آموزش نوشتن به کودکان مثل بسیاری از شیوه های آموزشی دیگر، نیاز جدی به اصلاح دارد. امروزه آموزش نوشتن به کودکان این نیست که به او بگویم یک حرف( آ) را  باید صد دفعه بنویسد تا یاد بگیرد بلکه امروزه نحوه‌ی جدید و موثر آموزش نوشتن به کودکان، دارای ساختار بندی کمتر ولی دارای خلاقیت بیشتری ست. کلمه ی مشق در خانه بایستی جایگزین شود با واژه ی نفریح و سرگرمی و در عمل همینطور هم باشد. این نوع مشق در خانه، علاوه بر یادگیری نوشتن، سرشار از لذت خواهد بود.

در واقع این متد آموزشی،  کاری میکند که تمرین نوشتن را به یک سرگرمی تبدیل کند نه به یک اجبار برای کودکان. فکر کنید مثلا چطور می‌شود اگر کودکان مدادهای سیاه را کنار بگذارند و به جای نوشتن با مداد سیاه، با مدادهای رنگی نقاشی کنند.

در این روش، نوشتن برای کودک شبیه به نقاشی کردن است نه شبیه به مشق. پر واضح است کودک تمایلی به نوشتن مشق ندارد اما همین کودک ،علاقه مند به نقاشی است. پس از طریق نقاشی میتوانید نوشتن را به آنها یاد دهید. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که تا جای ممکن وسیله های لازم را به منظور انجام این کار برای کودک فراهم نمایید. یکی از راههایی که می توان در این متد استفاده نمود در زیر ذکر شده است:

  • نوشتن الفبا یا اعداد، به صورت رنگین کمانی

برای کودکان چیزی که مهم است سرگرمی و نشاط و تفریح است. آنها علاقه ای به یادگیری ندارند بلکه دوست دارند شاد باشند. در نتیجه والدین و مربیان می‌توانند از همین خواسته ی کودک استفاده نمایند و از آنها بخواهند حروف یا اعداد را به صورت هفت رنگ رنگین کمان بنویسند. در واقع از یک حرف یا عدد، یک رنگین کمان هفت رنگ بسازند.

این راهی بسیاری آسان و کارآمد است که فقط احتیاج به کاغذ و مداد رنگی یا ماژیک یا مداد شمعی دارد. مربی یا والدین می‌توانند هر بار یکی از حروف الفبا را انتخاب کرده و  بعنوان سرمشق به کودک بدهند و از او بخواهند  با آن حرف یا عدد، یک رنگین کمان بکشد.

نوشتن رنگین کمانی

نوشتن رنگین کمانی 2

کودک  به احتمال قوی این حرف از الفبا یا عدد را با رنگهای مختلف و با طرح های مختلف در نقاشی اش استفاده می‌نماید. ممکن است به حروف یا اعداد شکل خاص و خلاقانه ای بدهد یا آنها را همراه با شکل های دیگری در نقاشی اش استفاده نماید. وظیفه والدین یا مربی ایراد گرفتن از کودک نیست بلکه این است که همراه با کودک باشند و همزمان که او در حال نقاشی حروف یا اعداد است، نام آن حرف یا عدد را با صدای بلند یا  آوازی و هر روش خلاقانه‌ی دیگری،برایش بگویند.

پس از مدتی کودک بی هیچ دردسری متوجه خواهد شد این حرفی که با آن یک رنگین کمان کشیده ، حرف ( آ ) بوده است.

کودک این کار را تا هفت رنگ مختلف انجام می‌دهد. این همان مشق است اما مشقی که برای او  یک عمل خسته کننده و تکراری قلمداد نمی‌شود بلکه فقط یک نقاشی سرگرم کننده است و به انجام دوباره ی آن با حروف دیگر الفبا یا سایر اعداد، علاقه مند خواهد ماند.

چیزی نمی گذرد که شاهد خواهید بود روی دیواره های یخچال خانه پر از نقاشی های رنگین کمانی حروف و اعداد است.

همچنین ۲۵ راه خلاقانه دیگر را نیز برای تشویق کودکان به نوشتن در این لینک می‌توانید مطالعه نمایید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از notimeforflashcards