اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف آمپول نالوکسان


موارد منع مصرف آمپول نالوکسان

نالوکسان دارویی است که باعث بلوکه شدن یا معکوس شدن  اثرات مواد مخدر، شامل خواب آلودگی شدید، تنفس، و یا از دست دادن هوشیاری می‌شود. نالوکسان  برای درمان مصرف بیش از حد مواد مخدر در شرایط اضطراری استفاده می‌شود. این دارو نباید به جای مراقبت‌های اضطراری پزشکی برای مصرف بیش از حد مواد مخدر استفاده  شود. نالوکسان همچنین  برای کمک به تشخیص اینکه آیا یک فرد بیش از حد از  یک مخدر استفاده کرده است، استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به آمپول نالوکسان

در شرایط اضطراری  ممکن است این امکان میسر نباشد که  قبل از اینکه شما تحت درمان قرار گیرید، به مراقبان خود را در مورد وضعیت سلامت خود و یا اگر شما باردار و یا در حال  شیردهی هستید، اطلاع دهید. اطمینان حاصل کنید که هر پزشک مراقب شما بداند که شما نالوکسان دریافت کرده‌اید.

مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی ممکن است اثرات جانبی خاصی را از این دارو افزایش دهد.

این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

اگر شما در حال استفاده از هر نوع دارو ضد درد مخدر هستید، اگر همزمان در حال مصرف داروی نالوکسان باشید، اثرات ضد درد این داروهامعکوس خواهد شد.

نکات مهم قبل از مصرف نالوکسان

اگر شما به این دارو حساسیت دارید، نباید آن را مصرف کنید. برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در مورد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری‌های  قلبی

معلوم نیست که این دارو  آسیبی به جنین می‌رساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد دارید که در طول مدت درمان، باردار شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو معلوم نیست که بتواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال یابد یا نه. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.


نحوه مصرف آمپول نالوکسان

نکات در حین استفاده از داروی نالوکسان

این دارو به عضله، در زیر پوست، و یا به داخل ورید ( IV) تزریق می‌شود. تزریق ممکن است توسط یک پزشک، ارائه دهنده خدمات پزشکی اورژانس، و یا یکی از اعضای خانواده یا پرستار که به درستی تزریق این دارو را آموزش دیده است، انجام شود.

اگر شما یک پرستار و یا یکی از اعضای خانواده فرد  برای تزریق این دارو هستید، همه دستورالعمل را زمانی که شما برای اولین بار از  این دارو استفاده می‌کنید، بخوانید. در صورت امکان، از یک  “مربی” برای تمرین تزریق که چگونه شما بدانید که از این دارو  در مواقع اضطراری استفاده کنید، بهره بگیرید.  اگر هرگونه سوالی در این زمینه دارید از پزشک خود و یا یک دکتر  داروساز بپرسید.

مطمئن شوید که شما  علائم مصرف بیش از حد مواد مخدر را در شخصی که شما از او مراقبت می‌کنید، می دانید. علائم مصرف بیش از حد (اوردوز) شامل:

 • کند شدن تنفس یا عدم تنفس؛
 • کوچک شدن یا سوزنی شدن مردمک چشم؛
 • کند شدن ضربان قلب؛
 • خواب آلودگی شدید، به خصوص اگر شما قادر به بیدار کردن فرد از خواب نباشید.

حتی اگر شما مطمئن نیستید که در فرد  مصرف بیش از حد مواد مخدر رخ داده است، در صورتی که فرد نفس نمی‌کشد و یا به محرک‌ها بی پاسخ و کم هشیار است، را تزریق نالوکسان در اسرع وقت انجام داده  و سپس به مراقبت‌های پزشکی اورژانس زنگ بزنید.

تصور نکنید که  در صورتی که  اگر علائم بهبود اداده شود یک اوردوز پایان می‌یابد، بلکه  شما باید کمک اضطراری پزشکی را  پس از دادن یک تزریق این دارو دریافت کنید.

تزریق نالوکسان به ماهیچه از طریق تزریق به قسمت بیرونی ران انجام می‌شود. در مواقع اضطراری، شما ممکن است یک تزریق را روی  لباس فرد انجام دهید.

بعد از تزریق این دارو در کنار شخص بمانید و علائم اوردوز را دنبال کنید، شما ممکن است تا زمانی که مراقب‌های اضطراری پزشکی به محا حادثه می‌رسند، نیاز به تزریق این دارو در هر ۲-۳ دقیقه به بیمار داشته باشید.

به دقت به سایر دستورالعمل‌های دارو، عمل کنید.

از هر وسیله خودکار تزریق تنها برای یک  تزریق استفاده کنید و بعد از تزریق آن را دور بیندازید حتی اگر مقداری از دارو در آن باقی مانده باشد.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرماو رطوبت  نگهداری شود.دستگاه تزریق خودکار را تا زمان تزریق در جلد خود نگهداری کنید. اگر رنگ محصول تزریق کرد و یا ذراتی در آن قابل مشاهده است از مصرف آن پرهیز کنید و به یک دکتر داروساز برای دریافت یک قلم جدید از این دارو مراجعه کنید.


چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

چون شما تنها از داروی نالوکسان در وضعیت‌های اضطراری استفاده می‌کنید، به نظر نمی‌رسد که مصرف آن را فراموش کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

پرهیز از تنها گذاشتن یک شخص پس از تزریق این دارو. مصرف بیش از حد مواد (اوردوز)  ممکن است باعث مختل شدن پاسخ دهی یا تفکر در فرد شود.


عوارض جانبی تزریق نالوکسان

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی نالوکسان مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

از آنجا که نالوکسان اثرات مواد مخدر را معکوس می‌کند، این دارو ممکن است باعث ظهور  علائم ناگهانی ترک  مانند موارد زیر شود:

 • تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده؛
 • تب، تعریق، بدن درد، ضعف؛
 • ترمور(لرزش) و یا لرز، ضربان قلب سریع، ضربان قلب، تپش، افزایش فشار خون؛
 • احساس عصبی بودن ، بی قرارب، تحریک پذیری؛
 • حرکات غاز مانند، لرز؛
 • آبریزش بینی، خمیازه کشیدن؛
 • (در نوزادان کوچکتر از سن ۴ هفته) تشنج، گریه، سفتی عضلات ، رفلکس بیش از حد  فعال دارند.

چه داروهایی نالوکسان را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.