اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه xalatan


قطره زالاتان

زالاتان (لاتانوپروست) دارویی است که فشار در چشم را  با افزایش مقدار مایع تخلیه شده از چشم، کاهش می‌دهد. زالاتان (برای چشم) همچنین  برای درمان برخی از انواع گلوکوم و علل دیگر فشار بالا داخل چشم،  استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به قرص زالاتان

این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود.

زالاتان در حالی که لنزتماسی را بر چشمانتان دارید، استفاده نکنید. این دارو ممکن است حاوی یک ماده نگهدارنده باشد که می‌تواند لنز نرم چشمی را  بی رنگ کند. حداقل ۱۵ دقیقه بعد از استفاده از زالاتان و  قبل از قرار دادن لنزهای تماسی خود در چشم، صبر کنید.

زالاتان ممکن است باعث یک تغییر تدریجی در رنگ چشم یا پلک و مژه‌های شما و همچنین افزایش رشد و یا ضخامت مژه‌های شما شود. این تغییرات رنگ، معمولاً به آرامی به صورت افزایش در رنگدانه قهوه‌ای، رخ می‌دهد و شما ممکن است آنها را برای ماه‌ها یا سال متوجه نشوید. تغییر رنگ ممکن است حتی پس از پایان دوره درمان شما دائمی باشد، و ممکن است تنها در چشم تحت درمان رخ دهد. این می‌تواند به تفاوت در  استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی برای  چشم یا مژه از یک چشم به دیگر منجر شود.

اجازه ندهید نوک قطره‌چکان با هر سطح، ازجمله چشم و یا دست شما تماس پیدا کند. اگر این وسیله آلوده  شود، می‌تواند باعث عفونت در چشم شما شده، که  درنهایت می‌تواند به از دست دادن بینایی یا آسیب‌های جدی به چشم شما منجر شود.

بعد از استفاده از این قطره، حداقل ۵ دقیقه قبل از استفاده از هر قطره چشمی دیگری که پزشک شما تجویز کرده است، صبر کنید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت می‌توانید از این دارو استفاده کنید، اگر شما تورم یا عفونت چشم دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

FDA این دارو را از نظر عوارض بر روی بارداری در گروه C قرار داده است و مشخص نیست که آیا زالاتان به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  پس بدون اطلاع  به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.


نحوه مصرف قطره چشمی زالاتان

داروی زالاتان  را دقیقاً همان‌طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید . این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه‌شده، مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید.

دست‌های خود را قبل از استفاده از قطره‌های چشمی زالاتان بشویید.

برای استفاده از قطره‌های چشمی:

 • کمی سرتان را به عقب کج کرده و پلک پایین خود را برای ایجاد یک فضای کوچک پایین بکشید. قطره‌چکان را بالای چشم با پایین پلک نگه‌دارید . نگاه کنید و قطره‌چکان را برای چکاندن یک قطره فشار داده و پس‌ازآن چشم خود را ببندید.
 • فقط همان تعداد قطره‌ای را که پزشک شما تجویز کرده است، استعمال کنید.
 • به‌آرامی انگشت خود را برای حدود ۱ دقیقه برای حفظ مایع از تخلیه مجرای اشک‌آور به خود را، به گوشه داخلی چشم (نزدیک‌بینی شما) را فشار دهید.
 • اگر شما از بیش از یک قطره برای همان  چشم استفاده می‌کنید، حدود ۵ دقیقه قبل از استعمال قطره قبلی، صبر کنید.
 • حداقل ۵ دقیقه صبر کنید قبل از استفاده از هر چشم دیگر قطره که دکتر شما تجویز کرده است.

اگر شما دچار هرگونه آسیب چشم یا عفونت، و یا اگر شما نیاز به هر نوع عمل جراحی، به‌خصوص جراحی چشم دارید در اسرع وقت به پزشک یا جراح خود اطلاع دهید. اگر مایع قطره چشمی دچار تغییر رنگ شد یا ذرات در آن به چشم می‌خورد، از مصرف آن جلوگیری کنید.

ظرف باز نشده از قطره‌های چشمی زالاتان را در یک یخچال نگهداری کنید. پس از باز کردن و شروع به استفاده از قطره کردن، شما آن‌ها را در دمای اتاق ذخیره، به‌دوراز رطوبت، گرما، و نور نگهداری کنید. محکم رازمانی که از آن استفاده نمی‌کنید در یک بطری دربسته نگهداری کنید.

اگر بیش از ۶ هفته از زمان باز کردن خیال قطره‌های چشمی می‌گذرد، از این قطره چشمی استفاده نکنید. اگر شما نیاز به ادامه دوره درمانی دارید، به پزشک خود پیش از به اتمام رسیدن قطره چشمی اطلاع دهید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

از استعمال بیش‌ازحد این دارو خودداری کنید، چون درواقع می‌تواند باعث افت تأثیر در کاهش فشار داخل چشم شود.

هرگز از  داروهای دیگر چشمی مگر بااطلاع و توصیه پزشک خود استفاده نکنید.


عوارض جانبی زالاتان

عوارض چشمی زالاتان

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر عوارض جدی نظیر موارد زیر را داشتید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • قرمزی، تورم، خارش، یا درد در داخل یا اطراف چشم شما؛
 • تراوش یا ترشح از چشم شما؛
 • افزایش حساسیت به نور؛
 • تغییرات بینایی؛
 • درد قفسه سینه.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد؛
 • سردرد، سرگیجه؛
 • ناراحتی چشم خفیف،
 • تاری دید؛
 • احساس  اینکه انگار چیزی در چشم شما است.
 • خشکی چشم و یا پرآب بودن چشم شما؛
 • گزش یا سوزش چشم بعد از استفاده از قطره چشمی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی زالاتان را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌تواند با زالاتان تداخل ایجاد  کنند. به دکتر خود در مورد مصرف هر دارویی اعم از داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین‌ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی، و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر، اطلاع دهید. بدون اطلاع به پزشک خود شروع به استفاده از یک داروی جدید نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.