ال کارنیتین از مکمل‌هایی است که دارای کاربردهای مختلف است و توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مکمل‌های ال کارنیتین یک روش معمول است، اما قبل از اینکه رژیم غذایی یا روش دریافت مکمل خود را تغییر دهید، مهم است که جزئیات این ترکیب مهم در بدن را با هم مرور کنیم. در این مقاله سعی خواهیم کرد که نگاهی گذرا به ویژگی‌های این ماده داشته باشیم.

 

ال کارنیتین چیست؟

 

ال کارنیتین یک اسیدآمینه ضروری در بدن است که به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و همچنین در مقدار کمی از طریق رژیم غذایی برای شما تأمین می‌شود. با این حال، برای ایجاد این اسیدآمینه بدن شما، نیاز به دو اسیدآمینه ضروری لیزین و متیونین دارد. به علت عدم وجود این اسیدهای آمینه در بسیاری از رژیم‌های غذایی گیاهخواران و وگان ها، کمبود ال کارنیتین در این افراد می‌تواند رخ دهد، اگرچه این موارد نادر هستند. درحالی‌که بدن به‌طورمعمول این اسیدآمینه را تولید می‌کند، فقدان این ترکیب می‌تواند منجر به کاهش سرعت متابولیسم در بدن شود. این امر به این دلیل است که کارکرد اولیه ال کارنیتین برای تسهیل انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سلولی یعنی جایی است که می‌تواند برای سوخت‌های ضروری سوزانده شود.
بسیاری از افراد مکمل‌های ال کارنیتین را برای افزایش میزان متابولیسم انرژی در بدن خود استفاده می‌کنند، اما تغییر رژیم غذایی خود را به رژیمی غذایی با مقادیر بالای ال کارنیتین نیز ممکن است. اگر بدن‌ساز هستید یا فردی هستید که سعی در کاهش وزن سریع دارد، سعی کنید مواد غذایی مانند گوشت قرمز، گوشت ماهی، مرغ و غذاهای دریایی و همچنین محصولات لبنی تازه را به رژیم غذایی مصرف روزانه خود اضافه کنید. با توجه به این فهرست، قابل‌درک است که چرا افراد وگان برای در مورد مصرف ضروری این اسیدآمینه به‌طور روزانه بحث می‌کنند.

مزایای دریافت ال کارنیتین

مزایای قابل‌توجهی در دریافت ال کارنیتین شامل تأثیر آن بر سلامت قلب، عملکرد مغز، بدن‌سازی و کاهش وزن وجود دارد.

کاهش وزن

با بهبود حرکت اسیدهای چرب به میتوکندری سلول‌های شما، این امر می‌تواند سوخت‌وساز بدن از چربی بدن را افزایش دهد و به کاهش سریع وزن و چربی شما کمک کند و در نهایت به کاهش وزن کمک می‌کند.

بهبود عملکرد مغز

اشکال متعددی از ال-کارنیتین وجود دارد، اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که این اسیدآمینه قادر به جلوگیری از بیماری‌های نورو دژنراتیو با کاهش میزان رسوب پلاکت بتا آمیلوئید است که می‌تواند از بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون جلوگیری کند.

فواید ال کارنیتین

بهبود سلامت قلب

هنگامی که ال کارنیتین به اشکال مختلف تبدیل می‌شود، می‌تواند بر سلامت قلب تأثیر بگذارد و این امر از طریق کاهش سطح کلسترول و در نهایت کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) است.

پیشگیری از ابتلای به بیماری دیابت

در مطالعات متعددی نشان داده است که مکمل این اسیدآمینه می‌تواند حساسیت انسولین را بهبود بخشد و نشانه‌های بیماری دیابت را در فرد مبتلا به حداقل برساند.

بهبود عملکرد شناختی

حتی اگر شما پیر نیستید و یا در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی نیستید، با استفاده از این نوع مکمل اسیدآمینه می‌تواند به بهبود تمرکز، حافظه و حفظ عملکرد شناختی خود کمک کنید.

کمک در بدن‌سازی

این مکمل شاید بیشتر در رابطه با بدن‌سازی شناخته شود، زیرا توانایی آن برای سوختن چربی بیشتر می‌تواند بسیار مفید باشد به‌خصوص برای کسانی که سعی در افزایش حجم و افزایش تولید عضلات در خود دارند. برای کسانی که در تلاش برای به دست آوردن توده عضلانی زیادی هستند، مقدار زیادی ال-کارنیتین باید مصرف شود و باید این مکمل‌ها دوباره جایگزین شوند.

عوارض احتمالی ناشی از مصرف ال کارنیتین

در حالی که این اسیدآمینه نقش مهمی در بدن بازی می‌کند، برخی از عوارض جانبی مانند تشنج، مشکلات مربوط به کم‌کاری تیروئید و مشکلات مربوط به بارداری ممکن است وجود داشته باشند.

  • تشنج: مصرف بیش از حد مکمل‌های ال-کارنیتین می‌تواند مشکلات ناشی از تشنج را بدتر کند، بنابراین افرادی که مبتلا به صرع یا سایر اختلالات سیستم عصبی هستند نباید این مکمل‌ها را بدون مشورت کردن با پزشک مصرف کنند.
  • بارداری: فقدان تحقیق در مورد اثرات ال کارنیتین در زنان باردار به این معنی است که مصرف این مکمل برای زنان که در حال آماده شدن برای زایمان هستند، توصیه نمی‌شود. برای استفاده از این مکمل با پزشک خود صحبت کنید.
  • هیپوتیروئیدی (کم‌کاری تیروئید): با توجه به خواص پایین آوردن فشارخون این اسیدآمینه، اگر قبلاً مصرف داروهای پرفشاری خون را مصرف کرده‌اید، یا اگر از فشارخون بالا رنج می‌برید، از مصرف این مکمل اجتناب کنید.

عوارض ال کارنیتین

هنگامی که در مورد نیازهای مربوط به دوز مصرفی این اسیدآمینه صحبت می‌شود، اکثر کارشناسان مصرف روزانه بیش از ۱-۲ گرم از این ماده را توصیه نمی‌کنند. همچنین باید بدانید که مکمل این اسیدآمینه باعث بهبود سوخت‌وساز انرژی و تولید عضلات نخواهد شد، مگر اینکه یک فرد در حال حاضر در این زمینه کمبود داشته باشد.

منبع مقاله :organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.