ذهنی و اجتماعی یعنی فردی که میخواد اون دارو رو کنار بزاره باید بعد از کنار گذاشتن این دارو طوری زندگی کنه هم از بعد جسمی سالم باشه هم از بعد روحی با نشاط و هم از بعد اجتماعی دچار انزوا نشی و به فعالیت سالم ادامه بدی
    پس باید این ترک مصرف با نظر متخصص و مثلا تدریجی باشه
    باید دید نیازه جایگزینی هرچند با قدرت کمتر در نظر گرفته بشه
    چه راهکارهایی دارویی یا غیر دارویی یا مشورتی و توانایی حل مسئله یا کنترل استرس یا بالا رفتن انگیزش فرد وجود داره که جلوی بی خوابی رو بگیری
    چطور خلق فرد چه با مشاوره و یا مصرف داروی جایگزین و ترک این دارو تثبیت شده میمونه و دچار مشکل نمیشه

  5. علی محمدی

   سلام. من هر شب برای خواب بیست عدد لورازپام ۲mg استعمال می کنم. لطفا برای کاهش و ترک اعتیاد به این بنزودیازپین را ارایه کنید.

   1. امین ظهورتبار

    سلام. مصرف این مقدار از قرص لورازپام فوق العاده خطرناک و مضر بخصوص برای کلیه و کبد است. لطفا از خوددرمانی و یا قطع مصرف ناگهانی جلوگیری کرده و در اولین فرصت ممکن به یک روانپزشک برای ارائه راهکارهایی برا کاهش و قطع مصرف و یا جایگزین کردن دارویی دیگر مراجعه کنید.

  6. Sina

   سلام مممنون از سایتتون
   من حدود ۳ سال هستش که به خاطر بی خوابی شبها زولپیدم مصرف میکنم و الان ۲ ماهه که خیلی تپش قلب و تنگی نفس و حالت تهوع به صورت هم زمان بهم دست میده. بیشتر موقع ها میخام از خونه بیرون برم یا کاری انجام‌ بدم اینجوری میشم و‌اقعا اذیتم میکنه این حالت. خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید که به خاطر مصرف زولپیدم هستش یا دلیل دیگه ای داره

   1. امین ظهورتبار

    با سلام و عرض احترام. مواردی که فرمایش کردید جز عوارض جانبی شایع این دارو هست. ولی یادتون باشه برای مصرف طولانی مدت این گروه از داروها باید تحت نظر یک روانپزشک یا پزشک متخصص باشید. جدای از موارد فوق شاید مهم تر از درمان دارویی، مراجعه به مشاور یا روان درمان برای بهداشت صحیح خواب باشه.

  7. حميدرضا

   توی این حیطه متخصص به کی میگن؟میشه گرایش پزشکشش رو بهم بگید؟

   1. امین ظهورتبار

    در این حیطه معمولا افراد صاحب نظر پزشکان متخصص مغز و اعصاب و یا روانپزشکان هستند.

  8. حميدرضا

   چند تا بیمارستان مثل قلب و مسمومیت لقمان رفتم و هزار جور آزمایش دادم،اما هیچکس نتونسته دردمو بفهمه.فقط به سروم بهم میزنن اون لحظه خوب میشم ولی یک ساعت بعد که میام خونه حالم بد میشه باز.چند روزه صبح ها با حالت تهوع و عرق کردن از خواب پامیشم.لطفا کمک کنید.انقدر رفتم بیمارستان های مختلف و اورژانس اومده و دردمو کسی نفهمیده دارم میمیرم.حتی دکتر ترکم متادونم رو آورد پایین چون فکر میکرد علائم سو استفاده از متادون هست.اما الان با گذاشتن چند روز فهمید که ربطی به اون نداره و گفت برو پیش دکتر داخلی و بده آنزیم های کبدت رو چک کنه.رفتم اونجام اون کارم کردم و آنزیم هام نرمال هست.میشه خواهش کنم کمکم کنید و بهم بگید که آیا بخاطر قطع ناگهانی زولپیدم هست یا نه؟

   1. امین ظهورتبار

    خب عزیز برادر ، با این میزان از مصرف بدن و ذهن شما به این دارو وابستگی پیدا کرده معلومه با قطع ناگهانی دارو علائم ترک مصرف در شما پدیدار میشه. همون طور که در کامنت قبلی عرض کردم باید این ترک مصرف به تدریج و با کاهش دوز مصرفی و یا جایگزین کردن دارویی با مخاطره کمتر باشه

  9. حميدرضا

   سلام.من هم متادون مصرف میکنم و هم روزی پنج شش تا قرص زولپیدم ده.از روزی که خواستم فقط متادون بخورم علائمی مثل درد قفسه سینه،حالت تهوع شدید،عرق ریختن شدید و بی قراری و سر گیجه دارم.دو ماه هم بیشتر نیست که این دارو رو به متادونم اضافه کردم

   1. امین ظهورتبار

    با سلام و عرض احترام. خیلی خوبه که خود درمانی نکنیم. چه در مورد مصرف و چه در مورد قطع مصرف باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. گاهی برای کنار گذاشتن دارویی مثل زولپیدم شاید نیاز به کاهش مصرف تدریجی، کم کردن دوز مصرفی و یا جایگزین کردن یک داروی دیگر به جای زولپیدم باشد.

   2. ابراهیم

    مصرف همزمان زولپیدم و متادون کشنده است ابتدا کما و بعد مرگ

    1. امین ظهورتبار

     سلام ممنون بابت نکته ای که گفتید
     مصرف خیلی از داروهای اعصاب و روان با مصرف متادون تداخل داره مثل امی تریپتلین

  10. کمالی

   من حدودا دوسال هست که زولپیدم رو استفاده میکنم وحدود سه ماه هست که زولپیدم ۱۰رو مصرف میگنم والان جوری شده که حتی خواب نیمروزی بدون این قرص نمیتونم داشته باشم
   واگر یک روز قرص نخورم حالم بد هست

   1. امین ظهورتبار

    با سلام و عرض احترام خدمت شما. با توجه به اینکه مصرف این دارو بجز عوارضی که ممکنه در بر داشته باشه باید براساس تشخیص و تجویز پزشک متخصص برای ادامه سیر درمان باشه لازمه که شما به یک پزشک متخصص حاذق مراجعه کنید تا در مورد ادامه احتمالی درمان، کم کردن دوز مصرفی و یا قطع مصرف (و یا جایگزین کردن دارویی دیگر) با شما مشورت کنه. موفق باشید.

  11. فرشید

   سلام
   ممنون بخاطر پاسخ دهی عالی شما
   یکی از دوستانم چند ماه هست زولپیدم ١٠ مصرف میکنه
   یکسری مشکلاتی براش پیش میومد که نگران کننده بود
   دوستم قرص رو که میخوره از خوابیدنش ممانعت میکنه و همین باعث شده در یک ماه سه بار تصادف کنه اما جان سالم بدر برد و فردای اون روز هم هیچی از اتفاقی که افتاده یادش نمیومد
   ولی یک مشکل خیلی وخیم تری که بنظرم پیش اومده و الان که دارم این پیام رو میفرستم کنارمه و از نگرانی دارم این پیام رو میفرستم اینه که توی یک ساعت اخیر سه تا قرص زولپیدم خورده و وقتی بهش میگم نخور تازه خوردی جواب میده نه کی؟باید بخورم که اروم شم استرس دارم این اولیشه
   بعد از خوردن قرص لبنیات زیاد مصرف میکنه با ولع مخصوصا شب و تمایل داره به خوراکی های ترش
   در عضلانی
   بی حالی
   بی حوصلگی
   ریزش اب دهان
   رفتارهای نامتعارف
   حرف های عجیب
   و این مواردیه که من متوجهشون شدم
   بنظرتون دوستم در چه وضعیتیه و به چه پزشکی مراجعه کنه؟
   روانشناس یا مغز و اعصاب یا پزشک دیگه ای

   1. امین ظهورتبار

    با سلام و عرض احترام خدمت شما. ممنونم بابت محبتی که دارید . باید خدمت شما عرض کنم چه در مورد زولپیدم و چه مثلا خانواده ای دیگری از داروها مثل زپام ها ( فلورازپام، دیازپام، اگزازپام، لورازپام) این فراموشی جز عوارض شایع هست و بالطبع هرچقدر دوز مصرفی بالاتر باشه این عوارض شدت بیشتری خواهد داشت. و اما در مورد دوست شما:
    متاسفانه استفاده بدون تجویز و نسخه پزشک باب شده و همین میتونه افرادو نسبت به خیلی از عوارض که بی اطلاع اند آسیب پذیر کنه پس اگه دوستتون بدون تجویز دارو رو مصرف می کنه باید مصرف اونو قطع کنه و به یک پزشک متخصص (مثلا متخصص مغز و اعصاب یا روانشناس اگه مشکلی رو حس می کنه)
    اگه بر مبنای تجویز پزشک مصرف می کنه باید آخرین نسخه تجویزی رو بیارید و دوز مصرفی توصیه شده و طول مدت مورد نیاز درمان رو از ایشان سوال کنید. اگر مثلا تجویز پزشکی روزی ۱ عدده دیگه مصرف مقادیر بیشتر مجاز نیست. اگر متخصص مربوطه دارو رو برای بازه زمانی خاصی نوشته بدون مشورت و تجویز ایشون ادامه درمان جایز نیست و به باید به ایشون مراجعه کرد.

  12. فاطمه

   سلام همسرم حدود یک سال پیش قرص زلپیدم ١٠براى تنظیم خواب استفاده مى کرد متاسفانه این قرص رو ادامه داد بدون مشورت با پزشک به دنبال زلپیدم الپرازلام ویک ارام بخش دیگر استفاده مى کرد چند بار توهم زد کاراى عجیب غریب انجام مى داد تا اینکه چند ماه پیش عمل لگن شد وروز به روز از لحاظ رفتارى بدتر مى شد تا اینکه دست بزن پیدا کرد ومنو چند بار کتک زد که این بار اخر مجبور شدم به خانواده اطلاع بدم درحین کتک زدن خانواده امدن منو بردن خونه پدرى از همون موقع توهم زده که امدن با اسلحه ریختن تو خونه ام در حد مرگ کتکم زدن وخانمم رو بردن علاوه براین که باوجود گذشت دوماه از ان ماجرا هیچ گونه صحبتى درمورد کتک زدن وفهش دادن من نمى کنه فقط مى گه بهم حمله شده واینکه تهدید مى کنه که از هماون عاطو دارم خلنوادهاتون روبهم مى ریزم وخانواده اش متاسفانه متوجه رفتا غیر عادى اونشده ودارن بهش کمک مى کنن که کاراى شکایت این جور چیزارو انجام بدن سوالم اینه که مى شه به این شخص کمک کرد ایا این رفتارش ناشى از مصرف این ارام بخش هاست لطفاً کمکم کنید زندگى مشترکمون در حال از هم پاشیدنه

   1. امین ظهورتبار

    با سلام خدمت شما، متاسفانه ادامه درمان بدون مشورت با پزشک ممکنه به همچین مواردی منجر بشه و به خاطر همینه ادامه مصرف ، قطع مصرف یا تغییر دوز مصرفی باید با نظر متخصص مربوطه باشه و برای کسب راهنمایی بیشتر یا توضیح در مورد عوارض دارو باید به ایشون مراجعه بشه.

    1. فاطمه

     ممنون از پاسخ تون متاسفانه هیچ کس متوجه این مشکل نیس خانواده همسرم فقط دنبال شکایت اون جور کارها ن فقط من متوجه این مشکل هستم که نمى تونم با خانواده اش ارتباط بر قرار کنم

  13. حسین نوروزی

   من یک سال است که هر شب زولپیدم مصرف می کنم
   ۴۵ روز است درد عضلانی شدید در قسمت گردن دارم و متاسفانه با مراجعه به چندین متخصص و آزمایش mri هیچ نتیجه ای نگرفته ام
   تنها شب پس از خوردن زولپیدم و قبل از خواب ۴۰ درصد دردم کمتر می شود
   ممکن است این درد عوارض جانبی زولپیدم باشد؟

   1. امین ظهورتبار

    سردرد ممکن است از عوارض زولپیدم باشد ولی درد شدید در ناحیه گردن احتمال کمی دارد که از عوارض مربوط به عوارض این دارو باشد. این کم شدن ۴۰ درصدی درد نیز ممکن است به خاطر اثرات آرام بخشی این دارو باشد. ولی بخاطر فرمایش شما در مورد مصرف طولانی این دارو و همچنین بررسی دقیق علت درد شدید گردن ( مثل تروما یا …) بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

    1. حسین نوروزی

     دوست عزیز ممنون از پاسخ شما. البته من در سایت های خارجی بررسی کردم و ظاهرا ۵۰۰ مورد neck pain یعنی درد گردن در رابطه با عوارض زولپیدم گزارش شده است.
     در لینک زیر که مربوط به یک فروم خارجی است و سال ۲۰۰۲ ارسال شده شخصی دقیقا علائم من را دارد و پس از ترک زولپیدم(ambien) درد متوقف شده است
     http://www.benzobuddies.org/forum/index.php?topic=20490.0

     1. امین ظهورتبار

      ممنون بابت این نکته. پس مصرفشو با نظر پزشک متوقف کنید و از پزشک مربوطه در مورد جایگزینی این دارو در صورت نیاز به مصرف سوال کنید.

  14. علی

   ببخشید زولپیدم رو میشه تو آب یا آبمیوه هم حل کرد برای کسانی که قرص نمیتونن بخورن؟

   1. امین ظهورتبار

    سلام. جناب لرد آلبوس همونطور که در متن توضیح داده شده :
    قرص آمبین را خرد نکنید، نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

  15. Siavashkashefi

   باسلام
   نزدیک۱سال قرص زولپیدم۱۰میخوردم که بخوابم والان نزدیک۲سال است که قرص زولپیدم نمیخورم امااحساس میکنم که هوشم ضعیف شده وچیزی زیادیادم نمیمونه
   واینکه زود عصبانی میشم،آیاعوارض زولپیدم است؟
   واینکه چطوری باید خودموبه حالت قدیم برگردونم که حافظم دوباره بیادسرجاش ممنون

   1. امین ظهورتبار

    درود بر شما. مشکلاتی که گفتید، مشابهش در قسمت عوارض مصرف داروی زولپیدم هست. اما اینکه این عوارض هنوز بعد دو سال وجود داره ممکنه ناشی از مصرف این دارو باشه ممکن هم هست که نباشه.
    معقولانه ترین اقدام مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب برای بررسی وضعیت شما و انجام راهکارهای ممکنه.

    1. باران

     منم همین مشکلو دارم.. با اینکه سه ساله این قرصو میخورم ولی حافظم برنگشته

     1. علی

      سلام من علیم الکل مصرف میکنم که هلبته گه نکنم خواب ندارم جدیدا الکل هم مصرف میکنم لطفا به من کمک کنید

      1. امین ظهورتبار

       سلام. دوست عزیز متاسفانه مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی با خیلی از داروها تداخل داره و بجز ضرری که به بدن می رسونه از طریق تداخل با این داروها هم می تونه مشکل ساز باشه. توصیه اکید بر اینه که مطلقا مصرف نکنید.
       به یک پزشک متخصص برای مشورت در مورد بی خوابی مراجعه کنید.

      2. ناصر

       فرزندم چندین سال قرص زولپیدم ده میلی گرم به مقدار زیاد(بیش از روزی پانزده عدد)مصرف می کند اونو پیش دکتر هم بردم هیچ فایده ای نداشت.کاملا”مستاصل شده ام. نمیدونم چه کنم؟به مرز درماندگی رسیده ام.آیا میتوانید به من کمک کنید؟بی صبرانه منتظر پاسختان هستم.
       با سپاس از شما نیگان.

      3. امین ظهورتبار

       درود بر شما. با توجه به این مقدار زیاد از دارو هیچ راه حلی جز کاهش مصرفش وجود داره و چاره هم پیدا کردن یک پزشک متخصص مغز و اعصاب حاذق برای کم کردن دوز مصرفی این دارو و یا دیگر راه حل های ثانویه است.

      4. ناصر

       با درود.
       آقای ظهورتبار:پیرو پیام قبلی اکنون حدود سه ماه است که با بستری کردن فرزندم در خانه وکاهش تدریجی مصرف ایشان به روزی چهار عدد قرص زولپیدم ۱۰رسیده.و این مقدار هم تا یک ماه آینده به صفر خواهد رسید.در حال حاضر مشکل این است که من وخودش چه اقدامی باید به عمل آوریم که مجددا”به مصرف آن نپردازد؟با توجه به این که ایشان پزشک بوده وبه آسانی به دارو دسترسی دارد.هرچند که در ترک قرص تصمیم جدی دارد.با سپاس از پاسخ۲۳خرداد شماونظری که مرقوم خواهید فرمود.

      5. امین ظهورتبار

       با سلام و عرض احترام.در مورد به صفر رساندن مصرف، این مورد باید با تایید روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب انجام بشه. ببینید درمان دارویی بخشی از درمان هست و متاسفانه ما بقیه اون مواردو چندان رعایت نمی کنیم. مثلا همین بستری و ایزوله کردن ممکنه از نظر روحی بار منفی داشته باشه. جدای از این درمان دارویی بیشتر در ناهنجاری های فکری موثره ولی در هنگامی که مصرف دارو به علت وجود یک مشکله بهتره اون مشکل رو حل کنیم ( که میتونه هر مشکلی مثل مشکل عاطفی، مسائل روزمره و… باشه) ، ورزش و مسافرت می تونه در بالا رفتن روحیه فرزند شما تاثیر بسزایی داشته باشه. جدای از موارد فوق ارجاع به یک روانشناس و آموزش بهداشت خواب می تونه در طبیعی شدن ریتم خواب و در نتیجه زندگی بعد از کاهش مصرف زولپیدم موثر باشه.

      6. غزل

       با عرض سلام وخسته نباشید …
       من قرص زولپیدم مصرف میکنم مواقعی که خواب از سرم میپره .ودوچار بی خوابی میشم .. مثلا درهفته یه دونه ۵ میلی میخورم یا ماهی سه تاه این نامنظم بودن وخوردن قرص ها عوراضی داره ؟؟؟؟

      7. امین ظهورتبار

       سلام. سلامت باشید.
       در مصرف دارو بخصوص داروهای اعصاب و روان توصیه همیشگی ما اجتناب از مصرف خودسرانه و مصرف این داروها با تجویز پزشکه. چون علاوه بر عدم رفع مشکل شما ممکنه عوارضی دیگه رو به دنبال داشته باشه.

      8. آذر

       سلام من مبتلا به سندروم پای بیقرارم حدود ده ساله که پرامیکسول۷دهم میخورم وچون اگر قرص نخورم اصلا خوابم ،می بره دکتر زولپیدوم۵ برام تجویز کر دامسال که با شدت گرفتن، ناراحتیهام به دکتر مراجعه کردم میزان هر دو قرص را افزایش داد ولی از نظر حواس وتعادل ولرزش دستهک خوب نیستم چکار باید بکنم

      9. امین ظهورتبار

       سلام
       با توجه به اینکه فوق از عوارض این دارو است و زندگی روزانه شمارو تحت تاثیر قرار میده، راه حل مراجعه به یک روان پزشک مجرب برای کاهش دوز مصرفی و یا ترجیحا تغییر داروی مصرفی است.

      10. علی

       سلام خواستم بدونم مشکلتون حل شد؟ لطفا اگه خوندید جواب بدید

      11. فرح

       ایا میشه یک دفعه زولپیدم رو قطع کرد؟البته من فقط یک قرص ۵ میلی میخورم هر شب

      12. امین ظهورتبار

       سلام . این بستگی به مدت مصرف شما داره اگه زمان طولانی هستش باید یا به تدریج ( مثلا بجای شبی یک عدد شبی نصف مصرف شه تا ببینید بدنتون با این تغییر سازگار هست و دچار عوارضی نمیشه) و یا مشورت با پزشک این دارو رو قطع کنید. بعضی مواقع احساس بهبودی که دارید ناشی از مصرف داروئه و ممکنه با قطع مصرف دوباره علائم برگرده.