رپورتاژ آگهی


وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، توصیه‌های زیادی برای رژیم لاغری وجود دارد. مجلات، کتاب‌ها و وب سایت‌ها وعده می‌دهند که می‌توانید تمام وزنی را که می‌خواهید، برای همیشه از دست بدهید. برای این کار، آن‌ها به شما پیشنهاد می‌کنند که از رژیم‌هایی استفاده کنید که بدن‌تان از شر چربی یا کربوهیدرات خلاص شود. یا از مکمل‎های مخصوص کاهش وزن استفاده کنید. با این همه گزینه، چگونه می‌دانید که کدام رویکرد، برای بدن شما کارساز است؟

بر اساس آمارهای سازمان‌های جهانی، میزان ابتلا به سوتغذیه در اثر رعایت رژیم‌های لاغری غیراستاندارد، بسیار زیاد است: برنامه‌های غذایی که تمام نیازهای بدن را برآورده نمی‌کنند و موجب سوتغذیه شدید، اختلالات گوارشی، ضعف شدید بدنی، کم شدن کارایی حافظه و بازگشت وزن می‌شوند.

رژیم لاغری

سوء تغذیه به معنای کمبود یا زیاده‌روی در دریافت مواد مغذی، عدم تعادل مواد مغذی ضروری یا اختلال در استفاده از مواد مغذی است. اگر قصد کاهش وزن دارید، ابتدا از انتخاب یک رژیم ‌غذایی استاندارد و متناسب با نیازهای بدن‌تان مطلع شوید:

منظور از رژیم لاغری اصولی چیست؟

انسان‌ها از روزگار یونان و روم باستان به دنبال داشتن یک رژیم غذایی سالم بوده‌اند. بر اساس مقاله‌ای در سال ۲۰۱۶ در مجله تحقیقات مواد غذایی، کلمه “رژیم غذایی” حتی ممکن است از کلمه یونانی diaita به معنای سلامت روحی و جسمی نشات گرفته باشد. اما در دوران ویکتوریا بود که رژیم‌های غذایی به معنای واقعی کلمه شروع شدند. از دهه ۱۸۰۰، مردم شروع به اتخاذ رژیم‌های غذایی برای بهبود ظاهر خود کردند. در واقع، یکی از اولین و مشهورترین رژیم‌گیرندگان نویسنده مشهور لرد بایرون است که در سال ۱۸۲۰ رژیم سرکه و آب را رایج کرد. از آن زمان تاکنون، انواعو اقسام برنامه‌های کاهش وزن در سراسر جهان ابداع و پیشنهاد شده است که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

وقتی نوبت به رژیم لاغری می‌رسد، جزئیات اهمیت چندانی ندارند. این اصول است که اهمیت دارند. همه‌ی متخصصین تغذیه‌ی خبره موافق هستند که برخی از اصول اساسی کاهش وزن سالم وجود دارند که برای همه‌ی مردم اعمال می‌شوند و هیچ کس بدون رعایت این اصول، آگاهانه یا ناخودآگاه، به کاهش وزن دائمی و سلامت مطلوب دست نمی‌یابد.

ویژگیهای یک رژیم لاغری استاندارد کدام است؟

هر رژیم لاغری و کاهش وزن اگر سالم باشد از چند اصل مهم پیروی می‌کند که در تمام آن‌ها مشترک است:

تایید شده توسط پزشک یا مشاور تغذیه

قبل از شروع یک برنامه کاهش وزن، با پزشک یا مشاور تغذیه خود صحبت کنید. پزشک می تواند مسائل پزشکی و داروهایی که مصرف می‎کنید و ممکن است بر وزن شما تاثیر بگذارد را بررسی کند. همچنین شما را در مورد برنامه ای که برای بدن‌تان مناسب است راهنمایی کند. به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تلاش‌های گذشته خود برای کاهش وزن بگویید و تا عواملی که مانع کاهش وزن شما شده است را شناسایی کند.

مطابق با نیازهای شما باشد

به نیازهای شخصی خود فکر کنیدهیچ رژیم غذایی یا برنامه ای برای کاهش وزن برای همه وجود ندارد. به ترجیحات، سبک زندگی و اهداف کاهش وزن خود فکر کنید. برنامه ای را انتخاب کنید که بتوانید مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید.

قبل از شروع یک برنامه کاهش وزن، به موارد زیر فکر کنید:

  • رژیم هایی که امتحان کرده‌اید چه چیزی را در مورد آن‌ها دوست داشتید یا دوست نداشتید؟ آیا توانستید رژیم غذایی را رعایت کنید؟ چه چیزی در آن رژیم کار کرد یا کار نکرد؟ چه احساسی از لحاظ جسمی و عاطفی در طول رژیم داشتید؟
  • آیا ترجیح می‌دهید برنامه کاهش وزن را به تنهایی انجام دهید یا حمایت گروهی را می‌خواهید؟ اگر به پشتیبانی گروهی علاقه دارید، پشتیبانی آنلاین را ترجیح می‌دهید یا جلسات حضوری؟
  • برخی از برنامه‌های کاهش وزن شما را ملزم به خرید مکمل‌ها یا وعده‌های غذایی یا بازدید از کلینیک‌های کاهش وزن می‌کنند. آیا هزینه با بودجه شما مطابقت دارد؟
  • آیا وضعیت سلامتی مانند دیابت، بیماری قلبی یا آلرژی دارید؟ آیا شما نیازها یا ترجیحات فرهنگی، مذهبی یا قومیتی برای غذا دارید؟

ایمن و موثراست

وسوسه‌انگیز است که وعده‌های کاهش وزن سریع و شگفت انگیز را بپذیرید. اما یک رویکرد آهسته و پیوسته راحت‌تر است. در حالی‌که کاهش وزن سریع اغلب منجر به شکست می‌شود. کاهش وزن ۰.۵ تا ۲ پوند (۰.۲ تا ۰.۹ کیلوگرم) در هفته توصیه معمولی است. کاهش وزن موفقیت‌آمیز مستلزم تعهد طولانی‌مدت به ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی در خوردن، ورزش و رفتار است.

رژیم لاغری

بتوانید با آن زندگی کنید

در هر نوع رژیم لاغری که انتخاب می‌کنید، به دنبال این ویژگی‌ها باشید:

انعطافپذیری: یک برنامه انعطاف‌پذیر از انواع غذاها از همه گروه‌های غذایی اصلی استفاده می‌کند. این شامل سبزیجات و میوه‌ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب، منابع پروتئین بدون چربی، و مغزها و دانه‌ها است.

یک طرح منعطف اجازه می‌دهد تا هر چند وقت یک بار اگر دوست دارید یک قطعه کوچک و کنترل‌شده از فست فود یا شیرینی‌جات را مصرف کنید.

دوست داشتنی بودن: یک برنامه باید شامل غذاهایی باشد که دوست دارید و تا آخر عمر از خوردن آنها لذت خواهید برد. اگر غذای برنامه را دوست ندارید، اگر برنامه خیلی محدود است یا خسته کننده می شود، احتمالاً به آن پایبند نخواهید بود. بنابراین کاهش وزن طولانی مدت بعید است.

فعالیت: برنامه شما باید شامل فعالیت بدنی باشد. ورزش به اضافه کالری کمتر می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. ورزش همچنین فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله مقابله با کاهش توده عضلانی که با کاهش وزن رخ می‌دهد و ورزش عامل مهمی در حفظ کاهش وزن است.

مضرات رژیم لاغری نامناسب

۵ خطر هشدار‌دهنده کاهش وزن شدید که نمی‌توانید نادیده بگیرید:

از دست دادن توده عضلانی

وقتی وزن کم می‌کنید، فقط چربی‌ها را از دست نمی‌دهید، بلکه عضلات را نیز از دست می‌دهید. از دست دادن توده عضلانی اغلب با کاهش سرعت متابولیسم همراه است که نسبت چربی به عضله را بی‌ثبات می کند. عضلات ضعیف‌تر باعث ناراحتی بیشتر در فعالیت‌های روزمره مانند حمل مواد غذایی سنگین یا بالا رفتن از پله‌ها می‌شود. حتی اگر عدد روی ترازو در نهایت زیباتر به نظر برسد، ممکن است کیفیت زندگی شما به این اندازه نباشد.

عدم تعادل الکترولیتها

بسیاری از عملکردهای بدن ما توسط عناصر طبیعی تنظیم می‌شود. هر گونه عدم تعادل در نسبت این عناصر می‌تواند خطرناک باشد و ممکن است باعث ایجاد شرایطی مانند تشنج و آریتمی (ضربان قلب نامنظم) شود. الکترولیت‌ها به ویژه برای عملکرد و یکپارچگی سلولی، حیاتی هستند.

کمبودهای تغذیهای

کاهش وزن شدید بدن شما را از مواد مغذی ضروری که برای عملکرد سالم ضروری هستند محروم می‌کند. کمبود برخی مواد مغذی مانند ویتامین D و کلسیم می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها و ضعف بدن دربرابر بیماری‌ها شود. یکی از این نمونه‌های بیماری مرتبط با کمبود تغذیه، کم‌خونی است که با احساس ضعف مشخص می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که دریافت آهن کافی نباشد.

سنگ کیسه صفرا

هنگامی که سنگ کیسه صفرا تشکیل می‌شود، درد شدید همراه با سوء هاضمه تجربه می‌شود. آن‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که شیره‌های گوارشی در کیسه صفرا، به دلیل کمبود غذا برای هضم آزاد نمی‌شوند. سپس این شیره‌ها در داخل کیسه صفرا سفت می‌شوند و می‌توانند دهانه را مسدود کنند و باعث سوء هاضمه شوند.

کاهش شدید سطح انرژی

مصرف کالری ناکافی یا مصرف بیش از حد آن‌ها، قطعاً تأثیرات نامطلوبی بر سطح انرژی شما خواهد داشت. جدای از احساس خستگی فیزیکی، عملکردهای شناختی شما و همچنین بهره‌وری شما ممکن است آسیب ببینند. خلق و خوی شما نیز می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

رژیم لاغری

فواید رژیم لاغری دکتر کرمانی

کاهش وزن موفقیت آمیز به تغییرات طولانی مدت در عادات غذایی و فعالیت بدنی شما نیاز دارد. این به این معنی است که شما باید یک رژیم لاغری و یک رویکرد کاهش وزنی پیدا کنید که بتوانید برای زندگی از آن استفاده کنید. اگر رژیم را کنار بگذارید و به عادات قبلی خود بازگردید، احتمالاً وزنی که از دست می‌دهید، حفظ نمی‌کنید. طبق بررسی های ما این سایت https://kermany.com/diet/ رژیم لاغری اصولی را در اختیار شما میگذارد.

رژیم‌هایی که باعث می‌شود احساس کمبود یا گرسنگی در شما ایجاد کند، می‌تواند باعث تسلیم شدن شما شود. و بسیاری از رژیم‌های کاهش وزن، تغییرات دائمی در شیوه زندگی سالم را تشویق نمی‌کنند. بنابراین حتی اگر وزن خود را کاهش دهید، پس از توقف رژیم، پوند به سرعت باز می‌گردد. احتمالاً همیشه باید مراقب وزن خود باشید. اما ترکیب یک رژیم غذایی سالم با فعالیت بیشتر بهترین راه برای کاهش وزن، حفظ آن برای طولانی مدت و بهبود سلامتی شماست.

ایمیل: drkermany.com@gmail.com
شماره تماس: ۰۲۱۷۷۲۲۹۶۴۴
وبگاه: https://kermany.com/