داروی نامندا برای چیست؟


قرص ممانتین

ممانتین (نامندا) دارویی است که موجب تأثیرگذاری بر مواد شیمیایی در مغز می‌شود که ممکن است به کاهش علائم و نشانه‌های بیماری آلزایمر کمک کند. ممانتین برای درمان  انواع از نوع متوسط تا زوال عقل شدید آلزایمر استفاده می‌شود. این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود.


مهم ترین اطلاعاتی که من باید در مورد داروی ممانتین بدانم کدامند؟

همه برچسب‌های دارو و توصیه‌های پزشک خود را در مورد این دارو، دنبال کنید. به هر یک از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد تمام مشکلات خود مانند آلرژی‌ها، و تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، اطلاع دهید.

قبل از مصرف این دارو با پزشک خود باید در چه زمینه‌ای مشورت کنم؟

اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت می‌توانید از این دارو استفاده کنید، اگر شما موارد زیر رادارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • صرع یا تشنج‌های دیگر؛
 • بیماری‌های کبدی؛
 • بیماری‌های کلیوی؛
 • مشکلات ادراری؛
 • عفونت مثانه یا کلیه.

انتظار نمی‌رود که این دارو به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردارشدن رادارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.


چگونه باید داروی ممانتین را استفاده کنید؟

 راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات ممکن است دوز مصرفی شما را به اطمینان از اینکه که شما بهترین نتایج را دریافت می‌کنید، تغییر دهد.  این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

شما می‌توانید این دارو را با و یا بدون غذا مصرف کنید.

هرگز این دارو را خرد نکنید، نجوید و آن را به‌صورت کامل مصرف کنید.

برای  بلع ساده‌تر این دارو، شما بهتر است کپسول طولانی رهش باز را بازکرده و این  دارو در داخل  یک قاشق مرباخوری مربای سیب ریخته و  تاوَن و بدون جویدن بخورید. مخلوط را برای استفاده‌های بعدی ذخیره نکنید.

با یک قاشق یا فنجان پزشکی و دوزهای اندازه‌گیری خاص مایع مصرفی را اندازه‌گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه‌گیری را ندارید، این وسیله را از دکتر داروساز درخواست کنید.

محلول خوراکی این دارو را با مایعات دیگر مخلوط نکنید.

بعد از هر استفاده از دارو، قاشق خالی را با آب تمیز و اجازه دهید که با هوا خشک شود.

برای به دست آوردن بیشترین سود از این دارو، آن را به‌طور منظم مصرف کنید. قبل از اتمام دوره قبلی دارویی خود، داروی جایگزین رو تهیه کنید.

پزشک شما ممکن است نیاز به بررسی شما برای میزان پیشرفت در حین استفاده از این دارو داشته باشد.

این دارو باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما و رطوبت، نگهداری شود. بطری دارو را  محکم و بسته نگه‌دارید. بطری را با شربت خوراکی داخل آن نگهداری نکنید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی، و ورق‌های آموزشی ارائه‌شده به شمارا مطالعه کنید. اگر هرگونه سؤالی دارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید.

نحوه مصرف داروی نامندا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید. اگر شما مصرف دوز توصیه‌شده را برای چند روز فراموش کردید قبل از شروع مجدد مصرف، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف داروی نامندا باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف داروی نامندا ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.


عوارض جانبی ممانتین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سردرد شدید، تاری دید، ضربان در گردن یا گوش شما؛
 • تشنج؛
 • تغییرات غیر معمول در خلق و خوی و یا رفتار.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

 • اسهال؛
 • سرگیجه.
 • سردرد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


اطلاعات دوز مصرفی داروی ممانتین

دوز معمول مصرفی در بزرگ‌سالان برای بیماری آلزایمر:

فرم سریع رهش دارو:

هفته ۱: ۵ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز.

هفته ۲: ۱۰ میلی‌گرم خوراکی در روز (به‌صورت  ۵ میلی‌گرم دو بار در روز است.)

هفته ۳: ۱۵ میلی‌گرم خوراکی در روز (به‌صورت ۵ میلی‌گرم و ۱۰ میلی‌گرم به‌صورت دوز مای جداگانه.)

هفته ۴ : دوز نگهدارندِ: ۲۰ میلی‌گرم خوراکی در روز ( به‌صورت تجویز۱۰ میلی‌گرم  دو بار در روز)

فرم طولانی رهش دارو:

دوز اولیه: ۷ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز.

دوز حداکثر و نگهدارندِ: ۲۸ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز؛ افزایش دوز اولیه از ۷ میلی‌گرم به دوز نگهدارندهِ توصیه می‌شود.

نظرات: توصیه می‌شود حداقل فاصله زمانی بین افزایش دوز یک هفته باشد. تنها زمانی دوز باید افزایش پیدا کند که دوز قبلی به‌خوبی تحمل شود.

موارد استفاده دارو:  برای درمان  انواع متوسط تا شدید زوال عقل آلزایمر است.


چه داروهایی ممانتین را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

 • آمانتادین؛
 • زونیسامید؛
 • داروهای مصرفی برای درمان سرفه که شامل دکسترومتورفان (Delsym، Robitussin ، و … است)؛
 • داروهای که باعث قلیایی شدن ادرار می‌شوند مانند: بی‌کربنات سدیم، سیترات پتاسیم (K-Lyte به، Urocit-K)، سیترات سدیم و اسیدسیتریک (Bicitra، Oracit)، و سیترات سدیم و پتاسیم (Citrolith، Polycitra)؛
 • داروهای مورداستفاده  برای درمان گلوکوم یا افزایش فشار داخل چشم مانند: استازولامید، methazolamide.

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. همه واکنش‌های امکان‌پذیر در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.