همه چیز درباره داروی ریسپریدون


قرص ریسپریدون

ریسپریدون یک داروی ضد جنون است .مکانیسم عمل این دارو از طریق تاثیر بر   مواد شیمیایی در مغز  است. ریسپریدون برای درمان اسکیزوفرنی و نشانه های اختلال دوقطبی (افسردگی شیدایی) استفاده می شود. همچنین این دارو در کودکان مبتلا به اوتیسم برای درمان علائم تحریک پذیری استفاده می شود.


اطلاعات مهم در مورد داروی ریسپریدون

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده (درمان جنون) ،  استفاده  شود.

هرگز  ریسپریدون را بدون تجویز پزشک به یک کودک ندهید.

در حین مصرف این دارو، شما ممکن است به دمای زیاد یا کم مانند هوای سرد و یا بسیار گرم حساس تر باشید.

اجتناب از قرار گرفتن در وضعیت بیش  از حد سرد و یا بیش از حد گرم یا خشک.

مقدار زیادی مایعات به خصوص در آب و هوای گرم و در طی ورزش، بنوشید. مصرف داروی ریسپریدون و ورزش به صورت توامان  باعث به طرز خطرناکی  بیش از حد گرم  شدن بدن و از رفتن آب بدن (دهیدراته شدن) می شود.

این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی در  شما را مختل کنند. اگر شما  در حال رانندگی و یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیار بودن شما دارد هستید، مراقب باشید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و  به پزشک خود اطلاع دهید :

تب، سفتی عضلات ، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع یا ناهماهنگ، حرکات بی قرار در  عضلات  صورت و گردن شما، ترمور (لرزش غیر قابل کنترل)، مشکل در بلع، احساس سرگیجه، یا غش.


نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید، شما نباید از آن استفاده کنید.

این دارو برای استفاده در شرایط روانی مربوط به زوال عقل مورد تایید نیست. همچنین مصرف این دارو ممکن است خطر مرگ را در افراد مسن با وضعیت زوال عقل (دمانس) ، افزایش دهد.

در موارد زیر برای اینکه مطمئن شوید که مصرف  این دارو برای شما خطری ندارد، با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری های قلبی، فشار خون بالا، مشکلات ریتم قلب؛
 • بیماری عروق کرونر یا  اینکه حمله قلبی را تجربه کرده اید؛
 • دیابت (و یا عوامل خطر مانند چاقی یا سابقه خانوادگی دیابت)؛
 • سابقه  تعداد کم گلبول های سفید خون (WBC) ؛
 • بیماری های کبدی یا کلیوی.
 • سابقه تشنج؛
 • سابقه سرطان پستان؛
 • تراکم  کم مواد معدنی استخوان ؛
 • مشکل در بلع ؛
 • بیماری پارکینسون؛
 • اگر شما دچار کم آبی هستید؛
 • اگر شما داروی فشار خون مصرف می کنید.

برخی از افراد با بیماری های روانی، افکار خودکشی دارند. دکتر شما نیاز به بررسی منظم پیشرفت شما به طور در حین استفاده از این دارو دارد. خانواده و یا دیگر مراقبان شما نیز باید نسبت به تغییرات در خلق و خوی و یا نشانه های شما هشیار باشند.

مصرف ریسپریدون به صورت خوراکی و  قرص خرد شده ممکن است  حاوی اسید آمینه فنیل آلانین باشد. قبل از استفاده از شکل خوراکی خرد شده ی قرص اگر شما مبتلای به بیماری فنیل کتونوریا (PKU) هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

معلوم نیست که آیا این دارو به  یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب می رساند یا نه. به دکتر خود اگر شما باردار هستید و یا در حین مصرف این دارو هستید یا در عرض ۱۲ هفته پس از قطع مصرف این دارو باردار شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف داروهای ضد جنون در طول ۳ ماه آخر بارداری ممکن است  باعث مشکلات در نوزادان، مانند نشانه های ترک دارو، مشکلات تنفسی، مشکلات تغذیه، نق نقو بودن، لرزش، و  شل یا سفت شدن عضلات می شود. با این حال، شما ممکن است علائم ترک و یا مشکلات دیگر را اگر مصرف دارو خود را در دوران بارداری قطع کنید، تجربه کنید. اگر شما در حین مصرف این دارو باردار شده اید، بدون مشورت با دکتر خود استفاده از این دارو را، متوقف نکنید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. تا ۱۲ هفته بعد از پایان درمان خود، در حین مصرف این دارو، کودک شیرخوار را شیر ندهید.

این دارو  را بدون مشورت با پزشک به یک کودک ندهید.


چگونه باید داروی ریسپریدون را مصرف کنید؟

داروی ریسپریدون  را دقیقا همان طور که توسط دکتر شما تجویز می شود، مصرف کنید . راهنمایی های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو را می توان   با یا بدون غذا مصرف کرد.

برای مصرف  این دارو به صورت خوراکی خرد شده:

 • این قرص  را تا زمان مصرف آن به صورت در بسته،  نگه دارید.
 • بسته را باز کرده و فویل پشت آن را بردارید . هرگز  یک قرص از طریق فویل فشار ندهید ، چون  ممکن است این کار به قرص آسیب برساند.
 • از دست خشک برای برداشتن قرص  و گذاشتن در دهان استفاده کنید.
 • هرگز  تمام قرص را قورت ندهید. اجازه دهید که این قرص  در دهان شما بدون جویدن حل شود. اگر خواستید، شما شاید بهتر باشد که کمی  نوشیدنی برای کمک به بلع و حل شدن قرص مصرف کنید.
 • با یک قاشق یا فنجان پزشکی و دوزهای اندازه گیری خاص مایع مصرفی را اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را ندارید، این وسیله را از دکتر داروساز درخواست کنید.
 • برای به دست آوردن بیشترین سود از این دارو، آن را به طور منظم مصرف کنید. قبل از اتمام دوره قبلی دارویی خود، داروی جایگزین رو تهیه کنید.
 • فرم مایع دارو را با کولا یا چای مخلوط نکنید.
 • ممکن است چند هفته طول بکشد تا این دارو علایم شما را بهبود بخشد. استفاده از دارو براساس دستورالعمل پزشک ادامه داده و اگر نشانه های بیماری در شما بهبود نمی یابند، به دکتر اطلاع دهید.
 • این دارو را در دمای اتاق، دور از رطوبت، گرما، و نور آفتاب نگهداری کنید. فرم مایع این  دارو را فریزر نکنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، ضربان قلب سریع، احساس سرگیجه، غش، و حرکات بی قرار در چشم، زبان، فک، یا گردن شما باشد.

در هنگام مصرف این دارو، باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت درازکش، چون شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از این حالت  به آرامی از جای خود بلند شوید.

اجتناب از نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی.  با نوشیدن  الکل عوارض جانبی خطرناکی می تواند رخ دهد.

نکات کلیدی حین مصرف ریسپریدون

عوارض جانبی ریسپریدون

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

حرکات کنترل نشده در صورت شما (جویدن،  ملچ ملوچ کردن لب ، اخم، حرکت زبان، چشمک زدن یا حرکت چشم)؛

تورم یا حساسیت پستان (در مردان و زنان)، ترشح از نوک پستان، ناتوانی جنسی، عدم علاقه به سکس، از دست رفتن دوره قاعدگی.

واکنش شدید سیستم عصبی مانند: سفت شدن زیاد عضلات (سفت و سخت)، تب بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا ناهموار، لرزش، احساسی مثل اینکه شما ممکن است بیهوش شوید؛

کمبود سلول های سفید خون ، ضعف ناگهانی و یا احساس ناخوشی، تب، لرز، گلودرد، زخم دهان، لثه ها قرمز و متورم، مشکل در بلع، زخم های پوست، سرماخوردگی و آنفلوآنزا، سرفه، مشکلات تنفسی؛

کاهش تعداد پلاکت ها در خون شما ، کبودی ، خونریزی غیر معمول (بینی، دهان، واژن و یا مقعد)، لکه های زیر پوستی بنفش یا قرمز.

قند خون بالا ، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، بوی نفس های میوه ای، خواب آلودگی، خشکی پوست، تاری دید، کاهش وزن؛

نعوظ دردناک آلت تناسلی مرد و یا  اینکه نعوظ ۴  ساعت و یا بیشتر، طول بکشد.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

 • سردرد؛
 • سرگیجه، خواب آلودگی، احساس خستگی؛.
 • لرزش، انقباض عضلات و یا غیر قابل کنترل حرکات؛
 • نگرانی، اضطراب، احساس بی قراری؛
 • حالت افسردگی؛
 • خشکی دهان، ناراحتی معده، یبوست.
 • افزایش وزن؛
 • درد در دست ها و پاهای شما.

چه داروهایی این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر ممکن است باعث  خواب آلودگی و یا  کند شدن سرعت تنفس در شما شده که  می تواند  باعث عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی شود. قبل از مصرف قرص هایخواب، داروهای ضد درد مخدر، داورهای تجویزی برای سرفه، شل کننده های عضلانی، یا دارو مصرفی برای درمان اضطراب، افسردگی، یا تشنج  با دکتر خود مشورت کنید.

دیگر داروها که ممکن است مصرف بیش از حد آنها با مصرف ریسپریدون  تداخل داشته باشند،  داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و داروهای گیاهی هستند.

به دکتر یا هر مراقب سلامت شما، در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، اطلاع دهید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.