اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف نیفدیپین


قرص نیفدیپین

نیفدیپین در گروهی از داروها به نام بلاک کننده‌های کانال‌های کلسیم قرار دارد؛ و مکانیسم عمل این دارو از طریق آرامش دادن به عضلات قلب رگ های خونی است.

این دارو برای درمان فشارخون بالا و آنژین (درد قفسه سینه) استفاده می‌شود. البته این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود که توصیه می‌کنیم که این استفاده از این دارو بر اساس تجویز و نظارت پزشک شما باشد. در این مقاله به بررسی عملکرد و عوارض جانبی این داروی مورداستفاده برای فشارخون می‌پردازیم.


مهم ترین اطلاعاتی که من باید در مورد داروی نیفدیپین بدانم کدامند؟

اگر شما بیماری عروق کرونری شدید دارید یا در طی ۲ هفته قبل دچار حمله قلبی شده‌اید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو اگر بیماری‌های کلیوی یا بیماری‌های کبدی، یک انسداد در دستگاه گوارش (معده و روده)، سابقه عمل جراحی معده، بیماری عروق کرونر، کم‌کاری تیروئید، یا نارسایی قلبی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید  ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو برای مدت کوتاهی (۳۶ ساعت) استفاده نکنید.

قبل از مشورت کردن با پزشک خود، حتی اگر احساس بهبودی می‌کنید، از توقف مصرف نیفدیپین جلوگیری کنید. توقف ناگهانی مصرف این دارو ممکن است وضعیت شمارا بدتر کند. فشارخون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است لازم باشد از داروهای فشارخون برای بقیه عمر خود استفاده کنید.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از نیفدیپین بدانید

شما نباید از این دارو در صورت حساسیت به نایفیدیپین، اگر در معرض بیماری عروق کرونری شدید هستید، یا اگر در طول ۲ هفته گذشته، حمله قلبی را تجربه کرده‌اید، استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

COPD شدید (بیماری مزمن انسدادی ریه)؛ بیماری کلیوی؛ نارسایی احتقانی قلب؛ اگر داروهای دیگر، مخصوصا داروهای ضد آنتی بیوتیک یا ضد قارچ، داروهای ضد افسردگی،  مشکلات قلبی یا فشار خون یا داروهایی برای درمان ایدز / HIV یا هپاتیت سی استفاده می کنید.

مشخص نیست که آیا نیفدیپین به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال‌یافته و به یک کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر شما در حال تغذیه نوزاد با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص نیفدیپین طولانی رهش ممکن است حاوی لاکتوز باشد. در صورت عدم تحمل گالاکتوز، یا مشکلات شدید در هنگام مصرف لاکتوز (قند شیر)، قبل از استفاده از این فرم نیفدیپین ، با پزشک خود صحبت کنید.


چگونه باید داروی نیفدیپین را استفاده کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. دکتر شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

ممکن است لازم باشد که قرص طولانی رهش این دارو را با شکم خالی مصرف کنید. دستورالعمل پزشک خود را در مورد مصرف این دارو با یا بدون غذا دنبال کنید.

قرص نیفدیپین با رهش طولانی را نشکنید، نجوید و یا باز نکنید. کپسول را کاملا ببلعید.

در حین مصرف این دارو، فشارخون شما باید اغلب بررسی شود و شما ممکن است نیاز به آزمایش‌های خونی دیگر هم داشته باشید.

بعضی از فرم‌های قرص با پوسته‌ای ساخته‌شده است که در بدن جذب نشده یا حل نمی‌شود. بخشی از پوسته قرص ممکن است در مدفوع شما ظاهر شود. این‌یک عارضه جانبی طبیعی ناشی از مصرف این دارو است و اثر این دارو را کمتر نمی‌کند.

در هنگام مصرف این دارو ممکن است فشار خون بسیار پایینی داشته باشید. اگر دچار استفراغ یا اسهال شده اید، یا اگر بیش از حد عرق می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر شما همچنین بتا بلاکرها دیگری را (مانند آتنولول، کاردیدولول، لابرتولول، متپرولول، نادولول، نبووولول، پروپرانولول، سوتالول و …) مصرف می‌کنید یا مشکلات قلبی جدی داشته باشید که با مصرف این دارو از بروز آن جلوگیری می‌شود، نباید به‌طور ناگهانی مصرف بتا بلاکرها را متوقف کنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد کاهش دوز داروهای بتا بلاکر خود دنبال کنید.

شما نباید به طور ناگهان استفاده از این دارو را متوقف کنید. توقف ناگهانی ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما ، نور خورشید و یا رطوبت نگهداری کنید.

نحوه مصرف داروی نیفدیپین

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت، همراه با این دارو ممکن است باعث تداخل با اثر آن شود و در نهایت منجر به عوارض جانبی ناخواسته. از مصرف این محصولات نوشیدنی در هنگام مصرف داروی این دارو، اجتناب کنید.

اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت دراز کشیده، چون با این کار شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط به آرامی و با حوصله بلند شوید.


عوارض جانبی قرص نیفدیپین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی سافریس مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بدتر شدن آنژین
 • یک احساس سرگیجه،  احساسی مانند اینکه شما ممکن است بی هوش شوید؛
 • ضربان پرفشار قلب و یا لرزش قفسه سینه شما؛
 • درد قفسه سینه یا احساس سنگینی سینه، دردی که به سمت فک و شانه گسترش می یابد، حالت تهوع، عرق کردن، احساس خستگی عمومی؛
 • تورم در مچ پا یا پا شما؛
 • درد در بالای شکم ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم ها).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

 • سرگیجه خفیف؛
 • استفراغ (گرمازدگی، قرمزی، یا احساس فشار بر معده)؛
 • ضعف، سردرد، تغییرات خلقی؛
 • سوزش سر دل، تهوع
 • لرزش بدن، گرفتگی عضلات؛
 • سرفه، خس خس سینه، گلو درد، گرفتگی بینی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی نیفدیپین را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است.

فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا به مراقب سلامت خود ارائه دهید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.