جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
  • ۲۲:۳۱
  • 35,547
علتهای چربی زیاد پوست

چربی زیاد پوست به گفته متخصصان زیبایی به ۱۱ دلیل فوق العاده به وجود می‌آید

از درمان چربی زیاد پوست با وجود تلاش بسیار برای رفع آن خسته شده‌اید؟ خب ما از متخصصین پوست درخواست کرده‌ایم مقصران اصلی این مشکل پوستی را به ما بگویند. یادتان باشد که درمان چربی زیاد پوست بدون شناخت علتهای آن و اقدام برای رفع آنها، منجر به شکست می‌شود و یا درمان آن کوتاه مدت خواهد بود.

هورمونها یکی از دلایل اصلی چربی زیاد پوست هستندهورمونها موجب چربی زیاد پوست می شوند

ظاهرا ما می‌توانیم برای هر چیزی هورمونهایمان را مقصر بدانیم و آنها را سرزنش کنیم. پوست شما نیز قربانی بالقوه این موضوع است. اختلالات هورمونی می‌تواند به علت همه چیز از جمله رژیم غذایی، ورزش، استفاده از داروهای ضد بارداری و البته قاعدگی، خود بارداری و یائسگی ایجاد می‌شود. دکتر جوئل شلسینگر، متخصص پوست توضیح می‌دهد: تغییرات هورمونی منجر به غدد سباسئوس (غده‌های سازنده سبوم چربی پوست)  بیش از اندازه در پوست ما و تولید چربی زیاد پوست می‌شود که باعث می‌شود که لایه بیرونی پوست چرب به نظر برسد. او توصیه می کند که از یک پاک کننده ملایم که روغن اضافی را بدون سایش پوست و تحریک آن از بین می‌برد، استفاده کنید؛ مثل انواع ژلهای شستشوی صورت مخصوص پوستهای چرب.

مصرف زیاد لبنیات موجب چربی زیاد پوست می‌شودلبنیات افزایش دهنده چربی پوست

برخی از غذاهای مورد علاقه ما پنیر، شیر، ماست و کره لبنی هستند اما مطالعات نشان داده است که این محصولات به ویژه شیر، باعث تحریک غدد چربی در پوست و حتی منجر به آکنه می‌شوند. دکتر شلسینگر اظهار می‌کند: با توجه به مقدار هورمون‌هایی که در آنها وجود دارد، محصولات لبنی می‌تواند باعث عدم تعادل در تولید چربی و منجر به چربی بیش از اندازه پوست شود، که به خصوص برای کسانی که مبتلا به آکنه هستند، مشکل ساز است. اگر نمی‌توانید مصرف لبنیات را کاهش دهید، توصیه می شود به هنگامی که احساس می‌کنید که چربی پوست شما خیلی زیاد است با استفاده از ماسک سم‌زدایی مانند ماسک زغال، چربی پوست خود را پاک کنید.

ژنتیک یکی از دلایل چربی زیاد پوست استژنتیک و اثر بر چربی زیاد پوست

شما می‌دانید که مثلا موهای فرفری خود را از طرف پدر خود به ارث برده‌اید و چشمان رنگی را از مادرتان، اما آیا می‌دانید که نوع پوست شما هم ژنتیکی است؟ و مانند بسیار از چیزهایی که مربوط به شماست، والدین شما می‌توانند تعیین کنند که آیا شما به احتمال زیاد دچار پوست چرب (و همچنین چین و چروک پوست) خواهید شد یا خیر. آنا آوالیانی متخصص زیبایی و لیزر پوست در نیویورک می‌گوید: اگر شما به طور ژنتیکی به گونه‌ای باشید که غدد چربی ساز بیشتری در پوست داشته باشید، طبیعی است که منجر به تولید چربی بیشتر در پوست خواهد شد. متاسفانه هیچ راهی برای مقابله با علت ژنتیکی این کار، نمی‌توان انجام داد مگر اینکه آنچه را که بیشتر موجب تولید چربی زیاد پوست می‌شود، مدیریت کنید مانند؛ رژیم غذایی، سبک زندگی، استفاده از روشهای مراقبت پوست.

استفاده از مرطوب کننده نامناسبمرطوب کننده پوست چرب

حتی انواع پوست چرب نیز باید در مراقبت روزانه پوست خود یک مرطوب کننده را بگنجانند. اگر چه برای افرادی که دارای پوست چرب هستند، انتخاب نوع خاصی از مرطوب کننده با توجه به نوع پوست اهمیت دارد. اگر کسی با پوست چرب با استفاده از یک مرطوب کننده غنی فرموله شده برای پوست خشک، پوست خود را مرطوب کند به احتمال قوی در انتهای روز پوست خود را خیلی چرب احساس می‌کند و حتی منجر به جوش و آکنه نیز می‌شود. وی توصیه می‌کند از کرم آنتی اکسیدان مرطوب کننده مخصوص پوست چرب که حاوی آنتی اکسیدان، بدون روغن و مات کننده پوست است استفاده کنید. اغلب این مرطوب کننده‌ها حاوی مواد آبرسان و یا روغنهای درمان کننده پوست هستند که مناسب پوست چرب بوده و علاوه بر آبرسانی از تولید چربی زیاد پوست و ایجاد ظاهری براق، جلوگیری می‌کنند. شما می‌توانید ساختن یک کرم مرطوب کننده پوست چرب خانگی را امتحان کنید و از فواید فوق العاده آن بهره ببرید

داروها و مکملهای ایجاد کننده چربی زیاد پوستداروها و مکمل های تولید کننده چربی زیاد پوست

شاید متوجه نشوید اما مولتی ویتامین‌هایی که هر روز صبح دریافت می‌کنید یا داروهای تجویزی که سبب محدود شدن نوسانات خلقی می‌شوند، ممکن است روی پوست شما اثر بگذارند. در صورت دریافت نسخه جدید از پزشکتان در مورد اثرات دارو بر روی پوست خود بپرسید. پزشک شما می‌تواند در مورد عوارض جانبی بالقوه‌ای که ممکن است پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد به شما بگوید، یا توصیه‌های خاصی برای محصولات مراقبت پوستی داشته باشد که به شما کمک می‌کند تا به برخی از تغییراتی که ممکن است رخ دهد، رسیدگی کند. مثل همیشه قبل از شروع دارو یا متوقف کردن داروهایی که مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

میزان استرساسترس عامل چربی زیاد پوست

استرس زیادی دارید؟ شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارد، در واقع انجمن روانشناسی آمریکا گزارش می‌دهد که میزان استرس در میان شهروندان این کشور هر سال افزایش می‌یابد. استرس نه تنها عواطف ما را دچار خطر می‌کند، بلکه موجب می‌شود که سلامت جسمانی شما نیز به خطر بیفتد. دکتر شلسینگر می‌گوید: هنگامی که ما دچار استرس می‌شویم، سطح هورمون استرس بدن (هورمون کورتیزول) افزایش می‌یابد. این به نوبه خود موجب افزایش تولید چربی پوست می‌شود که می‌تواند منجر به تشکیل پوست چرب، آکنه و سایر مشکلات مربوط به پوست شود که خود اینها موجب استرس بیشتر ما می‌شود. یادگیری نحوه مدیریت استرس می‌تواند باعث جلوگیری از صدمه به پوست شود.

آرایش زیاد و سنگینچربی زیاد پوست بر اثر آرایش سنگین

به خصوص اگر شما پوستی لکدار و مستعد ایجاد لکه‌های پوستی داشته باشید، احتمالا وسوسه می‌شوید که با استفاده از وسایل آرایشی، لکه‌های خود را بپوشانید، اما متخصصان پوست هشدار می‌دهند که این امر می‌تواند منجر به جوش بیشتر و چربی زیاد پوست شود. دکتر آوالیانی می‌گوید: آرایش با پوشش کامل و سنگین تولید چربی و ایجاد دانه‌های سرسیاه را افزایش می‌دهد. تو توصیه می‌کند لوازم آرایشی با بافت سبکتر را انتخاب کنید و به دنبال محصولاتی با کلمات کلیدی مانند «کنترل چربی پوست» یا  «مات کننده پوست» باشید. سعی کنید از پودر خشک آرایشی استفاده کنید و از یک متخصص پوست بخواهید تا به شما کمک کند که برای شروع استفاده از آرایش کم، راهنمایی شوید. در عین حال که این کار را انجام می‌دهید، برسهای آرایشی خود را به طور مرتب تمیز کنید و برای یک پاک کننده آرایش خوب و تونر برای تمیز کردن منافذ پوست، هزینه کنید.

شاید چربی زیاد پوست شما به دلیل کاهش مصرف آب استآب کافی مانع از مشکلات پوستی

ممکن است این جمله متناقض به نظر بیاید که اگر شما آب کافی ننوشید، پوست شما چرب خواهد شد در عوض اینکه بگوییم خشک خواهد شد. به طور بالقوه متخصصان پوست اشاره می‌کنند که آبرسانی به پوست معمولا پوست را کمتر چرب می‌سازد. دکتر آوالیانی می‌گوید: مصرف مقادیر کافی آّ در طول روز منجر به انسداد کمتر غدد پوست و کاهش التهاب می‌شود. وی توصیه می‌کند که روزانه حداقل دو لیتر آب مصرف کنید و از نوشیدنی‌ها اجتناب کنید، زیرا پوست شما را همانند آب هیدراته نمی‌کند و حتی می‌تواند منجر به مشکلات پوستی شود.

استفاده از ضد آفتاب نامناسب با پوستضد آفتاب مخصوص پوست چرب

اگر شما هر روز از ضد آفتاب استفاده می‌کنید خیلی خوب است. این یک قدم در جهت درست است زیرا صرفنظر از نوع پوست، همه باید از ضد آفتاب استفاده کنند. اگر چه دکتر شلسینگر اشاره می‌کند که برخی از ضد آفتاب‌ها می‌توانند مقداری چربی روی سطح پوست باقی بگذارند که منجر به لک و سوزش پوست می‌شود. دکتر شلسینگر توصیه می‌کند که به دنبال ضد آفتابهای بدون چربی حاوی نیاسین آمید و غیر کومودوژنیک باشید.

خطوط خوابچربی زیاد پوست بر اثر ملحفه آلوده

اولین چیزی که اولویت دارد: چگونه اغلب اوقات ملحفه‌های خود را می‌شویید؟ شما حداقل یک بار در هفته باید آنها را بشویید تا مطمئن شوید که رختخواب شما حاوی آلودگی قارچی و گرد و غبار که موجب جوش می‌شوند، نباشد. دکتر آوالیانی توصیه می‌کند ملحفه‌های ساخته شده با الیاف طبیعی مانند پنبه و کتان را استفاده کنید و از پلی استر اجتناب کنید. او می‌گوید: الیاف طبیعی به جذب چربی تولید شده توسط پوست کمک می‌کند و موجب جلوگیری از تحریک پوست می‌شوند. وی همچنین توصیه می‌کند از یک پودر رختشوی غیر خشن استفاده کنید و از استفاده از نرم کننده پارچه برای جلوگیری از چربی زیاد پوست اجتناب کنید.

نوع آب و هواچربی زیاد پوست به دلیل نوسانات آب و هوایی

احتمالا همیشه تعجب می‌کنید که چرا در تابستان پوست شما چرب و چسبناک است و در زمستان خشکتر است؟ پاسخ: هوای داغ، مرطوب یا بارانی، پوست شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تولید چربی را افزایش می‌دهد. متاسفانه، ما نمی‌توانیم آب و هوا را کنترل کنیم اما دکتر آوالیانی توصیه می‌کند از پدهای کنترل چربی (این نوع پد با مارک اسنس هم اکنون در فروشگاه‌های اینترنتی ایران موجود است) و ماسک زغال مانند ماسک زغال فعال برای برطرف کردن سموم محیط، خاک و موادی که می‌توانند منافذ پوست را مسدود کنند، استفاده کنید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط گروه سلامت مجله قرمز

منبع : ریدرز دایجست

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 3
Subscribe
اعلام کردن به
3 Comments
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

این علم پزشکی مثلاً نوین ، اصلاً هیچی نمیدونه ! علتهای چربی زیاد پیشونی رو که نوشته ، اصلاً هیچکدومش رو من ندارم که بگیم مورد من به این علت هستش ، چون خیلی به دکترها رفتم همه شرایطم رو میدونم. برای درمانش هم میگه چربی رو پاک کنید ! حیف به اون نونی که اینها میخورن …..

دقیقا
پزشکی نوین واقعا چرته
حتی یک واکسن برای سرماخوردگی هم درست نکرده

مقالات زیبایی

درمان جوش
چگونه برای همیشه جوش و آکنه را ازبین ببریم؟
71
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
37
ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
88
لوازم آرایشی
بهترین برندهای لوازم آرایشی در ایمالز
43
ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی
ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی هر کدام از چه فیلترهای UV استفاده می‌کنند؟
75
ضد آفتاب
ضد آفتاب خوب را بر اساس چه نکات و ویژگی‌هایی انتخاب کنیم؟
97

مقالات سلامت

بزرگی کبد یا هپاتومگالی
بزرگی کبد یا هپاتومگالی نشانه چه بیماریهایی است و درمانهای خاص آن چیست؟
27
رژیم تنبلی تخمدان
رژیم تنبلی تخمدان؛ آیا با تغییر در رژیم غذایی می‌توان این سندروم را کنترل کرد؟
44
درمان جوش
چگونه برای همیشه جوش و آکنه را ازبین ببریم؟
71
درمان آلرژی با بخور اسانس روغنی
۶ داروی درمان کهیر را بشناسید
44
بیماری آدیسون
بیماری آدیسون چه عللی دارد و چگونه باید با آن مقابله کرد؟
83
ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
88

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
196
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,580
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
446
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
468
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
867
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
632

مقالات تغذیه

رژیم تنبلی تخمدان
رژیم تنبلی تخمدان؛ آیا با تغییر در رژیم غذایی می‌توان این سندروم را کنترل کرد؟
44
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
37
فیبر غذایی
فیبر غذایی چیست و میزان مصرف توصیه شده آن چقدر است؟
66
استرس چیست و از طریق چه منابعی در بدن ایجاد می‌شود؟
119
رژیم غذایی لاغری
رژیم غذایی خود را با دانستن این نکات دقیق، بهتر تنظیم کنید!
105
غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
119