همه ما با کاربردهای سنگ پا در شستشو و نظافت بدن آشنا هستیم. این وسیله از گذشته به عنوان یک لایه بردار برای پاشنه پا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. سنگ پا نوعی سنگ آذرین است که از سرد شدن تدریجی گذاره‌های آتشفشانی به وجود می‌آید و با گازهایی که از این گدازه‌ها متصاعد می‌شود داخل آن حالت متخلخل به خود می‌گیرد. استفاده از سنگ پا از زمان یونان باستان رایج بوده و به تدریج به خاورمیانه رسیده است. در این مقاله درباره کاربردهای سنگ پا و نقش آن در مراقبت از پوست و روش نگهداری از سنگ پا مطالبی را بیان خواهیم نمود.

لایه برداری با سنگ پا

پوست خود را در آب گرم خیس کنید: سنگ پا همان طور که از نامش پیداست بیشتر برای از بین بردن سلول‌های مرده در کف پا به خصوص پاشنه پا کاربرد دارد اما برای قسمت‌های دیگر مثل آرنج یا زانو که دچار خشکی شدید و تیرگی و ترک شده باشند می‌توان از آن استفاده کرد. این کار را می‌توانید در انتهای استحمام خود انجام دهید تا این که ناحیه مورد نظر خود را در آب گرم خیس کنید و مطابق دستورات زیر عمل کنید.

صبر کنید تا پوست خشک و مرده نرم شود: چند دقیقه ناحیه مورد نظر را داخل آب گرم نگه دارید تا سلول‌های مرده سطح پوست نرم شوند و جدا کردن آن‌ها آسان‌تر شود. اگر همچنان سطح پوست خشک است باز هم صبر کنید و در صورت نیاز مجددا آب را گرم کنید.

سنگ پا را خیس کنید: خیس کردن سنگ پا کمک می‌کند تا بهتر روی سطح پوست حرکت کرده و به پوست آسیبی نرساند. برای خیس کردن سنگ پا آن را زیر شیر آب گرم بگیرید و یا همزمان با پوست خود آن را نیز داخل آب بیندازید.

آن را به آرامی روی ناحیه خشک بمالید: حال سنگ پا را بردارید و روی پوست خیس خورده خود بکشید. خواهید دید که سلول‌های مرده پوست به آرامی از سطح آن جدا می‌شوند و پوست تازه از زیر آن بیرون می‌آید.

پوست را آبکشی کرده و مجددا تکرار کنید: اگر هنوز از نتیجه راضی نیستید پوست و سنگ پا را آبکشی کنید و مرحله قبلی را مجددا تکرار کنید. این بار از سطح دیگر سنگ پا استفاده کنید چون سطحی که در مرحله قبل به کار بردید کارایی کمتری دارد.

از مرطوب کننده استفاده کنید: پس از آن که پوست‌های مرده کاملا از سطح بدن جدا شد آن را بشویید و خشک کنید سپس بالافاصله از یک مرطوب کننده قوی مثل روغن نارگیل یا وازلین استفاده کنید تا رطوبت و نرمی پوست به سرعت از بین نرود. این کار را چند وقت یکبار انجام دهید تا پوست صاف و سالمی داشته باشید.

کاربردهای سنگ پا در لایه برداری

مراقبت از سنگ پا

پس از استفاده آن را بشویید: سلول‌های مرده سطح پوست با سابیده شدن توسط سنگ پا در داخل روزنه‌های آن نفوذ می‌کنند به همین دلیل ضروری است که پس از هربار استفاده آن را بشویید تا سلول‌ها و آلودگی‌های دیگر از آن جدا شود. از یک برس مناسب استفاده کنید و سطح سنگ پا را با آن بشویید تا کاملا تمیز شود. کمی صابون هم به آن بزنید و سپس آبکشی کنید.

اجازه دهید خشک شود: پس از استفاده از سنگ پا آن را خیس در محل مرطوبی قرار ندهید. لازم است سنگ پا را خشک کنید و در جایی خشک قرار دهید تا رطوبت جذب نکند چون در این صورت باکتری و قارچ داخل آن رشد خواهد کرد.

در صورت نیاز آن را بجوشانید: اگر سنگ پای شما با روش‌های معمول تمیز نشد آن را داخل یک ظرف آب قرار دهید و در حرارت به مدت پنج دقیقه بجوشانید تا آلودگی‌های آن از بین برود. سپس آن را از آب خارج کنید و بگذارید کاملا خشک شود سپس در قفسه حمام یا جای خشک دیگری قرار دهید.

سنگ پا را عوض کنید: اگر احساس کردی سنگ پای شما ساییده شده و یا آلودگی‌های ان به هیچ روشی از بین نمی‌رود زمان آن رسیده که سنگ پای جدیدی تهیه کنید.

دیگر کاربردهای سنگ پا

در از بین بردن موهای زائد نقش دارد: یکی از کاربردهای سنگ پا که کمتر شناخته شده است از بین بردن موها زائد بدن است. یونانیان باستان از سنگ پا برای این کار استفاده می‌کردند و هنوز هم این کاربرد وجود دارد. استفاده از سنگ پا یک روش طبیعی مشابه تیغ برای این کار است که بر خلاف تیغ هیچ عارضه‌ای ندارد و موها را با ملایمت از بین می‌برد. برای این کار کافی است سنگ پا را با حرکات دورانی به مدت سی ثانیه روی ناحیه دارای مو بمالید و شاهد قطع موها را از ریشه باشید. ار هیچ دردی ندارد به شرطی که با ملامیت انجام گیرد.

در جدا کردن پرز از لباس کاربرد دارد: یکی از کاربردهای سنگ پا در مراقبت از لباس است. اگر لباس‌های پشمی شما پرز داده و دون دون شده باشد می‌توانید با سنگ پا آن پرزها را جدا کنید بدون آن که آسیبی به لباس شما برسد. این کار را با ملایمت انجام دهید تا الیاف لباس پاره نشود.

برای تمیز کردن سنگ توالت می‌توان از آن استفاده کرد: اگر حاشیه‌های سنگ توالت منزل شما از زنجیره‌های سبز رنگ پوشیده شده است بهترین وسیله برای از بین بردن آن سنگ پا است. سنگ پا را با حرکات رفت و برگشتی روی ناحیه مورد نظر بسابید تا آلودگی کاملا از بین برود. در کنار آن می‌توانید از لکه بر هم استفاده کنید اما فراموش نکنید سنگ پایی که برای این منظور استفاده شده را دیگر برای بدن خود استفاده نکنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز)