جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
زولپیدم و نکات مهم

زولپیدم و نکات مهم و کاربردی در مورد استفاده از این دارو

زولپیدم یک آرام بخش است که خواب آور نیز نامیده می شود. این دارو ممکن است تاثیرات شیمیایی بر مغز در افراد نامتعادل در زمینه خواب یا مبتلا به مشکلات خواب (بی خوابی) شود. در این مقاله با نکات مهم در مورد این دارو و چگونگی استفاده از آن، صحبت می شود.

اطلاعات مهم

زولپیدم برای درمان بی خوابی استفاده می شود. فرم های سریع رهش، آمبین، اینترمزو، ادولار و زولپیمیست هستند که برای کمک به شما برای خواب رفتن، استفاده می شوند. فرم طولانی رهش زولپیدم آمبین CR، است که دارای یک لایه اول است که به سرعت برای کمک به شما برای خواب رفتن حل می شود ، و یک لایه دوم که به آرامی برای کمک به شما در خواب ماندن حل می شود. آمبین ، ادولار و زولپیمیست برای کمک به خواب رفتن شما وقتی برای اولین بار به رختخواب می روید، استفاده می شود . اینترمزو ، اگر شما از در نصف شب از خواب بیدار شده و پس از آن مشکلات خواب دارید، برای کمک به شما برای غرق شدن در خواب، استفاده می شود. دکتر شما تعیین خواهد کرد که کدام شکل از زولپیدم برای شما بهتر است.

طول مدت توصیه شده برای درمان با زولپیدم به طور کلی ۷ تا ۱۰ روز، است.
این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، ولو اینکه آنها علائم مشابه شما داشته باشند. دوز توصیه شده از زولپیدم در مردان و زنان یکسان نیست، و این دارو برای استفاده در کودکان مورد تایید نیست. سوء مصرف این دارو می تواند منجر به عوارض خطرناک شود.
زولپیدم ممکن است تفکر یا پاسخ دهی را در شما مختل کند. شما ممکن است صبح روز بعد از مصرف این دارو هنوز هم احساس خواب آلودگی کنید ، به خصوص اگر شما از یک قرص طولانی رهش استفاده می کنید و یا اگر شما یک زن هستید. حداقل ۴ ساعت یا تا زمانی که شما به طور کامل بیدار و هوشیار شده اید صبر کنیدو قبل از آن شما هیچ کاری را که نیاز به بیدار و هشیاری داشته باشد را انجام ندهید.
برخی از افراد با استفاده از این دارو در فعالیت های از قبیل رانندگی، غذا خوردن، راه رفتن، برقراری تماسهای تلفنی، یا داشتن رابطه جنسی ، بعد از انجام آن کار، هیچ خاطره ای از فعالیتی که به آن مشغول اند، را ندارند . اگر این اتفاق برای شما افتاد، مصرف این دارو را قطع کرده و با دکتر خود در مورد یکی دیگر از روش های درمانی برای اختلال خواب خود صحبت کنید.
هرگز از این دارو در مقادیر بزرگتر و یا برای بیش از مقدار تجویز شده، مصرف نکنید.
هنوز زولپیدم را اگر شما الکل در طول روز و یا فقط قبل از خواب مصرف کرده اید، مصرف نکنید.
در ژانویه ۲۰۱۳، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دوز توصیه شده برای آمبین ، ادولار و زولپیمیست را کاهش داد. اگر شما در گذشته زولپیدم مصرف کرده اید، دکتر شما ممکن است شما را به مصرف دوز پایین تری از این دارو ، نسبت به دوزی که قبلا مصرف کرده اید، هدایت کند.

قبل از مصرف این دارو این نکات را به خاطر بسپارید

اگر شما به زولپیدم حساسیت دارید، شما نباید از این دارو استفاده کنید. این قرص ممکن است حاوی لاکتوز باشد. اگر شما حساس به لاکتوز هستید، با احتیاط از این دارو استفاده کنید.
برای اینکه مطمئن شوید زولپیدم برای شما ایمن است، اگر موارد زیر را داشتید به دکتر خود اطلاع دهید:
بیماری کلیوی
بیماری کبد
بیماری های ریوی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم، و یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)؛
آپنه خواب (تنفس در حین خواب متوقف می شود)
میاستنی گراویس
سابقه افسردگی، بیماری روانی، یا افکار خودکشی
سابقه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . پس اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.
زولپیدم می تواند به شیر مادر منتقل شده و به کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد خود را تغذیه می کنید، به دکتر خود اطلاع دهید.
اثرات آرام بخشی زولپیدم ممکن است در بزرگسالان مسن تر قوی تر باشد.
زولپیدم برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از ۱۸ سال ، مورد تایید نیست.
خرید زولپیدم از طریق اینترنت و یا از فروشندگانی به جز در داروخانه ها ممکن است خطرناک باشد. داروهای توزیع از فروش اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناک باشد ، یا ممکن است مجوز توزیع نداشته باشد. نمونه ای از این دارو خریداری در اینترنت یافت شده است که حاوی هالوپریدول (Haldol) است که یک داروی ضد جنون قوی با عوارض جانبی خطرناک است . برای اطلاعات بیشتر، می توانید به سایت (FDA) مراجعه نمایید.

چگونه باید زولپیدم را مصرف کنید؟

زولپیدم را دقیقا همان طور که توسط دکتر شما تجویز می شود، مصرف کنید . راهنمایی های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.
زولپیدم ممکن است ایجاد عادت کند. هرگز زولپیدم را با شخص دیگری، به خصوص کسی که با سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد را دارد، به اشتراک نگذارید. این دارو در یک محل دور از دسترس دیگران، نگهداری کنید . فروش ( به جز از طریق داروخانه) ، این دارو خلاف قانون است.
اگر شما فرصت ۷ تا ۸ ساعت خواب قبل از فعالیت دوباره را ندارید، هرگز از داروهای آمبین ، ادولار و زولپیمیست استفاده نکنید.
زولپیدم فقط برای استفاده کوتاه مدت است. اگر علائم بی خوابی شما را بهبود نمی بخشد، و یا اگر پس از استفاده از این دارو به مدت ۷ تا ۱۰ شب، وضعیت شما بدتر شد، به دکتر خود اطلاع دهید. هنوز زولپیدم را برای بیش از ۴ یا ۵ هفته بدون مشاوره با دکتر خود مصرف نکنید.
به طور ناگهانی استفاده از زولپیدم را پس از استفاده طولانی مدت و یا اگر شما علائم ناخوشایند ترک مصرف را دارید،، متوقف نکنید، . برای جلوگیری از علائم ترک در هنگام توقف استفاده از این دارو ، با دکتر خود مشورت کنید.
علائم بی خوابی ممکن است پس از قطع مصرف زولپیدم برگردد. این علائم ممکن است حتی بدتر از قبل از شروع مصرف دارو، به نظر می رسد. اگر شما دچار بی خوابی بدتری پس از قطع مصرف زولپیدم شده اید، به دکتر خود اطلاع دهید.
هرگز قرص آمبین را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.
قرص ادولار یا اینترمزو را قورت ندهید و یا با آب آن را فرو نبرید. این قرص را در زیر زبان خود قرار دهید و اجازه بدهید که در دهان شما بدون آب ، حل شود.
اسپری زولپیمیست را به طور مستقیم به دهان یا بر روی زبان خود بزنید. اسپری قبل از اولین استفاده ، به دور از صورت خود برای تست به هوا بیافشانید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که زولپیدم تنها در زمان  بی خوابی، مورد نیاز است ، شما به احتمال زیاد دوزی را فراموش نمی کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

مصرف بیش از حد زولپیدم می تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با داروهای دیگر است که می تواند موجب خواب آلودگی شود گرفته شده است.
مصرف بیش از حد زولپیدم می تواند کشنده باشد، به ویژه هنگامی که آن را همراه با داروهای دیگر که می توانند موجب خواب آلودگی شود، مصرف کرده باشید. پس در این مواقع با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
علائم مصرف بیش از ممکن است شامل خواب آلودگی، گیجی، تنفس کم عمق، احساس سرگیجه، غش، کما و … باشد.

در چه مواقعی باید از مصرف زولپیدم ، اجتناب کنید ؟

گیجی یا خواب آلودگی شدید که می تواند باعث سقوط ، تصادف یا آسیب شدید شود.
از مصرف زولپیدم در طول سفر، مانند هنگام خواب در هواپیما، اجتناب کنید. ممکن است هنوز اثرات دارو در شما تحلیل نرفته باشد. اگر شما ۷ تا ۸ ساعت بعد از مصرف زولپیدم نخوابیده اید، فراموشی شایع تر است.

عوارض جانبی زولپیدم

زولپیدم ممکن است باعث یک واکنش آلرژیک شدید شود. در این صورت مصرف زولپیدم را متوقف کنید و اگر شما هر یک از این نشانه ای از واکنش های آلرژیک: کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها ، زبان و یا گلو را داشتید، از اورژانس پزشکی کمک بگیرید.
هر گونه علائم جدید یا تشدید علائمی مانند: افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، اضطراب، سردرگمی، افکار غیر معمول، توهم، مشکلات حافظه، تغییر در شخصیت، رفتار پرخطر، کاهش کمرویی، نداشتن از خطر، و یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان، را به دکتر خود اطلاع دهید.
از هر یک از موارد زیر استفاده از زولپیدم را متوقف کرده و با دکتر خود تماس بگیرید:
درد قفسه سینه، بی نظمی درضربان قلب، احساس تنگی نفس
مشکل در تنفس یا بلع
اگر شما حس می کنید که ممکن است بیهوش شوید.

عوارض جانبی شایع  زولپیدم :

خواب آلودگی در طول روز، سرگیجه، ضعف، احساس تخدیر و گیجی و حواس پرتی
احساس خستگی، از دست دادن هماهنگی
گرفتگی بینی، خشکی دهان، بینی یا گلو
تهوع، یبوست، اسهال، ناراحتی معده
سردرد، درد عضلانی

زولپیدم عوارض این دارو

اطلاعات دوز مصرفی زولپیدم

در قرص های سریع رهش :

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از ۵ تا ۱۰۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار هدر هر روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۱۰ میلی گرم است .

در قرص های طولانی رهش :

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از ۶٫۲۵ تا ۱۲٫۵ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۱۲٫۵ میلی گرم است .

 در قرص زیر زبانی اینتر مزو

دوز توصیه شده و حداکثر دوز، ۱٫۷۵ میلی گرم (زنان) و یا ۳٫۵ میلی گرم (مردان) و به صورت تنها یک بار در هر شب است.

چه داروهایی زولپیدم   را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف زولپیدم با داروهای دیگر که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می دهند، می توانند عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی ای را سبب شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. دیگر داروها که ممکن است تجویز یا مصرف بیش از حد آنها با زولپیدم تداخل داشته باشند، ویتامین ها و داروهای گیاهی هستند.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 47
Subscribe
اعلام کردن به
47 Comments
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

سلام خانمی هستم ٣٧ ساله ، که از ١٠ سال پیش مصرف زولپیدم رو شروع کردم به دلیل بی خوابی شدید ،،، ۴ سال مصرف کردم و در یک مسافرت ١٠ روزه به دلیل مصرف الکل کاملا مصرف به صفر رسید تا ٢ سال بعد که دوباره شروع شد و بعد از فوت همسرم به شبی ۴٠ میل زولپیدم رسیدم ولی همچنان هیچ تاثیری نداره برام انگار که گچ خوردم !! به دکتر مراجعه کردم که ترازدون و کلونازپام و ملاتونین و شبی ۵ میل هم زولپیدم ولی بازهم خواب بی خواب !!! آرزوی خواب شب رو دارم … چاره… ادامه مطلب

باسلام مادرما۶۸سن داره یک ماه پیش چشماشو عمل کرد بعد ازعمل بیقرار شدو تنگی نفس زیرقفسه سینش تندتند میزنه تمام ازمایش ها.ام ای ار و تیروییدش ونوارقلب همه گرفتیم مشکلی نداشت.پیش متخصص داخلی هم بردیم گفت ازمایش ریه انجام بدین مشکلی نداشت درحال فقط نفس تند تند میزهنه غذاهم نمیتونه متخصصه داخلی قرص زولپیدم براش تجویز کرد خودشم قرص الپروزولام موقع شب خواب مصرف میکنه .صبح یک زولپیدم میخوره اروم میشه وخواب میره بعدش بیدار میشه ارومترغذاهم میتونه بخوره بعد دوساعت دوباره بصورتی که حمله یاهمون نفس تند تندواذیت میشه دوباره ناچار میشیم بعدش ظهر ساعت ۳دورباره زولپیدم ۵ میلی… ادامه مطلب

تاسه بار هم باشه چی میگه بده بخورم اروم شم.خطر نداره

سلام آیا با بستری کردن فرد در بیمارستان میتونه برای همیشه از شر این قرص خلاص شه و مانند قبل ب زندگی عادی برگرده

سلام. من هر شب برای خواب بیست عدد لورازپام ۲mg استعمال می کنم. لطفا برای کاهش و ترک اعتیاد به این بنزودیازپین را ارایه کنید.

سلام مممنون از سایتتون
من حدود ۳ سال هستش که به خاطر بی خوابی شبها زولپیدم مصرف میکنم و الان ۲ ماهه که خیلی تپش قلب و تنگی نفس و حالت تهوع به صورت هم زمان بهم دست میده. بیشتر موقع ها میخام از خونه بیرون برم یا کاری انجام‌ بدم اینجوری میشم و‌اقعا اذیتم میکنه این حالت. خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید که به خاطر مصرف زولپیدم هستش یا دلیل دیگه ای داره

توی این حیطه متخصص به کی میگن؟میشه گرایش پزشکشش رو بهم بگید؟

چند تا بیمارستان مثل قلب و مسمومیت لقمان رفتم و هزار جور آزمایش دادم،اما هیچکس نتونسته دردمو بفهمه.فقط به سروم بهم میزنن اون لحظه خوب میشم ولی یک ساعت بعد که میام خونه حالم بد میشه باز.چند روزه صبح ها با حالت تهوع و عرق کردن از خواب پامیشم.لطفا کمک کنید.انقدر رفتم بیمارستان های مختلف و اورژانس اومده و دردمو کسی نفهمیده دارم میمیرم.حتی دکتر ترکم متادونم رو آورد پایین چون فکر میکرد علائم سو استفاده از متادون هست.اما الان با گذاشتن چند روز فهمید که ربطی به اون نداره و گفت برو پیش دکتر داخلی و بده آنزیم های… ادامه مطلب

سلام.من هم متادون مصرف میکنم و هم روزی پنج شش تا قرص زولپیدم ده.از روزی که خواستم فقط متادون بخورم علائمی مثل درد قفسه سینه،حالت تهوع شدید،عرق ریختن شدید و بی قراری و سر گیجه دارم.دو ماه هم بیشتر نیست که این دارو رو به متادونم اضافه کردم

مصرف همزمان زولپیدم و متادون کشنده است ابتدا کما و بعد مرگ

من حدودا دوسال هست که زولپیدم رو استفاده میکنم وحدود سه ماه هست که زولپیدم ۱۰رو مصرف میگنم والان جوری شده که حتی خواب نیمروزی بدون این قرص نمیتونم داشته باشم
واگر یک روز قرص نخورم حالم بد هست

سلام ممنون بخاطر پاسخ دهی عالی شما یکی از دوستانم چند ماه هست زولپیدم ١٠ مصرف میکنه یکسری مشکلاتی براش پیش میومد که نگران کننده بود دوستم قرص رو که میخوره از خوابیدنش ممانعت میکنه و همین باعث شده در یک ماه سه بار تصادف کنه اما جان سالم بدر برد و فردای اون روز هم هیچی از اتفاقی که افتاده یادش نمیومد ولی یک مشکل خیلی وخیم تری که بنظرم پیش اومده و الان که دارم این پیام رو میفرستم کنارمه و از نگرانی دارم این پیام رو میفرستم اینه که توی یک ساعت اخیر سه تا قرص زولپیدم… ادامه مطلب

سلام همسرم حدود یک سال پیش قرص زلپیدم ١٠براى تنظیم خواب استفاده مى کرد متاسفانه این قرص رو ادامه داد بدون مشورت با پزشک به دنبال زلپیدم الپرازلام ویک ارام بخش دیگر استفاده مى کرد چند بار توهم زد کاراى عجیب غریب انجام مى داد تا اینکه چند ماه پیش عمل لگن شد وروز به روز از لحاظ رفتارى بدتر مى شد تا اینکه دست بزن پیدا کرد ومنو چند بار کتک زد که این بار اخر مجبور شدم به خانواده اطلاع بدم درحین کتک زدن خانواده امدن منو بردن خونه پدرى از همون موقع توهم زده که امدن با… ادامه مطلب

ممنون از پاسخ تون متاسفانه هیچ کس متوجه این مشکل نیس خانواده همسرم فقط دنبال شکایت اون جور کارها ن فقط من متوجه این مشکل هستم که نمى تونم با خانواده اش ارتباط بر قرار کنم

من یک سال است که هر شب زولپیدم مصرف می کنم
۴۵ روز است درد عضلانی شدید در قسمت گردن دارم و متاسفانه با مراجعه به چندین متخصص و آزمایش mri هیچ نتیجه ای نگرفته ام
تنها شب پس از خوردن زولپیدم و قبل از خواب ۴۰ درصد دردم کمتر می شود
ممکن است این درد عوارض جانبی زولپیدم باشد؟

دوست عزیز ممنون از پاسخ شما. البته من در سایت های خارجی بررسی کردم و ظاهرا ۵۰۰ مورد neck pain یعنی درد گردن در رابطه با عوارض زولپیدم گزارش شده است.
در لینک زیر که مربوط به یک فروم خارجی است و سال ۲۰۰۲ ارسال شده شخصی دقیقا علائم من را دارد و پس از ترک زولپیدم(ambien) درد متوقف شده است
http://www.benzobuddies.org/forum/index.php?topic=20490.0

ببخشید زولپیدم رو میشه تو آب یا آبمیوه هم حل کرد برای کسانی که قرص نمیتونن بخورن؟

باسلام
نزدیک۱سال قرص زولپیدم۱۰میخوردم که بخوابم والان نزدیک۲سال است که قرص زولپیدم نمیخورم امااحساس میکنم که هوشم ضعیف شده وچیزی زیادیادم نمیمونه
واینکه زود عصبانی میشم،آیاعوارض زولپیدم است؟
واینکه چطوری باید خودموبه حالت قدیم برگردونم که حافظم دوباره بیادسرجاش ممنون

منم همین مشکلو دارم.. با اینکه سه ساله این قرصو میخورم ولی حافظم برنگشته

سلام من علیم الکل مصرف میکنم که هلبته گه نکنم خواب ندارم جدیدا الکل هم مصرف میکنم لطفا به من کمک کنید

فرزندم چندین سال قرص زولپیدم ده میلی گرم به مقدار زیاد(بیش از روزی پانزده عدد)مصرف می کند اونو پیش دکتر هم بردم هیچ فایده ای نداشت.کاملا”مستاصل شده ام. نمیدونم چه کنم؟به مرز درماندگی رسیده ام.آیا میتوانید به من کمک کنید؟بی صبرانه منتظر پاسختان هستم.
با سپاس از شما نیگان.

با درود.
آقای ظهورتبار:پیرو پیام قبلی اکنون حدود سه ماه است که با بستری کردن فرزندم در خانه وکاهش تدریجی مصرف ایشان به روزی چهار عدد قرص زولپیدم ۱۰رسیده.و این مقدار هم تا یک ماه آینده به صفر خواهد رسید.در حال حاضر مشکل این است که من وخودش چه اقدامی باید به عمل آوریم که مجددا”به مصرف آن نپردازد؟با توجه به این که ایشان پزشک بوده وبه آسانی به دارو دسترسی دارد.هرچند که در ترک قرص تصمیم جدی دارد.با سپاس از پاسخ۲۳خرداد شماونظری که مرقوم خواهید فرمود.

با عرض سلام وخسته نباشید …
من قرص زولپیدم مصرف میکنم مواقعی که خواب از سرم میپره .ودوچار بی خوابی میشم .. مثلا درهفته یه دونه ۵ میلی میخورم یا ماهی سه تاه این نامنظم بودن وخوردن قرص ها عوراضی داره ؟؟؟؟

سلام من مبتلا به سندروم پای بیقرارم حدود ده ساله که پرامیکسول۷دهم میخورم وچون اگر قرص نخورم اصلا خوابم ،می بره دکتر زولپیدوم۵ برام تجویز کر دامسال که با شدت گرفتن، ناراحتیهام به دکتر مراجعه کردم میزان هر دو قرص را افزایش داد ولی از نظر حواس وتعادل ولرزش دستهک خوب نیستم چکار باید بکنم

سلام خواستم بدونم مشکلتون حل شد؟ لطفا اگه خوندید جواب بدید

ایا میشه یک دفعه زولپیدم رو قطع کرد؟البته من فقط یک قرص ۵ میلی میخورم هر شب

مقالات زیبایی

غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
106
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
159
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
275
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
1,403
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
445
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
442

مقالات سلامت

دیسپلازی معده
دیسپلازی معده چیست، روشهای تشخیص آن چه هستند؟
77
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
58
جوش زیر پوستی
جوش زیر پوستی را با روشهای ساده در خانه درمان کنیم
269
درد پهلو
درد پهلو چه علتهایی دارد و روشهای درمان هر کدام چیست؟
206
کاتتر ورید مرکزی
کاتتر ورید مرکزی (CVC): انواع و شیوه نصب آن برای بیمار
158
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
114

مقالات آشپزی

شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
123
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
642
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
222
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
395
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
709
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
694

مقالات تغذیه

تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
58
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
106
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
64
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
114
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
247
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
155