اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف اسپری mometasone nasal


اسپری نازونکس چیست

نازونکس چیست؟ نازونکس (مومتازون) دارویی است که برای درمان علائم مربوط به بینی به‌طور فصلی یا آلرژی در طول سال، ازجمله گرفتگی و عطسه و آبریزش بینی استفاده می‌شود. این دارو برای این کاربردها در بزرگ‌سالان و کودکانی که حداقل ۲ سال سن دارند، تائید شده است.

مومتازون یک استروئید است و این دارو مانع از انتشار موادی در بدن می‌شود که باعث التهاب می‌شود.

اسپری بینی نازونکس نیز برای جلوگیری از علائم آلرژی فصلی در بزرگ‌سالانی و کودکانی که حداقل ۱۲ سال سن دارند، استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود.


اطلاعات مهم مربوط به داروی اسپری نازونکس

قبل از استفاده از این دارو، اگر شما بیمار یا دچار یک عفونت از هر نوع هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر شما مبتلابه گلوکوم یا آب‌مروارید، عفونت هرپس سیمپلکس در چشم، سل، یا زخم در بینی و یا اگر شما به‌تازگی دچار آسیب‌دیدگی شده‌اید یا یک جراحی را بر روی بینی خود داشته‌اید، اطلاع دهید.

ممکن است تا ۲ هفته طول بکشد که استفاده از اسپری بینی نازونکس بروز علائم را در شما بهبود بخشد. برای بهترین به دست آوردن بهترین نتایج، استفاده از این دارو بر اساس توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها استفاده کنید. اگر نشانه‌های بیماری در شما، پس از یک هفته از درمان بهبود نمی‌یابند، با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

این دارو می تواند سلول‌های خونی که در مبارزه با عفونت به بدن شما کمک می‌کند را کاهش دهد. از قرار گرفتن در نزدیکی افرادی که بیمار هستند و یا دچار عفونت هستند، اجتناب کنید. اگر شما در معرض شخصی مبتلابه آبله‌مرغان یا سرخک قرارگرفته‌اید، با پزشک خود برای درمان پیشگیرانه (پروفیلاکسی) تماس بگیرید. این شرایط می‌تواند جدی و یا حتی منجر به مرگ در افرادی که در حال استفاده از این دارو هستند، شود.

اجتناب از تماس این دارو با چشمان شما. اگر این اتفاق افتاد، چشمان خود را با آب بشویید و با پزشک خود تماس بگیرید.


نکاتی که باید  قبل از استفاده از اسپری نازونکس بدانید

اگر شما به نازونکس  حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت می‌توانید از این دارو استفاده کنید، اگر شما موارد زیر رادارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دچار شدن به یک عفونت فعال؛
 • گلوکوم یا آب مروارید؛
 • آلودگی چشمان شما به ویروس هرپس سیمپلکس؛
 • سل یا هر عفونت یا بیماری دیگر؛
 • وجود زخم در داخل بینی شما؛
 • سابقه عمل جراحی بینی یا آسیب به بینی شما در زمان اخیر.

مشخص نیست که آیا مومتازون به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای استروئیدی می توانند بر رشد کودکان تاثیر بگذارند. اگر شما فکر می کنید که فرزند شما در حین استفاده از این دارو، به میزان طبیعی رشد نمی کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از ۲ سال مورد تائید نیست.


نحوه مصرف اسپری نازونکس

داروی مومتازون را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو را از راه دهان (خوراکی) مصرف نکنید. این دارو تنها برای استفاده در بینی شما است.

پزشک شما ممکن است به شما توصیه به شروع استفاده از این دارو ۲ تا ۴ هفته قبل از شروع فصل آلرژی کند.

اسپری بینی را به‌خوبی اسپری قبل از هر بار استفاده تکان دهید. قبل از اولین استفاده شما، نخست اسپری بینی یا اسپری دارو را به هوا تا زمانی که قطرات ریز به نظر برسد، پاف کنید.

برای استفاده از اسپری بینی مومتازون:

 • در بینی خود به‌آرامی اسپری را بدمید. سرخود را نگه نشسته و نوک بطری را در یک سوراخ بینی قرار دهید. سوراخ بینی دیگر خود را با انگشت شما که بسته است، فشار دهید. به‌سرعت نفس بکشید و به‌آرامی اسپری دارو به بینی خود بدمید. سپس اسپری را برای بینی دیگر خود استفاده کنید.
 • هرگز به بینی خود را برای حداقل چند دقیقه بعد از استفاده از اسپری بینی ندمید.
 • تنها از تعداد افشانه‌ای که پزشک شما تجویز کرده است، استفاده کنید.
 • اگر اسپری وارد چشم یا دهان شما شد و یا بر روی پوست شما قرار گرفت، آن محل را با آب شستشو دهید.
 • اگر اسپری بینی برای بیش از ۱ هفته استفاده نمی‌شود، نخست آن را با به هوا تا زمانی که قطرات آن ریز به نظر برسد بدمید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی، و ورق‌های آموزشی ارائه‌شده به شمارا مطالعه کنید. اگر هرگونه سؤالی دارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید.

ممکن است تا ۲ هفته طول بکشد که استفاده از اسپری بینی نازونکس بروز علائم را در شما بهبود بخشد.  اگر نشانه‌های بیماری در شما، پس از یک هفته از درمان بهبود نمی‌یابند، با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

در حین استفاده شما از مومتازون، پزشک شما ممکن است نیاز به بررسی شما برای اطمینان از اینکه که این به دارو بینی یا سینوس‌های شما آسیب نمی‌رساند، دارد.

این دارو باید به طور عمودی، در دمای اتاقی به‌دوراز گرما و رطوبت، نگهداری شود.

پس از ۱۲۰ روز که شما از این دارو استفاده کردید، حتی اگر هنوز هم دارو در در بطری وجود دارد، آن را دور بیندازید.


اطلاعات دوزمصرفی نازونکس

اسپری بینی نازونکس

دوز معمول مصرفی نازونکس در بزرگ‌سالان برای درمان رینیت آلرژیک:

۲ افشاندن در هر سمت بینی به‌صورت یک‌بار در روز.

هنگامی‌که برای پیشگیری از رینیت آلرژیک استفاده می‌شود، درمان باید ۲-۴ هفته قبل از شروع فصل گرده‌افشانی آغاز شود.

دوز معمول مصرفی نازونکس در بزرگ‌سالان برای درمان پولیپ بینی:

۲ بار افشاندن در هر سمت بینی به‌صورت دو بار در روز. ۲ بار افشاندن در هر سوراخ بینی به‌صورت یک‌بار در روز ممکن است برای برخی از بیماران مؤثر باشد.

دوز معمول مصرفی نازونکس در کودکان برای درمان رینیت آلرژیک:

۲ سال تا ۱۱ سال:

۱ بار افشاندن اسپری در هر سمت بینی به‌صورت یک‌بار در روز.

۱۲ سال یا بزرگتر:

۲ بار افشاندن در هر سمت بینی یک‌بار در روز.

هنگامی‌که برای پیشگیری از رینیت آلرژیک استفاده می‌شود، درمان باید ۲ تا ۴ هفته قبل از شروع فصل گرده‌افشانی آغاز شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

مصرف بیش‌ازحد مومتازون انتظار نمی‌رود باعث ایجاد علائم تهدیدکننده زندگی شود. بااین‌حال، استفاده طولانی‌مدت از دوز با استروئید بالا می‌تواند به علائمی ازجمله نازک شدن پوست، آسان، تغییر در شکل و یا مکان چربی در بدن (به‌خصوص در صورت، گردن، پشت و کمر)، افزایش آکنه و یا موهای صورت، مشکلات قاعدگی، ناتوانی جنسی، یا از دست دادن علاقه به رابطه جنسی، منجر شود.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اگر این دارو وارد چشمان شما شد، چشمان خود را با آب بشویید.


عوارض جانبی اسپری نازونکس

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • خون‌دماغ شدید یا در حال وقوع.
 • لکه‌های سفید و یا زخم در بینی که بهبود پیدا نمی‌کند.
 • خس‌خس، تنفس مشکل،
 • مشکلات بینایی.
 • تب، لرز، درد بدن، علائم آنفولانزا.

اگرچه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی در حین استفاده از این دارو کم، عوارض جانبی می‌تواند اگر دارو به جریان خون خود جذب شود، رخ دهد. اگر شما نشانه‌های احتمالی استفاده از استروئید طولانی‌مدت مانند موارد زیر را داشتید به پزشک خود خبر دهید:

افزایش وزن (به خصوص در چهره شما و یا بالای پشت و نیم تنه)؛ کاهش سرعت بهبودی زخم، نازک شدن پوست، افزایش موهای بدن؛ تغییرات عملکرد جنسی؛ ضعف عضلانی، احساس خستگی، افسردگی، اضطراب، و یا احساس تحریک پذیری.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

 • سردرد؛
 • گرفتگی بینی، گلودرد، سرفه؛
 • علائمی شبیه سرماخوردگی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروها می تواند با این دارو تداخل داشته باشند. این دارو ها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی است. . به پزشک خود در طول درمان با این دارو در مورد تمام داروهای خود چه آنها را شروع و چه متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز  به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.