تکنیک پومودورو (Pomodoro) درواقع یک تایمر برای افزایش بهره‌وری است که به شما کمک می‌کند هم کارهای خود را به صورت متمرکز انجام دهید و هم تعداد معینی وقفه در بین کارهایتان داشته باشید. به طور سنتی، تکنیک پومودورو ساعات کاری شما را به جلسات باتمرکز ۲۵ دقیقه‌ای و پنج دقیقه وقفه بین آن‌ها تقسیم می‌کند. این مقدار زمان، مدت زمان مناسب برای یادگیری لذت‌بخش دانش و انجام کارها، بدون خسته شدن و از پا درآمدن است.

اپلیکیشن‌های پومودورو نیاز شما به تنظیم دستی ساعت‌های روز را برطرف می‌کنند و دقیقاً به شما می‌گویند چه موقع کار کنید و چه وقت باید یک استراحت کوتاه انجام دهید. در این پست ابتدا نگاه مختصری به نحوه کار این روش داریم، سپس ده اپلیکیشن معروف که از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنند را معرفی خواهیم کرد.

لیست بهترین اپلیکیشن‌های تایمر Pomodoro

 • اپلیکیشن PomoDoneApp برای ادغام Pomodoro با اپلیکیشن‌های دیگر
 • اپلیکیشنKanbanFlow برای ترکیب تکنیک کانبان (Kanban) و Pomodoro
 • اپلیکیشنPomodor برای داشتن  Pomodoro مبتنی بر وب
 • اپلیکیشن FocusList برای ایجاد عادت‌های خوب
 • اپلیکیشن Marinara Timer برای تیم‌هایی که می‌خواهند با هم از پومودوروها استفاده کنند
 • اپلیکیشن Pomotodo برای کسانی که در مورد پومودورو مردد هستند
 • اپلیکیشن focus booster برای فریلنسرهایی که با چند مشتری کار می‌کنند
 • اپلیکیشن Be Focused برای مدیریت زمان ساده در دستگاه‌های Apple
 • اپلیکیشن Engross برای اینکه بفهمید چه زمانی بیشترین تمرکز را دارید
 • اپلیکیشن Focus To-Do برای مدیریت چند پروژه

تکنیک پومودورو چیست؟

در دانشگاه، فصل امتحانات نهایی برای دانشجویان باعث ایجاد یک دوره دو هفته‌ای درس خواندن فشرده می‌شود. همه افراد داستان‌های خاص خود را در مورد مطالعه در تمام طول شب، استفاده از مقدار زیاد و خطرناک کافئین و مالیدن چشم‌ها در مقابل انبوهی از جزوه‌هایشان دارند. اما بعد از مدتی، مطالعه اضافی واقعاً کمکی نمی‌کند. شما در حال خواندن همان مطالب هستید، اما مغز شما آنقدر خسته شده است که نمی‌توانید چیزی را حفظ کنید.

این همان چیزی است که فرانچسکو سیریلو (Francesco Cirillo) در اولین سال دانشگاه خود کشف کرد. پس از اینکه متوجه شد حواسش پرت شده و از وقت مطالعه‌اش به طور موثر استفاده نمی‌کند، یک تایمر آشپزخانه که به شکل گوجه‌فرنگی بود را گرفت، آن را روی ۱۰ دقیقه تنظیم کرد و سعی کرد بدون اینکه کار دیگری انجام دهد، به مدت ۱۰ دقیقه کاملاً متمرکز کار کند. و این ترفند جواب داد!  قبل از اینکه به خودش پاداش استراحت بدهد خودش را مجبور به تمرکز کرد و این کار به او کمک کرد کارهای بیشتری انجام دهد حتی با وجود وقفه‌های استراحت در بین انجام کارها و وظایفش.

با آزمایش و تنظیم و بهینه‌سازی بیشتر، سیریلو به چارچوبی ساختار یافته برای آنچه او تکنیک پومودورو می‌نامید، دست یافت. پومودورو درواقع اشاره دارد به تایمر آشپزخانه‌اش که ترجمه ایتالیایی واژه “گوجه‌فرنگی” است، زیرا تایمرهای آشپرخانه در آن زمان به شکل گوجه‌فرنگی ساخته می‌شدند. تکنیک نهایی تقریباً به سادگی ایده اصلی اوست: با استفاده از یک تایمر کار خود را به بلوک‌های زمانی متمرکز (معمولاً ۲۵ دقیقه) تقسیم می‌کنید که با وقفه‌های کوتاه معمولاً پنج دقیقه‌ای جدا می‌شوند. بعد از چهار بلوک مداوم کار و تمرکز، یک وقفه طولانی‌تر، حدود ۲۰ یا ۳۰ دقیقه خواهید داشت.

هر بلوک کاری ۲۵ دقیقه‌ای یک “پومودورو” نامیده می‌شود. اگر در دوره تمرکز تمایل به انجام کار دیگری غیر از کار اصلی‌تان دارید، آن را یادداشت کنید. با گذشت زمان، یاد می‌گیرید تا در طی هر پومودورو بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

تایمر پومودورو

 

مزایای تکنیک پومودورو ناشی از وقفه‌های مکرر است که به ذهن شما کمک می‌کند تا سرحال بماند. بلوک‌های متمرکز زمان نیز شما را مجبور می‌کنند که به محدودیت‌های ثابت پای‌بند باشید، بنابراین ترغیب خواهید شد که یک کار را با سرعت بیشتری انجام دهید.

مدت زمان کار و استراحت بسته به آنچه شما ترجیح می دهید متفاوت است‌، اما در اینجا فرایند اساسی این تکنیک آورده شده است:

 1. یک تایمر ۲۵ دقیقه‌ای را شروع کنید
 2. تا زمان زنگ زدن تایمر کار کنید
 3. یک استراحت کوتاه و پنج دقیقه‌ای انجام دهید
 4. هر چهار پومودورو (دوره تمرکز)، مدت زمان بیشتری را استراحت کنید – این زمان معمولاً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است

از آنجا که کل این تکنیک به زمان‌بندی دوره‌های تمرکز و استراحت شما متمرکز است، می‌توانید برای اجرای این تکنیک به یک اپلیکیشن تایمر پومودورو متکی باشید تا شما را در طول روز در مسیر خودتان و متمرکز نگه دارد.

 ویژگی‌ها و قابلیت‌های موردنیاز یک اپلیکیشن پومودورو عالی

 در این پست لیستی از بهترین اپلیکیشن‌های تایمرپومودورو  را جمع آوری کرده‌ایم و توصیه‌هایمان را طبق معیارهای زیر محدود کرده‌ایم:

 • ویژگی‌های اضافی: پیدا کردن یک اپلیکیشن زمان‌سنج کار سختی نیست و در حالت ایده‌آل، شما یک برنامه زمان‌سنج می‌خواهید که دارای ویژگی‌های اضافی باشد تا بتواند مفاهیم اساسی تکنیک پومودورو را جرا کند. با این حال ما بر روی برنامه‌هایی تمرکز کرده‌ایم که کارهایی بیش از شمارش معکوس زمانی بین وقفه ها را انجام می‌دهند. اپلیکیشن‌هایی که روش های کارآمدتری را نیز برای مدیریت زمان و کارهای شما ارائه می‌دهند.
 • راحتی استفاده: نکته کامل تکنیک پومودورو این است که درک آن ساده است. هر اپلیکیشن قابل قبول برای این تکنیک نیز باید به همین اندازه ساده باشد. همه اپلیکیشن‌هایی که ما انتخاب کرده‌ایم نیز ساده و سرراست هستند و یاد گرفتن و راه‌اندازی آن‌ها زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.
 • ادغام با اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های دیگر: مزیت این است که شما از چندین اپلیکیشن بهره‌وری استفاده کنید تا کارهایتان را موثرتر و با تسلط بیشتری انجام دهید. اینکه بتوانید از تکنیک پومودورو در کنار سایر ابزارها مانند Todoist ، Evernote ، Trello ، Zapier  یا هم در رایانه شخصی و تلفن هوشمند خود استفاده کنید، بسیار مفید است.
 • ردیابی آماری: از نظر روانشناسی، اینکه کاری را با وفاداری به انتها برسانید احساسی عالی در شما ایجاد می‌کند. ردیابی گسترده آماری به این معنی است که می‌توانید خود را مسئول و پاسخگو نگه دارید و به نحوه انجام کارهایتان در روزها، هفته‌ها و ماه‌های اخیر نگاه کنید. ما روی اپلیکیشن‌هایی تمرکز کرده‌ایم که دقیقاً نحوه عملکردتان را نشان می‌دهند و در نتیجه به شما انگیزه بیشتری می‌دهند تا در آینده عملکرد هوشمندانه‌تری داشته باشید.

 

 • مقرون به صرفگی: هر چقدر پول بدهید همانقدر بدست می‌آورید! این یک قاعده کلی است که همواره درست است. درست است که همه اپلیکیشین‌های Pomodoro که ما در این لیست قرار داده‌ایم ۱۰۰ درصد رایگان نیستند، اما همه آن‌ها ارزش این را دارند کمی هزینه کنید تا بیشترین استفاده را از آن‌ها ببرید. اکثر آن‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که خدمات را امتحان کنید و سپس بررسی کنید که کدام برنامه برای شما است و در صورت انتخاب نسخه premium، هیچ یک از اپلیکیشن‌های این لیست گران نیستند.

اگر می‌خواهید تکنیک پومودورو را امتحان کنید – یا اگر از تایمرهای آشپزخانه برای بکار بردن این روش خسته شده‌اید – در این لیست ۱۰ مورد از بهترین اپلیکیشن‌های تایمر Pomodoro موجود است که می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید.

بهترین اپلیکیشن Pomodoro برای تلفیق این تکنیک با اپلیکیشن‌های دیگر

PomoDoneApp (دارای نسخه وب، ویندوز، macOS، لینوکس، iOS، اندروید)

PomoDoneApp  برای افرادی طراحی شده است که قبلا هم برای منظم‌تر زندگی کردن تلاش کرده‌اند. لحظه‌ای که این برنامه را اجرا می‌کنید، پیشنهاد یکپارچه‌سازی با ابزارهای معروف مدیریت وظایف از جمله Trello، Wunderlist،Asana ، Basecamp ،Todoist  و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. سپس می‌توانید به راحتی وظایف خود را مستقیماً در PomoDoneApp اضافه کنید.

می‌توانید مدت زمان هر جلسه کار و وقفه را تنظیم کنید و امکان جابجایی خودکار بین پومودوروها و وقفه‌ها نیز فراهم است، بنابراین نیازی نیست که زمان را تحت نظر داشته باشید. امکان تغییر بین لیست‌های مختلف با توجه به اپلیکیشن مدیریت وظیفه‌ای که  با این برنامه تلفیق کرده‌اید نیز در دسترس است.

این اپلیکیشن همچنین دارای گزینه‌های گسترده گزارش‌دهی است که به شما امکان می‌دهد داده های خود را فیلتر کنید و گزارشات را با دیگران به اشتراک بگذارید. با استفاده از افزونه Chrome این برنامه می‌توانید در طی دوره تمرکز خود وب‌سایت‌های خاصی را نیز به سرعت مسدود کنید و به شما کمک می کند تا از جستجوی یواشکی رسانه‌های اجتماعی یا سایت‌های خبری جلوگیری کنید.

این اپلیکیشن می‌تواند با اپلیکیشن Zapier نیز ادغام شود، بنابراین می‌توانید کارهایی مانند ایجاد خودکار یک رویداد تقویم Google  را با پایان یافتن تایمر PomoDoneApp  انجام دهید یا هنگام شروع یک تایمر جدید، وضعیت Slack خود را به طور خودکار تغییر دهید.

قیمت : نسخه رایگان شامل امکان ایجاد تلفیق با دو اپلیکیشن و ذخیره گزارش‌های یک ماه گذشته  است. نسخه غیر رایگان آن دارای هزینه ۲.۲۹ دلار در ماه است که خدمات آن شامل ایجاد هر تعداد ادغام با اپلیکیشن‌های دیگر و دسترسی به دوره‌های طولانی‌تر گزارش‌ها می‌شود.

اپلیکیشن مدیریت زمان

 

بهترین اپلیکیشن Pomodoro برای ترکیب کانبان (Kanban) و  پومودورو

KanbanFlow ( دارای نسخه وب)

اگر قبلاً از ابزار کانبان مانند Trello یا MeisterTask استفاده کرده‌اید، PomoDoneApp  برای ترکیب ویژگی‌های کانبان و پومودورو عالی است، اما با این ابزارها کار نکرده‌اید، مدیریت دو سیستم جداگانه برای بدست آوردن ویژگی‌های ترکیبی کانبان و پومودورو منطقی نیست. در عوض، اپلیکیشنKanbanFlow  را بررسی کنید.

KanbanFlow  در واقع یک صفحه کانبان است که دارای تایمر پومودورو داخلی است. این بدان معنی است که تمام مزایای یک اپلیکیشن کانبان با توانایی منحصر به فرد مدیریت ردیابی زمان از طریق شروع پومودورو مستقیماً از صفحه کانبان را خواهید داشت.

فقط کافیست برای هر وظیفه تعریف شده دکمه تایمر را بزنید تا تایمر پومودورو شروع به کار کند. KanbanFlow آمار مفیدی از همه فعالیت‌های شما ارائه می‌دهد، بنابراین می‌توانید بهره‌وری خود را با گذشت زمان کنترل کنید.

 این برنامه همچنین می‌تواند با اپلیکیشنZapier یکپارچه شود، که در این  صورت می‌توانید چنین کارهایی را انجام دهید: مستقیماً از یک رویداد جدید تقویم گوگل یک وظیفه درKanbanFlow  ساخته شود یا وقتی یک وظیفه درKanbanFlow  به قسمت دیگری از صفحه منتقل شد یک پیام Slack ارسال کند.

قیمت: در نسخه رایگان می‌توانید وظایف و صفحه‌های نامحدود ایجاد کنید و تایمر پومودورو و گزارش‌های بهره‌وری داشته باشید. نسخه Premium  با هزینه ۵ دلار برای هر کاربر در ماه دارای خدماتی مانند پیوست فایل، پشتیبانی و … است.

اپلیکیشن پومودورو

بهترین برنامه Pomodoro برای استفاده از تایمر Pomodoro تحت وب

Pomodor  (نسخه وب)

نصب برنامه‌های جدید در رایانه شخصی یا Mac همیشه راحت یا در دسترس نیست. در این صورت، یک تایمر Pomodoro مبتنی بر وب می‌تواند بسیار مفید باشد. گزینه‌های زیادی وجود دارد، اما برنامه Pomodor بهترین گزینه‌ای بوده که ما آزمایش کرده‌ایم. این برنامه فوق‌العاده ساده است اما هر آنچه را که نیاز دارید ارائه می‌دهد.

 در این برنامه می‌توانید برچسب‌هایی به تایمرهای خود اضافه کنید، که این اطمینان را ایجاد می‌کند که کارها و وظایف شما به طور مناسب در بخش آمار سایت ذخیره می‌شوند. همچنین می‌توان زمان را به طور وسیع تنظیم کرد. به عنوان مثال می‌توانید تعداد دورهای Pomodoro را قبل از وقفه طولانی تعیین کنید – ویژگی‌ای که همه تایمرهای پومودورو ارائه نمی‌دهند. وقتی نوبت به ارائه آمار و گزارش‌ها می‌رسد، این برنامه همچنین درباره پربارترین روزهای شما اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهد و عملکرد شما را در مقایسه با هفته‌های گذشته ارزیابی می‌کند.

قیمت: رایگان .

سایت پومودورو

 

بهترین اپلیکیشن Pomodoro  برای ایجاد عادت‌های خوب

FocusList (دارای نسخه Mac، iOS)

اکثر مردم از یک لیست ساده و صریح برای آنچه نیاز دارند انجام دهند، استقبال می‌کنند. حتی لیستی برایشان بهتر است که دارای ایده‌ای دقیق در مورد مدت زمان انجام هر کار باشد. این دقیقاً همان چیزی است که FocusList به همراه ویژگی‌های جامع تایمر پومودورو  ارائه می‌دهد تا بهترین شانس را برای تمرکز در طول روز داشته باشید.

این اپلیکیشن ممکن است کمی ابتدایی به نظر برسد، اما افزودن کارها به لیست شما و افزودن این ایده که هر کاری چقدر طول خواهد کشید چند ثانیه زمان می‌برد. دکمه Start Working را بزنید و اپلیکیشن دوره پومودورو و وقفه‌ها را شروع می‌کند.

تنظیم  FocusList برای چندین روز متوالی امکان‌پذیر نیست، بنابراین باید هر روز صبح کمی وقت بگذارید و کارهایتان را وارد اپلیکیشن کنید. اما من واقعاً این مورد را دوست داشتم – برای آماده‌سازی مغز برای روز پیش رو بسیار خوب عمل می‌کند. هنوز هم می‌توان طول پومودورو را به صورت دقیقه ویرایش کرد و همچنین زود آن‌ها را کامل کرد، بنابراین FocusList احساس انعطاف‌پذیری خوبی دارد.

یک بخش آماری ساده و در عین حال موثر، به سبک نمودار حلقه‌ای به شما نشان می‌دهد که هر روز عملکرد شما چقدر خوب است، و شما را برای ادامه کار تشویق می‌کند. این یک روش ایده‌آل برای ایجاد احساس خوب در ایجاد عادت‌های جدید و پایبندی به روش پومودورو است.

هزینه: ۴.۹۹ دلار هزینه یکبار مصرف.

اپلیکیشن پومودورو

 

بهترین اپلیکیشن Pomodoro برای تیم‌هایی که به دنبال تکمیل پومودوروهایشان با هم هستند

Marinara Timer (نسخه وب)

Marinara Timer  این امکان را فراهم می‌کندکه  پومودوروهایتان را از طریق یک URL مشترک با دیگران هماهنگ کنید. این برنامه مبتنی بر وب است و حتی نیازی به ثبت نام هم ندارد، اما با این وجود می‌توانید از آن برای اشتراک تایمر با سایر افراد در تیم کاری خود استفاده کنید. در ساده‌ترین حالت، می‌توانید از بین سه گزینه تایمر انتخاب کنید:۱. Pomodoro، ۲.Custom، ۳. Kitchen.  تایمر Pomodoro همانطور که انتظار می‌رود، با گزینه‌هایی برای تایمرهای پیش فرض ۲۵/۵ دقیقه‌ای ارائه می‌شود. حالت Custom  به شما امکان می‌دهد تا طول تایمر را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید، در حالیکه حالت Kitchen یک تایمر استاندارد است- یک محدودیت زمانی تعیین می‌کنید و سپس از بین می رود.

جایی که این اپلیکیشن بسیار جالب عمل می‌کند توانایی اشتراک تایمر است. برای هر تایمر یک URL منحصر به فرد به شما داده می‌شود، بنابراین می‌توانید آن را به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید. چه با یک دوست و چه با کل بخش خود همکاری داشته باشید، به راحتی می‌توانید یکدیگر را به ادامه کار ترغیب کنید. دو گزینه‌ با دسترسی مدیر و دسترسی ناظر وجود دارد که با استفاده از گزینه‌ی اول می‌توانید زمان سنج را در صورت نیاز متوقف یا راه‌اندازی کنید.

قیمت تایمر مارینارا: رایگان

تایمر پومودورو

 

بهترین تایمر پومودورو برای افرادی که در مورد تکنیک پومودورو تردید دارند

Pomotodo  (وب، ویندوز،macOS ، کروم، iOS، اندروید)

بخشی از این اپلیکیشن مربوط به لیست کارها و وظایف است، بخشی دیگر نیز مربوط به تایمر پومودورو است که همه آن‌ها زیر چتر تکنیک بهره وری GTD (Getting Things Done) قرار گرفته‌اند و اگر خیلی علاقمند نیستید که یک تایمر حاکم بر زندگی کاری‌تان باشد، کاملا ایده‌آل شما است.

از طریق این برنامه، می‌توانید هر روز مجموعه‌ای از کارها و وظایفتان را تنظیم کرده و برچسب‌هایی را برای دسته‌بندی آن‌ها اضافه یا آن‌ها را به ترتیب اولویت تقسیم کنید. پس از اتمام این کار، می‌توانید تایمر Pomodoro را فعال کنید تا جلسات تمرکز و وقفه‌ها را برایتان کنترل کند. نیازی به استفاده همزمان از هر دو نیست: همیشه می‌توانید از این اپلیکیشن فقط به عنوان تایمر یا فقط به عنوان لیست وظایف استفاده کنید.

همچنین می‌توانید در بخش Goals ردیابی گسترده‌ای از آمار فعالیت‌هایتان بدست آورید که دقیقاً مانند حلقه‌های ساعت ورزی اپل است و هم‌چنین می‌تواند بهترین روزهای هفته را مشخص کند. اگر به نسخه Pro ارتقا دهید می‌توانید برای راحتی بیشتر آن را با Google Calendar  نیز همگام‌سازی کنید.

قیمت: برنامه اصلی رایگان است و شامل امکان ایجاد لیست وظایف و تایمر Pomodoro است. نسخه Pro دارای هزینه۳.۹۰ دلار در ماه است و شامل امکان ایجاد وظایف تکراری، اهداف و مدت زمان سفارشی تایمر است.

تایمر پومودورو

 

بهترین برنامه Pomodoro برای فریلنسرهایی که با چندین مشتری کار می‌کنند

Focus booster (وب، ویندوز،macOS ،iOS ، اندروید)

اگر فریلنسر هستید و مرتباً با مشتری‌های مختلفی کار می‌کنید، مهم است که بدانید عمده وقت خود را روی کدام پروژه می‌گذرانید. Focus booster یکی از بهترین برنامه‌های تایمر Pomodoro است که این امکان در آن وجود دارد. می‌توانید از آن به عنوان یک برنامه ردیابی زمان و همچنین یک تایمر Pomodoro استفاده کنید، و پیگیری کنید که تلاش شما بیشتر در کدام پروژه صرف می‌شود.

 این برنامه دارای تمام اجزای اصلی مورد نیاز شما مانند توانایی تنظیم طول پومودوروها و وقفه‌ها است. لحظه‌ای که جلسه تمرکز را تمام می‌کنید، زمان طی شده به پروژه مربوطه نسبت داده می‌شود، حتی اگر پومودورو را به صورت کامل تمام نکنید. این یک روش عالی برای ردیابی هر دقیقه و نسبت دادن آن به پروزه مربوط به آن است.

صفحه گزارشات یک تصویر کلی از جدول زمانی فعالیت‌‌ها و بازده مربوط به روز انتخاب شده را  به شما نشان می‌دهد و حتی این امکان را فراهم می‌کند که فایل CSV این گزارشات را دانلود کنید.

قیمت: رایگان برای شروع، که شامل ایجاد حداکثر بیست پومودورو در ماه است. نسخه Individual دارای هزینه ۲.۹۹ دلار در ماه است که شامل حداکثر ۲۰۰ پومودورو در ماه است. نسخه Professional با هزینه ۴.۹۹ دلار در ماه شامل امکان ایجاد تعداد نامحدود پومودورو، ردیابی پروژه و قابلیت اکسپورت دادها است.

اپلیکیشن پومودورو

 

بهترین برنامه Pomodoro برای مدیریت زمان ساده در دستگاه های اپل

Be Focused (دارای نسخه‌های macOS، iOS)

این اپلیکیشن به مواردی که برای بسیاری از کاربران اپل بیشتر جذاب است، می‌پردازد: یعنی سادگی. این برنامه عملکرد برنامه تایمر Pomodoro  (از جمله قابلیت تغییر تنظیم زمان‌بندی) را با مزیت ایجاد لیست وظایف ترکیب می‌کند، به این معنی که با این اپلیکیشن آماده هستید تا به طور موثر به لیست وظایف خود بپردازید.

 لیست وظایف خود را باز کنید، کارهایی را که باید انجام دهید اضافه کنید و سپس روی ساعت کنار فعالیت اولویت‌دار خود کلیک کنید تا تایمر Pomodoro شروع به شمارش کند. وقتی زمان پومودورو تمام می‌شود، زمانی که شما برای انجام آن کار صرف کرده‌اید به گزارش‌های شما وارد می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که ببینید دقیقاً چه مدت زمانی را برای هر کار در لیست خود صرف کرده‌اید. همچنین می‌توانید این گزارشات را به عنوان فایل CSV  بارگیری کنید.

اگر Be Focused را برای هر دو دستگاه macOS و iOS خریداری کنید، می‌توانید داده‌هایتان را در همه دستگاه‌هایتان همگام‌سازی کنید. فقط مراقب نسخه رایگان iOS باشید: این برنامه توسط تبلیغات پشتیبانی می‌شود و می‌تواند باعث مزاحمت شود.

قیمت: در iOS دارای نسخه رایگان با نام Focus Timer است که شامل همه امکانات  به جز همگام‌سازی بین دستگاه‌ها است. نسخه غیر رایگان دارای هزینه ۱.۹۹ دلار برای برنامه Be Focused Pro iOS که با نسخه  premium macOS همگام‌سازی می‌شود و ۴.۹۹ دلار برای برنامه Be Focused Pro macOS که با برنامه premium iOS  همگام‌سازی می‌شود  (توجه داشته باشید که نسخه رایگان برای MacOS وجود ندارد).

اپلیکیشن پومودورو

 

بهترین برنامه Pomodoro برای اینکه بفهمید چه زمان‌هایی بیشترین تمرکز را دارید

Engross  (دارای نسخه‌های iOS ، اندروید)

این اپلیکیشن فقط برای تلفن همراه طراحی شده است و مستقیماً سر اصل مطلب می‌رود. یعنی بدون نیاز به ثبت نام فقط چند ثانیه طول می‌کشد که سریع آماده انجام کارتان شوید. امکانات ارائه شده بسته به سیستم عامل شما متفاوت خواهد بود. کاربران iOS دارای تایمر  Pomodoro و ویژگی‌های اساسی ایجاد لیست وظایف هستند و دارندگان اندروید نیز از ویژگی تقویم در کنار پومودورو بهره خواهند برد.

از هر سیستم عاملی که استفاده می‌کنید، Engross برای کمک به شما در تشخیص زمان‌های حواس‌پرتی عالی است. وقتی تایمر در حال اجرا است، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هر وقت اهمال کاری کردید روی صفحه ضربه بزنید و Engross آن لحظه را به یاد می‌سپارد. سپسگزارش‌هایی را ارائه می‌دهد که به شما نشان می‌دهد در چه ساعاتی از روز توانسته‌اید بیشتر تمرکز کنید و همچنین در چه ساعاتی از روز مستعد حواس‌پرتی هستید.

اگر می خواهید بفهمید که چه ساعتی در بهترین حالت برای انجام کارهایتان هستید، این اپلیکیشن می‌تواند به شما کمک کند برنامه روزانه‌تان را تنظیم کنید. ایده اصلی این برنامه این است که یاد می‌گیرید تا برنامه‌ریزی کنید و کارهایی که نیاز به تمرکز زیاد دارند را در ساعت‌هایی که بیشترین بهره‌وری را داشته‌اید انجام دهید. این اپلیکیشن ممکن است در مقایسه با سایر برنامه‌های معرفی شده در این پست، ساده باشد اما امکان فهمیدن نحوه کارتان ارزش تست کردن این اپلیکیشن را دارد.

قیمت: برنامه اصلی همراه با تبلیغات برای نسخه Android رایگان است. ۲.۹۹ دلار برای به روزرسانی به نسخه  Pro که تجربه‌ای بدون آگهی را برای Android فراهم می‌کند، همچنین دارای امکاناتی نظیر برچسب‌های نامحدود، آمار دقیق و تجزیه و تحلیل زمانی که بیشترین بازده را داشته‌اید، است.

اپلیکیشن مدیریت زمان

 

بهترین برنامه Pomodoro برای مدیریت چند پروژه

Focus To-Do (دارای نسخه‌های Windows ،Mac ،Android ،iOS ، افزونه Chrome)

احتمالاً شما هم چند پروژه را همزمان در دست انجام دارید، چه این پروژه‌ها ترکیبی از کارهای شخصی و وظایف کاری باشد، چه به عنوان فیلنسر در حال انجام چند پروژه مختلف باشید. این اپلیکیشن از یک رابط کاربری به سبک صندوق ورودی ایمیل استفاده می‌کند تا فعالیت‌های پیش رو را ببینید. قبل از اینکه پومودورو را برای کارهایتان فعال کنید، می‌توانید وظایف خود را با توجه به روزی که برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اید، ثبت کنید. همچنین اگر کاری که می‌خواهید انجام دهید یک کار طولانی مدت است، می‌توانید انتخاب کنید که این کار را به چندین پومودورو تبدیل کنید.

امکان اضافه کردن کارهای فرعی و همچنین یادداشت‌های گسترده در مورد آنچه که انجام می‌دهید باعث می‌شود در رابطه با وظایفتان مسئولانه‌تر رفتار کنید. بررسی گزارشات، بسیار ساده و مفید است: می‌توانید به دقت بررسی کنید که بهترین ساعات روزهای شما کجاست و همچنین کدام ساعت‌ها بیشترین بازدهی را داشته‌اید.

قیمت: برنامه اصلی رایگان است و نسخه غیر رایگان آن دارای هزینه ۱۰ دلار به صورت مادام‌العمر است که شامل ویژگی‌هایی مانند  همگام‌سازی، ارائه آمار دقیق و ایجاد پروژه‌های نامحدود است.

اپلیکیشن مدیریت

 

 آیا روش پومودورو برای شما مناسب است؟

اگر به طور طبیعی تمایل دارید از وظیفه‌ای به وظیفه دیگر بپردازید، سیستمی مانند تکنیک پومودورو می تواند ساختار مورد نیاز شما برای تمرکز و بهره‌وری را فراهم کند.

اما هنوز هم ممکن است پومودورو برای همه مناسب نباشد. اگر آن را امتحان کردید و متوجه شدید که برای شما مناسب نیست، تکنیک‌های دیگری نیز برای مدیریت انجام وظایف وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را نیز بررسی کنید.

به یاد داشته باشید، بهترین روش برای افزایش بهره‌وری شما این است که آزمایش کنید – چه با ابزارهای مختلف و چه با تکنیک مختلف- که چه سیستمی کاملاً برای شما مناسب است. در این پست می‌توانید لیستی از اپلیکیشن‌هایی که به روش‌های مختلف به بهره‌وری شما کمک می‌کنند را مشاهده کنید.


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع : zapier