جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
روزهای بد

روزهای بد در زندگی، قرار است اوقات شما را تلخ کنند یا شیرین؟

روزهای بد ، بدبیاری‌ها، مشکلات و خلاصه تمام شکست‌های ما از هر جنسی که باشند، می‌‌توانند شروعی باشند برای یک آغاز دوباره، نه شروعی برای تلخ کامی‌ ما. کمی هوشمندانه‌تر نگاه کنید. اگر زاویه‌ی دید خود را عوض کنیم و به جای دیدن خارهای یک گل سرخ، گلبرگ‌هایش را ببینیم چه؟ این نوعِ نگرش ما برای مواجه شدن با روزهای بد است که  به ما این توانایی را می‌دهد تا با بدبختی‌ها و بدشانسی‌های خود،  وارد یک معامله‌ای شویم که در نهایت ما را برنده سازد نه  بازنده.

این مثال را آقای “جان وودن”  مربی بسکتبال دانشگاه UCLA  همیشه در گفتارهای خود به شاگردان خودش یادآور می‌شد.

به دو طریق می‌توان با بدبیاری ها و روزهای بد زندگی معامله کرد، راه اول از طریق ناله و شکایت کردن و بهانه سازی برای انجام ندادن هیچ کاری است، و  راه دوم این است که  تصمیم بگیریم هیچ گله و شکایتی در میان نباشد تا هیچ بهانه‌ای به دست خودمان ندهیم که دست روی دست بگذاریم و عمل نکنیم.

  • معامله با روزهای بد

آقای جان وودن در کتاب خود به نام “هرم موفقیت” توضیح می‌دهد که نوع نگرش ما به بدبیاری‌هاست که مهم است. او تلقی خودش را نسبت به روزهای بد اینگونه بیان می‌دارد:

ما نمی‌توانیم اجازه دهیم سختی ها، شهامت ما را از ما بگیریند.  قطعا همیشه موانعی هستند که بر سر راهمان سبز می‌شوند، موانعی که می‌توانند ما را به طور موقت از مسیرمان منحرف کنند، ولی ما نباید اجازه دهیم آن موانع، قادر باشند که به طور کلی  مقصد ما را منحرف نمایند و ما را  از رسیدن به اهدافمان بازدارند.  ما می‌توانیم به واسطه ی روزهای بد ، حتی قوی تر از قبل هم بشویم.

همانطور که با یک برنامه‌ی رژیم غذایی  و از دست دادن چربی‌های اضافه، می‌توانیم قوی‌تر از قبل شویم، چرا که ماهیچه‌های ما می‌توانند بهتر کار کنند،  با یک رژیم ذهنی خوب که پس از روزهای بد می‌گیریم، می‌توانیم به قدرت ذهنی بشتری نسب به قبل برسیم.

ما  می‌توانیم انتخاب کنیم که سختی ها را به حساب نیاوریم  اما در عین حال نیز  از سختی‌ها برای بهتر محاسبه کردن خودمان استفاده کنیم.  به این صورت وقتی پایه‌ی محاسبات را به طور صحیح یاد بگریم، آنگاه می‌توانیم پیچیده ترین مسائل جبری و هندسی را حل کنیم و  به همین طریق پیش برویم.”

جان وودن اضافه می‌کند: ” با همین روش است که روح ما می‌تواند در روزهای بد و در امتحانات سخت زندگی، رشد کند و به مراتبِ بالاتری صعود نماید.  مثلا از دست دادن همسر زیبایم برای من یکی از تلخ‌ترین اتفاقات زندگی‌ام  بود و این حادثه  سرعت حرکت من را کند کرد،  اما هرگز مرا متوقف نساخت و مانع حرکتم نشد و نتوانست کاری کند که من  برای همیشه توقف نمایم، بلکه برعکس پس از مدتی، جانی دوباره گرفتم  تاجایی که حتی از دست دادن همسرم،  باعث قدرتمندتر شدن من  گردید چه از لحاظ جسمی‌، چه احساسی، چه ذهنی”.

از دیگر سخنان جان وودن در کتابش این است که ” ما در روزهای بد زندگی، می‌توانیم قدرتمان را افزایش بدهیم.  نباید از روزهای بد زندگی  بترسیم و نیز نباید اجازه دهیم روزهای بد ، باعث شوند دست از پیگیری اهدفمان برداریم.  در حقیقت ما می‌توانیم به واسطه‌ی بدبیاری‌های زندگی،  قوی‌تر هم  بشویم و سپس با همین قدرتی که به دست آورده‌ایم،   اهدفمان را جلو ببریم. در محدودیت‌هاست که می‌توانیم توانایی‌های خودمان را گسترش بخشیم و  پتانسیل‌های درونی خودمان را دوباره اندازه بگیریم و ببینیم که بیشتر شده اند یا نه”.

روزهای بد

یکی از شاگردان جان وودن که در سال ۱۹۶۲ میلادی در تیم او بود،  در کتاب خودش ماجرایی را که برایش در تیم بستکبال جان وودن رخ داد این طور شرح می‌دهد.  او می‌گوید:  ” ما به دلیل شنیدن یک خبر بد، درست در مسابقات قهرمانی،  به تیم سینسیناتی، بازی را باختیم. این خبر مثل یک بختک بود که  باعث شد تیم همیشه قهرمان دانشگاه  UCLA، خیلی ساده و آسان در عرض چند دقیقه، بازی را لکی الکی به حریف ببازد. اما  واکنش مربی ما، جان وودن، در اتاق رختکن فقط یک لبخند بود و یک جمله که شما بایستی بازی را می‌بردید.

جان وودن  هیچ گله و شکایتی در حرفهایش نکرد.  او به ما گفت حالا خوب گوش کنید ببینید چه می‌گویم،  بدبیاری‌ها قرار است ما را قوی‌تر سازند.  سپس ادامه داد، ساعتهایی که گذشت را فراموش کنید و به همین الان فکر کنید که قرار است یک دور باقی مانده‌ی بازی را چگونه ببرید. شما هنوز فرصت برنده شدن را دارید”.

افراد زیادی  در طی سالهای حضور او در دانشگاه UCLA  درسهای زیادی از جان وودن فرا گرفته اند. یکی دیگر  از آنها “بیل والتون”  است.  بیل والتون  می‌گوید: ”  ۲۹ سال از زمانی که در دانشگاه UCLA  بودم می‌گذرد  و اکنون ۵۰ سال سن دارم. من  در طی این سالها هر گاه به یاد جان وودن می‌افتم از هوش و توانمندی او شگفت زده می‌شوم. هر چند که  اوایل  فکر می‌کردم او یک آدم خل و چل است.  اما او مثل یک عتیقه‌ی گرانبهای متحرک بود.  این را وقتی درک کردم که یک بدبیاری بزرگی گریبان خودم را گرفت و  جان وودن   به من کمک بسیار بزرگی کرد تا بتوانم از پس آن مشکل بر آیم.   تازه آنگاه بود که  فهمیدم او  یک آدم خل و چل نیست بلکه یک گوهر با ارزش است”.

جان وودن می‌گوید معامله کردن با روزهای بد و بدست آوردن غنائم ارزشمند از دل بدبیاری‌های زندگی ، نیازمند دو فاکتور مهم است.

اولی ایمان به اینکه می‌توانید.

دومی‌ صبور بودن.

دقیقا در روزهای بد زندگی، و در اوج سختی‌هاست که انسان می‌تواند به طور کاملا شفاف  با خودش مواجه شود و  خودش را کشف کند و متوجه گوهر گرانبهای درون خودش شود. پس از آن است که می‌توانید تبدیل شوید به فردی تحسین برانگیز. 

 آماده‌اید از هر روز زندگی خود، یک شاهکاری بیشیر خلق نمایید؟ 


ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله  Craig Impelman

منبع: thewoodeneffect

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
18
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
580
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
306
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
312
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
782
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
323

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
125
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
247
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
137
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
118
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
240
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
340

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
425
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
147
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
201
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
485
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
534
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
974

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
205
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
122
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
111
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
113
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
364
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
180