پلاک دندان و یا در کل پلاک دهانی یکی از مشکلاتی که دندان‌ها و لثه شما ممکن است با آن روبرو شود. شما احتمالاً در مورد حفره‌های دندانی شنیده‌اید، اما مشکل دیگری در میان دندان‌های شما ممکن است وجود داشته باشد حفره‌های دهانی با ایجاد پلاک روی دندان‌ها شروع می‌شود. پلاک دندان یک‌لایه چسبنده است که در بسیاری از مشکلات دهانی نقش مهمی دارد. این ماده شفاف بر روی دندان‌های شما هرروز شکل می‌گیرد. در حقیقت، شروع شکل‌گیری آن در زمان کوتاهی پس از صرف یک غذا و یا میان وعده است. پلاک دندان بیشتر روی دندان‌های شما شکل می‌گیرد، اما می‌تواند زیرخط دندان نیز باشد. متأسفانه پلاک دندان یکی از بدترین دشمنان دهان شماست. این ماده نه‌تنها روی دندان‌های شما حفره و یا دیگر مشکلات را ایجاد می‌کند، بلکه به‌آرامی باعث می‌شود که مینای دندان شما آسیب ببیند یا خورده شود. مینا سطح سخت دندان‌های شما است که دندان‌های شمارا از فساد محافظت می‌کند. اگر شما قادر به کنترل پلاک نیستید، مینای دندان شما نمی‌تواند کار خود را انجام دهد. خطر ریزش حفره‌ها به دلیل مینای دندان آسیب‌دیده وجود دارد؛ اما سؤال باقی می‌ماند، چه چیزی باعث ایجاد پلاک دندان می‌شود؟ چه عواملی باعث سرعت گرفتن در این امر می‌شوند و چه راه‌هایی برای پیش‌گیری از این مشکل وجود دارد. در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

عوامل ایجاد پلاک دندان

توضیحات چندگانه برای علل تشکیل پلاک در دندان‌های شما وجود دارد. اساساً، پلاک نیاز به باکتری، اسید، بزاق و ذرات غذا دارد. ممکن است فکر کنید که دهان شما پاک و سالم است، اما هنگامی‌که غذاهای شیرین یا کربوهیدرات مصرف می‌کنید، این غذاها با باکتری‌های طبیعی دردهان شما ترکیب‌شده و محیط اسیدی را ایجاد می‌کنند. این اسید مخلوط با بزاق و ذرات مواد غذایی است که باعث ایجاد پلاک مواد چسبنده می‌شود. پلاک دندانی روشن، شفاف و بی‌رنگ است، بنابراین دشوار است که آن را روی دندان‌هایتان مشاهده کنید. اگر می‌خواهید یک بررسی در مورد وجود یا عدم وجود پلاک بر روی دندان‌های خود انجام دهید، همه‌چیزی که لازم است که شما انجام دهید این است که زبانتان را در کنار دندان‌هایتان، به‌ویژه پشت دندان‌ها، مالش دهید. معمولاً پلاک باعث می‌شود که وقتی زبان را بر دندان‌هایتان می‌کشید، احساس کنید که دندان‌هایتان خشن یا لزج هستند. اگرچه پلاک به‌طور طبیعی تشکیل می‌شود، اما شما می‌توانید آن را کاهش دهید و سلامت کلی دهان خود را بهبود بخشید.

چگونگی پیشگیری از پلاک دندان

مهم است که پلاک‌های دندان خود را قبل از شروع زخم شدن مینای دندان از روی دندان خود حذف کنید. ازآنجاکه پلاک‌ها به دندان‌ها می‌پیوندد، تنها راه برای برداشتن آن از طریق مسواک زدن دندان‌هایتان به‌طور منظم است. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می‌کند که شما حداقل دو بار در روز و حداقل به مدت دو دقیقه در هر بار مسواک بزنید. شما همچنین باید یک‌بار در روز برای بیرون آمدن ذرات غذایی که بین دندان‌هایتان گیرکرده‌اند، از نخ دندان استفاده کنید. زمانی طول می‌کشد تا پلاک بعد از مصرف غذا بر روی دندان شکل بگیرد، پس سعی کنید که بعد از مصرف هر وعده یا میان وعده دندان‌های خود را تمیز کنید. مسواک زدن بیشتر به معنای پلاک کمتری دردهان شما است.

بنیاد بهداشت دندانپزشکی انگلیس می‌گوید، مسواک‌های الکتریکی ثابت‌شده است که دربرداشتن پلاک‌های دندان مؤثر هستند. این مسواک‌ها حاوی موی مایی هستند که در دو جهت حرکت می‌کنند که عمل تمیز کردن را بهبود می‌بخشد. همچنین مطمئن شوید که هر ۶ ماه یک‌بار تمیز کردن دندان خود را در دندانپزشکی به‌طور منظم انجام می‌دهید. دندان‌پزشک شما می‌تواند دندان‌های شمارا بررسی کند و گرفتن عکس اشعه ایکس را یک‌بار در سال برای اطمینان از سلامت دندان شما درخواست کند. دندان‌پزشک شما با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی خاص، پلاک‌های دندان‌هایتان را از روی دندان‌هایتان حذف می‌کند. پلاک ناپدید نمی‌شود، اما عادت‌های خاص و بهداشت دهان و دندان می‌تواند مانع ایجاد مشکل بزرگ‌تری شود. همراه با مسواک زدن منظم، نخ کشیدن و ویزیت توسط دندان‌پزشک، می‌توانید پلاک را با خوردن یک رژیم متعادل، کاهش دهید. میزان مصرف خود را از قندهای ساده و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده کاهش دهید. مواد غذایی که باید برای پیشگیری از پلاک از خوردن آن‌ها جلوگیری شود و یا مصرف آن‌ها محدود شود عبارت‌اند از:

• آب‌نبات

• شیرینی‌ها

•  بستنی

•  سیب‌زمینی نان

شما همچنین می‌توانید پلاک دندان را با محدود کردن میان وعده‌های غذایی کاهش دهید، مخصوصاً در موارد و زمان‌هایی که دندان‌هایتان را تمیز نمی‌کنید.

خلاصه موارد

• مسواک زدن به‌صورت دو بار در روز

• استفاده از نخ دندان به‌صورت یک‌بار در روز

• دندان‌پزشک خود را دو بار در سال ببینید

• مصرف قند و کربوهیدرات‌ها را محدود کنید

• محدود کردن میان وعده‌های غذایی

پیشگیری از پلاک دندان

عوارض پلاک دندان

حتی اگر همه پلاک داشته باشند، این مسئله یک مسئله جزئی دندان نیست. پلاکی که برداشته نمی‌شود، علت اصلی بیماری لثه (بیماری پریودنتال) است. درواقع، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گزارش می‌دهند که نیمی از آمریکایی‌ها بیماری پریودنتال دارند.

سایر عوارض ایجاد پلاک دندان عبارت‌اند از:

پوسیدگی دندان

• از دست دادن دندان
• ایجاد مشکلاتی در لثه
بوی بددهان
• تغییر رنگ دندان
پلاک طولانی روی دندان‌های شما یا بین دندان‌های شما باقی می‌ماند، سخت‌تر آن است که حذف شود. پلاک سخت که شما نمی‌توانید در خانه آن را حذف کنید، تارتار نامیده می‌شود. فقط یک دندان‌پزشک یا یک تکنسین بهداشت دهان و دندان می‌تواند تارتر را حذف کند.

منبع مقاله HEALTHLINE
این مقاله توسط Valencia Higuera به رشته تحریر درآمده است و به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.