همه چیز در مورد amebiasis


آمیبیازیس اسهال آمیبی چیست

آمیبیازیس (اسهال آمیبی) یک بیماری ناشی از انگل انتامبا هیستولیتیکا  است. این بیماری  می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اگر چه در افرادی که در مناطق گرمسیری با شرایط بهداشتی فقیر زندگی می کنند شایع تر است.

تشخیص این بیماری مشکل باشد زیرا انگل های دیگر می توانند  وقتی در زیر میکروسکوپ قرار گیرند  بسیار شبیه به انتامبا هیستولیتیکا دیده  شوند.

افراد آلوده همیشه بیمار نمی شوند. اگر دکتر شما تشخیص دهد که شما آلوده هستید و نیاز به درمان دارید ، دارو نیز برای درمان این بیماری در دسترس است.


چه کسی در خطر ابتلای به آمیبیازیس است؟

اگر چه هر کسی می تواند به  این بیماری  مبتلا شود ، ولی این بیماری  در افرادی که در مناطق گرمسیری با شرایط بهداشتی فقیر زندگی می کنند شایع تر است. در ایالات متحده، اسهال آمیبی بیشتر در این افراد شایع تر است:

 • افرادی که به مکان های گرمسیری که شرایط نامناسب بهداشتی دارند، سفر کرده اند
 • مهاجران از کشورهای گرمسیری که شرایط نامناسب بهداشتی دارند
 • افرادی که در مکان هایی زندگی می کنند  که شرایط نامناسب بهداشتی دارند

عامل بیماری آمیبیازیس چیست؟

انگل مولد آمیبیازیس

چندین گونه تک یاخته در جنس انتامبا ادر بدن انسان حضور دارند ، اما حضور همه آنها با بیماری همراه نیست. انتامبا هیستولیتیکا که  به عنوان یک آمیب های بیماری زا به رسمیت شناخته شده، با عفونت های روده و خارج روده ای، در ارتباط است . گونه های دیگر بسیار مهم هستند زیرا آنها ممکن است در  تشخیصی با گونه  انتامبا هیستولیتیکا اشتباه گرفته شوند.


چگونه اشخاص به بیماری آمیبیازیس  مبتلا می شوند؟

 • قرار دادن  هر چیزی در  دهان  که  با مدفوع (مدفوع) فرد آلوده به بیماری آمیبیازیس، تماس داشته است.
 • بلع موادی مانند آب یا مواد غذایی ، که با انگل انتامبا هیستولیتیکا  آلوده شده باشند.
 • بلع  کیست  انتامبا هیستولیتیکا از سطوح آلوده یا انگشتان دست آلوده

نشانه های بیماری آمیبیازیس  چیست؟

تنها حدود ۱۰٪ تا ۲۰٪ از افرادی که با انگل انتامبا هیستولیتیکا  آلوده شده اند، بیمار می شوند. نشانه ها اغلب خفیف هستند و می تواند  شامل مدفوع شل ، درد معده، گرفتگی عضلات معده باشد.

اسهال خونی آمیبی، شکل شدید اسهال آمیبی در ارتباط با درد معده، مدفوع خونی (مدفوع) و تب است. به ندرت، انتامبا هیستولیتیکا  با حمله به کبد باعث آبسه (تجمع چرک) می شود. در تعداد کمی از موارد، نشان داده شده است  که این عفونت به سایر قسمت های بدن، مانند ریه و یا مغز گسترش یافته است ولی این بسیار غیر معمول و نادر است.


اگر شخص آلوده به این انگل شود سریعا به آمیبیازیس  مبتلا می شود؟

تنها حدود ۱۰٪ تا ۲۰٪ از افرادی که با انگل انتامبا هیستولیتیکا  آلوده شده اند، بیمار می شوند. افراد بیمار  معمولا  به علائم در عرض ۲ تا ۴ هفته دچار می شوند که هر چند، گاهی اوقات این علائم  می تواند طول بکشد.


تشخیص این بیماری به چه صورت است؟

برای این منظور پزشک از شما یک  نمونه (مدفوع) را درخواست می کند . از آنجا که انتامبا هیستولیتیکا همیشه در هر نمونه مدفوع یافت نمی شود ،  از شما ممکن است  چندین نمونه مدفوع از چند روز متفاوت خواسته شود . یک آزمایش خون نیز برای تشخیص موجود است اما تنها هنگامی این ازمایش انجام می گیرد  که پزشک فکر می کند که ممکن است عفونت به خارج از روده (روده) وبه برخی ارگان های دیگر بدن و، مانند کبد گسترش یابد . با این حال، این آزمایش خون ممکن است در تشخیص بیماری فعلی شما سودمند باشد چرا که آزمون اگر شما سابقه ی اسهال آمیبی در گذشته داشته اید  ، حتی اگر شما در حال حاضر آلوده نیستید، می تواند مثبت باشد.


درمان این بیماری به چه صورتی انجام می پذیرد؟

چندین  آنتی بیوتیک برای درمان اسهال آمیبی در دسترس هستند. این داروها باید توسط  پزشک تجویز شود. اگر آلوده شدن با این انگل منجر به بیماری نشود، شما می توانید با تنها یک آنتی بیوتیک درمان شوید اما اگر عفونت انگل انتامبا هیستولیتیکا شما را  بیمار ساخته است، شما احتمالا با دو آنتی بیوتیک (در ابتدا تجویز داروی اول و پس از آن تجویز داروی دیگر ) تحت درمان قرار خواهید گرفت.

اگر شخصی می خواهد که  به یک کشور که شرایط نامناسب بهداشتی دارد سفر کند، برای اینکه به انگل انتاموبا هیستولیتیکا و سایر میکروب ها آلوده نشود،  چه باید بخورد و بیاشامد؟

موارد سالم برای نوشیدن عبارت اند از:

 • بطری آب با مهر و موم ناگسستنی
 • آب لوله کشی که برای حداقل ۱ دقیقه جوشیده شود
 • آب گازدار از قوطی یا بطری مهر و موم شده
 • نوشیدنی (مانند سودا) از قوطی یا بطری مهر و موم شده

شما همچنین می توانید آب سالم برای نوشیدن  را از طریق فیلتر کردن آن از طریق یک فیلتر  “۱ میکرون یا کمتر” و یا  انحلال کلر، دی اکسید کلر، و یا قرص ید در آب تهیه کنید.

موارد زیر برای نوشیدن ایمن نیستند:

 • آب نوشیدنی و یا هر نوشیدنی همراه  با تکه های یخ
 • میوه تازه یا سبزیجات که شما خودتان پوست نگرفته اید
 • محصولات شیر، پنیر، و یا فراورده های لبنی که ممکن است پاستوریزه نشده باشند.
 • محصولات غذایی و یا نوشیدنی های فروخته شده توسط فروشندگان خیابانی

آیا فرد باید نگران گسترش آلودگی به دیگران باشد؟

بله، اما  اگر فرد آلوده با آنتی بیوتیک ها و روش  بهداشت شخصی خوب درمان شود،خطر انتشار عفونت کم است . این  موارد شامل شستن کامل دست ها با آب و صابون پس از استفاده از توالت یا  بعد از تعویض پوشک بچه و قبل از دست زدن و یا آماده کردن غذا است.


منبع : CDC

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.