اصول و روش تصحیح رنگ آرایش صورت


برای کسانی که تا اندازه‌ای با تصحیح رنگ در آرایش آشنا باشند این کار یک ترفند حرفه‌ای آرایش است که توسط متخصصان آرایشی انجام می‌شود. اگرچه این کار یک کار پیچیده هنری به نظر می‌رسد اما منطقی که پشت آن است کاملا ساده و قابل فهم است و در صورت یادگیری صحیح و داشتن ابزار مناسب در منزل نیز قابل پیاده‌سازی است. در این مقاله می‌خواهیم تصحیح رنگ در آرایش، کاربردهای آن و روش انجام آن را با اصولی ساده آموزش دهیم.

اصول تصحیح رنگ

ترفند تصحیح رنگ بر پایه شناخت رنگ و اصول علمی آن است. عیوب پوستی انواع مختلفی دارند مثل قرمزی، لکه‌های کبودی، رگ‌های نمایان، التهاب آکنه و هرگونه زردی و تیرگی که با تغییر رنگ در قسمتی از پوست خود را نشان می‌دهند. روش کار به این صورت است که ابتدا باید رنگ ناحیه معیوب را بشناسید و با رنگ متضاد آن که در چرخ رنگ در مقابل آن رنگ قرار می‌گیرد آن عیب را خنثی سازی کنید و آرایشی کامل و بدون نقص داشته باشید. به طور مثال برای قرمزی پوست از تصحیح کننده‌هایی که رنگ سبز مایل به آبی دارند استفاده می‌شود و یا برای خنثی کردن لکه‌های زرد از کرم‌های بنفش کمک می‌گیریم که البته همه لکه‌های پوستی تن رنگی یکسانی ندارند و همیشه درصدی از خطا برای تصحیح رنگ در نظر گرفته می‌شود اما برای شناختن رنگ‌های مورد نیاز خود برای تصحیح رنگ پوست می‌توانید بر اساس این نکات عمل کنید:

  • برای همه درجات رنگ پوست، رنگ سبز به تصحیح رنگ هرگونه قرمزی، آکنه، رزاسه و آفتاب سوختگی کمک می‌کند و پوست را صاف و یکنواخت می‌کند. پس از استفاده از این رنگ یک لایه نازک از فونداسیون و کانسیلر برای کامل کردن آرایش و داشتن پوست بی نقص کافی است.
  • لکه‌های زرد روی پوست با درجات و شدت‌های مختلف و در نقاط مختلفی بروز می‌کنند مثل گوشه‌های داخلی چشم و اطراف بینی، اما درهرصورت تصحیح کننده با رنگ بنفش روشن یا یاسمنی این زردی را می‌پوشاند و پوستی بی نقص تحویل شما می‌دهد.
  • برخی عوارض پوستی مثل رشد موهای زائد و بیماری‌های خاص ممکن است لکه‌های خاکستری رنگی روی پوست به وجود آورد. در این موارد باید به رنگ پوست خود توجه کنید، اگر رنگ پایه پوست شما روشن است از تصحیح کننده با رنگ آبی استفاده کنید و اگر پوست تیره‌ای دارید رنگ کاراملی لکه‌هایی خاکستری پوست را می‌پوشاند. این نواحی معمولا مرکز پیشانی، وسط ابروها و چانه را شامل می‌شود.
  • اگر به هر دلیلی از جمله بیخوابی، بیماری یا ژنتیک از کبودی و تیرگی زیر چشم رنج می‌برید ابتدا به تن پوست خود نگاه کنید، اگر پوست تیره‌ای دارید از تصحیح کننده نارنجی مایل به زرد و اگر پوست روشنی دارید از رنگ هلویی برای پوشاندن این تیرگی‌ها استفاده کنید.
  • گاهی آکنه و یا اشعه آفتاب ممکن است لکه‌های پوستی تیره رنگی روی صورت به جا بگذارد که زیبایی شما را تحت الشعاع قرار دهد که معمولا در پوست‌های تیره شایع‌تر است. اگر پوست شما متوسط است و دچار این لک‌ها شده است از تصحیح کننده صورتی یا هلویی استفاده کنید اما اگر پوست شما تیره است رنگ نارنجی سوخته به پوشاندن این لک پوستی کمک می‌کند.

تصحیح رنگ در آرایش صورت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

روش تصحیح رنگ در آرایش صورت

قبل از هرچیز شما به ابزار این کار نیاز دارید، بسته به نوع مشکل پوستی رنگ تصحیح کننده را انتخاب کنید، اگر عیوب پوستی شما زیاد و جدی است بهتر است از پالت‌های کامل تصحیح رنگ که معمولا در ۴ تا ۶ رنگ تهیه می‌شوند از برندهای معتبر و باکیفیت انتخاب کنید و ابزار آرایشی مناسب آن را که برس‌های ظریف با موی مصنوعی در سایزهای کوچک و متوسط است تهیه کنید.

زمان مناسب برای انجام تصحیح رنگ قبل از استفاده از فونداسیون و کانسیلر است، چون دیگر لازم نیست با لایه‌های ضخیم آرایشی عیوب پوست را بپوشانید و با یک لایه نازک پوستی صاف و بدون عیب به دست خواهید آورد. ابتدا از مرطوب کننده و پرایمر آرایشی معمول خود استفاده کنید و پوست را آماده سازی کنید سپس با رنگ  مورد نظر خود شروع کنید.

برای پوشش دادن آکنه و قرمزی ناشی از آن مقداری از تصحیح کننده سبز رنگ را با برس برداشته و با حرکات دایره‌ای به اطراف محل بمالید. برای ناحیه زیرچشم مقداری از تصحیح کننده نارنجی و یا زرد (بسته به رنگ کبودی و تیرگی) را به شکل مثلثی در ناحیه بمالید. برای نقاط مختلف صورت که دچار عیب و بدرنگی هستند به همین ترتیب عمل کنید.

تصحیح رنگ در آرایش صورت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

وقتی کار شما به اتمام رسید یک پد اشکی آرایشی را مرطوب کرده و با حرکات ضربه‌ای روی صورت بزنید تا کاملا جذب پوست شود. در این مرحله باید از فونداسیون استفاده کنید، فونداسیون را به صورت یکنواخت و با ابزاری که همیشه به کار می‌برید روی صورت بزنید و پس از خشک شدن در صورت نیاز از کانسیلر استفاده کنید. اگر برای زیر چشم از تصحیح کننده رنگ استفاده کرده‌اید استفاده از کانسیلر هم برای این ناحیه توصیه می‌شود.