جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ترکیه چیست

آشنایی با کشور ترکیه – اگر قصد آشنایی با این کشور یا سفر به آن را دارید، بخوانید

در این مطلب، به معرفی کشور ترکیه، وضعیت آب و هوایی آن، زبان و دین مردمانش، شرایط جوی و فرهنگی آن و مطالب جالب دیگر می‌پردازیم. اگر قصد دارید با کشور ترکیه بیشتر آشنا شوید، یا به آنجا سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی اولیه با کشور ترکیه، زبان و دین

ترکیه کشوری در غرب آسیاست که البته قسمت کوچکی از آن نیز در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در این کشور دموکراتیک، که جمعیتی در حدود ۸۰ میلیون نفر دارد، فرهنگ‌های متنوعی وجود دارد. ترکیه، سرزمینی با دشت های گسترده و رشته‌کوه های عظیم، دره های حاصلخیز، سواحل و استراحتگاه های ساحلی، شهرهای مدرن و روستاهای ساده است. شورش ها و تهاجم های گسترده به این کشور و همچنین مهاجرت فراوان به آن، باعث ایجاد فرهنگ های مختلف در ترکیه شده است. مناطق تاریخی و شگفتی های معماری قدیمی در ترکیه به وفور یافت می‌شود. استانبول، به عنوان شهر اصلیِ ترکیه، برای صدها سال مجموعه‌ای از مناطق فرهنگیِ مختلف، اعم از کلیساهای بیزانس و مساجد و قصرهای عثمانی را در خود جمع کرده است که درون آن ها، هنوز کافه، بازار، حمام عمومی و کلوپ های شبانه فعال است. البته استانبول، فقط یک تکه‌ی کوچک از پازل بزرگ ترکیه است. کسانی که می‌خواهند وقت خود را در روزهای آفتابی کنار سواحل سپری کنند، شهرهای بدروم، مرمریس و ازمیر مکان‌های مناسبی هستند.

زبان رسمی مردم این کشور، ترکی است که زبانِ اولِ حدود ۸۶% از جمعیت ترکیه می‌باشد. حدود ۱۲% از مردم نیز به یکی از گویش‌های کُردی به عنوان زبان مادری صحبت می‌کنند. زبان عده‌ی کمی نیز عربی و زازا می‌باشد و البته زبان‌های دیگری نیز در بین جمعیت کوچکی از این کشور به عنوان زبان مادری صحبت می‌شود.

ماه مه در این کشور، گرم‌ترین ماه سال است

ترکیهیک دولت سکولار است و هیچ دین رسمی دولتی ندارد. در قانون اساسی این کشور، آزادیِ دینی ( freedom of religion) قید شده است و هر کس می‌تواند هر دینی که تمایل داشت برگزیند. بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ بیان شده، اکثر مردم این کشور مسلمان هستند و حدود ۸۲% از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. ۲% از مردم نیز مسیحی هستند و مابقی، سایر ادیان را تشکیل می‌دهند یا به دین خاصی گرایش ندارند.

نقش دین در سالیان دراز در این کشور محل بحث بوده است. در طی دهه‌های زیادی، پوشش وحجاب در مدارس و ادارات دولتی ترکیه ممنوع بود چرا که به عنوان نمادی از اسلامِ سیاسی تلقی می‌شد. اما این قانون در سال ۲۰۱۱ در مورد دانشگاه‌ها برداشته شد، در سال ۲۰۱۳ در مورد ادارات دولتی، در سال  ۲۰۱۴ از مدارس و در سال ۲۰۱۷ از ارتش برداشته شد و بنابراین، هر کس تمایل داشت می‌توانست با پوشش و یا بدون پوشش مورد نظر، باشد.

جغرافیای ترکیه

ترکیه، توسط ۸ کشور همسایه احاطه شده است: یونان و بلغارستان (در شمال غربی)، جورجیا (شمال شرقی)، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران (شرق)، عراق و سوریه (در جنوب)؛ در اطراف این کشور، سه دریا نیز وجود دارد: دریای اژه یا اجین (Aegean) در غرب، دریای سیاه در شمال و دریای مدیترانه در جنوب. آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و استانبول، بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی این کشور می‌باشد.

ترکیهدارای ۸۱ استان است. این کشور تقریباً به شکل مستطیل می‌باشد و بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر طول و ۸۰۰ کیلومتر عرض دارد و از نظر مساحت، ۳۷ اُمین کشور پهناور جهان است.

آناتولی، قسمتی از ترکیه است که پوشش گیاهی بسیار متنوعی داشته و سال‌های درازی مردمانش به کشاورزی مشغول بوده‌اند. جالب است بدانید که تعداد گونه‌های جانوری در تمامی اروپا در حد ۶۰ هزار گونه است در حالی که این رقم در ترکیه بیش از ۸۰ هزار گونه می‌باشد.

حدود 12% از مردم نیز به یکی از گویش‌های کُردی به عنوان زبان مادری صحبت می‌کنند.

آب و هوای کشور ترکیه

آن قسمت از نواحی ساحلی ترکیه که هم‌مرز با دریای اژه و دریای مدیترانه است، دارای یک آب و هوای مدیترانه‌ای معتدل، تابستان‌های بسیار گرم و خشک و زمستان‌های خنک و مرطوب می‌باشد. قسمتی از نواحی ساحلی این کشور که ‌هم‌مرز با دریای سیاه است، آب و هوایی اقیانوسی و معتدل دارد و دارای تابستان‌های گرم و مرطوب، و زمستان‌های خنک رو به سرد و مرطوب می‌باشد. سواحلی که سمت دریای سیاه قرار دارد، بیشترین بارش سالیانه را نسبت به سایر نواحی کشور ترکیه دارد. آن قسمت از سواحل این کشور که هم‌مرز با دریای مرمره است و به دریای سیاه و دریای اژه می‌رسد، یک آب و هوای در حال گذار دارد که گاهی مدیترانه‌ایِ معتدل و گاهی اقیانوسیِ معتدل است و دارای تابستان‌های گرم یا بسیار گرم و تقریباً خشک و زمیتان‌های خنک رو به سرد و مرطوب می‌باشد.

در نواحی ساحلی دریای سیاه و دریای مرمره، تقریباً در هر زمستان برف می‌بارد که البته در عرض چند روز تمام آن آب می‌شود. اما در نواحی ساحلی دریای اژه، به ندرت برف می‌بارد و در سواحل دریای مدیترانه، وضعیت از نظر بارش برف بسیار ناچیز و به ندرت می‌باشد.

خشک‌ترین مناطق در این کشور، دشت کونیا (Konya ) و دشت مالاتیا (Malatya ) است که میزان بارش سالیانه کمتر از ۳۰۰ میلی متر می‌باشد. متوسط بارش در ترکیه نیز ۴۰۰ میلی متر در سال است.

ماه مه در این کشور، گرم‌ترین ماه سال است و ماه جولای و آگوست، خشک‌ترین ماه‌های سال در این کشور می‌باشند.

ماه جولای و آگوست، خشک‌ترین ماه‌های سال در این کشور می‌باشند.

صنعت توریسم در ترکیه

سفر به این کشور در طی ۲۰ سال گذشته رشد بسیار زیادی داشته است و بخش بزرگی از درآمد سالیانه‌ی ترکیه از طریق صنعت توریسم به دست می‌آید. در سال ۲۰۱۴، حدود ۴۲ میلیون گردشگر از این کشور بازدید کردند که ترکیه، به عنوان ششمین مقصد گردشگری جهان شناخته شد. البته این تعداد در سال ۲۰۱۵ اندکی کمتر شد و به ۳۶ میلیون نفر رسید و در ۲۰۱۶ نیز به تعداد ۲۵ میلیون نفر کاهش یافت. این کاهش، به دلیل عدم ثباتِ منطقه‌ایِ این کشور، تنش‌های سیاسی با روسیه، حملات تروریستی در این کشور و تصویر ناخوشایندی از رژیم نامطلوب اردوغان در کشورهای خارجی بود.

طبق آمار سال ۲۰۱۲، حدود ۱۵% از جمعیت توریست این کشور، آلمانی بودند، ۱۱% از روسیه، ۸% از بریتانیا، ۵% از بلغارستان، ۴% از جورجیا و هلند و ایران، ۳% از فرانسه، ۲% آمریکا، ۲% سوریه و ۴۰% از سایر کشورها بودند.

دو مورد از عجایب هفت‌گانه‌ی جهان باستان در این کشور وجود دارد. معبد هالیکارناسوس ((Halicarnassus و معبد آرتمیس (Artemis) در اِفِسِس (Ephesus). همچنین ۱۳ مکان در ترکیه، به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه به ترتیب عبارتند از: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، گازیانتپ، کونیا، آنتالیا و غیره؛

ترکیه یک دولت سکولار است و هیچ دین رسمی دولتی ندارد

فرهنگ و هنر در ترکیه

فرهنگ‌های بسیار متنوعی در این کشور وجود دارد. این تنوع زیاد، به دلیل مهاجرت‌های زیادی بوده که در تاریخ این کشور انجام شده است. در این کشور، تلاش‌هایی برای شبیه شدن به فرهنگ غربی و مدرن دیده می‌شود در حالی که فرهنگ سنتی و مذهبی نیز در این میان وجود دارد و خودنمایی می‌کند. این تنوع، در موسیقی و هنر ترکیه نیز نمود پیدا کرده به طوری که برای مثال، موسیقی این کشور نیز ترکیبی از موسیقی سنتی ترکی، ایرانی، پاپ و آمریکایی، عربی و غیره است. به دلیل همین مهاجرت‌هایی که به این کشور انجام شده، تنوع موسیقی هم از نظر ژانر موسیقی و هم ادوات موسیقی، بسیار زیاد است.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز / با اندک تصرف و تلخیص

منبع: Wikipedia

در صورتی که نظر، پیشنهاد یا انتقادی دارید،در قسمت زیر با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
232
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
354
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,273
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,816
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,928
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,785

مقالات سلامت

شرایط اهدا کردن خون
قبل از اهدا کردن خون باید این چند نکته مهم را بدانید
16
علائم سرطان کبد
علائم سرطان کبد با ۹ علامت خاموش که شاید آنها را ندانید
72
داروی توسیلیزومب
داروی توسیلیزومب یکی از کاراترین درمان ها در کنترل بیماری کرونا
93
گرافت استخوانی
گرافت استخوانی (پیوند استخوان) چیست و چه کاربردهای درمانی دارد؟
54
نگاهی به داروی ویموو
داروی ویموو و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ترکیبی
112
مثانه بیش فعال
مثانه بیش فعال (مثانه پرکار)؛ علل، علائم، تشخیص و درمان
119

مقالات آشپزی

کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
48
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
155
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
276
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
274
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
383
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
567

مقالات تغذیه

بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
84
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
105
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
66
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
69
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
91
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
98