وقتی دچار دندان درد، کمردرد، سردرد یا هر نوع درد دیگری می‌شوید نخستین عکس العمل شما، استفاده از قرص مسکن است. بسیاری از مردم فقط به داروها تکیه می‌کنند، اما این داروها عوارض جانبی و تداخلاتی دارند و حتی در صورت مصرف زیاد اعتیاد آور هستند. شما می‌توانید مسکن مورد نیاز خود را از میان ضد دردهای طبیعی در عوض داروهای شیمیایی پیدا کنید.

بسیاری از گیاهان و ادویه جات می‌توانند التهاب و مشکلات مربوط به آن را درمان کنند. این گزینه‌های مبتنی بر گیاه در یک طبقه بندی قرار می‌گیرند که به عنوان جایگزین دارو شناخته می‌شود که یوگا، طب سوزنی، رایکی و دیگر روشها را هم در بر می‌گیرد. وقتی که از این گزینه‌های جایگزین برای تسکین درد استفاده می‌کنید، شاید تعجب کنید که چقدر ممکن است به شما کمک کنند تا حالتان بهتر شود.

پوست درخت بیدمسکن طبیعی

از قرنها پیش مردم برای تسکین التهاب که عامل عمده دردهاست از پوست بید استفاده می‌کردند. پوست سفید بید حاوی ماده شیمیایی سالیسین است که شبیه به ماده اصلی آسپرین است.

در اصل افراد این پوست را می‌جویدند تا درد و تب را کاهش دهند. امروزه پوست بید به عنوان یک گیاه خشک که می‌تواند همچون یک چای سرو شود، فروخته می‌شود. همچنین این ماده به صورت یک مکمل مایع یا به شکل کپسول نیز درست می‌شود. شما می‌توانید از پوست بید برای کاهش دردهای ناشی از سردرد، کمر درد، استئوارتریت و بسیاری از مشکلات دیگر استفاده کنید.

البته پوست بید هم عوارض جانبی خودش را دارد. این ماده می‌تواند موجب ناراحتی معده شود، ممکن است کلیه‌های شما را کم کار کند و زمان خونریزی را طولانی کند، درست مثل آسپرین. بنابراین فقط باید توسط بزرگسالان استفاده شود. همانطور که مصرف آسپرین در مقادیر زیاد می‌تواند برای کودکان مضر باشد، پوست بید هم می‌تواند برای کودکان سمی باشد.

اگر نسبت به آسپرین حساس هستید یا اگر در حال مصرف داروهای بدون نسخه ضد التهاب (مثل آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن) هستید، باید از مصرف پوست بید خودداری کنید. همچنین در صورتی که در حال مصرف وارفارین (کومادین) یا درمانهای ضد انعقادی دیگر هستید باید از مصرف آن خودداری کنید چون سالیسین می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر داروهای ضد التهابی یا مسکن دیگر را مصرف می‌کنید قبل از استفاده از پوست بید با پزشک خود صحبت کنید.

زردچوبه؛ مسکن طبیعی طلاییمسکن طبیعی

زردچوبه ادویه‌ای است که رنگ زرد و طعم منحصر بفردی به کاری می‌دهد. این ماده شامل ترکیبات کورکومین، یک آنتی اکسیدان طبیعی است  که از بدن در برابر مولکولکهای رادیکال آزاد که می‌توانند به سلولها و بافتها صدمه بزنند، محافظت می‌کند.

زردچوبه همچنین برای بسیاری از مشکلات سلامتی استفاده می‌شود، از جمله:

  • سوء هاضمه
  • زخمها
  • ناراحتی معده
  • پسوریازیس
  • سرطان

بعضی از افراد دارای استئوآرتریت نیز از زردچوبه به عنوان یک تسکین دهنده طبیعی برای رفع التهاب استفاده می‌کنند.

میخکمسکن طبیعی

میخک اغلب به عنوان ادویه گوشت و غذاهای برنجی استفاده می‌شود. پودر میخک در پای و بسیاری از غذاهای دیگر هم استفاده می‌شود. میخک به صورت پودری یا کپسول به عنوان دارو وجود دارد. روغن میخک نیز در دسترس است.

شما می‌توانید از میخک همچون سایر مکلمل‌های گیاهی برای طیف وسیعی از ناراحتی‌ها استفاده کنید. میخک ممکن است به کاهش حالت تهوع و درمان سرماخوردگی کمک کند. همچنین ممکن است به کاهش درد ناشی از سردرد، التهاب آرتریتی و درد دندان کمک کنند. میخک را می‌توان برای درد موضعی نیز استفاده کرد.

یک مطالعه نشان داد که میخک را می‌توان برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده کرد اما به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مواد تشکیل دهنده فعال در میخک اوژنول، یک تسکین دهنده درد طبیعی است که همچنین در ضد دردهای مالشی بدون نسخه نیز استفاده می‌شود. مالیدن یک مقدار کمی از روغن میخک روی لثه‌ها می‌تواند به طور موقت تا زمان مراجعه به دندانپزشک درد را کاهش دهد. اما روغن میخک رقیق نشده ممکن است واقعا به لثه‌های شما صدمه بزند، بنابراین قبل از اینکه آن را در خانه آزمایش کنید، با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

افرادی که دچار اختلالات خونریزی هستند یا کسانی که در حال مصرف داروی رقیق کننده خون هستند باید به هنگام مصرف فرآورده‌های میخک، مراقب باشند. روغن میخک می‌تواند خطر خونریزی نامنظم را افزایش دهد.

طب سوزنیمسکن طبیعی

این روش درمانی باستانی چین به دنبال کاهش درد بوسیله تعادل طبیعی مسیرهای انرژی بدن است. جریان انرژی به عنوان نیروی چی (qi) شناخته می‌شود.

برای این روش درمانی، متخصص طب سوزنی سوزنهای نازک و ظریفی را درون پوست شما فرو می‌کند. محل ورود سوزن مرتبط با منبع درد است. بر اساس چی، یک سوزن ممکن است دور از بخشی از بدن باشد که درد دارد.

طب سوزنی ممکن است بدن را مجبور کردن به آزاد کردن سروتونین کند که یک ماده شیمیایی ایجاد کننده حس خوب و کاهش دهنده درد است.

یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان داد که طب سوزنی به کاهش دردهای مربوط به استئوآرتریت، میگرن و انواع مختلف دردهای مزمن کمک می کند.

گرما و سرمامسکن طبیعی

در میان درمانهای درد خانگی استفاده از سرما و گرما به صورت مستقیم روی موضع درد، از همه متداول‌تر است. استفاده از یخ پک برای کاهش تورم و التهاب به صورت موقت پس از بروز درد عضلات، تاندون، یا رباط ممکن است باعث تسکین شود. هنگامی که التهاب از بین می‌رود، گرما ممکن است به کاهش سفتی ناشی از تنش و کشش کمک کند.

یخ پک را می‌توان به صورت مختصر روی سر بکار برد که ممکن است به رفع سردرد کمک کند.

اگر مشکل شما آرتریت باشد، استفاده از گرمای مرطوب برای مفصل آسیب دیده بیش از سرما کمک می‌کند. پکهای گرمایی را می‌توان در مایکروفر گرم کرد و بارها استفاده کرد، استفاده از آنها موثر و آسان است.

اگر مجروح شُدید با پزشک یا داروساز در مورد چگونگی استفاده بهتر از سرما یا گرما برای کمک به کاهش درد صحبت کنید.

به هنگام درمان درد، مراقب باشید

استفاده از مسکن طبیعی که در بالا شرح داده شد ممکن است تنها برای موارد خاصی از درد موثر باشد. ممکن است که هیچکدام از موارد لیست شده در بالا برای شما موثر نباشد. البته این جایگزین‌های طبیعی برای داروهای تجویز شده یا بدون نسخه ممکن است حداقل چند انتخاب خوب را قبل از دستیابی به پزشک و راه حلهای دارویی به شما بدهند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: healthline