سوالات هوش برای کودکان ابتدایی با جواب


سوالات هوش برای کودکان ابتدایی با جواب

معما ها چرخ دنده های ذهن کودک را به حرکت درمی آورند. گرچه پاسخ برخی از معما ها شاید در نگاه نخست، برای کودک سخت باشد ولی در نهایت، معما چو حل گشت، آسان شود. خواص مفید معما ها این است که باعث تیز شدن ذهن کودکان می‌گردند. معماها به کودک می‌ آموزند که می‌توانند متفاوت‌تر هم فکر کنند و استدلالهای منطقی داشته باشند.

به طور کلی معما ها، مهارت فکر کردن را در کودک تقویت می‌نمایند که یکی از مهارت‌های مورد نیاز در زندگی آینده اوست.

همچنین بخوانید: لیست فیلم های کودک و نوجوان خارجی

سوالات تست هوش کودکان با جواب

۱۵ سوال تست هوش برای کودکان

۱- آقای مارکوس در حال نگاه کردن به یک عکس است. خانم آلیس، از او می‌ پرسد این عکس کیه؟ مارکوس می‌گوید: این عکسِ خواهر و برادرهایی است که مال من نیستند اما پدر آنها، پسر پدر من است. به نظر شما، مارکوس به عکس چه کسانی نگاه می‌کرد؟

پاسخ : عکس بچه های خودش


۲- یک مزرعه دار، ۱۷ تا گوسفند دارد. از این گوسفندها، به جز ۹تا، بقیه می‌میرند. حالا مزرعه دار چند تا گوسفند زنده دارد؟

پاسخ : ۹ تا


۳- قبل از اینکه قله اورست کشف شود، بزرگترین قله ی جهان چه قله‌ای بود؟

پاسخ : قله اورست. فقط هنوز کشف نشده بود.


۴- کدام سنگین تر است؟ پانصد گرم پر، یا پانصد گرم سنگ؟

پاسخ : وزن هر دو یکی است. هر دو پانصد گرم است.


۵- من همیشه دلم می‌خواست یک قهرمان باشم اما هیچ قدرت خاصی نداشتم ولی یک توانایی خاصی دارم که می‌توانم نتیجه فوتبال را قبل از شروع هر بازی پیش بینی کنم. به نظرشما چطور از این نیرو استفاده کنم؟

پاسخ : خب همیشه نتیجه هر بازی قبل از شروع، صفر- صفر است.


۶- اگر من را داشته باشی دلت می‌خواهد من را با بقیه به اشتراک بگذاری، اما اگر من را با بقیه به اشتراک بگذاری آیا هنوز من را داری؟

پاسخ : این یک راز است.


۷- من در حال راندن اتوبوس هستم. در اولین ایستگاه، دو تا خانم سوار می‌شوند. در دومین ایستگاه، سه تا آقا سوار می‌شوند و یک خانم پیاده می‌شود. در سومین ایستگاه، سه تا بچه به همراه مادرشان سوار می‌شوند و یک آقا پیاده می‌شود. رنگ اتوبوس خاکستری است و باران هم می‌آید. رنگ موهای راننده اتوبوس چه رنگی است؟

پاسخ : رنگ موهای خودت. راننده خودت هستی.


۸- اون چیه که پر از حفره هست اما نمی‌ تواند آب را در خودش نگه دارد؟

پاسخ : اسفنج


۹- من نمی‌توانم حرف بزنم اما خیلی چیزها را به تو می‌گویم. من برگ دارم اما درخت نیستم. ستون دارم اما انسان نیستم. لولا دارم اما درب نیستم. من کی هستم؟

پاسخ : کتاب


۱۰- یک مرد ثروتمند و کهن سال، دو پسر دارد و می‌خواهد ثروتش را به یکی از پسرها بدهد. او به پسرهایش می‌گوید باید با هم مسابقه شتر سواری دهند و هر کدام که برنده شد، می‌تواند ثروت پدر را داشته باشد. اما برادرها از این بابت ناراحت می شوند و نمیخواهند باهم مسابقه دهند، تا اینکه یک مرد خردمند یواشکی آمد و چیزی به آنها گفت و باعث شد برادرها سریعا مسابقه را آغاز کنند و تا انتهای مسابقه پیش روند.

آن مرد خردمند چه حرفی به آنها زد؟

پاسخ : چون قانون مسابقه این بود که هر شتری زودتر به خط پایان می‌رسد، ثروت به صاحب آن شتر می‌ رسد. آن مرد خردمند، به برادرها گفت شترهایتان را با هم عوض کنید. حالا برادرها به نفع هم مسابقه می‌دادند نه بر ضد هم.


۱۱ – سه تا کاخ هست به رنگهای سفید ، بنفش و سبز. اگر کاخ بنفش در سمت چپ کاخ وسطی باشد، و کاخ سبز در سمت راست کاخ وسطی باشد، کاخ سفید کجاست؟

پاسخ : کاخ سفید در شهر واشنگتن است.


۱۲- یک مرد که محکوم به مرگ است ، برای مردن سه انتخاب دارد. سه تا اتاق هست که می‌تواند هر کدام را خواست انتخاب کند. اتاق اول پر از شعله های گداخته است. اتاق دوم پر از مردان مسلح است. در اتاق سوم هم، یک شیر درنده است که سالهاست هیچی نخورده و خیلی گرسنه است.

به نظر شما آن مرد کدام را انتخاب کند بهتر است؟

پاسخ : اتاق سوم را. چون شیر درنده که سالها هیچی نخورده است تا حالا باید مرده باشد.


۱۳- سقف یک کامیون، به یک پل گیر می‌کند و راننده نمی‌تواند کامیون را حرکت دهد. یک مرد کنار کامیون می‌ آید و همانطور که ایستاده است کاری می‌کند که سقف کامیون از پل جدا شود.

به نظرتان آن مرد چگونه این کار را کرد؟

پاسخ : خیلی ساده. فقط تایرها را پنچر کرد کامیون پایین آمد.


۱۴- من داشتم به سمت خیابان شماره یک می‌رفتم که یک مرد را دیدم. همراه آن مرد ۷ نفر دیگر بودند. هر کدام از آنها یک سگ داشتند و هر سگ هم ۷ تا بچه سگ همراهش داشت. به نظر شما چند نفر در خیابان شماره یک راه می‌ رفتند؟

پاسخ : مشخص نیست. چون شما هنوز وارد خیابان شماره یک نشده بودی.


۱۵- در یک مسابقه دوچرخه سواری، یکی از شرکت ها قبل از خط پایان، از نفر دوم سبقت می‌گیرد. به نظر شما آن دوچرخه سوار نفر چندم میشود؟

پاسخ : نفر دوم. و کسی که از او سبقت گرفته نفر سوم می‌شود.


ترجمه اختصاصی مجله قرمز

منبع :iqtesterkidsworldfun