جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
کتاب

چگونه یک کتابخانه ارزشمند در خانه داشته باشیم ؟

می‌توانید کتابخانه خانگی خود را با داشتن این طرز تفکر گسترش دهید که کتابخانه خانگی شما، نشان دهنده این است که شما یک فرد جدی در جنبه‌های مختلف زندگی هستید. داشتن یک زندگی ارزشمند، شامل آگاهی از جنبه‌های مختلف زندگی است و این آگاهی را با داشتن یک کتابخانه خانگی غنی، می‌توانید بالاو بالاتر ببرید. بخش‌هایی از جمله سلامتی جسمی‌، سلامتی روانی، فرهنگ، تاریخ، مدیریت، فروش، بازاریابی، انواع مهارت‌ها و غیره چیزهایی هستند که بایستی کتاب یا کتابهایی از آن در کتابخانه خانگی شما وجود داشته باشد.

اجازه دهید طور دیگری به مسئله نگاه کنیم تا اهمیت داشتن یک کتابخانه خانگی را بهتر درک کنیم. آیا شما در خانه‌ی خود یخچال دارید؟ آیا جایی برای نگهداری مواد غذایی دارید؟ اگر پاسختان بله است، مطمئن باشید برای غذای روح نیز،  نیاز دارید که یک کتابخانه داشته باشید. همانگونه که برای رشد و سلامت جسمی‌ به غذا  نیاز دارید، برای رشد و سلامت ذهنی نیز به کتاب نیازمند هستید.

ما هر روز باید خودمان به خودمان آموزش دهیم. داشتن یک ذهن چند بعدی و پویا برای داشتن یک زندگی موفق نیاز است. بنابراین سعی کنید در تمام زمینه‌ها مطالعه داشته باشید و آگاهی خود را در هر جنبه از زندگی بالا ببرید.

کتابخانه خانگی  شامل چه کتابهایی باشد؟

کتابخانه

۱_  کتابهای تاریخی

مطالعه کتابهای تاریخی کمک بسیار بزرگی به رشد و پیشرفت انسان می‌کند. این تغییر مثبت در تک تک آدمها، به تغییر مثبت در کل آن جامعه منجر می‌شود. تاریخ به ما می‌گوید چگونه بذرها در خاک و آب رشد کرده‌اند. تاریخ به ما یاد می‌دهد که انسانها در گذشته چگونه زندگی می‌کردند و با استفاده از منابعی که داشتند چه کاری برای بهتر شدن زندگی‌شان انجام داده‌اند و چگونه یک جامعه رشد و پیشرفت داشته است. سعی کنید در کتابخانه خود  کتابهای تاریخی داشته باشید. دانش آموز خوبی در درس تاریخ باشید.

۲_ کتابهای فلسفی

شاید با خواندن یک کتاب فلسفی، احساس کنید فهمیدن آن کمی‌ سخت و دشوار است. اما بهتر است بدانید که کتابهای سخت، باعث رشد بیشتر ذهنی شما می‌شود بنابراین خودتان را فقط به مطالعه کتابهای آسان و سرگرم کننده محدود نکنید.

۳_ داستان و رمان

اکثرا در پس هر داستانی یک مفهوم یا یک فسلفه‌ای وجود دارد که توسط قصه بیان می‌شود. اما شما بعنوان خواننده‌ی یک داستان، حتما قرار نیست با آن مفهوم، موافق باشید یا به عبارتی دیگر حتما نیاز نیست با دیدگاه نویسنده‌ی آن کتاب هم نظر باشید تا داستانش را بخوانید. البته همیشه نیز همه‌ی داستان‌ها پرمغز نیستند و دلیلی وجود ندارد وقتتان را پای خواندن یکسری چیزهای بیهوده هدر دهید. می‌توانید از قسمتهای سطحی آن عبور کنید بدون اینکه درگیر این مسئله شوید که عمق این داستان کجاست.

۴_ زندگی‌نامه

فرقی نمی‌کند زندگی‌نامه‌ی  چه کسی را می‌خوانید. با مطالعه زندگی دیگران در قالب یک کتاب زندگی‌نامه، می‌توانید داستانهای دراماتیکی را هم از زندگی افراد خوب و هم از زندگی آدمهای بد تاریخ دریابید. با خواندن زندگی‌نامه‌ی آدمهای خوب و بد به یک تعادل واقعی خواهید رسید که خوبی چیست و بدی چیست. مثلا هم زندگی‌نامه هیتلر را بخوانید و هم گاندی. یکی نشان دهنده پست‌ترین جنبه‌های بشر است و دیگری نشان دهنده والاترین بخش وجودی انسان. سعی کنید در کتابخانه خانگی خود چند کتاب زندگی‌نامه داشته باشید.

۵_ کتابهای حسابداری

برای داشتن یک زندگی مالی خوب، بهتر است تاحدی به اصول اولیه حسابداری آشنا باشید. مثلا فرق بین بدهی و اعتبار را بدانید. کمی از حساب کتاب سر دربیاورید.

۶- کتابهای حقوق

نیازی نیست حقوق‌دان یا وکیل باشید تا کتاب حقوق مطالعه کنید. بد نیست در کتابخانه خانگی شما  کتابهایی درباره حقوق و قانون وجود داشته باشد. مثلا اینکه بدانید چه قراردادی را باید امضا کنید یا نه، قطعا باعث امنیت بیشتر مالی شما خواهد بود.

در این زمینه  (Jim Rohn ) جیم ران ، داستانی از خودش نقل می‌کند که یک شرکت کانادایی، برای گرفتن وام نیاز به یک ضامن داشت. (جیم ران) ضامن می‌شود تا آن شرکت ۲۵۰هزار دلار از بانک وام بگیرد. آن شرکت پس از یکسال توانست وامش را پس بدهد. جیم ران،  خوشحال از این که همه چیز ختم به خیر شده، نفس راحتی کشید.  اما بعدش شرکت با مشکل مالی مواجه شد و نیاز به گرفتن مجدد وام داشت. جیم ران اینبار تصمیم نداشت ضامن شود چراکه مطمئن نبود آن شرکت بتواند وامش را پس بدهد، بنابراین دعا کرد که  صاحب شرکت به او زنگ نزد و از او درخواست ضامن شدن نکند. خوشبختانه تلفنش هم زنگ نخورد.

آن شرکت از بانک وام گرفت و بعد از یکسال دیگر، اعلام ورشکستگی کرد.  اینبار از بانک به جیم ران زنگ زدند که شما بعنوان ضامن، باید پول را به بانک برگردانید.  جیم ران متعجب شد که چه دلیلی وجود دارد او که فقط بار اول ضامن شده بود و مشکلی هم پیش نیامده بود.  اما با مراجعه به بانک و خواندن دقیق قرارداد،  متوجه شد که او یک قرارداد ادامه‌دار امضا کرده است. او حالا فهمیده بود  که معنای قرارداد ادامه‌دار چیست در صورتی که می‌توانست با مطالعه یک کتاب حقوقی، از رخ دادن چنین اتفاقی جلوگیری نماید.

بهتر است از همین حالا به فکر این باشید که یک کتابخانه خانگی ارزشمند و غنی در خانه درست کنید تا با آگاهی بیشتری در هر مورد،  از زندگی غنی‌تری برخوردار شوید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله Jim Rohn

منبع:  jimrohn.com


 

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
57
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
56
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
123
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
143
از بین بردن جوش
سریع‌ترین روش موثر برای از بین بردن جوش های صورت
225
درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
176

مقالات سلامت

هورمون کورتیزول
هورمون کورتیزول چیست و چگونه به‌صورت طبیعی آن را متعادل کنیم؟
34
سرطان مری
سرطان مری از علائم و علتها تا درجه بندی و شیوه‌های درمان
37
آرتروسکوپی شانه
آرتروسکوپی شانه چگونه انجام می‌گیرد و چه مزایایی نسبت به جراحی باز دارد؟
69
ولویت
ولویت یا التهاب ناحیه تناسلی زنانه چه عللی دارد، روشهای خلاصی از آن چیست؟
159
واکسن mRNA
واکسن mRNA (فایزر و مدرنا) چگونه عمل می‌کند، عوارض جانبی آن چیست؟
226
سرطان ملانوما
سرطان ملانوما ؛ علتها، علائم، روشهای تشخیص و درمان
390

مقالات آشپزی

سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
92
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
197
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
547
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
2,159
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
775
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
993

مقالات تغذیه

مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
60
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
49
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
77
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
92
رژیم غذایی کم کربوهیدرات
رژیم غذایی کم کربوهیدرات؛ چطور با تنظیم مقدار کربوهیدرات لاغر شویم؟
216
منابع امگا 3
منابع امگا ۳؛ منابع گیاهی و حیوانی، فواید و مضرات آن‌ها
58