ریزمغذی کلسیم و 10 ماده غیر لبنیات که تأمین‌کننده آن هستند


ریزمغذی کلسیم از مهم‌ترین مواد معدنی موردنیاز بدن است و نبود این ماده ضروری موجب شدن آسیب‌های حاد به بدن می‌شود. بله درست است: شیر ماده‌ای عالی برای تأمین کلسیم است. با ۲۸۰ میلی‌گرم در هر فنجان یا ۲۸ درصد از نیاز روزانه توصیه‌شده ۱۰۰۰ میلی‌گرمی، شیر یکی از متمرکزترین منابع نیز است؛ اما سایر مواد غذایی نیز حاوی کلسیم بالا هستند که خبر خوبی برای کسانی است که به قند لاکتوز که در شیر است، حساسیت دارند. همیشه آن‌ها آشکار نیستند. به‌عنوان‌مثال، برخی از سبزی‌ها تیره برگ بیشتر کلسیم نسبت به شیردارند درحالی‌که دیگر برگ‌های مشابه مقدار زیادی ریزمغذی کلسیم ندارند. با برخی از روش‌های شگفت‌انگیز برای تأمین دوز مصرفی خود از این ماده معدنی در این مقاله آشنا می‌شویم.


کلم پیچ  (kale) سرشار از ریزمغذی کلسیم

کلم پیچ از منابع ریزمغذی کلسیم

یکی از بهترین منابع گیاهی کلسیم، کلم پیچ است. دکتر Connie Weaver استاد برجسته و رئیس بخش علوم تغذیه در دانشگاه پوردو می‌گوید: دو فنجان کلم پیچ حاوی ۲۰۱ میلی‌گرم کلسیم است و حتی فراهمی زیستی بیشتری نسبت به کلسیم موجود در شیر دارد؛ اما همه سبزی‌ها این ویژگی را ندارند. اگزالیک اسیدی که در گیاهانی مانند اسفناج، چاودار و چغندرقند وجود دارد، باعث تداخل برجذب کلسیم می‌شود. دکتر ویور می‌گوید: “اگرچه اسفناج ازلحاظ کلی دارای مقدار زیادی کلسیم است، اما تنها یک‌دهم از آن در مقایسه با شیر به دلیل وجود اگزالیک اسید استفاده می‌شود.” بنابراین این ماده منبع خوبی برای کلسیم نیست “.


بوک چوی (Bok choy )

این ماده غذایی که همچنین به‌عنوان کلم چینی شناخته می‌شود، یکی دیگر از منابع فوق‌العاده‌ای از کلسیم گیاهی است: دو فنجان از این ماده غذایی برای شما ۱۴۸ میلی‌گرم از ریزمغذی کلسیم را تأمین می‌کند. دکتر ویور می‌گوید: “این ماده غذایی یکی از مواد غذایی گیاهی است که ما بر روی آن مطالعه کرده‌ایم و نشان داده‌شده است که دارای مقدار جذب بالایی از کلسیم است”.


بادام‌ها (Almonds)

یک فنجان از بادام سرخ شده با روغن، ۴۵۷ میلی‌گرم کلسیم دارد! (اما همه این‌ها را در یک‌لحظه مصرف نکنید: یک فنجان نیز تقریباً ۱۰۰۰ کالری را تأمین خواهد کرد).


ماهی ساردین (Sardines)

یک کنسرو از ساردین‌های استخوانی مقدار ۸۸۸ میلی‌گرم کلسیم را برای بدن ما تأمین می‌کند.


ماهی سالمون (قزل آلا-Salmon )

ماهی قزل آلا منبع خوب ریزمغذی کلسیم

همین امر برای ماهی قزل‌آلا خوراکی نیز صادق است که ۸۸۲ میلی‌گرم کلسیم را در خود جای می‌دهد و برای شما این میزان را تأمین می‌کند. این استخوان‌های کوچک را بجوید تا خودتان سطح ریزمغذی کلسیم بدن خودتان را تقویت کنید!


دانه کنجد (Sesame seeds)

کنجد علاوه بر تأمین یکی از باکیفیت و بهداشتی‌ترین روغن‌های گیاهی و همچنین ویژگی‌های فراوان برای سلامتی انسان حاوی مقادیر متنابهی از کلسیم نیز هست. فقط یک قاشق غذاخوری دانه‌های کنجد ۸۸ میلی‌گرم کلسیم خوشمزه را به مصرف‌کننده عرضه می‌کند.


دانه‌های چیا (Chia seeds)

یک اونس از دانه های چیا ۱۷۹ میلی گرم کلسیم دارد!


توفو (Tofu)

توفو مجموعه‌ای مناسب ازنظر تأمین کلسیم برای حفظ سلامت استخوان است. دکتر ویور دراین‌باره می‌گوید: “۱.۲ سهم از این ماده غذایی به شما به‌اندازه مقدار کلسیم جذبی از طریق مصرف یک لیوان شیرمی دهد “.


شیرسویا (Soymilk)

این ماده غذایی غنی از کلسیم است. شیر سویا تقویت‌کننده کلسیم است و به شما به همان مقدار کلسیم را که شیر دارد می‌دهد، این مورد را دکتر ویور هنگامی یک آزمایش مشاهده کرده است. او می‌گوید کربنات کلسیم را بر روی برچسب که به‌عنوان کلسیم از شیر موجود است، جستجو کنید. سویا حاوی فسفات‌تری کلسیم است که البته گزینه خوبی برای مصرف نیست.


آب‌پرتقال (Orange juice)

پرتقال بجز تامین ویتامین C از نظر تامین ریزمغذی کلسیم نیز ماده ای غنی است. شیر خود را با یک لیوان از آب پرتقال غنی‌شده از کلسیم مطابقت دهید و مقایسه کنید. برخی از مارک‌های این آب‌میوه حاوی ۳۴۹ میلی‌گرم کلسیم در هر لیوان هستند.