جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
بیماری آمیبیازیس

آمیبیازیس ( اسهال آمیبی): نگاهی به بیماری عفونی ایجاد شده توسط انتامبا هیستولیتیکا

آمیبیازیس (اسهال آمیبی) یک بیماری ناشی از انگل انتامبا هیستولیتیکا  است. این بیماری  می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اگر چه در افرادی که در مناطق گرمسیری با شرایط بهداشتی فقیر زندگی می کنند شایع تر است. تشخیص این بیماری مشکل باشد زیرا انگل های دیگر می توانند  وقتی در زیر میکروسکوپ قرار گیرند  بسیار شبیه به انتامبا هیستولیتیکا دیده  شوند. افراد آلوده همیشه بیمار نمی شوند. اگر دکتر شما تشخیص دهد که شما آلوده هستید و نیاز به درمان دارید ، دارو نیز برای درمان این بیماری در دسترس است.

چه کسی در خطر ابتلای به آمیبیازیس است؟

اگر چه هر کسی می تواند به  این بیماری  مبتلا شود ، ولی این بیماری  در افرادی که در مناطق گرمسیری با شرایط بهداشتی فقیر زندگی می کنند شایع تر است. در ایالات متحده، اسهال آمیبی بیشتر در این افراد شایع تر است: •    افرادی که به مکان های گرمسیری که شرایط نامناسب بهداشتی دارند، سفر کرده اند •    مهاجران از کشورهای گرمسیری که شرایط نامناسب بهداشتی دارند •    افرادی که در مکان هایی زندگی می کنند  که شرایط نامناسب بهداشتی دارند

عامل بیماری آمیبیازیس چیست؟

چندین گونه تک یاخته در جنس انتامبا ادر بدن انسان حضور دارند ، اما حضور همه آنها با بیماری همراه نیست. انتامبا هیستولیتیکا که  به عنوان یک آمیب های بیماری زا به رسمیت شناخته شده، با عفونت های روده و خارج روده ای، در ارتباط است . گونه های دیگر بسیار مهم هستند زیرا آنها ممکن است در  تشخیصی با گونه  انتامبا هیستولیتیکا اشتباه گرفته شوند. انگل مولد آمیبیازیس

چگونه اشخاص به بیماری آمیبیازیس  مبتلا می شوند؟

•   قرار دادن  هر چیزی در  دهان  که  با مدفوع (مدفوع) فرد آلوده به بیماری آمیبیازیس، تماس داشته است. •   بلع موادی مانند آب یا مواد غذایی ، که با انگل انتامبا هیستولیتیکا  آلوده شده باشند. •   بلع  کیست  انتامبا هیستولیتیکا از سطوح آلوده یا انگشتان دست آلوده

نشانه های بیماری آمیبیازیس  چیست؟

تنها حدود ۱۰٪ تا ۲۰٪ از افرادی که با انگل انتامبا هیستولیتیکا  آلوده شده اند، بیمار می شوند. نشانه ها اغلب خفیف هستند و می تواند  شامل مدفوع شل ، درد معده، گرفتگی عضلات معده باشد. اسهال خونی آمیبی، شکل شدید اسهال آمیبی در ارتباط با درد معده، مدفوع خونی (مدفوع) و تب است. به ندرت، انتامبا هیستولیتیکا  با حمله به کبد باعث آبسه (تجمع چرک) می شود. در تعداد کمی از موارد، نشان داده شده است  که این عفونت به سایر قسمت های بدن، مانند ریه و یا مغز گسترش یافته است ولی این بسیار غیر معمول و نادر است.

اگر شخص آلوده به این انگل شود سریعا به آمیبیازیس  مبتلا می شود؟

تنها حدود ۱۰٪ تا ۲۰٪ از افرادی که با انگل انتامبا هیستولیتیکا  آلوده شده اند، بیمار می شوند. افراد بیمار  معمولا  به علائم در عرض ۲ تا ۴ هفته دچار می شوند که هر چند، گاهی اوقات این علائم  می تواند طول بکشد.

اگر شخص فکر می کند که به بیماری  آمیبیازیس مبتلا یا به انگل آلوده است باید چه کار کند؟

ارجاع به پزشک یا مراقب سلامت.

تشخیص این بیماری به چه صورت است؟

برای این منظور پزشک از شما یک  نمونه (مدفوع) را درخواست می کند . از آنجا که انتامبا هیستولیتیکا همیشه در هر نمونه مدفوع یافت نمی شود ،  از شما ممکن است  چندین نمونه مدفوع از چند روز متفاوت خواسته شود . یک آزمایش خون نیز برای تشخیص موجود است اما تنها هنگامی این ازمایش انجام می گیرد  که پزشک فکر می کند که ممکن است عفونت به خارج از روده (روده) وبه برخی ارگان های دیگر بدن و، مانند کبد گسترش یابد . با این حال، این آزمایش خون ممکن است در تشخیص بیماری فعلی شما سودمند باشد چرا که آزمون اگر شما سابقه ی اسهال آمیبی در گذشته داشته اید  ، حتی اگر شما در حال حاضر آلوده نیستید، می تواند مثبت باشد.

درمان این بیماری به چه صورتی انجام می پذیرد؟

چندین  آنتی بیوتیک برای درمان اسهال آمیبی در دسترس هستند. این داروها باید توسط  پزشک تجویز شود. اگر آلوده شدن با این انگل منجر به بیماری نشود، شما می توانید با تنها یک آنتی بیوتیک درمان شوید اما اگر عفونت انگل انتامبا هیستولیتیکا شما را  بیمار ساخته است، شما احتمالا با دو آنتی بیوتیک (در ابتدا تجویز داروی اول و پس از آن تجویز داروی دیگر ) تحت درمان قرار خواهید گرفت.

اگر شخصی می خواهد که  به یک کشور که شرایط نامناسب بهداشتی دارد سفر کند، برای اینکه به انگل انتاموبا هیستولیتیکا و سایر میکروب ها آلوده نشود،  چه باید بخورد و بیاشامد؟

موارد سالم برای نوشیدن عبارت اند از:

   •  بطری آب با مهر و موم ناگسستنی •  آب لوله کشی که برای حداقل ۱ دقیقه جوشیده شود • آب گازدار از قوطی یا بطری مهر و موم شده •  نوشیدنی (مانند سودا) از قوطی یا بطری مهر و موم شده شما همچنین می توانید آب سالم برای نوشیدن  را از طریق فیلتر کردن آن از طریق یک فیلتر  "۱ میکرون یا کمتر" و یا  انحلال کلر، دی اکسید کلر، و یا قرص ید در آب تهیه کنید.

موارد زیر برای نوشیدن ایمن نیستند:

 • آب نوشیدنی و یا هر نوشیدنی همراه  با تکه های یخ  • میوه تازه یا سبزیجات که شما خودتان پوست نگرفته اید  • محصولات شیر، پنیر، و یا فراورده های لبنی که ممکن است پاستوریزه نشده باشند.  • محصولات غذایی و یا نوشیدنی های فروخته شده توسط فروشندگان خیابانی

آیا فرد باید نگران گسترش آلودگی به دیگران باشد؟

بله، اما  اگر فرد آلوده با آنتی بیوتیک ها و روش  بهداشت شخصی خوب درمان شود،خطر انتشار عفونت کم است . این  موارد شامل شستن کامل دست ها با آب و صابون پس از استفاده از توالت یا  بعد از تعویض پوشک بچه و قبل از دست زدن و یا آماده کردن غذا است. منبع : CDC این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.  

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
223
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
333
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,270
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,803
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,904
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,780

مقالات سلامت

علائم سرطان کبد
علائم سرطان کبد با ۹ علامت خاموش که شاید آنها را ندانید
35
داروی توسیلیزومب
داروی توسیلیزومب یکی از کاراترین درمان ها در کنترل بیماری کرونا
74
گرافت استخوانی
گرافت استخوانی (پیوند استخوان) چیست و چه کاربردهای درمانی دارد؟
47
نگاهی به داروی ویموو
داروی ویموو و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ترکیبی
104
مثانه بیش فعال
مثانه بیش فعال (مثانه پرکار)؛ علل، علائم، تشخیص و درمان
114
معرفی داروی تاوانکس
داروی تاوانکس (لووفلوکساسین) درمانی کارا در مواجهه با بیماری کرونا
290

مقالات آشپزی

کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
31
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
152
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
261
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
269
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
374
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
557

مقالات تغذیه

بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
80
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
99
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
63
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
67
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
90
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
98