شکی نیست انسانهای موفق، مایل هستند صبح زود از خواب بیدار شوند.  اما اینرا هم باید دانست که بیدار شدن در صبح زود، به تنهایی دلیل بر موفقیت این افراد نیست بلکه عامل موفقیت آنها، به این برمی‌گردد که آنها از زمان صبحگاهی خود  به چه نحوی استفاده می‌نمایند.

انسانهای موفق، در سکوت صبحگاهی چه کارهایی را انجام می‌دهند یا چه کارهایی را انجام نمی‌دهند؟

صبح زود و انبساط مغزی:

اگر کمی فکر کنید متوجه خواهید شد که با بیدار شدن در صبح زود، وقت بسیار بیشتری در آن روز به دست خواهید آورد، اما این وقت اضافی را بهتر است چگونه پر کرد؟  آیا به نظرتان خوب می‌رسد که صبح زود بیدار شوید و شروع به خواندن اخبار زندگی سلبریتی ها کنید؟ آیا اینکار به رشد فکری شما کمکی می‌کند؟  یا اینکه بهتر است این زمان اضافی را، با فعالیت بهتری و مفیدتری مثل ورزش کردن و بالا بردن قوای جسمانی یا بهبود بخشیدن به قوای ذهنی و فکری خود، سپری کنید؟

یکی از بهترین کارهایی که صبح زود می توانید انجام دهید، ورزش ذهنی و انبسط دادن به ذهن است. انبساط مغزی با روشی بسیار آسان، انجام می‌شود که در ادامه به آن می پردازیم.
تنها کاری که برای  ورزش ذهنی خود باید بکنید این است که شب قبل، یک قلم و کاغذ و یا یک تبلت در کنار تخت خود قرار دهید و اولین کاری که صبح زود وقتی بیدار می‌شوید می‌کنید این باشد که خودتان را به آن قلم و کاغذ برسانید و شروع کتنید به یادداشت کردن یک لیست ۱۰ قلمی.

در ابتدا، بالای لیست،  تاریخ آن روز را یادداشت کنید،  البته سعی کنید تاریخ را از حفط بنویسید و از طریق گوشی تقلب نکنید. سپس در ادامه نکته ی کلیدی این است که ۱۰ تا تیتر در لیست ایجاد کنید، این ۱۰ تیتر در هر موضوعی می‌توانند باشند، اما باید آنهایی باشند که باعث شوند خیلی عمیق به آنها فکر کنید.

بعنوان مثال، تصور کنید برای لیست امروزتان، از این تیترها می‌توانید استفاده کنید. ۱۰ تا تیتر بنویسید که هر کدام قابل شکرگزاری هستند. برای شروع می‌توانید  تیترهایی شبیه زیر در لیست خود بنویسید:

  1. خانواده
  2. سلامتی
  3. شغل

سه  چهار مورد اول لیست، نسبتا آسان هستنداما سختی کار از جایی شروع می شود که مجبورید به موارد دیگر بپردازید. حالا در اینجاست که، ذهن شما به احتمال زیاد، باییستی به طور خیلی عمیقی، شروع کند به کندوکاو،  تا به به مثال های دیگر دست یابد.  و اینا اتفاق، همان چیزی است که بایستی برای ذهن شما رخ دهد تا به انبساط مغزی برسید.
همانطور که شما مشغول فکرکردن برای نوشتن روزانه ی این لیست هستید، ذهن شما هم تیزتر، شفاف تر و خلاق تر می شود. این تقریبا بهترین روشی است که با آن می تواتیدخودتان را صبح زود از خواب بیدار سازید.

البته نیازی نیست که وقت زیادی را  برای نوشتن این لیست صرف کنید، بلکه تنها ۳ الی ۱۰ دقیقه در روز کافی ست.
حالا  چرا این ایده را برای یک هفته پیاده سازی نمی‌کنیدتا ببینید چه نتیجه ای به دست می آید؟

شابد این ایده در ابتدا  یک ایده ی چالش انگیز به نظر بیاید، اما فوق العاده باارزش است و درواقع، یک ورزش ذهنی روزانه به حساب می آید.

 

ترجمه ی اختصاصی  مجله قرمز  از مقاله ی: Craig J Todd