جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  • ۱۱:۴۶
  • 15,882
واکس زدن کفش‌ها به سه روش ساده برای داشتن کفش‌های زیبا و براق

واکس زدن کفش‌ها به سه روش ساده برای داشتن کفش‌های زیبا و براق

کفش‌های تمیز و مرتب از لوازم ضروری هر فرد شیک‌پوش است و لازمه داشتن چنین کفش‌های واکس زدن آن است. برای این که کفش‌های شما همیشه تمیز و براق باشد باید بتوانید واکس زدن را خودتان انجام دهید. اگر این کار درست و اصولی انجام نشود نتیجه مطلوبی هم نخواهد داشت و لازم است رموز این کار را به خوبی بدانید. برخلاف تصور شما تنها یک راه برای واکس زدن وجود ندارد و در این مقاله سه راه ساده و موثر را برای این کار به شما آموزش خواهیم داد.

روش واکس زدن ساده

وسایل لازم برای واکس زدن را آماده کنید: برای واکس زدن کفش‌ها وسایل مختلفی مورد نیاز است که می‌توان آن‌ها را به صورت بسته‌های آماده و یا مجزا خریداری کرد. این وسایل شامل موارد زیر است:

  • یک قوطی حلبی واکس در رنگ مورد نیاز، واکس‌ها در رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی و دیگر رنگ‌های خنثی موجودند و حتما باید رنگی را بخرید که با رنگ کفش شما یکی باشد.
  • واکس‌ها به دو شکل جامد و کرمی موجودند که نوع جامد آن کفش را ضدآب می‌کند و نوع کرمی به انعطاف پذیری بیشتر کفش کمک می‌کند. بهتر است از هر دو نوع تهیه کنید تا در شرایط مختلف از آن استفاده کنید.
  • یک تکه پارچه کهنه که می‌تواند یک دستمال از جنس نرم و با قابلیت جلا دادن روی سطوح باشد یا تنها یک تیشرت کهنه.
  • موارد مورد نیاز دیگر مثل برس واکس یا یک مسواک بزرگ، تعدادی گلوله پنبه، اسپری حالت دهنده و تمیزکننده چرم

در محل مناسب این کار را انجام دهید: واکس زدن باعث کثیف کاری در محیط می‌شود و لازم است این کار را در محیطی انجام دهید که آلوده شدن آن مساله‌ای نداشته باشد چون لکه واکس به سختی قابل پاک شدن است و اگر روی مبلمان و لباس‌های شما بنشیند دچار مشکل خواهید شد. ترجیحا این کار را در انباری یا در محیطی خارج از منزل انجام دهید و زیر دست خود تعدادی روزنامه پهن کنید. بهتر است لباس کهنه بپوشید تا نگران کثیف شدن آن نباشید، بند کفش‌ها را هم بهتر است خارج کنید.

قبل از شروع به واکس زدن کفش‌ها را تمیز کنید: هرکدام از کفش‌ها را با دستمال نمدار یا برس واکس پاک کنید تا هرگونه کثیفی، تکه گل، لکه نمک و … از آن پاک شود. این مساله اهمیت زیادی دارد چون این آلودگی‌ها ممکن است با واکس ترکیب شده و سطح کفش را خراش دهد. قبل از شروع به واکس زدن کفش‌ها را کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند سپس واکس بزنید. اگر کفش‌هایتان خیلی کثیف هستند از پاک کننده چرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

واکس را روی کفش بزنید: از یک کفش شروع کنید و با برس واکس یا تیشرت کهنه (که به دور انگشت خود پیچیده‌اید) واکس را بردارید و یک لایه نازک و یکدست از آن را با حرکات دورانی روی همه قسمت‌های کفش بزنید. به نوک و پاشنه کفش بیشتر توجه کنید و ترجیحا یک لایه  اضافی روی این قسمت‌ها بزنید چون این پنجه و پاشنه کفش بیشتر در معرض آسیب و کثیف شدن هستند. نقاطی را که به آسانی قابل دسترسی نیستند با مسواک یا تکه پنبه واکسی کنید. همین کارها را با کفش بعدی هم انجام دهید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا واکس جذب شود سپس مرحله بعدی را شروع کنید.

اضافات واکس را از روی کفش بردارید: وقتی واکس خشک شد با برس اضافات واکس را از روی کفش پاک کنید. همه سطح کفش را با حرکات رفت و برگشتی محکم و کوتاه برس بکشید، دستتان را از مچ حرکت دهید نه از آرنج. این مرحله اهمیت زیادی دارد چون گرمای تولید شده از حرکت برس به جذب بهتر واکس کمک می‌کند. برای این مرحله داشتن برس لازم است و احتمالا با تیشرت و پارچه نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت اما اگر در مرحله اول از برس استفاده کرده‌اید در این مرحله باید از یک برس دیگر استفاده کنید. نقاط دور از دسترس را نیز با مسواک یا پنبه تمیز کنید.

با یک دستمال کفش را جلا دهید: یک دستمال یا تیشرت کهنه تمیز بردارید و آنقدر روی کفش بکشید تا در حدی که می‌خواهید براق شود. ها کردن و دستمال کشیدن هم به براقی بیشتر کفش کمک می‌کند.

واکس زدن کفش

برق انداختن کفش‌ها با آب

کفش‌ها را آماده کنید و اولین لایه واکس را بزنید: مرحله اول در این روش مانند روش قبلی است. پس از تمیز کردن کفش‌ها یک لایه واکس روی کفش‌ها بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.

یک تکه پنبه یا پارچه را خیس کنید: در این روش باید در میان لایه‌های واکس از آب استفاده شود. پارچه یا تیشرت را خیس کرده و دور انگشت خود بپیچید و یا با پنبه خیس شده آن را روی همه سطح کفش‌ها بکشید. آب ماندگاری واکس را روی کفش بیشتر می‌کند البته به جای آن از الکل هم می‌توان استفاده کرد.

کفش را جلا دهید: مانند مرحله آخر روش قبل با یک دستمال خشک و تمیز کفش‌ها را جلا دهید.

دوباره از آب استفاده کنید و لایه دوم واکس را بزنید: وقتی واکس زدن و جلا دادن در مرحله اول به پایان رسید و کفش‌ها کاملا خشک شد دوباره دستمال خیس یا پنبه را روی کفش بکشید، خواهید دید که کفش‌ها برق خاصی پیدا خواهند کرد.

در صورت لزوم این مراحل را چندبار دیگر تکرار کنید: اگر با دو مرحله به نتیجه دلخواه نرسیدید مجددا این مراحل را تکرار کنید. برای برق بیشتر کفش‌ها لازم است که واکس را به مقدار خیلی کم و لایه نازک روی کفش بزنید.

روش واکس زدن با آتش

کفش‌ها را تمیز کنید: مانند روش‌های قبل عمل کنید و هرگونه آلودگی و واکس را از کفش‌ها پاک کنید. به کمک چند قطره الکل می‌توانید این کار را به خوبی انجام دهید.

واکس را با فندک آتش بزنید: قسمت جذاب ماجرا اینجا شروع می‌شود. در قوطی واکس را باز کنید و آن را برعکس بگیرید، فندک را روش کنید و زیر آن بگیرید تا آتش بگیرد. فورا آن را برگردانید تا قطرات ذوب شده روی زمین نریزد. چند ثانبه صبر کنید تا واکس بسوزد سپس در آن را بگذارید تا شعله خاموش شود. در را بردارید، خواهید دید که واکس نرم و خمیری شده است. در این روش خیلی احتیاط کنید چون خطر سوختگی و آتش سوزی وجود دارد و بهتر است دستکش بپوشید.

واکس آب شده را روی کفش بزنید: یک دستمال مرطوب بردارید و دور دست خود بپیچید و داخل واکس ذوب شده بزنید سپس با حرکات دورانی روی کفش بزنید. هیچ نقطه‌ای را فراموش نکنید.

چند لایه نازک از واکس را روی کفش بمالید: بسته به نوع کفش ممکن است به چند لایه دیگر از واکس نیاز داشته باشید و فراموش نکنید چند لایه نازک بهتر از یک لایه ضخیم است و حتما باید قبل از زدن لایه بعدی صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود که نیاز به حوصله و صبر دارد.

با یک سشوار یا فندک به سطح کفش گرما دهید: این مرحله اختیاری است اما به براق شدن بیشتر کفش کمک می‌کند. توجه کنید که شعله نباید مستقیما به سطح کفش بخورد بلکه باید گرمای آن تنها واکس را ذوب کند. شعله را روی یک نقطه نگیرید و روی همه قسمت‌ها حرکت دهید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا واکس خشک شود.

لایه نهایی واکس را بزنید: حال نوبت به واکس زدن نهایی می‌رسد. مانند روش‌هایی که قبلا گفته شد عمل کنید و واکس بزنید و در نهایت با یک دستمال کفش خود را جلا دهید.

نتیجه واکس زدن کفش

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مراقبت از لباس مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه‌ اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 8
Subscribe
اعلام کردن به
8 Comments
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

باسلام
من کفشای چرمی دارم که هم از چرم جیر استفاده شده هم چرم معمولی
نمیدونم چطوری باید ازشون محافظت کنم؟!
اگه به قسمتهای جیر واکس برسه که خراب میشن/اصلا نمیدونم قسمت جیر کفشامو چطور تمیز ونگهداری کنم
میشه راهنمایی کنید؟ممنون میشم

میشه تمام این مرحله هایی که گفتی،فیلم سازی کنید؟

واسه پوتین های زمستونیمون که در معرض رطوبت و آب قرار می گیرند همین واکس شکوفه کافیه؟یا باید از اسپری ضدآب استفاده کنیم؟و بعد از واکس زدن باید حتما از قالب چوبی استفاده کرد؟

تفاوت فرچه_اون که دسته داره _ و برس در واکس زدن چیه؟کدوم مناسب تره؟

پوتین چی؟

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
145
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
58
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
116
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
439
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
241
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
439

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
113
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
120
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
157
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
227
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
104
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
92

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
115
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
371
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
838
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
295
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
639
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
938

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
50
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
120
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
156
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
439
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
147