ناراحتی معده یکی از مسائلی است که در زندگی امروزی بسیاری از انسان‌ها با آن سروکار دارند. معده و از روده اندام‌هایی حساس هستند همه‌چیز از استرس تا مصرف غذاهای دریایی می‌تواند باعث اختلال در عملکرد آن‌ها شود. خوشبختانه، در اغلب موارد، آشفتگی دستگاه گوارش شمارا بیش‌ ازاندازه ای که باید نگران کرده و توجه شمارا به خود جلب می‌کند. اریک اسریلیان، پزشک متخصص و مدیر اجرایی بخش بیماری‌های دستگاه گوارش در دانشکده پزشکی جفن، UCLA می‌گوید: ” ناراحتی معده شما اگر یک یا دو روز طول بکشد، معمولاً نگرانی خاصی در مورد آن وجود ندارد. به‌ویژه اگر شما تحت استرس قرار داشته‌اید، مسافرت کرده‌اید یا داروهای جدیدی را شروع کرده‌اید که می‌تواند باعث تحریک‌پذیری روده یا شکم شود. البته این به این معنا نیست که شما باید سلامت دستگاه گوارش خود را نادیده بگیرید، اما احتمالاً نگرانی زیادی دراین‌باره وجود ندارد”. از سوی دیگر، موارد زیادی وجود دارد که یک معاینه دستگاه گوارش باعث تغییر نظر پزشک شما می‌شود. در اینجا برخی از موارد دیگر نیز وجود دارد که یک مراقب سلامت برای سلامت شما باید به آن‌ها توجه کند.

ناراحتی معده و مشکلات پایدار

اسریلیان توضیح می‌دهد مهم‌ترین چیزی که توجه داشته باشید تغییر مداوم در وضعیت معده شما است. وی می‌گوید: “اگر دچار نفخ،ناراحتی معده و یا حرکات روده‌ای عجیب‌وغریب شدید، اگر پیش‌ازاین مشکلی نداشتید و بیش از چند روز ناراحت بودید، وقت آن رسیده است که پزشک شمارا ببیند “.

درد شکمی

درحالی‌که یک دوره ناراحتی کوتاه‌مدت دستگاه گوارش و ناراحتی معده نگران‌کننده نیست، اگر این احساس ناراحتی با علامت‌های هشداردهنده‌ای همراه است شما می‌توانید توسط یک پزشک معاینه شوید. او می‌گوید: “این علائم عبارت‌اند از: کاهش وزن بدون دلیل، بلع دشوار یا وجود خون در مدفوع”. اگر متوجه شدید هرکدام از این علائم همراه با بیماری‌های معده یا خستگی مفرط دارید، وقت آن است که معاینه شوید. فهرست شرایط بالقوه روده‌ای که ممکن است همراه با این علائم طولانی باشید شامل خیلی از موارد از همی‌روئید تا سرطان است.

وجود خون در مدفوع

درحالی‌که وجود خون در مدفوع ممکن است به نظر فوق‌العاده ترسناک باشد، اغلب نشانه‌ای از چیزی خوش‌خیم و بی‌خطر است. استیلیان می‌گوید: “اگر یک بیمار جوان‌تر مقدار کمی خون قرمز در دستمال توالت پس از یک پیچش در طی حرکت روده‌ای دید، این می‌تواند یک زخم کوچک در بافت کانال مقعدی باشد اما اگر کسی مسن‌تر باشد و هرگز خونی ندیده باشد، ما شروع به تعجب می‌کنیم که آیا مشکل جدی‌تر می‌تواند باشد یا نه”.

ناراحتی معده و دیدن خون در مدفوع

درد

اگر هرچند وقت یک‌بار، احساس درد در روده را احساس کنید، احتمالاً موردی برای ترسیدن وجود ندارد؛ اما اگر دردی دارید که بی‌مقدمه شروع‌شده و به‌خصوص اگر درد به نظر می‌رسد که در حال بدتر شدن است، این‌زمانی است که شما باید با پزشک خود تماس بگیرید. اسریلیان می‌گوید: “واضح است که اگر درد شدید یا ناتوان‌کننده باشد، شما باید دستگاه گوارش خود را چکاپ کنید. او آپاندیسیت را ذکر می‌کند (اگر درد در “ربع پایین سمت راست” شکمی شما باشد) و همچنین مشکلات احتمالی کیسه صفرا (ربع بالا سمت راست دستگاه گوارش) به‌عنوان دو مسئله اضطراری احتمال وقوع دارند.

آشفتگی شکم در هنگام خوابیدن

 آیا به نظر می‌رسد که شکم شما به‌محض اینکه که شما در شب به خواب فرومی‌روید، شروع به درد می‌کند؟ اسریلیان می‌گوید این مورد می‌تواند ناشی از ریفلاکس معده و مری باشد. او می‌افزاید:”آنچه ما به آن اختلالات عملکردی می‌گوییم، یعنی مواردی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر می‌تواند در شب نیز بروز و عود کند و از خواب جلوگیری یا خواب فرد را آشفته کند و برهم زند”. در هر مورد، شما می‌توانید به پزشک خود در مورد این موضوع اطلاع دهید.

ناراحتی معده در زمان خواب

شما در معرض خطر بالایی برای ابتلا به بیماری‌های مرتبط با روده هستید

اسریلیان دراین‌باره توضیح می‌دهد: “سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان و نه‌فقط سرطان ریه می‌شود بنابراین اگر سیگاری هستید، باید میزان ریسک ابتلای خود را تغییر دهید و اگر تغییراتی را متوجه شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر سابقه خانوادگی ابتلای به سرطان روده بزرگ یا سایر بیماری‌های گوارشی داشته باشید نیز به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید. ازآنجاکه شما در معرض خطر بالایی هستید، نباید مشکلات پایدار معده را برای مدت طولانی نادیده بگیرید. همچنین اگر مشکلات شما بیش از چند روز طول بکشد، با پزشک خود تماس بگیرید”.

منبع: rodalewellness.com
این مقاله توسط Markham Heid  به رشته تحریر در آمده و همچنین توسط نویسندگان مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.