جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۷ شهریور ۱۳۹۷
  • ۱۵:۰۰
  • 673
کشف یک کهکشان پر از ماده تاریک در فاصله 11 میلیارد سال نوری از زمین

کشف یک کهکشان پر از ماده تاریک در فاصله ۱۱ میلیارد سال نوری از زمین

ماده تاریک همیشه یکی از معماهای علم نجوم بوده است و دانشمندان سال‌هاست که در مورد این ماده مبهم مشغول مطالعه و تحقیق هستند. دانشمندان پیش از این دریافته بودند که ماده تاریک یک ماده جدید است و در کهکشان‌های دوردست و قدیمی وجود ندارد اما اخیرا یک مطالعه در کشور شیلی نشان داد که قدیمی‌ترین کهکشان شناخته شده در هستی حاوی مقادیر زیادی ماده تاریک است و این یافته باعث شگفتی و تردید در محافل اخترشناشی شد. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز نتایج مطالعاتی را که به کشف مقادیر زیادی ماده تاریک در یک کهکشان بسیار دور انجامیده است بیان خواهیم کرد، کهکشانی در فاصله یازده میلیارد سال نوری از زمین به نام کازمیک سیگال.

وجود ماده تاریک در یک کهکشان دوردست

دانشمندان اخیرا دریافته‌اند که یک کهکشان به نام کازمیک سیگال Cosmic Seagull در فاصله ۱۱.۳ میلیارد سال نوری در حال حرکت سریع و جذب گازهای و ستاره‌های اطراف خود است، آن‌ها در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند نیرویی نامرئی که این کهکشان را به حرکت وامی‌دارد از وجود ماده  تاریک در آن خبر می‌دهد. ورونیکا موتا دانشمند اخترفیزیک از دانشکاه والپارایزو در شیلی و همکارانش در هشتم آگوست سال ۲۰۱۸ این نتایج را در گزارشات خود بیان کردند و اعلام کردند همان طور که در دنیای پیرامون ما، هاله‌ای از ماده تاریک کهکشان‌هایی مانند کهکشان ما را در برگرفته است در گذشته‌های بسیار دور نیز چنین بوده است.

موتا و همکارانش از تلسکوپ های رادیویی در مقیاس میلی‌متری و کوچک‌تر برای اندازه گیری سرعت گازهایی که از مرکز کهکشان کازمیک سیگال در حرکت هستند استفاده کردند. این تلسکوپ‌ها در بیابان آتاکامای شیلی قرار دارند و نتایج به دست آمده از آن نشان داد که ستارگان این کهکشان با دور شدن از مرکز، با سرعت بیشتری حرکت می‌کنند. چنین الگوی حرکتی در سیستم‌های چرخشی بسیار عجیب است به طور مثال وقتی سیارات دور یک ستاره حرکت می‌کنند سرعت حرکت سیارات دورتر به ستاره، کمتر از سرعت حرکت سیارات نزدیک است مثلا سرعت گردش پلوتون به دور خورشید بسیار کمتر از زهره و عطارد است. پس این یافته وجود چیز متفاوتی را در کهکشان کازمیک سیگال نشان می‌دهد که دانشمندان آن را به وجود مقدار زیاد و غالب ماده  تاریک در این کهکشان تعبیر کرده‌اند.

کشف یک کهکشان پر از ماده تاریک

تناقض با یافته‌های قدیمی در مورد وجود ماده تاریک

یافته‌های تیم ورونیکا موتا تضاد قابل توجهی با یافته‌های قبلی دارد که ادعا می‌کردند ماده  تاریک در کهکشان‌های دوردست و قدیمی وجود نداشته و یا به مقدار بسیار کمی وجود داشته است. در سال ۲۰۱۷ رینهارد گنزل در مرکز ماکس پلانک آلمان به همراه همکارانش روی صد کهکشان قدیمی مختلف مطالعاتی انجام داده و از روی سرعت حرکت سیارات به این نتیجه رسیده بود که هیچ ماده تاریکی در آن‌ها وجود ندارد. علت این تناقض در این است که کهکشان کازمیک سیگال در پس یک خوشه گلوله قرار دارد (خوشه گلوله یا Bullet Cluster یعنی دو خوشه کهکشانی  که در اثر جاذبه در حال برخورد به یکدیگر هستند) که ماده عادی آن از ماده تاریک آن مجزا است. جرم این خوشه گلوله در مرکز آن متمرکز شده و به اخترشناسان این امکان را می‌دهد که جزئیات کهکشان را با دقت بیشتری مشاهده کنند.

نتایج تحقیقات جدید در میان انجمن اخترشناسی با هیجان و تردید روبرو شده است و می‌تواند نشانه وجود ماده تاریک در کهکشان‌های دیگری هم باشد که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. موتا و همکارانش در حال حاضر توانسته‌اند وجود ماده تاریک را در دورترین کهکشان شناخته شده نشان دهند که آن را مدیون خوشه گلوله‌ای هستند که مثل یک تلسکوپ عمل کرده و کار مشاهده را از سطح زمین ساده‌تر کرده است. اگرچه دقت تحقیقات موتا و همکارانش بسیار بالا است اما مشاهدات آن‌ها محدود بوده است و تنها یک کهکشان با این شرایط بررسی شده است که کوچک‌تر و کم جرم‌تر از  کهکشان‌های مشاهده شده قبلی هستند. علاوه بر این مشاهدات این گروه، تمام سطح دیسک کهکشان را شامل نمی‌شود و ممکن است سرعت حرکت سیارات در فواصل دیگر متفاوت باشد. خود موتا می‌پذیرد که کاهش سرعت حرکت این سیارات در فواصل دورتر ممکن است اما معتقد است که نتیجه تحقیقات او یک نقطه عطف در مطالعات ماده تاریک به شمار می‌رود و می‌تواند آغازی بر مطالعات گسترده‌تری باشد که دنیای اخترفیزیک را متحول خواهند کرد.

کشف یک کهکشان پر از ماده تاریک

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز شاخه نجوم و هوا و فضا مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Science News (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
16
ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
52
لوازم آرایشی
بهترین برندهای لوازم آرایشی در ایمالز
37
ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی
ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی هر کدام از چه فیلترهای UV استفاده می‌کنند؟
69
ضد آفتاب
ضد آفتاب خوب را بر اساس چه نکات و ویژگی‌هایی انتخاب کنیم؟
90
چربی گونه
نکات مهم درباره چربی استفاده شده در گونه
175

مقالات سلامت

درمان آلرژی با بخور اسانس روغنی
۶ داروی درمان کهیر را بشناسید
22
بیماری آدیسون
بیماری آدیسون چه عللی دارد و چگونه باید با آن مقابله کرد؟
52
ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
52
داروی نورپیس
داروی نورپیس و نگاهی به ویژگی های مهم کارکردی این دارو
47
پیتریازیس رزا
پیتریازیس رزا یا جوش پولکی؛ علت، تشخیص و درمان
211
چربی گونه
نکات مهم درباره چربی استفاده شده در گونه
175

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
187
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,540
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
425
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
454
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
826
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
621

مقالات تغذیه

آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
16
فیبر غذایی
فیبر غذایی چیست و میزان مصرف توصیه شده آن چقدر است؟
60
استرس چیست و از طریق چه منابعی در بدن ایجاد می‌شود؟
115
رژیم غذایی لاغری
رژیم غذایی خود را با دانستن این نکات دقیق، بهتر تنظیم کنید!
103
غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
113
معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
469