خرید لباس از سخت‌ترین و گیج‌کننده‌ترین کارهایی است که در همه مراحل زندگی باید انجام دهیم. گاهی با ایده‌ای در ذهن به خرید می‌رویم و گاهی هیچ تصوری از چیزی که می‌خواهیم نداریم. انتخاب لباس در میان انبوه فرم‌ها، رنگ‌ها و مدل‌ها کار ساده‌ای نیست و نیاز به آموزش و تجربه دارد. با مطالعه این مقاله در هفت مرحله لباس مناسب خود را انتخاب کنید.

روی زیبایی‌های اندام تاکید کنید

شما با انتخاب لباس مناسب می‌توانید روی جنبه‌های مختلف اندام خود تاکید کنید، قسمتی را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دهید، مخفی کنید یا هایلایت کنید و به عبارتی فرم اندام خود را شکل دهید.

لباس‌هایی که خطوط عمودی دارند باعث می‌شوند فرم اندام کشیده‌تر و لاغرتر به نظر برسد در حالی که خطوط افقی معمولا باعث می‌شوند اندام درشت‌تر و عریض‌تر شود. رنگ‌های روشن توجه چشم را به خود جلب می‌کند و آن قسمت از اندام در لباس که رنگ روشن‌تری دارد بزرگ‌تر دیده می‌شود، عکس این مطلب هم صادق است و طرح‌های ساده و تیره وقتی در کنار رنگ‌های روشن قرار بگیرند به چشم نمی‌آیند و کوچک‌تر می‌شوند.

لباس‌هایی که کمر پایین‌تری دارند پایین‌تنه را درشت‌تر و لباس‌هایی که کمر بالاتری دارند بالاتنه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. همچنین تنگی در قسمتی از لباس توجه را به آن قسمت جلب و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد در حالی که گشادی اثر عکس دارد.

اندازه‌های بدن خود را بشناسید

وقتی می‌خواهید لباسی بخرید یا سفارش دهید ضروری است که تصور درستی از ابعاد اندام خود داشته باشید. با یک وسیله اندازه گیری مناسب مثل متر می‌توانید اندازه‌های مهم بدن را ثبت کنید و در انتخاب لباس به کار ببرید. مهم‌ترین اندازه‌ها در سایز لباس عبارتند از:

  • طول بازو برای طول آستین لباس‌های مختلف لازم است.
  • دور گردن که در لباس مردانه و سایز یقه اهمیت بیشتری دارد.
  • دور برجسته‌ترین قسمت سینه برای اکثر لباس‌ها کاربرد دارد.
  • دور کمر برای همه لباس‌ها کاربرد دارد و معمولا سایز بدن بر اساس آن مشخص می‌شود.
  • دور برجسته ترین قسمت باسن برای لباس‌های زنانه مثل دامن و لباس مجلسی کاربرد دارد.
  • طول پاچه شلوار که از قسمت میانی پا تا مچ پا را شامل می‌شود و در سایز شلوار اهمیت زیادی دارد

لباس سایز خود را پیدا کنید

مهم‌ترین اصل در انتخاب لباس مناسب اندازه بودن آن است. گفته می‌شود لباسی که زیبا نیست اما اندازه است بسیار بهتر از لباسی است که زیباست اما اندازه نیست. لباسی اندازه است که کاملا راحت باشد و بتوانید در آن حرکت کنید، شل و آویزان نباشد (به جز لباس‌هایی که چنین طراحی شده‌اند) و بر تن شما خوش فرم بایستد. اگر دکمه لباسی که انتخاب کرده اید بسته نمی‌شود قطعا اندازه شما نیست و باید یک سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید. اگر قصد لاغر شدن دارید سایز لباس کوچک‌تر نخرید بلکه خرید را برای روزهای بعد از کاهش وزن نگه دارید.

در هفت مرحله لباس مناسب خود را انتخاب کنید

پشت لباس را هم بررسی کنید

نکته‌ای که بیشتر افراد در خرید لباس به آن دقت نمی‌کنند پشت لباس است. طوری که لباس در قسمت پشت بدن به نظر می‌رسد نقش مهمی در فیت بودن و زیبا به نظر رسیدن آن برتن شما دارد. اگر اتاق پرو فروشگاهی که در حال خرید از آن هستید آینه دوطرفه ندارد از دوربین جلوی تلفن همراه خود کمک بگیرید یا از همراه خود بخواهید که از پشت لباس شما عکس بگیرد.

پیرو بی چون و جرای مد نباشید

ممکن است دلتان بخواهد مد روز لباس بپوشید اما همه چیزهایی که مد می‌شوند ممکن است مناسب شما نباشند به طور مثال اگر شلوار راسته به شما می‌آید اما شلوار گشاد مد روز است دلیلی ندارد پول خود را برای خرید لباس مد روز که مناسب شما هم نیست هدر دهید اما اگر کیف گرد مد شده‌است محدودیتی در انتخاب آن ندارید یا اگر مدل‌های جدید با تیپ شما همخوانی دارند می‌توانید مد روز لباس بپوشید.

در هفت مرحله لباس مناسب خود را انتخاب کنید

رنگ‌هایی را که به شما می‌آیند پیدا کنید

رنگ‌هایی که به شما می‌آیند براساس رنگ پوست شما مشخص می‌شوند. اگر ته رنگ پوست شما زرد باشد رنگ‌های گرم مثل زرد و نارنجی و قهوه‌ای به شما می‌آیند و اگر ته رنگ پوست شما صورتی است رنگ‌های سرد مثل آبی و صورتی برای شما مناسب است.

رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر زیبایی بیشتری دارند، رنگ‌های که در چرخ رنگ مقابل هم قرار می‌گیرن مکمل هم هستند و می‌توانید در ترکیب لباس‌ها از این رنگ‌ها استفاده کنید. در مطالب آینده در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

رنگ‌هایی که به همه می‌آیند و پوشیدن آن‌ها هیچ محدودیتی ندارد رنگ‌های خنثی هستند، رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، بژ، سفید، خاکستری، سرمه‌ای می‌توانند اساس رنگ لباس‌های شما را تشکیل دهند و در کنار آن‌ها از رنگ‌هایی که به آن‌ها بیشتر علاقه دارید و به شما می‌آیند و شما را شادتر می‌کنند استفاده کنید.

به برندی که علاقه دارید متعهد باشید

اگر لباسی را از برند خاصی تهیه کردید که مدل و طراحی لباس با سلیقه شما همخوانی داشت می‌توانید همیشه لباس‌های خود را از این برند تهیه کنید چون احتمال این که مدل‌های دیگر لباس‌های این برند هم با سلیقه شما مطابق باشد زیاد است.

در هفت مرحله لباس مناسب خود را انتخاب کنید

منبع: WikiHow