آیا در زندگیتان با  آدمهای سمی مواجه شده اید؟

حضور انسانهایی که  نه تنها حمایت نمیکنند، بلکه تخلیه کننده ی انرژی ما نیز هستند، یکی از چالشهای زندگی است. ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چطور آدمهای سمی را تشخیص دهید، آنها را متوقف کنید و چطور با آنها مواجه شوید.

۷ نوع از آدمهای سمی که باید مراقبشان باشید:

  • شماره یک:  آدمهای سمی از خود متشکر

تا به حال شده با کسی صحبت کنید که مرتبا حرف شما را قطع می‌کند و اجازه نمی‌دهد حتی یک کلمه هم به زبان بیاورید؟ آدمهای از خود متشکر، علاقه زیادی دارند که فقط درباره خودشان صحبت کنند. آنها نه از شما سوال می‌کنند و نه منتظر پاسختان می‌ماند و بی وقفه فقط و فقط در مورد خودشان حرف میزنند.  چنین آدمهایی، خودشان را در مرکزیت می‌دانند و هیچ توجهی به اطرافیانشان ندارند.

  • شماره دو:  آدمهای سمی کنترل کننده

این افراد کسانی هستند که می‌خواهند همه چیز را کنترل کنند. حرفهای شما، اعمال شما و حتی افکارتان را کنترل می‌کنند. چنین افرادی از اینکه با آنها موافق نباشید می‌ترسند و دست از تلاش برای متقاعد کردن شما برنمی‌دارند تا مجبور شوید قبول کنید  آنچه آنها می‌گویند درست است. شما بایستی طبق خواسته ی آنها عمل کنید.  در ارتباط با چنین افرادی، شما هیچ مجالی برای نفس کشیدن ندارید و آنقدر به شما غُر می‌زنند تا بالاخره با آنها موافقت کنید. در هر زمانی که می توانید از این رابطه خارج شوید.

  • شماره سه: آدمهای سمی گدایان محبت

این افراد شبیه به گرگهای انسان نما هستند که تا آخرین قطره از انرژی مثبت بدن شما را می‌مکند تا خودشان زنده بمانند. این آدمها کسانی هستند که محبت شما را گدایی میکنند و همیشه حرفهایشان غمگین کننده ، منفی و بدبینانه است. آنها هرگز نیمه ی پر لیوان را نمی بینند و سعی می‌کنند دیگران را هم با خودشان پایین ببرند. اگر با چنین افرادی در ارتباط هستید متوجه می‌شوید که هر وقت آنها را می‌بینید، به جز آه و ناله،  حرف دیگری برای گفتن ندارند.

  • شماره چهار:  آدمهای سمی جذب کننده ی مشکلات

برخی از آدمهای سمی، مشکلات را مثل آهن ربا به سمت خودشان جذب می‌کنند. برای آنها همیشه ی خدا یک مشکلی وجود دارد، و هنگامیکه یک مشکلشان حل شد، یک مشکل دیگر ظاهر می‌شود. این افراد همیشه همدردی و همدلی  و حمایتِ بی دریغ شما را طلب می‌کنند اما هرگز راه حل های شما رانمی پذیرند.  به نظر نمی رسد آنها بخواهند مشکلاتشان را حل کنند و در عوض مرتب گله و شکایت دارند.  این آدمهای سمی از اینکه  همیشه خودشان را قربانی شرایط بدانند، احساس مهم بودن پیدا می‌کنند. اگر کسی دیدگاه فلاکت باری نسبت به خودش دارد، مراقب باشید چون شاید شما هم روزی تبدیل شوید به یکی از آنها.

  • شماره پنج:  آدمهای سمی حسود و قضاوت کننده

نباید حتی  از چند کیلومتری این افراد هم رد شد. انسانهای حسود، به طرز باورنکردنی سمی هستند، چرا که آنها به میزان زیادی از خودشان نفرت دارند و این نفرت اجازه نمی‌دهد خوشحالی دیگران را ببینند و برای دیگران احساس خوشحالی کنند.  اصولا حسادت، منجر به قضاوت کردن ، نقد کردن و شایعه سازی  هم می‌گردد. از دید این افراد،  بقیه ی مردم،  هیچ چیز جالبی ندارد و دارای کم و کاستیهای زیادی هستند. اگر کسی شروع کرد با شما پشت سر یک نفر حرف زند، مراقب باشید این فرد یکی از آدمهای سمی است که ممکن است پشت سر شما هم حرف بزند.

  • شماره شش: آدمهای سمی درغگو

آدمهای کم صداقت، درغگو و کسانی که غلو می‌کنند، جزء این دسته اند. همراه بودن با آدمهای فریبکار در زندگی رنج آور است. مهم نیست سخنان آنها دارای اشتباهات عمدی خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد،  بلکه مهم اینست این افراد به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند. این افراد، ذهن ما را  فرسوده می‌کنند چرا که ما مرتبا در حال شک کردن به حرفهای آنها هستیم.  اگر حس ششم شما، در مورد یکی از این افراد هشدار داد،  فوراً از ارتباط با آنها خارج شوید قبل از اینکه دروغهای دیگری به شما گفته شود.

  • شماره هفت: آدمهای سمی شبیه بولدزر

یک بولدزر، هر چیزی که در مسیرش باشد را له می‌کند.  یک انسان بولدزری هم  همیشه فکر می کند حق با اوست و اصلا احساسات و افکار دیگران را به حساب نمی‌آورد. این آدمها، خودشان را در همه چیز در جایگاه اول می‌دانند.  از خود راضی هستند و  فکر می‌کنند تصورات آنها حقیقت محض است. فکر می‌کنند  باهوشترین فرد در میان دیگران هستند پس بایستی پیروز میدان شوند. آنها از بالا به همه نگاه می‌کنند.  اگر تصور می‌کنید در حال له شدن زیر چنین بلودزری هستید، در اولین فرصت از این مخمصه رها شوید.

برای یادآوری سریع می توانید اینفوگرافی زیر را همراه داشته باشید:

برخی ویژگی های آدمهای سمی

* چگونه با این آدمهای سمی مواجه شویم؟

آیا با خواندن این مقاله، شخص خاصی به ذهنتان خطور کرد؟ اگر چنین  آدمهای سمی در زندگیتان وجود دارند که از دیدنشان بیزارید ، کسانی که به سلایق شما احترام نمی‌گذارند و حضورشان باعث می‌شود احساس بدی به شما دست دهد، فقط کافی ست به آنها بگویید : نه

نه به کسانی که : باید مرتبا مشکلاتشان را حل و فصل کنید

نه به کسانی که: مرتبا از دستشان پنهان می شوید

نه به کسانی که: از دیدنشان هراسان می شوید

نه به کسانی که : انرژی شما را تخلیه می‌کنند

نه به کسانی که: باعث عصبانیت، غمگین شدن،  یا افسردگی شما می‌شوند

نه به کسانی که : شایعه سازی می کنند و دروغ می‌گویند

نه به کسانی که: مجبورتان می کنند آنها را تایید کنید

نه به کسانی که: بار مشکلاتشان را روی شانه ی شما میگذارند

نه به کسانی که : خواسته های شما را نادیده می گیرند

شما لایق این هستید که در اطرافتان انسانهایی خوب و  حمایت گر حضور داشته باشند. در حقیقت زندگی اینقدر کوتاه است که ارزش ندارد وقتتان  را روی آدمهایی بگذارید که به شما  کمک نمی کنند بهترینِ خودتان باشید.

امیدواریم با  مطالعه ی این مقاله در مجله ی قرمز، در مقابل آدمهای سمی، ایمن شوید.

ترجمه ی اختصاصی مجله قرمز ،  از مقاله ی : VANESSA VAN EDWARDS