جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • مهشید
 • ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
 • ۱۵:۰۲
 • 29,945
آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک برای کودکان در آستانه سال تحصیلی جدید

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک برای کودکان در آستانه سال تحصیلی جدید

با آغاز سال تحصیلی مدارس هم شروع به کار می‌کنند و کودک شما برای رفتن به مدرسه و مهد کودک نیاز به یک کوله پشتی خواهد داشت. اما آیا با دوخت کوله پشتی از پارچه می‌توان این نیاز را برطرف کرده و در هزینه‌های خانواده صرفه جویی کرد؟ پاسخ مثبت است. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز روش دوخت کوله پشتی مهد کودک ساده اما زیبا و دوست داشتنی مناسب برای کودکان سه تا هفت سال را به شما آموزش خواهیم داد که با استفاده از پارچه‌های اضافی به سادگی قابل انجام است. در نظر داشته باشید که دوخت این نوع کوله پشتی برای افراد مبتدی ممکن است دشوار باشد و اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید با اصول اولیه خیاطی آشنایی داشته باشید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

وسایل لازم برای دوخت کوله پشتی مهد کودک

 • ۸۰ سانتی‌متر از پارچه اصلی که رویه کوله پشتی را شکل خواهد داد. این پارچه بهتر است از نوع نسبتا ضخیم باشد.
 • ۸۰ سانتی‌متر پارچه برای آستر کیف
 • ۴۰ سانتی‌متر لایی ضخیم، اگر پارچه مورد استفاده شما برای رویه کوله پشتی کمی نازک است باید از لایی ضخیم استفاده کنید اما اگر پارچه مناسبی برای این کار انتخاب کرده‌اید لایی معمولی هم می‌تواند کار شما را راه بیندازد.
 • دو عدد تنظیم کننده بند کیف (قطعاتی پلاستیکی که برای بلند و کوتاه کردن بند کیف به کار می‌روند و می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های لوازم خرازی تهیه کنید و یا از کیف‌های کهنه غیرقابل استفاده جدا کرده و به کار ببرید)
 • یک عدد زیپ سی سانتی‌متری در رنگ مشابه با رنگ پارچه اصلی
 • قیچی و متر
 • سنجاق ته گرد
 • کمی لایی برای کناره‌های زیپ
 • اتو
 • نخ همرنگ پارچه اصلی
 • چرخ خیاطی

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

الگو و پارچه‌های لازم برای دوخت کوله پشتی

نکته مهم پیش از شروع کار انتخاب پارچه است، پارچه اصلی مورد استفاده شما برای دوخت کوله پشتی ظاهر کلی آن را شکل می‌دهد و بهتر است از پارچه‌ای برای این کار استفاده کنید که طرح و رنگ زیبا و مورد پسند کودکان داشته باشد. پس از انتخاب پارچه و تهیه وسایل لازم سراغ الگوی کیف بروید. این الگوها بسیار ساده هستند و تصویر آن‌ها در زیر آورده شده است. شما می‌توانید این تصاویر را روی کاغذ بکشید و الگوی خودتان را داشته باشید. دقت کنید که سایز کیف را در این مورد رعایت کنید، سایز کوله پشتی آموزش داده شده در این مقاله، ۳۰ در ۳۶ سانتی‌متر است پس ابتدا یک مستطیل ۳۰ در ۳۶ سانتی‌متری بکشید و جزئیات الگو را مانند تصویر زیر در آن وارد کنید. (برش خوردن و گوشه‌های گرد)

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

پس از آماده کردن این الگوها، آن‌ها را روی پارچه اصلی بگذارید و یک قطعه از هر کدام برش بزنید. دوباره همین الگوها را روی لایی پارچه بگذارید و یک قطعه از هر کدام برش بزنید. سپس الگوی سمت چپ را برداشته و روی پارچه آستری بگذارید و دو قطعه از آن برش بزنید. علاوه بر این الگوها شما به تعداد زیادی نوار مستطیلی هم نیاز دارید که باید به ترتیب زیر آن‌ها را از پارچه اصلی و آستر برش بزنید.

از پارچه اصلی این قطعات را برش بزنید:

 • یک مستطیل به ابعاد ۳۵ در ۱۷ سانتی‌متر برای جیب کوله پشتی
 • یک مستطیل به ابعاد ۱۵ در ۷.۵ برای دستگیره کوله پشتی
 • دو مستطیل به ابعاد ۱۵ در ۱۰ برای بندهای کوتاه کوله پشتی
 • دو مستطیل به ابعاد ۶۰ در ۱۶ برای بندهای بلند کوله پشتی
 • دو مستطیل به ابعاد ۴۳ در ۸ برای کناره‌های زیپ
 • یک مستطیل به ابعاد ۷۵ در ۱۱.۵ برای کناره‌های کوله پشتی

از پارچه مربوط به آستر این قطعات را برش بزنید:

 • یک مستطیل به ابعاد ۷۵ در ۱۱.۵ برای آسترکناره‌های کوله پشتی
 • دو مستطیل به ابعاد ۴۳ در ۷ برای آستر کناره‌های زیپ

از لایی پارچه هم یک مستطیل به ابعاد ۷۵ در ۱۱.۵ برای لایی کناره‌های کوله پشتی برش بزنید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

مراحل دوخت کوله پشتی برای کودکان

وقتی مطمئن شدید که همه قطعات لازم را برش داده‌اید و اندازه‌های آن‌ها درست و متقارن است (دقت کنید که قطعات را با هم اشتباه نگیرید و دقیق بدانید که هر قطعه مربوط به کدام قسمت از کوله پشتی است) کار دوخت کوله پشتی را با درست کردن بندهای آن آغاز کنید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

دو بند بلند را که از پارچه اصلی برش داده‌اید بردارید و از خط تقارن عمودی آن تا بزنید و اتو کنید سپس  آن را برگردانید و لبه‌های بند را به سمت داخل تا کرده و اتو بزنید. دوباره بند را از وسط تا کنید تا لبه‌ها در داخل قرار بگیرند.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

حال دو طرف بند را مانند تصویر با چرخ خیاطی بدوزید و همه این مراحل را برای بند بلند دوم نیز انجام دهید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

دو قطعه مربوط به پشت کیف از پارچه اصلی را بردارید و لایی‌های را روی آن بچسبانید. سپس بندهای بلند را که آماده کرده‌اید مانند تصویر روی هم قرار دهید و محل مشخص شده را با چرخ خیاطی بدوزید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

پس از متصل کردن این چهار قطعه به هم، آن‌ها را اتو بزنید و یک دوخت دیگر نیز از قسمت روی کیف بدوزید تا اتصالات کاملا محکم و زیبا شوند.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

حال سراغ بندهای کوتاه کیف بروید و هر دو را مانند روشی که برای بندهای بلند گفته شده تا کنید، اتو بزنید و بدوزید. سپس تنظیم کننده‌های بند کیف را به آن‌ها متصل کرده و بند را از وسط تا کرده و مانند تصویر در قسمت پایین پشت کیف کاملا صاف و متقارن بدوزید طوری که در امتداد محل دوخت بندهای بلند باشند.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

حال انتهای بندهای بلند را دو بار تا کرده و بدوزید تا کاملا تمیزکاری شوند. در مرحله بعد سراغ دسته کیف بروید و مانند روشی که برای بندهای بلند و کوتاه گفته شده آن‌ها را آماده کنید. این دسته را مانند تصویر به قسمت بالای کیف بدوزید و به همین راحتی پشت کیف شما آماده شده است. اما قبل از این که سراغ مرحله بعد بروید قطعه مربوط به جلوی کیف از پارچه اصلی را بردارید و روی این قسمت قرار دهید تا مطمئن شوید که هر دو کاملا هم اندازه هستند، دور صورت نیاز اضافه‌ها را قیچی کنید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

در این مرحله باید سراغ دوخت زیپ کیف بروید. برای این کار دو قطعه مربوط به کناره‌های زیپ را از پارچه اصلی بردارید و لایی چسبی را در اندازه یکسان برش زده و پشت هر دو پارچه بچسبانید.  زیپ را مانند تصویر به روش دوخت مخفی یا روش دیگری که خودتان ترجیح می‌دهید به این دو قطعه بدوزید و در انتها پس از اتو زدن، یک دوخت دیگر روی پارچه بزنید تا مرتب و تمیز شود.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

پس از اتمام دوخت زیپ، قطعه مربوط به کناره کیف را بردارید و لایی را پشت آن بچسبانید. سپس این قطعه را مانند تصویر از دو طرف به قطعه مربوط به زیپ بدوزید تا یک حلقه بسته تشکیل شود.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

در این مرحله باید این حلقه بسته را به قسمت جلو و پشت کیف بدوزید. ابتدا قسمت جلوی کیف از پارچه اصلی را لایی بچسبانید و سپس این حلقه را طوری روی آن قرار دهید که قسمت رویی هر دو پارچه در داخل و به سمت هم باشد و این قسمت‌ها را با سنجاق ته گرد به هم متصل کنید، وقتی از تنظیم درست آن‌ها مطمئن شدید دور تا دور آن را بدوزید. سپس قطعه مربوط به پشت کیف را روی این قسمت قرار داده و با سنجاق ته گرد تنظیم کنید و این قسمت را هم دور تا دور بدوزید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

در این مرحله کار دوخت رویه کیف شما به اتمام رسیده است و حال باید سراغ آسترها بروید. ابتدا قطعه مربوط به جیب کیف را را که از پارچه اصلی است بردارید، آن را از وسط تا کنید طوری که قسمت روی پارچه داخل باشد، دور تا دور این جیب را بدوزید و فقط ده سانتی‌متر از آن را باز بگذارید و از این قسمت جیب را پشت و رو کنید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

این جیب را اتو زده و مانند تصویر روی پارچه مربوط به آستر جلوی کیف قرار دهید و سه طرف آن را بدوزید (طرف باز را که در مرحله قبل ندوخته بودید در قسمت پایین قرار دهید تا با این دوخت، بسته شود)

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

حال قطعات مربوط به آستر زیپ را آماده کنید. لبه‌های آن را مانند تصویر تا زده و اتو کنید. سپس ماشبه روشی که برای رویه کیف گفته شد این دو قطعه را به قطعه آستر کناره‌های کیف بدوزید و حلقه به دست آمده را به قسمت پشت و روی آستر کیف متصل کنید تا یک کیسه داشته باشید. این کیسه را پشت و رو کنید تا طرف تمیز آن بیرون باشد، سپس رویه کیف را که هنوز پشت و رو است داخل این کیسه قرار دهید طوری که لبه‌های تا شده آستر دقیقا روی زیپ قرار بگیرد. این لبه‌ها را به کناره‌های زیپ سنچاق بزنید و زیپ کیف را (اگر بسته است) باز کرده و کیف را پشت و رو کنید. البته قبل از این کار می‌توانید برای این که آستر در محل خود درست باقی بماند چند دوخت در لبه‌های مخفی پارچه انجام دهید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

در مرحله آخر زیپ را با یک دور دوخت کامل به لبه‌های آستر متصل کنید. با این کار دوخت کوله پشتی شما به اتمام رسیده است و شما می‌توانید با متصل کرده پچ‌های تزئینی و جاکلیدی‌های محبوب کودکتان، آن را تزئین کنید.

آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک آموزش دوخت کوله پشتی مهد کودک

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش فرهنگ و هنر در مجله قرمز شاخه هنر در خانه مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Crazy Little Projects (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 1
Subscribe
اعلام کردن به
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

فوق العاده

مقالات زیبایی

غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
85
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
145
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
268
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
1,346
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
441
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
435

مقالات سلامت

دیسپلازی معده
دیسپلازی معده چیست، روشهای تشخیص آن چه هستند؟
64
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
46
جوش زیر پوستی
جوش زیر پوستی را با روشهای ساده در خانه درمان کنیم
251
درد پهلو
درد پهلو چه علتهایی دارد و روشهای درمان هر کدام چیست؟
195
کاتتر ورید مرکزی
کاتتر ورید مرکزی (CVC): انواع و شیوه نصب آن برای بیمار
138
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
110

مقالات آشپزی

شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
118
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
635
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
216
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
389
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
700
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
691

مقالات تغذیه

تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
46
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
85
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
61
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
110
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
244
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
154