هر فردی که  می‌داند باید برای زندگی‌اش هدف گذاری  داشته باشد، مثل مسافری است در زندگی که در نهایت می‌داند جایی برای رفتن دارد و سرگردان نخواهد ماند.  فردی که برای زندگی‌اش هدف گذاری دارد، فردی‌ست که معنایی برای زندگی‌اش یافته و به پوچی نخواهد رسید. هدف گذاری ، قدرتی به فرد می‌بخشد که می‌تواند از پس ِ  بسیاری از موانع زندگی برآید و همچنان رو به جلو، حرکت کند.

هدف‌ گذاری یعنی پایان بسیاری از ترس‌ها و استرس‌ها و اضطراب ‌ها.

هدف گذاری یعنی چه؟

هدف گذاری در زندگی، به معنای علاقه‌ی وافر و زیاد به چیزی، و سپس سعی و تلاش برای رسیدن به آن است. هر آنچه  که شما را به سمتش می‌کشد و ذهنتان را درگیر می‌کند و هنگامیکه به آن فکر می‌کنید احساس رضایت به شما دست می‌دهد، همان هدفی است که بایستی برایش هدف‌‌‌ گذاری کنید. این همان چیزی است  که دوست دارید در آینده به آن برسید، و بایستی برایش انرژی بگذارید.

چه چیزهایی مانع هدف گذاری می‌شوند؟

هدف گذاری

ما در زندگی تحت تاثیر خیلی چیزها قرار می‌گیریم. یکی از چیزهایی که به شدت ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اتفاقاتی است که در گذشته به وقوع پیوسته. ما به  میزان زیادی تحت تاثیر گذشته‌مان هستیم. اما بایستی بدانیم رخدادهای ناگواری که در گذشته رخ داده‌اند نبایستی سد راه آینده باشند. فکر کردن به آنها و تحت تاثیر آنها قرار گرفتن، نه تنها ما را به سوی آینده  نمی‌برد وهیچ کمکی به هدف گذاری ما نمی‌کنند بلکه باعث درجا زدن ما هم می‌شوند.

بایستی از تاثیر گذشته در نرسیدن به آینده آگاه باشیم و اجازه ندهیم گذشته‌‌ی ما تاثیر منفی روی آینده بگذارد.  

مانع دیگری که بر سر راه  هدف گذاری قرار دارد مشغولیت‌های بی مورد و حواس پرت کننده‌ی روزانه است. اگر کمی دقت کنید پی خواهید برد که در طی یک روز، چقدر گیج می‌زنیم و  چقدر تحت تاثیر چیزهایی قرار می‌گریم که حواسمان را پرت می‌کنند. به‌خصوص در دنیای امروزه که بی گمان همه جا پر شده از چیزهایی که حواسمان را پرت می‌کند.

چگونه از موانعی که سر راه هدف گذاری هستند رد شویم؟

یکی از بهترین روشها برای عبور از موانع، و رسیدن به سوی هدف، داشتن یک لیست از اهداف بلند مدت است. نوشتن اهداف بلند و اینکه این لیست همیشه جلوی چشمتان باشد باعث پویایی و حرکت در زندگی‌تان خواهد شد.

داشتن لیست اهداف بلند مدت،  باعث می‌شود در جاده‌ی آینده حرکت کنید نه در هزارتوی گذشته که راه به جایی نمی‌برد. با داشتن لیست اهداف بلند مدت بدون که مرتبا به درودیوار برخورد کنید میتوانید به سوی آینده‌ی دلخواه حرکت نمایید.

هدف بلند مدت چیست؟

هدف گذاری

آن چیزی که بیشتر از هر چیزی در شما شور و شوق ایجاد می‌کند و صدایی ست که شما را به سوی آینده فرامی‌خواند، قوی‌ترین هدفی است که دارید و بایستی برایش شروع به هدف گذاری نمایید. برای هر فردی متفاوت است و گاهی نیز متغیر. اما داشتن یک لیست از اهداف بلند مدت،  نه تنها شما را بسوی آینده‌ی دلخواهتان هدایت می‌کند بلکه باعث می‌شود خیلی بهتر از پس مشکلات و چالش‌هایی که روزانه  بر سر راه زندگیتان سبز می‌شوند، برآیید. اگر چنین اهدافی نداشته باشید خیلی راحت تحت تاثیر امواج منفی زندگی قرار می‌گیرید و اکثر روزهایتان را  تلوتلو خوران هدر می‌دهید، چشم باز کنید می‌بینید که هفته‎های متوالی دارند طی می‌شوند و ماه‌ها می‌گذرند و ناگهان یکسال شد و شما همچنان گیج وویج هستید.

هدف گذاری شما بایستی فراتر از امروز باشد. هدف گذاری شما بایستی فراتر این هفته و این ماه باشد. بایستی فراتر از ماههای آینده باشد، بایستی فراتر از امسال باشد. این یعنی هدف بلند مدت.

با داشتن هدف بلند مدت، در واقع نیرویی دارید که شما را بسوی آینده می‌کشد و راهنمایی می‌کند. این نیرویی‌ست که مانع سرگردانی شما در روزهای پرمشغله می‌شود. نیرویی‌ست که به شما سوخت می‌رساندتا از مهلکه‌ها عبور کنید. میزان استرس و نگرانی در شما کاهش می‌یابد. بسیاری از ترس‌ها و اضطراب‌ها ناپدید می‌شوند. آرامش بیشتری را به سوی خود خواهید کشاند.

هرچه هدف گذاری شما شفاف‌تر باشد،  قدرت کشش آن بیشتر است و با نیروی بیشتری می‌تواند شما را بسوی آینده سوق دهد. هر چه هدف شما پویاتر باشد تاثیر بهتری بر کیفت زندگی کنونی شما خواهد داشت و روح شما نیز پویاتر خواهد بود.  هرچه هدف شما پویا‌تر باشد، میزان خلاقیت شما بالاتر می‌رود چراکه مرتبا در حال بررسی و پیدا کردن راههای بهتر برای رسیدن به آن هدف هستید و به این صورت است که جریان سیال زندگی در روح و جسم شما  جاری می‌شود. وقتی ذهن و روح و فکرتان، در هماهنگی کامل برای رسیدن به آن هدف باشد، انگیزه فراوانی در زندگی‌تان وارد می‌شود و می‌توانید خیلی از کارهای دشوار را به سرانجام برسانید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از سخنان Jim Rohn

منبع:   Habits of the Wealthy