لباس ‌های قدیمی همین الان که در حال خواندن این مقاله‌اید در کمد شما هستند و شرط می‌بندیم که می‌خواهید یکجوری از شر آنها خلاص شوید. حالا به دلایل مختلفی مثلا شاید سایز این لباس‌ها دیگر اندازه‌ی شما نیست. شاید مدل لباس‌ها دیگر به سبک زندگی شما نمی‌خورد. شاید هم فقط دوست دارید با حذف لباس ‌های قدیمی ، فضای کمدتان را بازتر نمایید. یا حتی گرایش به یک سبک زندگی حداقلی هم باعث می‌شود دست به پالایش محیط خانه بزنید و با کم کردن چیزهای اضافه، به هر آنچه به شما شادی درونی نمی‌دهد، پایان بخشید.

می‌توانید از کمدتان شروع نمایید و با روش‌های زیر، لباس ‌های قدیمی ‌خود را کم کنید :

لباس ‌های قدیمی و راههای خلاصی از آنها

۱ – اهدا لباس ‌های قدیمی ‌به پروژه‌های مد

برخی از پروژه‌های مد هستند که پس از ثبت نام،  به صورت پستی برای شما یک کیسه اهدای لباس می‌فرستند. شما نیاز نیست هزینه پست  بپدازید، فقط کافی ست لباس‌هایی را که دیگر نمی‌خواهید در کیسه بگذارید و پست کنید. آنها لباس‌های شما را می‌فروشند و از ۵۰ در سودشان برای گسترش پروژه طراحی لباسشان استفاده می‌کنند. به این صورت شما باعث ایجاد یک گردش مالی شده‌اید و هم از لباس ‌های قدیمی ‌خود راحت شده‌اید.

۲- فروش لباس‌های در حد نو

شاید فروشگاه‌هایی باشند در سطح محل یا شهری که زندگی می‌کنید که خریدار لباس‌های در حد نو باشند. برخی از این فروشگاهها همان موقع به شما پول می‌دهند و برخی هم پس از اینکه لباستان به فروش رفت، پول شما را پرداخت می‌کنند.

۳- فروش در حیاط یا گاراژ خانه

هیچ راه ساده تری از این نیست که لباس ‌های قدیمی ‌خود را روی چوب لباسی آویزان کنید، در حیاط یا گاراژ خانه خود بگذارید و یک برچسب قیمت هم رویش بزنید.

۴- چند شنبه بازارها

هر شهری از این چند شنبه بازارها دارد که  شما هم می‌توانید یک غرفه در آن بزنید و لباس‌های در حد نو را یا به منظور اهدای رایگان یا برای فروش، به آنجا ببرید.

۵- اهدا به پناهگاههای حیوانات

اگر دوست‌دار حیوانات هستید، می‌توانید حوله‌ها، پتوها، شلوارهای لی یا کتانی خود را به این مکان‌ها  به صورت رایگان اهدا نمایید. بهتر است از قبل با آنها هماهنگ نمایید.

۶- فروش آنلاین

امروزه با گسترش سایتها و شبکه‌های اجتماعی، قطعا بین آنها موقعیت‌هایی برای فروش آنلاین لباس نیز وجود دارد کافی ست کمی‌ سرچ آنلاین انجام دهید. اگر چنین سایتی پیدا کردید می‌توانید لباسهای در حد نو را بسته بندی کنید و برای آنها بفرستید. آنها لباس‌ها را در معرض نمایش آنلاین قرار می‌دهند و اگر فروش رفت، با هماهنگی از قبل انجام شده پولتان را به حسابتان واریز می‌کنند.

۷- اهدا به آسیب دیدگان جنگ

اگر برخی گروهها باشند که در شهرهای مختلف به صورت منظم در حال جمع آوری لباس برای آسیب دیدگان جنگی هستند، کار شما راحت‌تر است. میتوانید لباسهای خوب و مناسب خود را که دیگر آنها را نخواهید پوشید به این افراد هدیه دهید.

۸- اهدا لباس ‌های قدیمی ‌که مربوط به شغل قبلی شما بوده

شاید شما شغل خود را از یک وکیل، به یک مربی یوگاه تغییر داده‌اید و بنابراین خیلی از مدلهای لباس را که قبلا می‌پوشیدید دیگر نیازی ندارید. این لباسها قابل اهدا کردن هستند.

۹- اهدا لباس به افراد و کودکان بی خانمان

بی تردید اینکار یکی از بهترین کارهاست. بهتر است به مراکز نگهداری افراد بی‌خانمان تماس بگیرید و از آنها سوال کنید آیا لباسهای اهدایی می‌پذیرند و اگر می‌پذیرند به چه صورت. به صورت بسته بندی شده با پست یا حضوری.

۱۰- اهدا لباس به منظور کمک به مدارس

با هیئت امنای یکی از مدارس تماس بگرید و ببیند آیا امکان برگزاری یک بازارچه خیریه به نفع مدرسه برای فروش لباس یا کامپیوتر یا وسائل مخصوص دانش آموزان وجود دارد یا نه. به این صورت هر کدام از دانش آموزان یا والدین و آشناهای آنها، می‌توانند هم اهدا کننده و هم خریدار این وسائل و لباس‌ها باشند.  این یک ایده خوب است چون هر کسی هم دوست دارد از شر وسائل و لباس‌های بی استفاده خود رها شود و هم یک معامله خوب برای خریداران است.

۱۱- تبدیل لباس ‌های قدیمی ‌به پارچه‌های نظافت

چرا که نه؟ اگر برخی لباسهای شما غیر قابل پوشیدن هستند، می‌توانید آنها را به دستمال‌های مخصوص گردگیری یا پارچه‌های مخصوص پاک کردن زمین و غیره تبدیل نمایید. همچنین خیلی از سوراخ سمبه‌های خانه یا محل کار هستند که می‌توانند توسط پارچه‌های مختلف پوشانده شوند.

۱۲- هدیه دادن

شاید لباسی را خریده‌اید که یکبار هم آن ‌را  نپوشیده‌اید و میدانید که هیچ وقت هم نخواهید پوشید،  اما ممکن است دوست یا افراد خانواده یا آشنایی باشد که آن را دوست داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که مایل به داشتن این لباس هست و سپس آن لباس را به او هدیه دهید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله Elizabeth Larkin

منبع : thespruce