همه چیز در مورد Dermaplaning و مزایای آن


همه فکر می‌کنند که تیغ زدن و اصلاح پوست تنها مخصوص آقایان است در حالی که یکی از روش‌های درمانی پوست موسوم به درماپلنینگ بر اساس اصلاح و تیغ زدن پوست صورت شکل گرفته و برای کسانی که این درمان را به طور جدی ادامه داده‌اند نتایج جالب توجهی به دنبال داشته است. اما درماپلنینگ چیست و چه مزایایی برای پوست دارد؟ روش انجام درماپلنینگ چگونه است و چطور می‌توان آن را در منزل انجام داد؟

در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز ما به این سوالات پاسخ خواهیم داد و درباره مزایای درماپلنینگ و روش انجام آن مطالبی را بیان خواهیم نمود که می‌تواند راهنمای مناسبی برای داشتن یک پوست صاف و یکدست و درخشان باشد.

درماپلنینگ چیست؟

درماپلنینگ Dermaplaning یا درمابلیدینگ DermaBlading یک روش لایه برداری عمیق روی پوست است که باعث ساخت لایه‌های جدیدتر و سالم‌تر می‌شود. این کار با تیغ زدن سطح رویی پوست انجام می‌شود که اگرچه ممکن است به نظر ترسناک برسد اما مزایای زیادی دارد و باعث درخشان شدن و یکدست شدن سطح پوست می‌شود.

جالب است بدانید که درماپلنینگ یک روش کاملا جدید نیست و از گذشته در کشور ژاپن انجام می‌شده و نام آن “کائو سوری” بوده است. همه زنان و مردان ژاپنی از نوجوانان گرفته تا افراد بالای پنجاه سال این روش را انجام می‌دهند و کائوسوری یک کار رایج و روزمره در سالن‌های زیبایی ژاپنی است.

درماپلنینگ چیست

واقعیت این است که با افزایش سن سلول‌های مرده در سطح پوست انباشته می‌شوند و درماپلنینگ با جدا کردن این سلول‌ها به همراه موهای زائد ظریف سطحی یکدست و تمیز به وجود آورده و به رشد پوستی صاف و درخشان منجر می‌شود.

جالب است بدانید زیباترین زنان هالیوود از جمله آدری هیپورن علاقه خاصی به اصلاح و تیغ زدن صورت خود داشته‌اند و راز داشتن پوست صاف و درخشان را در این کار می‌دانسته‌اند.

تیغ زدن صورت زنان در کشورهای غربی و خاورمیانه اتفاقی عجیب و غیرمعمول است و تصورات غلطی در این مورد وجود دارد از جمله این که تصور می‌شود تیغ زدن صورت باعث افزایش موهای زائد خواهد شد در حالی که این یک تصور اشتباه است و حس ضخیم بودن موها زمانی به وجود می‌آید که این موها از سطح مقطع خود بریده شوند.

درماپلنینگ چیست

مزایای درماپلنینگ

اما این سوال پیش می‌آید که مزایای واقعی درماپلنینگ چیست و آیا این روش درمانی ارزش امتحان کردن را دارد؟ پاسخ مثبت است. درماپلنینگ قطعا تاثیر مثبتی روی پوست شما خواهد داشت و مزایای آن در بهتر شدن ظاهر پوست شما انکار ناپذیر است از جمله:

خلاص شدن از شر موهای زائد: موهای زائد به خصوص موهای کرکی که در همه جای صورت یافت می‌شوند یکی از دردسرهای زیبایی هستند چون بافت یکدست پوست را تحت الشعاع قرار می‌دهند و آرایش کردن روی آن‌ها کار ساده‌ای نیست.

کارهای رایج مثل بند انداختن و وکس موهای صورت عوارض زیادی دارد مثل التهاب و آکنه و شل شدن پوست، اما درماپلنینگ با کوتاه کردن این موها از ریشه یک سطح صاف و یکدست به وجود می‌آورد بدون آن که عوارضی در پی داشته باشد. البته این روش در مورد موهای سیاه و ضخیم صورت چندان جواب نمی‌دهد چون سرعت رشد این موها زیاد است و ریشه تیره رنگ آن‌ها ممکن است چهره شما را تحت تاثیر قرار دهد.

پس اگر به موهای زائد تیره دچار هستید بهتر است روش‌های دیگر مثل وکس و لیزردرمانی را نیز به صورت همزمان انجام دهید. اما اگر موهای صورت شما روشن است درماپلنینگ بهترین روش برای از بین بردن آن‌ها است.

جدا کردن سلول‌های مرده از سطح پوست: درماپلنینگ یک روش لایه برداری سریع و عالی است که با جدا کردن سلول‌های مرده، پوست را به تولید سلول‌های جدید تشویق می‌کند و پس از این کار، پوست یکدست و درخشان می‌شود.

صاف شدن و یکدست شدن سطح پوست: پس از انجام درماپلنینگ شما بلافاصله می‌توانید نتیجه کار را مشاهده کنید و ببینید که پوست شما چقدر صاف و درخشان شده است. این روش روی همه انواع پوست جواب می‌دهد و لازم نیست نگران چرب بودن یا خشک بودن پوست خود باشید.

آماده شدن زمینه برای استفاده از محصولات مراقبتی و آرایشی: پوستی که به تازگی لایه برداری شده باشد بیشترین قابلیت را در جذب مرطوب کننده و سرم‌های درمانی و مراقبتی دارد و بهترین تاثیر را از آن‌ها خواهد گرفت. علاوه بر این، اگر قصد آرایش داشته باشید دیگر لازم نیست نگران موهای کرکی و پوسته پوسته شدن آرایش روی سطح پوست خود باشید چون پوست شما کاملا یکدست و صاف شده و مواد آرایشی به خوبی روی آن خواهد نشست.

درماپلنینگ چیست

انجام درماپلنینگ در منزل

درماپلنینگ را می‌توان در کلینیک‌ها، سالن‌های زیبایی و با ابزارهای تخصصی مناسب انجام داد اما شما می‌توانید با در اختیار داشتن ابزارهای استاندارد این کار، آن را در منزل انجام دهید.

خوشبختانه شما مثل آقایان نیاز به اصلاح هر روزه ندارید و می‌توانید این کار را در فواصل ۱۰ تا ۱۴ روزه و یا در موقعیت‌های خاص و مهم انجام دهید چون در این کار هر بار مقدار زیادی از سلول‌های مرده سطح پوست جدا می‌شود و باید فاصله مناسبی بین هر مرحله آن وجود داشته باشد اما بهتر است که هر ماه حداقل یک بار درماپلنینگ را در منزل انجام دهید تا نتیجه آن را به طور واقعی ببینید چون فرآیند ساخت سلول‌های پوستی یک فرآیند سی روزه است. اما اگر درماپلنینگ را در کلینیک‌ها و سالن‌های زیبایی انجام می‌دهید بهتر است ۶ تا ۱۲ هفته یک بار آن را تکرار کنید.

درماپلنینگ چیست

اما این کار باید با چه ابزارهایی و با چه روشی انجام شود؟ تیغ‌های معمولی که برای اصلاح بدن خانم‌ها و یا صورت آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرند زاویه مناسبی برای این کار ندارند و نمی‌توانند همه موها و سلول‌های مرده را جداسازی کنند پس برای نتیجه بهتر لازم است که از ابزارهای مخصوص درماپلنینگ استفاده شود.

این ابزارها نوعی تیغ ساده هستند که به طور خاص برای این کار طراحی شده‌اند و باعث تحریک و التهاب پوست نمی‌شوند. پس از تهیه ابزار مناسب شما باید پوست خود را برای این کار آماده سازی کنید.

ابتدا آرایش خود را کاملا پاک کنید و صورتتان را با یک شوینده مناسب که پوست را خشک و ملتهب نمی‌کند بشویید. نیازی به لایه برداری نیست و اگر در همان روز پوست خود را لایه برداری کرده‌اید بهتر است درماپلنینگ را به روز دیگری موکول کنید.

تیغ را بردارید و در جهت رویش موهای صورت به سمت پایین بکشید. چند دقیقه این کار را ادامه دهید تا همه صورت و گردن و زیر چانه را پاکسازی کنید. پس از آن لازم است که از یک سرم مرطوب کننده مناسب روی صورت خود استفاده کنید تا التهاب ایجاد شده از بین برود. پس از آن برنامه مراقبتی روزمره خود را که شامل کرم مرطوب کننده، ضدآفتاب و بقیه مراحل آرایش است انجام دهید و از پوست زیبا و شفاف خود لذت ببرید.

درماپلنینگ چیست

درماپلنینگ یا میکرودرم ابریژن

درمابلیدینگی که در کلینیک انجام می‌شود تا حد زیادی شبیه به میکرودرم ابریژن است اما میکرودرم ابریژن یک درمان با دستگاه‌های مخصوص است که همراه با وکیوم کردن و شلیک میکروکریستال‌ها روی پوست آن را صاف می‌کند در حالی که در درماپلنینگ تکنیک انجام کار بیشتر اهمیت دارد.

اگر درمابلیدینگ با مهارت و دقت روی صورت شما انجام شود نتیجه آن بسیار بهتر از میکرودرم ابریژن خواهد بود و نه تنها هزینه کمتری خواهد داشت بلکه عوارض شایع میکرودرم ابریژن مثل نازک شدن پوست و ظاهر شدن عروق خونی عنکبوتی زیر آن مشاهده نخواهد شد.

هر جلسه درمان درمابلیدینگ روی صورت و گردن ممکن است بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد و همان طور که گفتیم شما باید این درمان را هر شش تا ۱۲ هفته یک بار تکرار کنید تا بهترین نتیجه را مشاهده کنید. البته پس از انجام کلینیکی این درمان ممکن است برای چند روز احساس خشکی و پوسته ریزی در صورت خود داشته باشید که کاملا طبیعی است و پس از مدتی برطرف خواهد شد.


اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)