میکرودرم ابریژن یک فرآیند غیرشیمیایی و غیرتهاجمی برای درمان پوست است که با اسپری کریستال‌های بسیار ریز روی پوست انجام می‌شود. این کریستال‌ها لایه خارجی پوست را که حاوی سلول‌های مرده و خشک است از بین می‌برند و پوست جوان‌تر و سالم‌تر زیر آن را به سطح می‌آورند. علاوه بر این میکرودرم ابریژن باعث می‌شود در لایه‌های زیرین سطح پوست کلاژن و الاستین بیشتری ترشح شود و ظاهر پوست زیباتر و جوان‌تر گردد. در این مقاله  درباره میکرودرم ابریژن و شرایط انجام آن و مراقبت‌هایی که پس از انجام آن برای پوست نیاز است مطالب را بیان خواهیم نمود.

چرا به میکرودرم ابریژن نیاز داریم؟

پوست ما در طول سال‌های عمر همه روزه در معرض عوامل محیطی متعددی قرار دارد مثل نور خورشید و آلودگی‌ها که باعث آسیب به پوست می‌شوند و به صورت پیری و یا عوارض دیگر پوستی خود را نشان می‌دهند. این درمان کمک می‌کند تا عوارض ناشی از عوامل آسیب‌زا به پوست کاهش یابد و چروک‌ها، جای جوش سطحی و رنگدانه‌های ناخواسته روی پوست تا حد بسیار زیادی از بین برود. این روش با درم ابریژن تفاوت زیادی دارد و بسیار ملایم‌تر بوده و روی پوست حالت تهاجمی ندارد.

این درمان برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که در صورت خود دچار چروک، لکه‌های ناشی از پیری یا آفتاب، روزنه‌های پوستی بزرگ، جای زخم و جوش سطحی و یا بافت زبر هستند کاندیداهای مناسبی برای این درمان به شمار می‌روند. افراد مبتلا به آکنه یا روزاسه نیز می‌توانند از مزایای میکرودرم ابریژن بهره‌مند گردند و شرایط پوستشان بهبود یابد. در حالت واقع گرایانه افراد بزرگسال سالم با مشکلات خفیف پوستی بهترین پاسخ را به این درمان می‌دهند و در مورد مشکلات شدید پوستی نباید انتظار تغییرات زیادی را داشته باشیم به طور مثال در مورد جای جوش، افرادی که تعدادی جای جوش سطحی روی صورت خود دارند به راحتی با میکرودرم ابریژن درمان می‌شوند اما در مورد جای جوش عمیق و یا برجسته نباید انتظار معجزه را داشت، در مورد بقیه مشکلات پوستی مثل چین و چروک نیز به همین شکل است. در مورد روزاسه فعال یا آکنه فعال نیز نباید از این درمان استفاده شود. به طور کلی افرادی که بیماری پوستی درمان نشده‌ای دارند و یا دچار اختلال در سیستم ایمنی بدن هستند و همچنین خانم‌های باردار نباید از این درمان استفاده کنند.

میکرودرم ابریژن مشکلات خفف پوستی را به کلی برطرف می کند

مزایا، خطرها و فرآیند میکرودرم ابریژن

این روش درمانی مزایای متعددی دارد و می‌تواند در یک جلسه کوتاه بدون عوارض خاصی انجام گیرد. با چند جلسه درمان مستمر می‌توان مشکلات خفیف اما آزاردهنده پوستی مثل چروک، تیرگی و … را می‌توان به طور کامل برطرف نمود و پوستی شفاف و زیبا داشت. به طور کلی این روش درمانی عوارض جانبی خاصی ندارد و برای افرادی که به مواد شیمیایی مورد استفاده د روش‌های دیگر مثل پیلینگ حساسیت دارند توصیه می‌شود. البته ممکن است برخی افراد پس از این درمان دچار التهاب خفیف پوستی شوند که پس از مدتی برطرف خواهد شد. فرآیند این درمان به وسیله یک جریان از کریستال‌هایی آلومینیوم انجام می‌شود. این کریستال‌ها، پوست را لایه‌برداری می‌کنند و اضافات آن را جدا می‌کنند. پس از این درمان پوست شما ضخیم‌تر و سالم‌تر شده و ظاهر زیباتری پیدا می‌کند. این درمان هیچ دردی ندارد و تنها کمی افزایش دما را روی سطح پوست احساس خواهید نمود که حسی مانند ماساژ پوستی دارد و به بیشتر افراد حس خوبی می‌دهد اما ممکن است رنگ پوست شما کمی به صورتی مایل شود که مدتی بعد از بین خواهد رفت. هر جلسه از این درمان سی تا شصت دقیقه به طول می‌انجامد و بلافاصله پس از آن می‌توانید از لوازم آرایشی روی پوست استفاده کنید و هرگونه قرمزی یا عارضه به وجود آمده را بپوشانید.

میکرودرم ابریژن چروک های پوست را برطرف می کند

مراقبت‌های لازم برای پوست پس از میکرودرم ابریژن

  • پزشک متخصص شما پس از انجام این درمان توصیه‌های لازم را درباره مراقبت از پوست به شما خواهد داد که لازم است این توصیه‌ها را به خاطر سپرده و دقیقا مو به مو به آن‌ها عمل کنید و فراموش نکنید که هیچ کس بیشتر از دکتر شما نمیداند!
  • پس از انجام میکرودرم ابریژن، پوست حساس می‌شود و بهترین راه برای درمان این حساسیت دست نزدن به پوست است. چون دست زدن، خاراندن و هرگونه تماس دیگری با پوست صورت این حساسیت را بدتر کرده و باعث التهاب خواهد شد، پس خودتان را کنترل کنید و به صورتتان دست نزنید تا وضعیت آن عادی شود.
  • در دوره این درمان باید تا حد ممکن از آفتاب دور بمانید چون سطح پوست شما نازک‌تر شده است و تا زمانی که به حال عادی برگردد آفتاب اثر منفی بیشتری روی پوست نسبت به زمان‌های دیگر خواهد داشت. اما اگر شغل شما طوری است که باید در مقابل آفتاب باشید از محافظ مناسب و یا کرم ضآفتاب مناسب (طبق دستور پزشک) استفاده کنید.
  • تا حد ممکن استفاده از محصولات مراقبت از پوست را به حداقل برسانید. چون برخی از این محصولات ممکن است التهاب پوستی را بدتر کنند و فرآیند بهبود شما به طول انجامد. پس توصیه می‌کنیم اصلا از این محصولات استفاده نکنید یا استفاده از آن‌ها حتما تحت نظر پزشک متخصص شما باشد.
  • پس از درمان ممکن است احساسی شبیه به آفتاب سوختگی روی پوست خود داشته باشید که کاملا طبیعی است. برای برطرف کردن این حس بهتر است پوست خود را خنک کنید. چند قطعه یخ را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و پوست خود را با آن ماساژ دهید تا هم خنک‌تر شود و هم جریان خون در آن بهبود یابد.
  • کرم‌های ضدالتهاب نیز می‌تواند عوارض ناشی از میکرودرم ابریژن را کاهش دهد، این کرم‌ها را با مشورت پزشک استفاده کنید.اگر مشکلات پس از انجام درمان مثل خارش و التهاب و قرمزی پس از سه روز برطرف نشد به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه اختصاصی از مجله قرمز)