داروی ادفسی ( Odefsey) ترکیبی از داروهای emtricitabine، rilpivirine و tenofovir را شامل می‌شود. Emtricitabine، rilpivirine، و tenofovir داروهای ضدویروسی هستند که از ضعف ویروس نقص ایمنی بدن انسان (HIV) در بدن شما جلوگیری می‌کند. ویروس HIV ویروسی است که سبب بروز بیماری ایدز می‌شود (سندرم کمبود ایمنی اکتسابی). داروی ادفسی  یک داروی تجویزی است که برای کنترل  ویروس ایمنی  اکتسابی بدن انسان  (HIV) در افرادی که هرگز داروهای ویروسی را مصرف نکرده‌اند، استفاده می‌شود. این دارودرمانی  برای عفونت HIV و بیماری ایدز نیست. این دارو برای استفاده در بزرگ‌سالان و کودکان حداقل ۱۲ ساله است. این دارو نباید همراه با سایر داروهای ضدویروسی برای درمان HIV یا ایدز استفاده شود. در این مقاله به بررسی مفصل این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی ادفسی

داروهای بسیاری وجود دارد که می‌تواند اثر این دارو را کمتر کند و نباید هم‌زمان استفاده شود. در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی ادفسی ممکن است یک بیماری جدی به نام لاکتیک اسیدوز ایجاد کند. اگر علائم خفیفی از قبیل: درد عضلانی یا ضعف، احساس بی‌حسی یا سرد در بازوها و پاها، مشکل تنفسی، درد معده، حالت تهوع با استفراغ، ضربان قلب سریع یا ناخوشایند، سرگیجه یا احساس ضعف یا خستگی بسیار رادارید به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

اگر هپاتیت B دارید پس از مصرف این دارو، ممکن است پیشرفت در نشانه‌های بیماری کبدی را تجربه کنید. پزشک شما ممکن است بخواهد بعدازاینکه شما از این دارو استفاده نکنید، چند ماه دیگر عملکرد کبدتان را بررسی کنید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

این دارو را همراه با داروهایی که حاوی emtricitabine، rilpivirine، tenofovir، adefovir یا lamivudine هستند، مصرف نکنید.

داروهای بسیاری وجود دارد که می‌توانند اثر این دارو را کمتر کنند و درنتیجه نباید هم‌زمان با این دارو مصرف شوند:

• دگزامتازون؛
• مخمر سنت جان؛
• داروهای مصرف برای درمان سل مانند   rifabutin، rifampin، rifapentine؛
• داروهای مصرف برای درمان صرع (تشنج) مانند کاربامازپین، اکسکروبازپین، فنوباربیتال، فنی توئین؛
• داروهای کاهش‌دهنده اسید معده مانند دگزلنسپورازول، اسموپرازول، لانسوپرازول، اومپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است، اگر شما هریک از موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

• بیماری کلیوی؛

• بیماری کبدی (شامل هپاتیت B یا هپاتیت C ) ؛

• سابقه افسردگی یا بیماری روحی؛

سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم طولانی QT؛ یا

استئوپروز یا استئوپنی (کمبود معدنی استخوان)

 اگر در دوران بارداری به‌درستی درمان نشوید، اچ آی وی می‌تواند به کودک شما منتقل شود. همه داروهای ویروسی خود را مطابق دستور تجویزشده برای کنترل عفونت خودمصرف کنید. اگر در طول درمان باردار شدید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید. اگر باردار هستید، نام شما ممکن است در مراقب‌های مخصوص بارداری ذکرشده باشد. این  امر برای پیگیری نتایج حاملگی و ارزیابی هرگونه اثر دارو بر روی نوزاد است.

زنان مبتلابه اچ آی وی یا ایدز نباید نوزاد را با شیر مادر تغذیه کنند. حتی اگر نوزاد شما بدون ابتلا به ویروس اچ آی وی متولد شود، این ویروس ممکن است از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود.

این دارو برای هرکسی که کمتر از ۱۲ ساله سن دارد استفاده نمی‌شود. معلوم نیست که این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال و یا با وزن کمتر از ۷۷ پوند (۳۵ کیلوگرم) بدون خطر است یا نه.

نحوه مصرف داروی ادفسی

داروی ادفسی را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

یک‌بار در روز و  با یک وعده‌غذای روزانه این دارو را مصرف کنید. یک دوز از این دارو را از دست ندهید.

اگر کودکی از این دارو استفاده می‌کند، اگر کودک تغییراتی در وزن داشته باشد، به پزشک اطلاع دهید. دوزها بر اساس وزن در کودکان است و هر تغییری در دوز ممکن است فرزند شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

در صورت استفاده از این دارو، ممکن است نیاز به آزمایش‌های مکرر خون داشته باشید. تراکم استخوان شما نیز ممکن است مورد آزمایش قرار گیرد.

HIV / ایدز معمولاً با ترکیبی از داروها درمان می‌شود. از تمام داروهای مورد تجویز توسط دکتر خود استفاده کنید. دستورالعمل دارو یا دستورالعمل‌های بیمار را دنبال کنید. دوزها یا برنامه دارویی را بدون مشاوره دکتر خود تغییر ندهید. هر فرد مبتلابه HIV یا ایدز باید تحت مراقبت پزشک قرار گیرد.

هنگامی‌که مقدار داروی  عرضه‌شده به شما شروع به کم شدن می‌کند، از ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی یا داروخانه خود مقدار بیشتری دریافت کنید. این بسیار مهم است، زیرا اگر میزان دارو در یک دوره زمانی کوتاه باشد، میزان ویروس در خون شما افزایش می‌یابد. این ویروس ممکن است  نسبت به این دارو مقاومت پیدا کند و سخت‌تر کنترل شود.

این دارو را در ظرف اصلی خود را در دمای اتاق (زیر ۸۶ درجه فارنهایت (۳۰ درجه سانتی‌گراد)) و  دور از رطوبت و حرارت نگه‌دارید. همچنین این دارو را در ظرفی بسته نگه‌دارید.

طریقه استفاده از داروی ادفسی

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف Odefsey از انتقال HIV به دیگران جلوگیری نخواهد کرد. از رابطه جنسی محافظت نشده یا به اشتراک گذاشتن ژیلت یا مسواک پرهیز کنید. با پزشک خود درباره شیوه‌های ایمن برای جلوگیری از انتقال HIV در طول رابطه جنسی صحبت کنید. داروها یا سوزن‌های پزشکی حتی برای یک فرد سالم هم ایمن نیست، پس آن‌ها را با دیگر افراد به اشتراک نگذارید.

اگر شما همچنین آنتی‌اسیدها مصرف می‌کنید، حداقل ۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت بعد از مصرف Odefsey  آن‌ها را مصرف کنید. اگر همچنین دچار سوزش سر دل ( سوزش معده) هستید و یا داروهای التهاب معده و مری( GERD) (مانند Tagamet، Pepcid، Zantac) را  مصرف می‌کنید، حداقل ۱۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت بعد از مصرف Odefsey  آن‌ها را مصرف کنید.

عوارض جانبی داروی ادفسی

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

بعضی افراد  مشکلی به نام لاکتیک اسیدوز را در حین مصرف داروهای HIV تجربه می‌کنند. علائم اولیه ممکن است در طول زمان بدتر شود و این بیماری می‌تواند مرگبار باشد. اگر علائم خفیفی از قبیل: درد عضلانی یا ضعف، احساس بی‌حسی یا سردی در بازوها و پاها، مشکل تنفس، درد معده، حالت تهوع با استفراغ، ضربان قلب سریع یا ناخوشایند، سرگیجه یا احساس ضعف یا خستگی بسیار داشتید، به پزشک خود خبر دهید.

عوارض جانبی داروی ادفسی

اگر موارد زیر را داشتید با پزشک خود تماس بگیرید:

• گیجی و سردرگمی، افسردگی شدید، افکار یا رفتار غیرمعمول، افکار و اقدام به خودکشی؛
• افزایش تشنگی و پرادراری، از دست دادن اشتها، ضعف، یبوست؛
• مشکلات کلیوی مانند مشکلاتی در ادرار کردن یا ضعیف شدن ادرار یا ضعف، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا کمبود اعتمادبه‌نفس؛
• مشکلات کبدی، تورم در اطراف midishection، درد در قسمت فوقانی معده، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع به رنگ رسی، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛
• علائم التهاب در بدن، تورم غدد، علائم آنفلوانزا، کبودی یا خونریزی، سوزن شدن شدید یا بی‌حسی، ضعف عضلانی، درد بیش‌ازحد معده، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)، درد قفسه سینه، سرفه جدید یا بدتر شدن تب، مشکل تنفس

مصرف داروی ادفسی ممکن است خطر تغییر در برخی از عفونت‌ها یا اختلالات خود ایمنی شمارا با تغییر نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن شما افزایش دهد. علائم ممکن است هفته یا ماه پس از شروع درمان رخ دهد. اگر موارد زیر را داشتید، به پزشک خود در این رابطه اطلاع دهید:

• نشانه‌های عفونت جدید مانند تب، عرق شبانه، غدد متورم، اسهال، کاهش وزن؛
• درد قفسه سینه (به‌خصوص در هنگامی‌که شما نفس می‌کشید)، سرفه خشک، خس‌خس سینه؛
• زخم‌های سرد، زخم‌های ناحیه تناسلی یا ناحیه مقعدی شما؛
• احساس اضطراب یا تحریک‌پذیری، ضعف یا احساس خارش، مشکلات در تعادل یا حرکت چشم؛
• مشکل  در صحبت کردن یا بلع، درد شدید کمری، از دست دادن کنترل مثانه یا روده؛
• تورم در گردن یا گلو (تیروئید بزرگ‌شده)، تغییرات قاعدگی، ناتوانی جنسی، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

• سردرد، سرگیجه، خستگی؛
• خلق و خوی افسرده، مشکلات خواب (بی خوابی)، رویاهای عجیب و غریب؛
• راش؛
• تهوع، اسهال؛
• تغییر شکل یا محل چربی بدن (به ویژه در بازوها، پاها، صورت، گردن، سینه و کمر).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

داروی ادفسی  می‌تواند به کلیه شما آسیب برساند. این اثر زمانی که شما همچنین از بعضی داروهای دیگر استفاده می‌کنید ازجمله داروهای ضدویروسی، شیمی‌درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی، داروها مصرفی  برای کنترل اختلالات روده، داروهای مصرفی برای جلوگیری از رد پیوند اعضا و بعضی داروهای ضد درد یا آرتریت (ازجمله آسپرین، تیلنول، ادویل و آلو) بیشتر می شود.

بسیاری از داروها می‌توانند با emtricitabine، rilpivirine و tenofovir تداخل داشته باشند و برخی از داروها نباید با یکدیگر استفاده شوند. این موارد شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. همه تداخلت احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است. با پزشک خود در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید و چه داروهایی که در طول درمان خود با ادفسی  شروع و یا متوقف کرده‌اید، صحبت کنید. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما خدمت ارائه می‌دهد، ارائه کنید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.