بیشتر خانم‌ها موهای فر را دوست دارند و با این مدل می‌توانند موهای خود را زیباتر و حجیم‌تر نشان دهند. فر کردن موها روش‌های مختلفی دارد که در مقالات قلبی درباره فر موقت با ابزارهای حرارتی و بدون ابزارهای حرارتی توضیح دادیم. یک روش دیگر برای فر کردن موها فر دائم است که به فر شش ماهه نیز معروف است. در این روش با استفاده از مواد شیمیایی و معمولا توسط افراد متخصص در سالن زیبایی انجام می‌شود. اما اگر شما مواد مورد نیاز برای فر دائم را در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را در منزل نیز انجام دهید.

آماده کردن موهای برای فر دائم

مطمئن شوید که فر دائم همان چیزی است که می‌خواهید: همان طور که از نام این روش پیدا است موهای شما به مدت شش ماه حالت فر خواهند داشت اما موهایی که از ریشه رشد خواهند کرد فر نخواهند بود. اگر موهای فر را تنها برای چند روز لازم دارید قطعا این روش مناسب شما نیست و بهتر است از روش‌های موقت کمک بگیرید.

نوع موهای خود را بشناسید: شناخت نوع و شرایط موها برای فر دائم اهمیت زیادی دارد و اگر درست انجام نشود ممکن است به موهای شما آسیب برسد.

  • موهای مقاوم در مقابل فر مانند موهای آسیایی، موهای قطور، موهای کم حجم و دارای انعطاف کم باید با آلکالین فر شوند.
  • موهای معمولی با انعطاف کافی، موهای آسیب دیده و رنگ شده و موهای شکننده با اسیدهای ملایم‌تر فر می‌شوند.
  • اگر موهای شما بسیار آسیب دیده است یا از نوع بسیار وز است بهتر است برای فر دائم به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید.

در مورد مدل مو و نوع فر تصمیم بگیرید: پس از فر کردن موها کوتاه کردن مو کار بسیار سختی خواهد بود پس قبل از این کار بهتر است موهای خود را در حد نیاز کوتاه کنید. اگر چتر دارید یا می‌خواهید چتری بزنید مراقبت باشید چون سروکار داشتن با چتری فر کار ساده‌ای نیست. پس بهتر است چند ماه صبر کنید تا چتری‌ها به اندازه کافی بلند شوند سپس فر دائم بگذارید. همچنین باید مشخص کنید که می‌خواهید فر موهای شما از کجا شروع شود؟ از نزدیک ریشه یا کمی پایین‌تر؟ نوع فری که می‌خواهید ریز است یا باز و شل؟ قبل از هر کاری این سوالات را پاسخ دهید.

تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید این کار را در سالن زیبایی انجام دهید یا در منزل: فر دائم مو در منزل امکان پذیر است و باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود اما آرایشگر می‌تواند این کار را با مهارت انجام دهد و شما نگران نتیجه نخواهید بود. اگر تجربه کافی در این کار ندارید یا موهایی حساس و آسیب دیده دارید بهتر است به سالن زیبایی مراجعه کنید چون هرگونه اشتباه در به کار بردن مواد ممکن است به موهایتان آسیب بزند. اما اگر موهای سالمی دارید و تجربه کافی در امور آرایشگری دارید می‌توانید این کار ار در منزل انجام دهید.

زمان زیادی برای این کار در نظر بگیرید: این فرآیند ممکن است بین ۲ تا ۴ ساعت زمان لازم داشته باشد. سپس تا ۲۴ ساعت بعد باید از هرگونه حالت دادن به موها خودداری کنید و تا ۴۸ ساعت نباید موهایتان را بشویید. قبل از شروع کار در مورد این محدودیت‌ها برنامه‌ریزی کنید.

فر دائم مو

فر دائم موها در منزل

از یک دوست کمک بگیرید: کار کردن با موهای پشت سر می‌تواند مشکل باشد اما کمک گرفتن از یک دوست می‌تواند این کار را ساده‌تر و سریع‌تر کند.

از بسته‌های آماده فر دائم در منزل استفاده کنید: این بسته‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آرایشی معتبر تهیه کنید. پس از خرید توضیحات و دستورالعمل مندرج روی بسته را به دقت بخوانید.

موها را شانه کنید و بشویید: موها را شانه کنید تا هیچ گرهی نداشته باشد. سپس موها را شامپو بزنید و از یک پروتئین قوی برای حالت دادن به مو که احتمالا داخل بسته وجود دارد استفاده کنید. هرگز از حالت دهنده و نرم کننده استفاده نکنید چون در این صورت فر دائم به درستی انجام نخواهد شد. موها را به آرامی با حوله خشک کنید و آن‌ها را نکشید. در صورت لزوم دوباره موها را با یک شانه دندانه درشت شانه بزنید.

از تجهیزات محافظت کننده استفاده کنید: موادی که برای فر دائم به کار می‌روند نباید روی پوست مالیده شوند. حتما دستکش پلاستیکی بپوشید و اطراف گردن و گوش‌ها را با ژل مخصوص بپوشانید. یک لباس کهنه بپوشید و روی آن یک حوله بیندازید.

موها را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید: از گیره‌های پلاستیکی استفاده کنید و هر قسمت را جدا کرده و با گیره ببندید.

میله‌ها را جاگذاری کنید: این میله‌ها تقریبا مانند ابزارهای فر موقت (مثل بیگودی) هستند و انواع مختلفی دارند که هر نوع آن فر خاصی ایجاد می‌کند. نوع دلخواه خود را انتخاب کرده و موها را دسته دسته به دقت دور آن بپیچید.

محلول فر دائم را روی مو بزنید: به آرامی محلول را روی سر بریزید و آن را روی تمام موها ماساژ دهید. به اندازه زمان لازم صبر کنید تا محلول روی مو اثر کند. دمای مناسب را نیز فراهم کنید.

موها را آبکشی کنید: با آب گرم محلول را به طور کامل از روی موهای خود بشویید.

خنثی کننده حرفه‌ای را استفاده کنید: این محلول باعث فرم دهی و تقویت موها می‌شود.

موها را به دقت خشک کنید: سر خود را پایین بگیرید و به آرامی تکان دهید و با حوله موها را به آرامی خشک کنید. می‌تواندی از سشوار هم کمک بگیرید اما خشک شدن کامل موها حداقل ۲۴ ساعت طول خواهد کشید و در این مدت نباید حتی موها را شانه کنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت و زیبایی مو مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه‌ اختصاصی توسط مجله قرمز)