اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف Pegfilgrastim


pegfilgrastim چیست

نئولاستا (pegfilgrastim) یک‌ شکل انسان‌ساخت از پروتئین است که باعث تحریک رشد گلبول‌های سفید خون در بدن شما می‌شود. گلبول‌های سفید خون به بدن برای مقابله در برابر عفونت کمک می‌کند. این دارو برای جلوگیری از نوتروپنی که نوعی فقدان گلبول‌های سفید خون ناشی از شیمی‌درمانی است، استفاده می‌شود. همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود. در این مقاله به بررسی جامع این دارو می پردازیم.

قبل از استفاده از داروی نئولاستا، اگر شما دچار اختلال سلول داسی شکل، لوسمی میلوئید مزمن، میلودیسپلازی (که “preleukemia” نیز نامیده می‌شود) هستید و یا اگر شما به لاتکس حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

همه دستورالعمل‌های بر روی برچسب دارو و بسته‌بندی داروی خود را دنبال کنید. به هر یک از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد تمام شرایط پزشکی، آلرژی‌ها و تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، اطلاع دهید.

اگر شما کاملاً چگونگی تزریق و استفاده درست از سوزن و سرنگ‌های موردنیاز را نمی‌دانید، از تزریق این دارو به خود اجتناب کنید.

این دارو معمولا یک بار در هر سیکل شیمی درمانی داده می شود.نئولاستا باید ظرف مدت ۱۴ روز قبل یا ۲۴ ساعت پس از انجام شیمی درمانی، دریافت نشود.


نکاتی که باید  قبل از استفاده از داروی نئولاستا بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید ، نباید آن را را مصرف کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در شرایط زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • اختلال سلول داسی شکل.
 • بیماری‌های کلیوی؛
 • لوسمی میلوئید مزمن؛
 • میلودیسپلازی (که “preleukemia” نیز نامیده می‌شود).
 • آلرژی به لاتکس.

مشخص نیست که آیا این دارو به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.


نحوه مصرف pegfilgrastim

این دارو در زیرپوست تزریق می‌شود.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی، و ورق های آموزش ارائه شده به شمارا مطالعه کنید.  اگر شما هر گونه سوال دارید از پزشک خود و یا یک دکتر داروساز بپرسید.

سرنگ از پیش پر شده را تکان ندهید. دوز مصرفی خود را تنها زمانی که شما آماده برای تزریق هستند، آماده کنید. آیا اگر دارو دارای تغییر رنگ بود و یا ذرات در آن وجود داشت با دکتر داروساز و یا شخص مربوطه برای دریافت داروی جدید تماس بگیرید.

تزریق کننده این دارو یک دستگاه خاص است که روی بدن قرار داده‌شده و تزریق را از طریق پوست ارائه می‌دهد. با دقت تمام دستورالعمل‌ها را برای استفاده از این محصول دنبال کنید. شما نیاز به لباس از دستگاه برای ۲۷ ساعت قبل از تزریق دوز دارید. دوز تهیه خواهد شد و سپس با استفاده از دستگاه به‌آرامی در طی یک دوره ۴۵ دقیقه‌ای در بدن شما منتشر خواهد شد. درحالی‌که دستگاه انژکتور بر روی بدن قرار دارد، شما و یا یک پرستار نیاز به چک کردن دستگاه برای اینکه مطمئن شوید که کار می‌کند، دارید.

هر سرنگ از قبل پرشده این دارو فقط برای یک‌بار استفاده می‌شود. پس از یک استفاده، حتی اگر هنوز هم‌مقداری از دارو در سرنگ وجود دارد، آن را به‌طور بهداشتی و ایمن دور بیندازید.

از یک سوزن یک‌بارمصرف و فقط برای یک‌بار استفاده کنید. قوانین را در مورد دور انداختن سوزن و سرنگ‌های استفاده‌شده دنبال کنید. از یک ظرف (safety box) برای جمع‌آوری سرنگ استفاده‌شده، بهره بگیرید. این ظرف‌ها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه‌دارید.

شما ممکن است به آزمایش‌های مکرر پزشکی برای کمک به پزشک برای تعیین اینکه چه مدت شما باید درمان با داروی نئولاستا را انجام دهید، نیاز داشته باشید.

این دارو را در یخچال نگهداری کنید و آن فریزر نکنید، همچنین این دارو را دور از نور و امکان لرزش نگه‌دارید.

از دارو از یخچال و فریزر بیرون آورید و اجازه دهید که در دمای اتاق قبل از تزریق دوز قرار گیرد. هنوز دارو را در دمای اتاق برای بیش از ۴۸ ساعت باقی نگذارید.

دور انداختن هرگونه سرنگ استفاده‌نشده پس از تاریخ انقضایی که بر روی برچسب قرار دارد.

نحوه استفاده از نئولاستا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

اگر شما یک دوز از داروی نئولاستا را فراموش کردید و یا اگر شما دچار یک مشکل در مواجهه با دستگاه انژکتور بر روی بدن خود شده‌اید، با پزشک خود را برای گرفتن دستورالعمل در این زمینه تماس بگیرید.

اگر از داروی نئولاستا بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف داروی نامندا باید از چه مواردی اجتناب کنید؟


عوارض جانبی pegfilgrastim

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

یک عارضه جانبی نادر ولی جدی ناشی از مصرف این دارو به نام سندرم نشت مویرگی است. اگر شما نشانه‌هایی از این بیماری که ممکن است شامل: کاهش ادرار، خستگی، سرگیجه یا احساس گیجی و تورم ناگهانی، پف کردن بدن و یا احساس پر بودن معده رادارید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • درد ناگهانی یا شدید در قسمت فوقانی معده و یا پهلوی شما که تا شانه گسترش می‌یابد؛
 • تنفس سریع، احساس تنگی نفس؛
 • کبودی، تورم و یا یک وجود توده سخت در محلی که در آن دارو تزریق‌شده است؛
 • مشکلات کلیوی مانند ادرار کم و یا عدم توانایی در دفع ادرار، ادرار صورتی یا ادرار تیره‌رنگ، تورم پا یا مچ پای شما، احساس خستگی و یا تنگی نفس.
 • علائم کمی در تعداد گلبول‌های سفید خون مانند: تب، لثه‌ها متورم، زخم دهان دردناک، درد در هنگام بلع، زخم‌های پوست، سرماخوردگی و آنفلوانزا، سرفه.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • درد در استخوان، درد عضلانی؛
 • درد در دست‌ها و پاهای شما.
 • درد و قرمزی در محلی که در آن تزریق انجام‌شده است.
 • این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. با پزشک و یا مراقب سلامت خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، مشورت کنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.