نمک دریا (نمک دریایی) یکی از ریز مغذی‌هایی است که از دیر باز بر مصرف آن تاکید می‌شود. مصرف این ماده غذایی دارای اثرات مثبت قابل توجهی است که در اینجا فهرست وار و در مقاله‌ای که ارائه می‌دهیم سعی می‌کنیم به طور مفصل به آن بپردازیم . خواصی مثل: مراقبت از پوست، بهبود سلامت دندان‌های شما، التیام بیماری آرتریت روماتوید، گرفتگیماهیچه‌ها، کنترل بیماری صدف (پسوریازیس) و همچنین درمان بیماری استئوآرتریت.  همچنین استفاده از این ماده  باعث التیام آکنه و زخم‌های ناشی از آن و همچنین التهاب سینوس‌ها در نواحی اطراف بینی خواهد شد. جدای از موارد فوق استفاده از نمک دریا می‌تواند به لایه برداری صورت، شستشوی بهتر بینی و چشم و بالا رفتن تعدل الکترولیت‌ها در بدن کمک کند. نمک دریایی همچنین دارای ویژگی‌های درمانی است که نقشی اساسی در حفظ نسبت اسید –قلیا، منظم بودن ضربان قلب و داشتن خوابی آرام را به همراه تسکین یافتن از خستگی ایفا می‌کند.

 

نمک دریا ( نمک دریایی) چیست؟

مکانیسم تولید نمک دریا که همچنین با نام دیگر نمک خلیج نیز خوانده می‌شود به فرایند تبخیر آب‌های حاوی نمک ایجاد می‌شود. نمک دریایی در مقایسه با نمک تصفیه شده به علت جذب کردن مواد معدنی ضروری تیره‌تر است. روش تهیه نمک تصفیه شده مبتنی بر فرآوری سنگین، از جمله ید دار کردن، سفید کردن و رقیق کردن است.  متاسفانه  از معایب تصفیه نمک به کار بردن مواد شیمیایی در طول پردازش آن است که باعث می‌شود مقادیر زیادی از مواد معدنی مفید و کمیاب به جز عناصر اصلی که سدیم و کلرید هست از نمک حذف شود.

نمک­های دریایی برخلاف فرایند و پردازش سنگین نمک‌های تصفیه شده، دارای فرایند تصفیهساده‌تری هستند که باعث حفظ رطوبت و مواد معدنی در این نوع از نمک شده و بعد از مصرف باعث جذب آسان‌تر آن توسط بدن می‌شوند. نمک دریا با توجه به خصوصیات و روش درست فرایند آن  دارای اثر مفیدی در حفظ و نگهداری وزن طبیعی بدن است. در قدیم از این خواص مثلاً در بهبود زخم‌ها و صدمات وارده به بدن استفاده می‌کردند.

خواص نمک دریا

 

ارزش تغذیه‌ای نمک دریا

نمک دریا از جمله مواد غذایی غنی و پر خاصیت است. از جمله این ماده دارای ۸۲ ماده معدنی طبیعی هستند که دارای اثرات بسیاری در حفظ و ارتقای سلامت انسان هستند. از جمله این مواد می­توان به سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، برم، کلر، آهن، مس، روی  و دیگر عناصر اشاره کرد.

 

مزایای استفاده از نمک دریا در حفظ سلامت

با توجه به اینکه نمک دریا غنی از مواد معدنی و عناصری است، از این مواد، می‌توان برای درمان طبیعی یا استفاده در محصولاتی که برای زیبایی به کاربرده می‌شود، استفاده کرد.

 

مراقبت از پوست

 استفاده از این ماده باعث تحقق اثرات خیره کننده‌ای برای پوست از طریق مرطوب و احیا کردن پوست، بهبود عملکرد، از بین بردن ناهمواری و زبری پوست، التهاب روی سطح پوست می‌شود. در این زمینه مطالعات انجام گرفته نشان دادند که علت ایجاد این اثرات ضد التهاب به خاطر وجود ماده معدنی منیزیم است که به مقدار بالا در نمک وجود دارد. جدای از موارد فوق مصرف نمک دریا به افزایش فرایند سم زدایی و همچنین بهبود گردش خون در بدن ما کمک خواهد کرد.

 

سلامت دهان

 به خاطر داشتن مقادیر فراوانی از فلوراید، استفاده از نمک دریا می‌تواند باعث حفظ سلامت دهان و متعاقب آن جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامتی آن می‌شود. همچنین قرقره کردن و شستشوی دهان و گلو با نمکدریا به بهبود زخم‌های دهانی، خونریزی لثه و گلو درد کمک خواهد کرد.

 

تسکین التهاب و درد بیماری آرتریت روماتوئید

از دیگر خواص استفاده از نمک دریا کمک به تسکین و بهبود علائم بیماری آرتریت روماتوئید است. این اثرات ناشی از ویژگی ضد التهاب نمک است که باعث حصول چنین نتایجی در افراد مصرف کننده خواهد شد.

 

کمک به فرایند لایه برداری

نمک دریا می‌تواند در تهیه محصولاتی که در مراقبت از پوست و حفظ سلامت آن نقش دارند مثل مواد ضد عرق و دئودورانت استفاده شود. نمک دریا با استفاده از ویژگی‌های خود به حذف ذرات مرده پوست، بهبود گردش خون محیطی کمک کند. همچنین خاصیت نمک دریا در بهبود گردش خون می‌تواند در زمینه بیماری‌هایی مثل فشار خون پایین ( هیپوتنشن)، صرع، گردش خون ناکارآمد و ضعیف و خستگی بدن مفید واقع شود.

 

درمان بیماری صدف ( پسوریازیس)

در زمینه بیماری صدف یا همان پسوریازیس نیز استفاده از نمک دریا بهعنوان یک درمان طبیعی و خانگی می‌تواند با استفاده از بهبود علائمی مثل خرش و پوسته پوسته شدن که در این بیمار شایع هستند، مفید باشد.

خواص نمک دریا

 

کاهش ریسک ابتلا به بیماری استئوآرتریت

در بیمارانی مبتلا به استئوآرتریت در  ناحیه زانو مشاهده شد که استفاده از نمک دریا در جریان درمان توسط این افراد با بهبود این بیماری رابطه مستقیمی داشت.

 

درمان سینوزیت بینی

انجام مطالعات و تحقیقات مختلف در این زمینه نشان داده که نمک دریا دارای اثرات قابل توجهی در درمان سینوزیت بینی است. شستشو با نمک ویااستفاده از اسپری  آن در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین مکانیسم ضدالتهاب و احتقان بودن نمک دریا از این ماده غذایی گزینه‌ای بالقوه به عنوان درمانی جایگزین و طبیعی برای آلرژی بینی  و  اختلالات تنفسی ساخته است. همچنین نمک دریا این مزیت بالقوه را نسبت به استروئیدها دارد که فاقد عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها است.

 

حفظ تعادل الکترولیت‌ها در بدن

نمک دریا با حفظ تعادل الکترولیت‌ها در بدن،  به داشتن  ترکیب متعادل و مناسبی خون، حفظ کارآمدی گردش خون، افزایش سطح عملکرد مناسب ماهیچه‌ها و بازده کلی بدن کمک می‌کند. این خاصیت در اثر داشتن مقدار بالایی از عناصر معدی مثل پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سدیم است که به داشتن تعادل مناسبی از الکترولیت‌ها در بدن کمک می‌کند.

 

درمان آکنه

درمان آکنه از دیگر مزایای استفاده از نمک دریایی است. این امر به علت وجود گوگرد در این ماده غذایی است که به تمیز شدن پوست و بهبود  روندبیماری‌هایی مثل درماتیت و زخم‌های ناشی از جوش و آکنه کمک می‌کند.

 

درمان تیر کشیدن و درد پا

نمک دریا می‌تواند با استفاده از خاصیت شل کنندگی خود به بهبود درد در پاها کمک کند. بین منظور می‌باید، پاها را در آب گرمی که حاوی نمک دریا است بشویید تا درد در ناحیه مورد نظر از پای شما کاهش یابد.

 

تنظیم قند خون

استفاده از نمک دریا می‌تواند باعث ایجاد تعادل در سطوح قند خون در افرادمبتلا به قند خون بالا (هیپر گلسیمی) شود. این امر می‌تواند باعث کاهش وابستگی به داروهایی مثل انسولین و یا دیگر داروهای کاهنده قند خون مثل گلی بن کلامید و یا متفورمین شود.

 

کمک به تجربه خوابی آرام و عمیق

استفاده از دوش نمک دریا می‌تواند برای فرد اثراتی مثل آرامش و کمک به خواب آرام و عمیق را  در بر داشته باشد. همچنین این امر در جلوگیری از ترشح بیش از حد بزاق در هنگام خواب نیز می‌تواند مؤثر باشد.

 

پیشگیری از ریزش و از دست دادن مو

با ماساژ سر با نمک دریا می‌توان شاهد بهبود فولیکول‌های مو و تحریک رشد موی سالم بود. این امر یکی از مزایایی که شاید نسبت به دیگر خواص نمک دریایی کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد.

 

تسکین کرامپ عضلانی

نمک دریا به خاطر سرشار بودن از مواد معدنی نظیر منیزیم و پتاسیم دارای اثرات مفیدی در کاهش کرامپ های ماهیچه‌ای و درد ناشی از آنان است. همچنین اثر اسمزی ناشی از مصرف محلول آن در پیشگیری از تشکیل سموم در بدن و در نتیجه در جلوگیری از خستگی و ناراحتی و تنش ماهیچه‌ای مؤثر است.

 

مراقبت از سلامت چشم

استفاده از محلول نمک دریایی می‌تواند در کاهش خارش چشم و همچنین کاهش حلقه‌های تیره و ورم زیر چشم و همچنین کمک به ایجاد آرامش در فردکمک کننده باشد.

خواص نمک دریا در حفظ بینایی

 

کاهش حالت اسیدی

نمک دریا با کاهش در حالت اسیدی از طریق  فرایند ادرار در  تقویت و حفظ سلامت سلول‌های بدن  مؤثر است. این امر باعث ایجاد حالت قلیایی مطلوب بدن می‌شود. ایجاد pH اسیدی در خون می‌تواند سلامت فرد را به خطر انداخته و زمینه را برای ابتلا به بیماری آلزایمر را ایجاد کند. 

 

خواص درمان و پاک کنندگی نمک دریایی

میدان نیروی الکترومغناطیسی که بدن ما را در بر گرفته است،  تمایل دارد کهانرژی‌های منفی و عوامل نامساعد محیطی را به سمت خود  جذب کند. این انرژی  ممکن است بر سلامت برخی افراد تأثیر منفی بگذارد. اعتقاد بر این است که حمام نمک دریا دارای ویژگی‌های پاک کننده است و از این طریق این انرژی‌های  منفی را به خود جذب کرده و باعث پیشگیری از مواجهه بدن با آنها می‌شود.

 

منبع مقاله :organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.