جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
تئوری شبیه سازی ذهنی

تئوری شبیه سازی ذهنی و ساختن واقعیت خودمان

 تئوری شبیه سازی ذهنی این مسئله را مطرح می‌کند که خیلی چیزها توسط ذهن ناخودآگاه ما ساخته می‌شوند ولی ما از آن بی اطلاع هستیم.  تئوری شبیه سازی ذهنی بیان می‌کند که ذهن ما قادر است یک واقعیت مجازی بسازد. درست شبیه  به بازیهای کامپیوتری سه بعدی. ما می‌توانیم در ساختن  واقعیت خودمان همکاری ‌کنیم.

روشهای ساخت واقعیت از نظر تئوری شبیه سازی ذهنی

۱_  ساختن واقعیت از طریق تفسیر

تفسیر یعنی یک اتفاق تک خطی رخ می‌دهد اما ما آن تک خطی را تبدیل به چندین صفحه و گاه یک کتاب می‌کنیم. تفسیر یعنی ساختن یک واقعیت از دل یک واقعیت دیگر. قدرت تفسیر کردن این یکی از قابلیتهای جالب مغز است.

وقتی یک اتفاق ثابت و یکسان برای چند نفر رخ دهد، هر کدام از آن افراد، تفسیرهای مختلفی از آن رویداد واحد خواهند داشت. این یعنی که هر کدام از ما در واقعیت مجازی ذهن خودمان زندگی می‌کنیم  که بر اساس تفسیرهای ما ساخته شده است. این همان چیزی است که تئوری شبیه سازی ذهنی به آن باور دارد و می‌گوید شما با تفسیر کردن یک رویداد، در حال خلق یک واقعیت مجازی هستید.

۲_ ساخت واقعیت از طریق واکنش

دومین روش ساختن یک واقعیت جدید، به کارگیری  واکنش‎‌های مختلف است. بعنوان مثال اگر شما  شخص همدل و به جوشی نباشید، یا به عبارتی دیگر  واکنشهای شما نسبت به دیگران یک واکنش غیرهمدلانه باشد خب این کاملا طبیعی است که دیگران علاقه‌ای به همراه بودن با شما را ندارند. دیگران ترجیح می‌دهند از شما دوری کنند به جای اینکه با شما باشند چون بودن با شما بریشان خوشایند نیست. چون واکنش‌های شما همواه ناخوشایند بوده.

شما با واکنش‌های ناخوشایندتان یک واقعیت جدید خلق کرده‌اید که برای خودتان هم ناخوشایند شده. پاسخ تئوری شبیه سازی ذهنی به این مسئله این است که، این واقعیت را  به دست خودتان ساخته‌اید. شما تصمیم گرفته‌اید در برخورد با دیگران چنین انتخابی داشته باشید و بر اساس این انتخاب یک واقعیت خلق کرده‌اید به نام دلچسب نبودن.

۳_ ساخت واقعیت از طریق اراده و قصد

سومین روشی که در تئوری شبیه سازی ذهنی مورد بررسی قرار می‌گیرد این است که شما بر اساس خواسته و اراده‌ی خودتان است که احتمالات آینده را خلق می‌کنید. در آینده احتمالات گوناگونی ممکن است وجود داشته باشد و اینکه کدامیک از آن احتمالات شانس بیشتری برای رخ دادن خواهند داشت بستگی به قصد و خواسته شما دارد.

طبق تئوری شبیه سازی ذهنی ، شما این توانایی را دارید که احتمالاتی که در آینده هست را کمرنگ یا پررنگ کنید. یکی از حقایقی که این مسئله را ثابت می‌کند قرص‌های پلاسیبو یا قرص‌های شکر است. در این داروها یا دارونماها، هیچ ماده‌ی شیمیایی موثری وجود ندارد و خوردن و نخوردن آن در عمل هیچ فرقی به حال بیمار ندارد. اما شخصی که به آن قرص،  باور دارد با خوردن آن احساس می‌کند حالش خوب شده است. او از نظر ذهنی باور کرده و سپس ذهنش اراده کرده که حالش خوب شود و در اکثر مواقع نیز خوب می‌شود.

تحقیقات ثابت کرده‌اند اگر پزشک به فردی بگوید یک داروی جدید و عالی پیدا شده که مشکلاتت را حل خواهد کرد و سپس به او قرص‌ شکر بدهد تاثیر شگرفی بر سلامتی او خواهد گذاشت. این آزمون بارها و بارها تکرار شده. افراد به دو دسته تقسیم شده‌اند. به گروه اول قرص شکر دادند اما حرفی به آنها نزدند، به گروه دوم قرص شکر دادند و به آنها گفتند این همان دارویی است که برای بیماری شما مفید است. آنچه رخ داد قابل حدس زدن است….

قرص‌های شکر یا دارونماها،  به خودی خود توانایی سلامت بخشیدن ندارند بلکه آنچه این توانایی را دارد نیروی اراده و خواسته‌ی ذهن افراد است. آن افراد بر اساس اراده‌ی ذهنی که در آنها کاشته شده بود توانستند احتمالات آینده را تغییر دهند.  این همان سخنی که تئوری شبیه سازی ذهنی مطرح می‌کند که دیدگاه مثبت و منفی ما نسبت به آینده باعث ایجاد احتمالات جدید در آینده گردد.

اگر در بحث سلامتی می‌توان از این روش بهره برد،  می‌توان در سایر موارد نیزاز این مسئله استفاده کرد. می‌توان از ذهن استفاده کرد و احتمالات آینده را تغییر داد.  نگرش مثبت به آنچه خواهان آن باشید می‌تواند احتمال رسیدن به آن را در آینده،  قدرت بخشد و نگرش منفی یا حتی خنثی می‌تواند بر روی احتمالات آینده تاثیر منفی یا خنثی بگذارد.

تئوری شبیه سازی ذهنی و اصل عدم قطعیت

تئوری شبیه سازی ذهنی

بر اساس آنچه تا کنون خواندید متوجه شده‌اید که یک واقعیت قطعی و ثابت یا از پیش تعیین شده وجود ندارد. احتمال تغییر واقعیت هر لحظه وجود دارد. واقعیت می‌تواند هر لحظه به یک سمت و در لحظه‌ای دیگر به سمت دیگری حرکت کند.  آنچه تاثیر گذار است نیروی ذهنی بشر است و آنچه بر روی نیروی ذهنی بشر تاثیر گذار است، همان سه مورد تفسیر ، واکنش و قصد است.

هر نوع مسئله‌ای چه مربوط به سلامتی باشد یا مسائل شغلی و غیره،  دارای مجموعه‌ای از احتمالات مختلف است.  اصولا عدم قطعیت‌ها بیشتر از خود قطعیت‌ها هستند. در نتیجه،   باور به این مسئله کار شما را آسان‌تر می‌کند تا احتمالات مختلف را دستخوش تغییر قرار دهید و آن احتمالی را برگزینید که خواسته و قصد شما است.

مثلا اگر یک احتمال هزار درصدی وجود داشته باشد با توجه به اصل عدم قطعیت می‌توانید این هزار در صد را کمرنگ کنید و با به کار گیری سه مورد تفسیر، واکنش و قصد ازمیزان هزاردرصدی این احتمال کم کنید. یا برعکس،  اگر شانس شما برای موفقیت در یک شغل یا رسیدن به یک هدف  فقط یک درصد باشد  بازهم چون می‌دانید که هیچ قطعیتی وجود ندارد این توانایی را دارید که یک در صد را تبدیل به بیست درصد کنید یا پنجاه درصد. همه چیز بستگی به نوع تفسیر وبرداشت شما سپس واکنش شما و در نهایت نیز خواسته شما دارد.

تئوری شبیه سازی ذهنی و مدیریت

تئوری شبیه سازی ذهنی

البته نمی‌توان نسبت به برخی حقایق قطعی چنین دیدگاهی داشت. مثلا نمی‌توانید بر نیروی جاذبه‌ی کره‌ی زمی‌ن غلبه کنید اما می‌توانید با یک چتر نجات آنرا مدیریت کنید. در مورد احتمالات آینده نیز به همین گونه است کاری که شما بایستی انجام دهید مدیریت آن احتمالات است. مدیریت سوای آرزو و رویا است.  با رویا و آرزو نمی‌توانید یک دوچرخه بخرید اما با مدیریت پول می‌توانید این کار را انجام دهید هر چند قبل از آن بایستی مراحل سه‌گانه‌ی تفسیر واکنش و خواسته را طی کرده باشید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز

منبع : REAL SPIRIT DYNAMICS


 

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
87
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
52
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
107
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
425
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
238
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
431

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
96
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
109
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
152
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
213
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
98
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
84

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
112
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
355
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
821
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
290
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
628
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
919

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
44
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
109
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
154
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
425
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
146