جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۱ مهر ۱۳۹۸
  • ۲۲:۵۸
  • 506
درمان سوزش سردل

درمان سوزش سردل با انواع روشهای طبیعی و درمانهای خانگی

سوزش سردل مشکلی آزار دهنده است اما ما در اینجا چند روش برای درمان سوزش سردل داریم که بدون استفاده از داروهای بدون نسخه و تنها با استفاده از مواد طبیعی و در خانه انجام می‌شود.

آیا سوزش سردل شما را کلافه کرده است؟درمان سوزش سردل

به گزارش موسسه ملی دیابت و گوارش و بیماری‌های کلیوی آمریکا، سوزش سردل ناشی از ریفلاکس اسید است. ریفلاکس اسید، برگشت مایعات یا مواد غذایی هضم شده است که با اسید معده مخلوط شده‌اند. این ترکیب اسیدی به سمت مری و گلو می‌رود که موجب سوزش می‌شوند. هر چیزی که فشار روی شکم را افزایش دهد می‌تواند محتوای معده را به داخل مری فشار دهد از جمله چاقی و بارداری. سوزش سردل گاه به گاه، موجب نگرانی نیست اما سوزش مکرر می‌تواند منجر به اختلالات گوارشی مزمن شود. چگونه می‌توان درمان آن را پیدا کرد. در اینجا ما چندین درمان سوزش سردل را که براحتی در خانه انجام می‌شوند، خواهیم گفت.

درمان سوزش سردل با گزینه ارزان آدامسدرمان سوزش سردل

دکتر اولیویا رز پزشک طب سنتی در کانادا می‌گوید: یکی از هوشمندانه‌ترین روشهای درمان سوزش سردل در خانه، آدامس است. جویدن آدامس می‌تواند به خنثی کردن اسید معده کمک کند. همچنین به تحرک سیستم گوارشی کمک می‌کند که کاهش دهنده خطر برگشت محتویات معده است. بخاطر داشته باشید که قند و الکل قند، موادی در آدامس هستند که می‌توانند مقداری سوزش سردل ایجاد کنند.

نوشیدن مقداری آب برای درمان سوزش سردلدرمان سوزش سردل

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای درمان سوزش سردل ممکن است بهترین راه باشد. نوشیدن آب به حفظ حرکت غذا در مسیر گوارشی کمک می‌کند. آبرسانی برای عملکرد خوب دستگاه گوارش نیز مهم است.

وضعیت خواب را تغییر دهیددرمان سوزش سردل

اگر آخر شب شام میل کردید احتمالا وقتی به خانه برگردید یک راست به رختخواب می‌روید. بعدا سعی کنید که زمان غذا خوردن‌تان را به زمانی زودتر جابجا کنید. بهترین کار این است که بین غذا خوردن و خوابیدن چند ساعت فاصله بگذارید. رز می‌گوید اگر باز هم نیاز به دراز کشیدن دارید، روی پهلوی چپ دراز بکشید یا با یک حوله یا پتو در زیر پاها، آنها را ۱۰ تا ۱۵ سانت بالا ببرید. این کارهای ساده می‌توانند به میزان زیادی علائم سوزش سردل و ریفلاکس اسید معده را کاهش دهند که آنها را یکی از بهترین روشهای درمان سوزش سردل می‌سازد.

تمرین تنفس عمیق برای درمان سوزش سردلدرمان سوزش سردل

تنفس عمیق یکی از درمانهای خانگی سوزش سردل است که همه می‌توانند آن را انجام دهند. تمرین تنفسی عمیق می‌تواند مقدار هوای بلعیده را کاهش دهد و عضلات اطراف اسفنکتر مری که عامل برخی از علائم ریفلاکس اسید است، تقویت کند. تمرین تنفسی به نحو غیر قابل باوری ساده است: فقط عمیق نفس بکشید و بازدم را به آهستگی انجام دهید. پژوهشی در هپاتولوژی و گاستروانترولوژی بالینی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که تنفس دیافراگمی (تنفس خیلی عمیق یا تنفس شکمی) آروغ زدن و سایر علائم ریفلاکس را کاهش می‌دهد.

خودداری از غذاهایی که موجب سوزش سردل می‌شونددرمان سوزش سردل

غذاهایی که بیش از همه مسئول سوزش سردل هستند شامل قهوه، شکلات، الکل، غذاهای پرادویه، غذاهای سرخ شده و غذاهای اسیدی (مانند گوجه) می‌شوند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای و اجتناب از غذاهای چربدرمان سوزش سردل

با توجه به پژوهشی در نشریه اوتولارینژولوژی و جراحی گردن، غذاهایی که بر پایه سبک رژیم غذایی مدیترانه‌ای باشند به کاهش علائم ریفلاکس مری به گلو (ریفلاکس اسید که معمولا گلو را تحریک می‌کند) همپای درمان سه دارویی استاندارد، کمک می‌کند که این روش را یکی از بهترین روشهای خانگی درمان سوزش سردل می‌سازد. رژیم غذایی در این تحقیق ۹۰% گیاهی بود و همچنین شرکت کنندگان آب قلیایی هم می‌نوشیدند. غذاهای چرب ریفلاکس ایجاد می‌کنند و سوزش را بیشتر می‌کنند.

کاهش وزن و خوردن وعده‌های کوچکدرمان سوزش سردل

چاقی روی شکم فشار وارد می‌کند که در نتیجه محتویات معده را بالاجبار به سمت مری می‌فرستد. وعده‌های سنگین و بزرگ نیز فشار روی شکم را افزایش می‌دهد و منجر به ریفلاکس اسید می‌شود. خوردن وعده‌های کوچکتر و کاهش چند کیلو از وزن، یکی از روشهای خانگی درمان سوزش سردل است که موثر عمل می‌کند.

ترک سیگاردرمان سوزش سردل

دلیل دیگری برای ترک سیگار: دخانیات ماهیچه حلقوی تحتانی مری را که مجموعه‌ای از عضلات مسئول نگه داشتن محتویات به خارج از مری است، ضعیف می‌کند. وقتی این نوار عضلانی خیلی ضعیف شود، غذا برگشت داده شده و اسید معده به راحتی وارد مری می‌شود.

کلسیم مایع بخوریددرمان سوزش سردل

یک روش برای درمان درد سوزش معده حاد می‌خواهید؟ مصرف یک قاشق از کلسیم مایع یا مکمل منیزیم است. قلیایی شدن بیشتر می‌تواند اسید معده را خنثی کند که در اکثر موارد درمانی فوری محسوب می‌شود. گزینه دیگر ماست ساده است.

شیرین بیان را بیشتر مصرف کنیددرمان سوزش سردل

اگر نگران هستید که شام آینده شما همراه با احساس سوزش سردل باشد سعی کنید DGL  (deglycyrrizinated licorice) مصرف کنید. رز می‌گوید: این عصاره ریشه شیرین بیان است و گیاه مورد علاقه من برای کمک به رفع ریفلاکس اسید است. این ماده ممکن است به حفظ سلولهای پوششی معده در برابر تشکیل اسید هم کمک کند. عصاره شیرین بیان معمولا جایگزین ضد اسیدهای دیگر است. این ماده را می‌توان برای کمک به کنار گذاشتن رژیم سه دارویی هم استفاده کرد. یک دوز از این ماده را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از غذا خوردن مصرف کنید.

دمنوش گیاهی برای تسکین معده و درمان سوزش سردلدرمان سوزش سردل

چای گرم فقط تشکین دهنده روح نیست. نوشیدن چای نارون و مارشمالو (نوعی ختمی) می‌تواند یک درمان دم دستی برای سوزش معده باشد. این چای‌ها واجد خواص تسکین دهنده‌ای هستند که می‌توانند معده و مری را پوشش دهند و تحریک بافت مخاطی را کاهش دهند. این دو چای را می‌توان پوشش دهنده گلو هم به حساب آورد. چای بابونه نیز گزینه خوب دیگری برای گلو است.

از نعناع و سرکه سیب اجتناب کنیددرمان سوزش سردل

بعضی از افراد سعی می‌کنند تا چای نعناع بنوشند و این نوشیدنی در حالی که به گوارش کمک می‌کند می‌تواند سوزش سردل را تحریک کند. روغن نعناع  که در کپسولهای انتریک کوتد است، هم کمک می‌کند). به همین ترتیب بعضی از افراد هم ممکن است از سرکه سیب به عنوان یک تسکین دهنده گوارشی استفاده کنند اما دانشکده پزشکی هاروارد اشاره می‌کند که مدارک کمی برای استفاده از این ماده برای درمان ریفلاکس وجود دارد. این ماده در صورتی مفید است که علائمی که از کمبود اسید معده و یا هضم ضعیف ناشی می‌شوند نیز منجر به ریفلاکس و علائم مشابه شوند.

زنجبیل هم برای درمان سوزش سردل خوب استدرمان سوزش سردل

بسیاری از گیاهان دارویی برای کمک به گوارش مشهور هستند. در عین حال به لحاظ فنی ریشه زنجبیل یکی از گزینه‌های خوشمزه است که از قرنها پیش برای تسهیل سیستم گوارشی تحریک شده، استفاده می‌شود. حداقل بیشتر اوقات چون در بعضی از افراد می‌تواند تحریک کننده و باعث سو هاضمه شود. مهم نیست که چه چیزی را می‌پزید، گزینه‌های گیاهی وجود دارند که می‌توانند آن را کامل کنند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: thehealthy

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
44
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
647
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
318
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
328
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
831
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
330

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
138
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
261
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
143
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
123
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
244
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
362

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
442
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
150
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
215
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
506
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
542
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
986

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
208
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
129
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
116
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
381
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
185