عطسه کردن را با ۱۰ تکنیک عملی و آسان، راحت‌تر کنید


هالث ۱۲ تیر ۱۳۹۶ دقیقه مطالعه
عطسه کردن را با ۱۰ تکنیک عملی و آسان، راحت‌تر کنید

شما احتمالا با احساس آزاردهنده خارش به هنگامی که نیاز به عطسه دارید، اما نمی‌توانید عطسه کنید، آشنا هستید. این خیلی خسته کننده است بویژه وقتی که نیاز به پاک کردن راه‌های بینی و رفع گرفتگی آن دارید. ما در اینجا ۱۰ روش مختلف و آسان را برای رفع این مشکل به شما یاد می‌دهیم. برای یادگیری این روشها مطلب را تا آخر بخوانید.

۱. در بینی خود دستمال کاغذی بچرخانید

شما می‌توانید به آرامی یک دستمال کاغذی را داخل بینی خود بچرخانید تا عطسه کنید. برای انجام این کار، یک طرف بافت را به یک نقطه رول کنید. گردن نازک آن را به درون یک سوراخ بینی قرار دهید و کمی آن را بچرخانید.

شما ممکن است یک حس حساسیت داشته باشید. این باعث می‌شود که عصب تری ژمینال یا سه قلو تحریک شود و پیامی به مغز شما می‌دهد که موجب عطسه می‌شود.

موقع اجرای این تکنیک مواظب باشید و اطمینان حاصل کنید که دستمال کاغذی بیش از حد به بینی شما وارد نشود. بعضی از مردم به شما وزوز کردن در بینی را توصیه می‌کنند در حالی که هنگام انجام این تکنیک، بیشتر عطسه می‌کنید.عطسه کردن کردن با دستمال کاغذی

۲. نگاه کردن به یک نور روشن

بعضی از افراد وقتی در معرض نور روشن قرار می‌گیرند، بویژه نور خورشید که قوی است، بدون اختیار عطسه می‌کنند. این حالت به عنوان عطسه وابسته به نور شناخته می‌شود و یک ویژگی ارثی است.

اگر چه همه افراد، چنین واکنش شدیدی ندارند، اما از هر سه نفر، یک نفر در معرض نور خورشید یا روشنایی نور مصنوعی، عطسه می‌کند.  شما همچنین ممکن است که احساسی غم انگیز را تجربه کنید. قبل از اینکه خودتان را در معرض نور روشن قرار دهید، می‌توانید چشم خود را ببندید. مراقب باشید به طور مستقیم به منبع نور نگاه نکنید.

۳. استنشاق ادویه

احتمالا به طور تصادفی پس از استنشاق پودر فلفل، عطسه کرده‌اید. فلفل سیاه، سفید و فلفل سبز حاوی پیپرین است که بینی را تحریک می‌کند. این امر می‌تواند عطسه را با تحریک انتهای عصب در داخل غشای مخاط بینی تحریک کند. بینی شما در واقع برای از بین بردن این تحریک تلاش می‌کند. مراقب باشید، بیش از حد این کار را نکنید، چون می‌تواند باعث ایجاد درد و سوزش در شما شود. شما می‌توانید، زیره سبز، گشنیز وفلفل قرمز خرد شده را آزمایش کنید تا ببینید آنها نیز باعث عطسه شما می‌شوند یا نه.

۴.کندن موی ابرو

اگر شما یک موچین در اختیار دارید، سعی کنید یک موی ابرو را بردارید تا عطسه کنید. این موجب تحریک پایانه‌های عصب در صورت شما می‌شود و عصب بینی را تحریک می‌کند. بخشی از این عصب در سراسر ابرو قرار دارد. شما ممکن است فورا عطسه کنید، یا با چند بار تلاش کردن موفق شوید.عطسه کردن

۵. برداشتن موی بینی

اگر چه کشیدن موی بینی ممکن است دردناک باشد، اما می‌تواند عصب ترشح را تحریک کرده و باعث عطسه شود. حتی فکر کردن به این موضوع، ممکن است باعث خارش بینی شما شود، چون پوشش داخلی بینی، بسیار حساس است.

۶. ماساژ سقف دهان با زبان

شما همچنین می‌توانید از زبان خود برای ماساژ سقف دهان، برای ایجاد عطسه، استفاده کنید. این باعث تحریک عصب سه قلو است که در بالای دهان شما قرار دارد.

براین انجام این کار، نوک زبان خود را به بالای دهان خود فشار دهید و آن را تا آنجا که ممکن است به سمت عقب ببرید. شما ممکن است برای پیدا کردن نقطه دقیقه تحریک، چندین بار این کار را آزمایش کنید.

۷.پل بینی را مالش دهید

ماساژ پل بینی، می‌تواند به تحریک عصب تری ژمینال کمک کند. با انگشتان دست خود، پل بینی را به سمت پایین ماساژ دهید، تا زمانی که شما در پشت بینی خود، احساس خارش کنید. ماساژ بینی، همچنین ممکن است باعث کمک به شما برای خروج مایعات از بینی کند. بینی را محکم فشار دهید اما خیلی زیاد فشار ندهید.

۸. یک تکه شکلات بخورید

خوردن شکلات تیره با درصد بالایی از کاکائو ممکن است موجب عطسه شود. این کار معمولا برای عطسه‌هایی که ناشی از آلرژی نیستند انجام می‌شود. افرادی که به طور مرتب شکلات مصرف می‌کنند، بهتر این کار را انجام می‌دهند.

این امر، به لحاظ فنی به عنوان عطسه انعکاسی وابسته به نور طبقه بندی می‌شود، زیرا باعث ایجاد عطسه با یک تحریک کننده ناشناخته می‌شود. دقیقا مشخص نیست که چگونه این کار انجام می‌شود، اما ممکن است برخی از ذرات کاکائو به داخل بینی برسد.

۹. برای عطسه بیشتر به جای خنک بروید

شما ممکن است متوجه شوید که وقتی احساس سرما می‌کنید بیشتر عطسه می‌کنید. عصب سه قلو، توسط هوای سرد در چهره و منطقه اطراف جمجمه تحریک می‌شود. مخاط پوشش دهنده بینی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و باعث عطسه می‌شوند، بنابراین یا کولر روشن کنید یا اگر هوا سرد است به بیرون بروید

۱۰. نوشیدنی گازدار بنوشید

اگر شما تابحال یک نوشیدنی گازدار استنشاق کرده باشید، به احتمال زیاد احساس خارش در بینی خود دارید. این به دلیل دی‌اکسید کربن است که باعث ایجاد حباب می‌شود. اگر شما بیش از حد فش فش می‌کنید، می‌تواند باعث عطسه شود. این به این دلیل است که دی‌اکسیدکربن بیش از حد برای بدن ضرر دارد. بینی شما نسبت به دی‌اکسید کربن حساس‌تر از زبان است.10 روش برای عطسه کردن

 توصیه‌ها

 • از یک پر برای تحریک بینی خود استفاده کنید
 • سعی کنید، سر خود را به عقب برگردانید
 • هرگز جلوی عطسه را نگیرید چون به عروق خونی و گوش ها آسیب میزند
 • به طور مداوم عطسه را شبیه سازی کنید تا عطسه واقعی رخ دهد
 • از آدامس‌های نعنایی تند استفاده کنید
 • به آرامی نفس بکشید، چون ممکن است موجب عطسه شود
 • موقع عطسه یک دستمال کاغذی را جلوی بینی خود نگهداشته و بلافاصله آن را دور بیاندازید تا از گسترش میکروبها جلوگیری شود، همچنین دستی که با آن دستمال را نگه داشته‌اید، کاملا بشویید
 • خرد کردن پیاز نیز ممکن است موجب عطسه شود
 • دست خود را بر روی فلزات سرد بگذارید؛ ممکن است موجب عطسه شود
 • از ابزارهای تیز برای تحریک بینی استفاده نکنید، چون موجب آسیب به عروق ظریف بینی می‌شوند

نکته آخر

ممکن است متوجه شوید که بعضی از این تکنیک‌ها برای شما بهتر از دیگران عمل می‌کند. به یاد داشته باشید، هر یک از این روشها را بیش از حد بکار نبرید. هر کس به طور متفاوتی واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های مختلفی دارد.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

اگر شما نیز تکنیک‌هایی برای تحریک عطسه می‌شناسید، آنها را با ما در میان بگذارید

منبع : healthline.com

برچسب‌ها :
 • دیدگاه شما

  26 دیدگاه
  1. ف

   با سلام بو کردن فلفل سیاه واقعا جواب میده من امتحان کردم

  2. shahab

   سلام عذر میخوام مزاحم شدم من یک هفتس نمیتونم عطسه کنم یعنی عطسه میاد ولی برمیگرده بعضی اوقاتم بعدازاینکه نمیتونم عطسه کنم سرم درد میگیره یک بارم خون دماغ شدم خیلی نگرانم واسترس دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون.

   1. هالث

    اگر با روشهای گفته شده عطسه تون نیمد بهتر هست که به پزشک مراجعه کنید.

  3. Amene

   سلام خسته نباشید.
   من ۳ روز هی عطسه برمیگرده یعنی عطسه ام میاد ولی نمی تونم عطسه کنم.
   الان از روز دوم باعث شده که انگار هر سری که عطسه ام بالا نمی‌یاد بریزه توی لوضه گلوم و باعث گلودرد شده و الان هم که وارد روز سوم شدم دماغم کیپ شده.
   خودم فکر می کنم اون میکروب هایی که از طریق عطسه از بدنم دفع می شه ریختن توی گلو و دماغم .
   از قرص حساسیت استفاده کردم اما فقط در روز های اول جواب میداد و از گلودرد و تعداد عطسه هام کم می کرد
   .
   الان واقعا نمی دونم باید چیکار کنم یعنی وضیعت اینقدری جدی هست که توی این اوضاع برم دکتر؟؟
   الان از چی استفاده کنم که بهتر شم؟؟

   1. هالث

    یعنی تکنیکهای گفته شده براتون موثر نبوده؟ بو کردن ادویه ها به شدت مژکهای بینی رو تحریک میکنه و باعث عطسه میشه

  4. لیلی

   الان که ایام کرونایی هست و نه میشه دکتر گوش و حلق و بینی رفت نه میشه چیزی رو بو و استنشاق کرد و …. یک هفته است عطسه م بند اومده . در واقع حسش میاد ولی خودش برمیگرده . خیلی اذیت کننده است و هیچ دکتری جواب نمیده.

  5. mobina

   ایا عطسه ب رفع گرفتگی بینی کمک میکند؟

   1. هالث

    اگر عطسه باعث خروج ترشحات بشه و چند تا پشت سر هم بله تا حدودی باعث باز شدن بینی میشه. اگر دچار گرفتگی بینی هستید از قلم بینی برای باز کردن و یا شستشو با سرم شستشو برای شتسشو و باز شدن راه های تنفسی بینی و سینوسها استفاده کنید.

  6. امین

   سلام من ۱هفتس نمیتونم عطسه کنم دلیلش چی میتونه باشه؟قبلش دوبار تا مرز عطسه کردن رفتم ولی نیومده میترسم مشکلی باشه به نظرتون باید چه کار کنم

   1. هالث

    گاهی اوقات علتش انسداد راه های هوایی فوقانی هست بهتره که به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

   2. عباس

    دستورالعمل اولی دستمال کاغذی رو انجام بده منم مثل شما بودم و انجامش دادم صددرصد جواب داد

  7. یلاد

   من بیش از دو هفتست عطسه نکردم آیا عطسه نکردن مشکلی ایجاد میکنه؟

   1. هالث

    عطسه به علت وجود گرد و غبار و باکتری ها و سایر عوتامل تحریک کننده در بینی بوجود میاد بدون وجود این علتها، عطسه کردن معنی نداره

  8. مریم

   سلام وقت بخیر آیا درسته که میگن کسانی که دچار سندروم داون هستند هرگز عطسه نمیکنند؟؟؟

   1. هالث

    سلام وقت شما هم بخیر. به دلیل تنگی راه های تنفسی فوقانی، عطسه کردن برای چنین افرادی سخت هست

  9. Drdrdrdr

   سلام پدر من نمیتونه عطسه کنه یعنی عطسه میاد دهن باز میکنه فشار بهش وارد میشه ولی چیزی نمیاد بهش میگیم درست عطسه کن میگه نمیتونم خیلی فشار روشه هیچ جا هم چیزی ننوشته

   1. هالث

    ممکنه مشکل در عصب سه قلو و یا مجاری فوقانی تنفسی باشه که در اینصورت باید به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنند.

  10. ارماندو

   من امتحان دارم و میخوام با یکی از این روش ها ینی فلفل سیاه سر جلسه برم بیرون و فرمول هارو حفظ کنم امید واردم جواب بده

  11. پریا

   با سلام من چندروز پیش ضربه محکمی به صورتم خورد و برای اولین بار از دماغم خون اومد بینی من هم ورم کرده بود هم درد میکرد البته الان کمی خوب شده ولی سرماخوردگی داشتم از اونروز به بعد نمیتونم عطسه کنم یعنی عطسه میاد دماغم کمی میسوزه ولی عطسه نمیکنم میشه کمکم کنید لطفا

   1. هالث

    وقتی که ضربه به بینی همراه با خونریزی باشه و درد زیادی داشته باشه باید حتما به پزشک مراجعه کنید چون ممکنه دچار شکستگی ولو جزئی شده باشه. احتمالا تیغه میانی بینی تون آسیب دیده که نمی تونید خوب عطسه کنید. توصیه میکنم که در اسرع وقت به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

  12. نرجس

   با سلام مدت دو هفتس بعد عود الرژی بینی ام ک در هوای سرد تحریک میشود دوهفتس ک عطسم در نمیاد و دستمال کاغذی رو امتحان میکنم اصلا تحریک نمیشه اسپری بینی و لوراتادین استفاده میکنم دو سه سال قبل هم اینطور شده بودم بعد یکماه خوب شدم علتش چی میتونه باشه ک عصب بینی م تحریک نمیشه تشکر

   1. هالث

    در مورد اینکه عطسه تون نمیاد اگر با انجام روشهای گفته شده در مطلب پیش روی، مشکلتون حل نشد حتما به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا در صورت انسداد مجاری تنفسی فوقانی حتما نسبت به درمان این مساله اقدام بشه.

    1. نرجس

     متاسفانه پزشک ها اطلاعات لازم درین زمینه ندارن من بینیمو شستشو میکنم ممکنه ازون باشه؟ خیلی نگرانم البته یه عطسه زدم فقط یک هفته قبل اونم ناخوداگاه،
     وقتی بینیم اماده عطسه میشه دهانمو باز میکنم ولی حس عطسه از بین میره تو رو خدا کمک کنید هیچ کس اطلاعات درین زمینه نداره همه مسخرم میکنن تا بهشون میکم میگن چیز مهمی نیست من الان سر درد و کیپی بینیم خوب شده کمی مشکل تنفسی داشتمم خوب شده فقط عطسه نمیکنم خیلی روحیم خرابه

     1. هالث

      اگر مشکل سینوزیت و یا پولیپ ندارید نیازی به شستشوی مرتب بینی نیست. اون عصب سه قلو باید تحریک بشه تا عطسه بیاد. احتمالا اون عصب آستانه تحریکش بالا رفته. موقع عطسه پل بینی تون رو ماساژ بدین.

  13. مهدی

   چکار کنم عطسم کم صدا بشه؟؟

   1. هالث

    معمولا توصیه نمیشه که جلوی عطسه رو بگیرید ولی موقع عطسه کمی دهانتان را باز کنید تا بخشی از هوایی که با فشار میخواد از بینی خارج بشه از دهان بیرون بره و صدا کمتر بشه. موقع عطسه کردن بهتر هست که به جلو خم بشید و دستتون رو بطور کامل جلوی بینی و دهان نگه دارید.